ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.01.2019
    ÎNSCRIS: 21.05.17
    JAN-2019
    2 AD. + 2 COPII -- v: 13, 15

O noapte la Holiday Inn in ianuarie

Luna in care am vizitat noi Iordania a fost ianuarie, asa ca am ales cazarile si activitatile in functie de acest lucru.

Am mai fost la Marea Moarta de doua ori cu mult timp in urma si ce imi aminteam despre aceasta experienta era doar ca nu e cine stie ce de facut acolo. Insa, voia mult sa profitam pe cat se poate de beneficiile apei si namolului de acolo. Asadar, trebuia sa fac intr-un fel incat sederea de doua zile (1 noapte) planuite acolo sa fie cat mai tolerabila, poate chiar frumoasa pentru niste adolescenti.

Am mai spus in celalalt review ca hotelurile si cazarile alese de noi in Iordania au fost dintre cele mai convenabile. Dar, pentru Marea Moarta gasisem un singur hotel cu preturi mai scazute, restul fiind de peste 150 euro/noapte pentru 2 camere. Initial am facut o rezervare la Ramada, intrucat aveau si mic dejun inclus. Insa, am vazut ca, desi au plaja privata, se ajunge la ea cu un autobuz special al carui traseu ar fi strict hotel - plaja hotel. Chiar daca e un autobuz gratuit, cu plecari si intoarceri la fiecare jumatate de ora, am preferat sa ne uitam totusi de un hotel cu plaja aproape si, care sa aiba si piscina cu apa calda. In poze Ramada avea piscine, insa la descrieri nu am gasit sa fi avut vreuna cu apa calda. Ma interesa in mod deosebit acest lucru avand in vedere ca luna era ianuarie.

Asadar am anulat rezervarea la Ramada si am facut o rezervare la Holiday Inn si nu regret acest lucru.

Cu o noapte inainte avusesem o cazare nu foarte fericita (desi ziua meritase acolo) la rezervatia Dana (de departe cea mai proasta experienta a noastra din Iordania), iar inainte de asta fusesem cazati la corturi in desert, unde a fost minunat, dar nu ne incumetasem sa facem dus la temperaturile alea. Inainte de asta ramasesem o noapte la Petra Nights Hotel... in fine. Abia asteptam sa ajungem odata la Holiday Inn, mai ales ca vremea se anunta ploioasa pentru a doua zi. Si oricat ar fi fost de rea vremea, la Marea Moarta temperaturile aveau sa fie suportabile sau macar dintre cele mai bune in Iordania.

De la Reservatia Dana am luat drumul prin Tafila catre Marea Moarta. Am avut privelisti foarte frumoase pe drum, insa cred ca ar fi fost mai rapid daca alegeam sa mergem pe autostrada. Am ajuns la hotel la apusul soarelui, asa ca, realizand asta, ne-am bucurat cat am putut de soare si privelisti la opririle din drumul nostru.

Nu aveam de gand sa mancam la hotel, caci o masa de pranz/cina ar fi costat de persoana aprox 140-150 lei, iar micul dejun 90 lei. Asadar am mancat in drum un ”Restaurant Turcesc”, desi nu aveau nimic turcesc acolo; am mancat kabsa - orez cu pui si ce putea lua pe langa.

Am intrat pe aleea care ducea catre hotel, am trecut de verificarile de rigoare si am parcat masina in fata intrarii principale. Ne-au controlat bagajele, caci, asa cum stiam deja, era strict interzis cu orice feluri de bauturi sau mancare. Cat timp sotul s-a ocupat de check in, am tras cu copiii o fuga pana la malul marii.

Resortul e mare, iar complexul de piscine arata foarte bine. Cu toate astea, am trecut pe langa ele val vartej, pentru ca noi voiam cat de repede sa ajungem la apa marii. Dar, dupa cum stiti, dupa apus nu ai acces la Marea Moarta, din motive de securitate a malului israelian. Gardianul de pe plaja nici nu ne-a lasat sa coboram spre ea.

