ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.02.2019
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 22.11.17
NOV-2017

Impresii despre Nusa Dua

Nusa Dua este o statiune localizata in sud-estul insulei Bali, cunoscuta pentru resorturile exclusiviste si hotelurile all-inclusive. Esta considerata ca fiind zona cea mai scumpa din Bali, cu preturile cele mai mari.

Se spune ca aici sunt si cele mai frumoase si curate plaje din Bali, cu nisip alb si apa cristalina. Zona este linistita iar plajele mai putin aglomerate.

Cum ajungi? Ca mai peste tot in Bali singura varianta de transport este taxiul. Taxiul se poate lua cu usurita de la ghiseul din aeroport. Un taxi de la aeroport catre Nusa Dua costa aprox. 150.000 IDR, iar calatoria dureza aprox. 1 ora. Cel putin atat a durat calatoria noastra cu taxiul pana la hotel la ora pranzului. Desi nu sunt mai mult de 15 km, traficul este foarte aglomerat in special in zona aeroportului.

Unde mananci? In Nusa Dua poti gasi mancare pentru toate buzunarele, de la restaurante de 5 stele pana la warung-uri traditionale. Poti gasi preparate din gastronomia locala sau internationala, cam de toate pentru toate gusturile.

Pe langa Pirates Bay (despre care am sa scriu separat pentru ca merita) am mai mancat o pizza delicoasa la Nusa Dua Pizza. Cred ca a fost cea mai buna pizza din toate locurile prin care am fost in Asia. Personalul era amabil si prietenos, servirea rapida, preturi destul de mici iar la sfarsit a venit si patronul (parea australian) sa ne salute.

Ce sa faci? In afara de relaxarea din cadrul resortului, poti alege sa mergi la plaja sau te poti explora diferitele atractii ale zonei:

-Water blow – este o formatiune stancosa naturala pin care apa tasneste datorita valurilor puternice. Noi am nimerit aici din intamplare intr-o plimbare de explorare a zonei, dar ne-am bucurat de spectacolul naturii.

-Peninsula Island – este un parc frumos amenajat intre doua plaje, unde iubitorii de natura se pot desfata in liniste.

-Pura Geger Dalem Pemutih – templu localizat pe o stanca, cu o plaja spectaculoasa in apropiere.

-Bali Collection – este mall-ul zonei, un ansamblu de magazine si restaurante in aer liber.

Pe langa Bali Collection, in zona se gasesc tot felul de magazine cu suveniruri, magazine alimentare de cartier, dar si supermarketuri. Noi am cumparat cate ceva de la Hardy's, cel mai mare supermarket din zona. Am mai gasit pe strada cu hotelul nostru si un magazin cu suveniruri foarte dragut, cu preturi fixe afisate (spre deosebire de restul unde trebuia sa negociezi). Pe o rochita am dat aici 70.000 IDR (= aprox. 20 ron), un pret bun zic eu.

De ce am ales Nusa Dua? Nu suntem adeptii all-inclusivului si nu ne-am droit sa stam doar izolati intr-un resort. In schimb am vrut liniste, relaxare si plaja faina. Iar cum doream sa facem si o excursie la plajele si templele din sudul insulei, Nusa Dua a rezultat ca fiind locatia potrivita pentru noi.

In ciuda celor auzite si citite despre preturile ridicate din zona, am reusit sa ne facem o vacanta pe bugetul nostru. Nu ne-am cazat la all-inclusive, am ales doar un hotel cu mic dejun la 40euro pe noapte. Nu am mancat la restaurante de 5 stele, ci am gasit restaurante la preturi decente cu mancare gustoasa. Am gasit aici si cel mai bun curs valutar din toata insula, chiar mai bun decat in Ubud. Pretul fix al rochitei cumparate aici a fost mai mic decat cel obtinut intr-o piata cu tarabe pe o rochita identica.

In concluzie, ne-a placut Nusa Dua. Este o statiune linistita, curata si cu o plaja mai frumoasa ca majoritatea din Bali. Poate nu e cea mai autohtona si culturala zona a insulei, dar e suficient cat sa iei contact cu atmosfera din Bali. Eu cred ca Nusa Dua are plusurile si minusurile ei, iar fiecare trebuie sa decida daca i se potriveste.

Trimis de r-Uca in 01.02.19 09:29:06
Validat / Publicat: 01.02.19 10:15:31
  • A fost prima sa vizită/vacanță în INDONEZIA

VIZUALIZĂRI: 2518 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (r-Uca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Plaja din Nusa Dua
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 21 voturi)

[01.02.19 10:13:20]

... am ales doar un hotel cu mic dejun la 40euro pe noapte

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[01.02.19 10:59:54]

r-UcaAUTOR REVIEW