ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.01.2019
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 03.08.12
DEC-2018

Hotel Panoramika Design 4* Skopje

Sfârsitul de an m-a gasit în Skopje Macedonia. Am facut o excursie cu prietenele mele timp de 5 zile (29.12- 02.01.2019) prin intermediul unei agentii de turism. Plecarea a fost dimineata la ora 6.30, trecerea la vama româno-bulgara a mers bine, am pierdut vremea – din punctul meu de vedere – prin Bulgaria, am stat o ora din pacate la vama bulgara-macedoneana, astfel încât am ajuns la hotelul Panoramika în Skopje la ora 23.15!!

Starea de oboseala era maxima, am luat cartela de intrare în camera si repede, repede directia camera. Nici nu am vazut bine, si nici chef nu mai aveam, fata hotelului dar holul cu receptia mi-a facut o impresie buna cu decoratiuni frumoase de Craciun amplasate prin colturi, le veti admira în poze, dând o atmosfera festiva si de veselie.

Camera

Camera este la etajul 1, este mare având si o zona de relaxare.

Un hol la intrare cu un dulap pe o parte si usa de la baie pe partea cealalta. Se intra direct în camera, nu este usa de separare. Doua paturi twin cu saltele groase si confortabile, lenjerie alba de calitate. Pe pat tronau prosoapele modelate în stil floare de lotus cu o bombonica de ciocolata la mijloc. Prosoapele au fost schimbate zilnic desi nu ceream acest lucru, le gaseam mereu pe pat modelate diferit în fiecare zi. Doua veioze cu picior înalt cu câte o masuta la capatul fiecarui pat.

Dulapul de la intrare la capatul dinspre camera are un decupaj unde se gasesc 4 cesti, un expresor de cafea, un suport cu doua sticle de 0,5 l apa plata pe care scria « free », o atentie din partea hotelului. Surpriza a fost ca zilnic erau puse alte sticle noi daca cele vechi erau consumate. Lânga cesti era un suport cu 5 capsule pentru expresor: cafea expresso, cappucino, ciocolata si doua tipuri de ceai, de lamâie si de fructe. Pe acest suport nu scria free dar nici preturi nu erau trecute pe lista cu produsele din minifrigiderul încastrat intr-o parte a dulapului. Asa ca le-am consumat si am observat ca în fiecare zi era completat suportul cu capsulele lipsa, la final nu ne-au cerut bani, era tot o gentilete din partea hotelului. Pe pliantul hotelului e trecut ca hotelul e de 4 stele dar cu servicii de 5 stele, total de acord!

Alaturat pe perete îmi zâmbea o fata frumoasa cu pistrui, o fotografie reusita ce ne transmitea buna dispozitie, ne lumina diminetile. O oglinda mare completeaza decorul.

Lânga a doua fereastra este coltul de relaxare cu o sofa, perne, si o veioza cu masuta la cap. Între cele doua ferestre un suport pentru TV LCD cu ecran mare, în fata lui un ceas electronic. Pe un cartonas cu urari de bun venit e trecut si codul WI-FI, gratuit si cu un semnal foarte bun.

Mocheta are culoarea bej, pufoasa si foarte curata. Aparat de aer conditionat si puteam programa câte grade vroiam sa avem caldura. Pe peretele de lânga baie se afla un set cu multe comutatoare pentru a aprinde spoturile din camera pe zone si colturi, o treaba ingenioasa pentru a nu consuma mai mult decât trebuie.

Baia

Baia e moderna, cu dus fix si mobil, fara cadita, scurgerea din pardoseala e ca o fanta, apa se scurgea relativ bine. Pe perete e un calorifer electric ce poate fi pornit sau oprit dupa dorinta.

Macedonia nu are gaze, caldura si apa calda se obtine doar cu ajutorul curentului electric, de aceea apa calda nu era fierbinte, dura putin pâna se încalzea. Curentul electric e obtinut prin hidrocentrale, au apa destula si cu toate acestea curentul electric nu este ieftin pentru populatie, informatie primita de la ghida locala pe care am avut-o, Iadranka. Iadranka a predat limba macedoneana la facultatea de filologie Craiova între anii 2007-2011, a învatat limba româna si s-a maritat cu un oltean. Traiesc în Skopje si au o fetita. Regretul ei a fost ca nu si-a gasit de lucru la noi ca sa poata sta în România, asa olteanul munceste ca taximetrist în Skopje si o mai ajuta cu grupurile de turisti când e solicitata.

În dulap am gasit halatele de baie albe si papuci noi pentru SPA.