Fiind ianuarie, apusul era cam pe la ora 17, asa ca mai aveam timp sa ne bucuram inca 4-5 ore de piscina si jacuzzi in aer liber. A fost o sesiune foarte binevenita pentru noi, o incantare pentru ca apa din piscina avea vreo 27 de grade, iar cea din jacuzzi 30-31 desi afara se cam racorise spre seara si era vant. Cat timp am fost in apa a fost minunat, dar cand am iesit si a trebuit sa parcurgem curtea pana in cladire... am cam inghetat.

In camere, ceea ce aveam in frigidere era inclus in pretul camerelor, adica 1 Sprite, 1 Cola, 2 ape plate, o punguta mica de chips-uri in fiecare camera.

Noaptea petrecuta acolo a fost odihnotoare, paturile confortabile, camerele dotate cu tot ce aveam nevoie, wi-fi mergea f bine, personalul foarte amabil.

Cred ca e bine de stiut, pentru cei care nu vor sa manance in hotel, ca nu e necesar sa mearga pana in centrul Sowayma ca sa manance. S-a deschis de curand in apropierea intrarii de la hotel, pe partea cealalta a drumului national, un fast food local Araby Ifrinji (sau ceva similar), unde se poate manca la preturi bune pui prajit (in stil KFC), gratar, orez, shaworma araby etc.

Alaturat, patronul restaurantului are si un mini market in care ai mei adolescenti au fost foarte fericiti sa gaseasca inclusiv dulciuri din State. De asemenea, puteti gasi acolo inclusiv toate cele necesare pentru plaja, say chiar pentru bucatarie.

La Holiday Inn, plaja se deschidea la 6.30 in ianuarie. Atunci vin angajatii pe plaja, care se asigura ca vei avea o experienta placuta la Marea Moarta, iti ofera prosoape, sticlute cu apa plata pentru a te clati/spala pe fata de namol etc. Ei sunt cei care se asigura ca e curat, ca dusurile functioneaza bine cu apa calduta etc.

Plaja este amenajata cu nisip, sezlonguri, umbrelute si tot ce trebuie. Totusi intrarea in apa este cu pietris, pietre... nu se poate intra descult.

In dupa-amiaza aceea vremea s-a stricat si batea un vant puternic. In zare se vedea furtuna de nisip, iar noi stand pe mal, auzeam pietrele (cele mari) din apa cum erau rostogolite de valuri. Nu mai fusesem martori pana atunci la asa ceva, nu ne venea sa credem cat de tare se auzea zgomotul produs de "lupta incrancenata dintre pietre". Marea era parca furioasa, tulbure si foarte inspumata. Cu toate astea, noi ne-am dat cu namol si am intrat in apa doar pana la aproape genunchi. Nu am putut face fotografiile celebre in care sa plutim, cu toate membrele afara.

Dupa apus, copiii au continuat sa se bucure de piscina, iar eu am fost la spa, unde m-am bucurat de un tratament bun, o masca de fata in valoare de 50 de dinari. Din nou, vreau sa subliniez amabilitatea personalului, inclusiv de la spa, sala de sport, shop-ul din hotel etc. Am fost si noi "amabili" cu baietii de pe plaja, iar ei ne-au "oferit" un pic de namol, cu care a fost cam greu sa trecem de filtrele de pe aeroport. Pana la urma, s-au indurat si cei de acolo de noi si ne-au lasat cu el. La aeroport au depistat intr-unul din bagajele noastre si o crenguta luata de copii de la Marea Moarta... au facut un caz si pentru aia... ????

Inainte de plecare am intrebat si de preturile pentru cei care nu sunt cazati la hotel. Pentru zilele duminica, luni, marti, miercuri se percepe o taxa de 25 de dinari pentru folosirea facilitatilor de pe plaja, a piscinelor si a dotarilor de la spa. Daca optati ca, pe langa acestea, sa luati si pranzul la ei va costa 40 de dinari.