Holuri

Holul, de la etajul 1 unde stateam, avea pe pereti tablouri cu fotografii expresive cu femei frumoase. Lânga scara e un perete cu firide luminate în care sunt decoratiuni din sticla colorata cu forme artistice. La parter e receptia si în spatele ei este un lobby bar. Personalul de la receptie e tânar, amabil, cu zâmbetul pe buze si vorbitor de limba engleza.

Pe 31 decembrie dupa ce am facut turul orasului, ne-am tras sufletul la acest lobby bar cu o cafea expresso, surpriza a fost ca nu ne-au lasat sa platim spunând ca e un cadou din partea lor!

Tot parterul e decorat de sarbatoare, brazi artificiali, omuleti, spiridusi haiosi, alcatuind un decor de bun gust. La usa de intrare în hotel te întâmpina doi brazi împodobiti ce încadreaza un Mos Craciun vesel, toata lumea a facut poze aici. Pe peretele opus receptiei, pe scara ce coboara spre etajul « -1 » e un tablou cu fotografia unei negrese splendide, fotografie retusata dar foarte expresiva.

De la parter se poate coborî pe scara sau cu liftul la etajul « -1 » unde e barul unde se serveste micul dejun si holul ce duce spre restul de camere, si în acest hol sunt acelasi tip de tablouri, fotografiile nu se repeta, nu stiu daca în toate camerele sunt fotografii diferite, oricum nota 10 fotografului pentru diversitate si expresivitate! Camerele de aici nu sunt asa de mari ca la etajul 1.

Micul dejun

e continental, decent dar nu foarte bogat, servit între orele 7 si 10. Lipseau fructele, erau multe pateuri cu diverse umpluturi, în special zacusca, spanac. Cafeaua era medie dar completam cu expresorul din camera. Era si o vitrina cu prajituri si budinci de ciocolata la care nu aveam acces în fiecare zi, când nu aveam acces era acoperit cu doua servete.

Sala de fitness si zona SPA

Sala de fitness se gaseste la etajul « -2 » pentru ca hotelul e construit în trepte în functie de teren. De la lift o iei la dreapta pe hol si în fata vezi sala de antrenament si la dreapta e zona unde se gaseste jacuzii –cam mic, sauna si doua dusuri. Pe blatul de la cele doua chiuvete sunt prosopele curate pentru fata când iesi de la sauna. Scurgerea de la dusuri lasa de dorit, se aduna apa pe gresie, trebuie sa fii atent cum calci ca sa nu aluneci. Pentru jacuzii urci 3 trepte si pe peretele din stânga e un buton mare de activare a bulbucilor. Când ciclul atinge punctul maxim mai iese apa si se uda treptele plus apa care se scurge din costumele noatre de baie… Spuma abundenta face deliciul sa fie la cota maxima.

Hotelul Panoramika Design se gaseste în str Todor Aleksandrov nr 57 în Skopje, e amplasat pe vârful unui deal într-o zona rezidentiala, am vrut sa fotografiem cladirea alaturata dar imediat a iesit un paznic ce nu ne dadea voie aratând spre un semn cu fotografiatul interzis. Am facut câteva poze din camera.

În zona sunt cladiri cu apartamente rezidentiale, cu paza, cu terenuri de tenis, sedii de ambasada. Peste drum e o cladire enigmatica, simbolul de pe fatada cladirii e o cruce dar nu am vazut nici o activitate în timpul petrecut la hotel.

Inclusiv hotelul Panoramika e 2 în 1, adica jumatate din cladire e hotel partea din fata cu vederea spre oras si cealalta jumatate e formata din apartamente private cu intrari separate si interfon. Camerele din hotel nu au balcoane, în schimb aceste apartamente au balcoane cu vedere spre zona muntoasa.

Hotelul se afla la o distanta de 1,8 km de centrul orasului, se poate ajunge în centru cam în 25-30 de minute pe jos, depinde de ritmul fiecaruia sau mai mult daca te opresti sa admiri peisajul si sa faci fotografii. Noi ne-am deplasat, în general, cu autocarul cu care am venit din tara, altii au folosit taxiul, preturile fiind mai mult decât decente. Rata de schimb era aprox 1€= 60 denari MKD.

La 3 km de hotel se gadeste Crucea Milenium ridicata cu ocazia anului 2000, am vizitat-o pe 1 ianuarie dupa amiaza.

Bairam a la Skopje

Tema sejurului nostru asta a fost: chef de Revelion ca la Skopje. Pentru masa de Revelion am platit 45 €, am participat noi, grupul de români aprox 60 de persoane (56 de turisti, ghida din tara si cei doi soferi), un cuplu tânar american si patronul grec însotit de 3 tinere. Muzica asigurata de un DJ batrîior cu laptopul, muzica internationala veche, macedoneana, greceasca si la cerere muzica usoara româneasca, doar câteva piese vechi. Asta dupa ce DJ-ul a facut o gafa, a pus muzica ungureasca, a confundat stilurile… :)

Meniul a fost fix, ni se aduceau la masa farfuriile: un aperitiv rece cu sunca, brânza, cascaval, salam, rosie si doua prune uscate. Al doilea fel a fost un platou mai mare cu tartine diverse inclusiv celebra zacusca, rulouri cu carne si sunca, doua feluri de chiftelute si frunze de patrunjel. 

Al treilea platou: friptura de pui, porc cu sos de ciuperci si costita cu felii de cartofi si morcovi si celebra varza de Bruxelles. Bautura: o sticla de rachia macedoneana facuta din struguri dublu distilat, doua sticle de vin alb si rosu si apa la o masa de 10 persoane. M-am dus în camera si am adus doua sticle de sampanie pentru a celebra de doua ori trecerea în noul an, Macedonia fiind cu o ora în urma fata de ora din România. Am ciocnit paharele de sampanie dupa ora din România si apoi dupa ora din Macedonia.

Desertul: o prajitura cu ciocolata. Suficient. Pot spune cu mâna pe inima ca e primul Revelion în care dupa masa de Revelion nu m-am îngrasat!!

Ïntre feluri ieseam la dans, sa consumam caloriile, sa nu le lasam sa se depuna , adaptam la muzica pusa horele noastre românesti, ce mai am facut spectacol. Am avut o palariuta cu pene negre si rosii, multe doamne mi-au cerut sa le- o împrumut pentru a face poze! Cuplul american a plecat dupa felul 2, cred ca pentru ei a fost ceva inedit ca sa nu spun altfel.

Am aflat ca de fapt macedonenii nu dau atâta importanta trecerii în noul an, ei sunt de rit vechi si vor sarbatori Craciunul în ianuarie, acorda mai multa importanta acestei sarbatori.

În hotel nu se fumeaza, în exterior în fata usii de intrare în hotel exista un loc de fumat si anume câte o masa de-o parte si de alta si scaune înalte prevazute cu paturi mici cu care sa te învelesti.

La 5 minute de hotel în susul strazii e un supermarket Ramstore, bine aprovizionat si vizitat de noi. Angajatii supermarketului au aflat de sosirea grupului de români si erau foarte amabili si veseli.

Exceptând masa de Revelion saracacioasa, timpul petrecut în Skopje a fost bun:

• pe 30 decembrie am vizitat lacul si orasul Ohrid cu celebrele magazine cu perle

• pe 31 decembrie dimineata turul de oras Skopje

• pe 1 ianuarie începând cu ora 11 am plecat spre canionul Matka, pestera Vrelo si Crucea Milenium.

Dar asta va fi o alta poveste.

Mergeti cu bine, cu sanatate, în vremurile care vor veni! urare getica straveche.

Trimis de Yolanda in 11.01.19 19:54:20
Validat / Publicat: 11.01.19 21:15:12
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MACEDONIA de NORD

VIZUALIZĂRI: 744 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P13 receptia cu decoruri de sarbatoare

ungureanica
[11.01.19 21:28:28]

Super. V-ati distrat de minune. E frumoasa zona. Chiar ati văzut locuri faine. Să ne vedem cu bine!

YolandaAUTOR REVIEW
[12.01.19 11:51:18]

@ungureanica: multumesc de vizita si ecou. Ne-am simtit bine si mi-a placut ceea ce am vazut: lacul si orasul Ohrid, canionul Matka, centrul orasului Skopje refacut între anii 2010-2014 cu bani de la Banca Mondiala, bani care au fost si returnati! conform spuselor ghidei noastre Iadranka. Cladirile anoste au fost transformate cu ajutorul marmurei si a stilului baroc. Ceea ce socheaza putin e multimea de statui... voi detaila într-un review separat.

Ne vedem la Herculane.

Aurici
[15.01.19 12:41:01]

@Yolanda: Mie mi-au plăcut farfuriile din noaptea de revelion și d. p. m. d. v. aș prefera așa. Mi-a plăcut și cazarea și celelalte facilități, iar prețul a fost super. Păcat că este cam departe și în cazul nostru este greu să luăm o decizie pentru distanțe mai mari, din cauză de vreme. Dar... nu se știe niciodată.

Călătorii plăcute și cât mai multe în 2019.

artemisa24
[03.02.19 19:29:32]

Ati avut un Revelion mult, mult mai reusit decat noi!

Frumos descris... Felicitari!

artemisa24, Aurici, ungureanica, Yolanda