Daca veniti in cursul zilelor de joi, vineri sau sambata, preturile sunt 35 si respectiv 50 de dinari pentru facilitatile mentionate mai sus.

Intamplator am auzit niste turisti care isi cautau in taxi pentru a merge la aeroport. Nu stiu detalii despre motivul pentru care nu gaseau taxi, dar am aflat ca o cursa de la acest hotel pana la aeroport ar fi costat in jur de 40 de dinari.

De la acest hotel puteti vizita Dead Sea Panorama Complex, muzeul de acolo, de asemenea puteti merge la Al-Salt, tot acolo aproape se afla si Rezervatia Mujib, Izvoarele Hammamat Ma'in (aici poate chiar ati vrea sa va cazati in resortul Main), Muntele Nebo si inca cateva obiective.

La intoarcere catre Amman, noi am foat foarte fericiti sa gasim un magazin de desfacere al unei firme de cosmetice locale, FOARTE BUNE, pe baza de minerale si namol din Marea Moarta, magazinul numindu-se Levant. Este un magazin aflat chiar pe drumul national, trebuie doar sa parcati in fata lui, iar aici gasiti si bijuterii specifice, cu pietre iordaniene, tot felul de suveniruri, dar, cele mai importante ar fi cosmeticele de acolo. Am lasat acolo cateva sute de dinari (in conditiile in care toate cheltuielile noastre din Iordania le faceam precaut) si nu am regretat niciun banut. Produsele sunt mai mult decat extraordinare si sunt produse in laboratoare de catre profesionisti, dupa indelungi cercetari.

Trimis de Sakiz* in 20.01.19 17:44:16
    Validat / Publicat: 20.01.19 20:12:14
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU.

VIZUALIZĂRI: 1081 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Sakiz*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P09 fast-food-ul de langa hotel

[20.01.19 19:40:27]

@Sakiz: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

[20.01.19 20:13:04]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[20.01.19 20:16:19]

Multumesc, webmaster26! Da, aceasta este pozitionarea pe harta a resortului.

fra
    [20.01.19 23:18:28]

Foarte util articolul într-adevăr. Pe malul iordanian al Mării Moarte sunt foarte puține hoteluri sau locuri de plajă. Știu pentru că am căutat și eu de mi-a venit rău și până la urmă chiar am renunțat la ideea nopții petrecute la Marea Moartă. Mă bucur că v-ați interesat și de prețuri doar pentru acces la plajă și la facilitățile hotelului.

Cu toate că ați stat doar o noapte, ați folosit-o bine și ați și prezentat hotelul pe măsură. Astfel de articole îmi place să citesc. Este pe gustul meu! Acum chiar că sunt curioasă de restul vacanței...

[20.01.19 23:56:27]

@fra:

Multumesc! ????

Inaintea plecarii am pus pe hartie si am tot facut variante, astfel incat sa maximizam sumele platite. Era o cazare mai scumpa, dar necesara in conditiile date. Marea Moarta trebuia facuta, iar pentru niste adolescenti, desi foarte curiosi cu privire la ea, entuziasmul era clar ca va muri subit la prima intalnire. Prea sarat, prea uleios, apa prea "neumeda", pietre... daca nu erau piscinele hotelului care sa mai indulceasca experienta si cu care sa putem alterna sesiunile de namol, chiar nu ar fi fost bine. Multumesc pentru aprecieri.

artemisa24 CONS. ONORIFIC AFA / ORIENTUL MIJLOCIU
    [08.06.19 20:26:03]

Felicitari pentru review! nu am inteles totusi ceva... Marea Moarta era suficient de calda in luna ianuarie pentru baie?

[09.06.19 09:07:52]

Da, era suficient de caldă, însă învolburată în acea zi din cauza furtunii. Cu o zi înainte sau după a fost caldă și buna pentru plutit pe ea.

Atât Marea Moarta, cat si Marea Rosie au fost bune în ianuarie pentru scăldat. Marea Rosie si pentru scufundari.... minunata!

artemisa24, fra, Sakiz*