ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.01.2019
STATUS: PARTENER
DEC-2018

AUTORUL NU ar recomanda

Descoperă Velingrad

NB: Articol selectat ca fiind „de interes editorial crescut— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă; — (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii. Voturile FB/FU, B/U sunt de valori semnificativ mai mari.

Descopera Velingrad? E mult spus...

TIPĂREȘTE URM de aici

Spre deosebire de antevorbitorii in ceea ce priveste orasul Velingrad, eu nu voi da nici citate, nici melodii, nada, niente, nothing, nimic.

Va spun ca mare lucru nu am inteles din Veligrad: l-am perceput ca un (fost) oras industrial, peste care a dat un oaresce noroc cu hotelurile de 4 si 5 stele, axate pe spa si wellness. Din pacate, acest noroc nu se regaseste si in investitiile facute in zona si este pacat.

Acum, ca Velingrad e un oras urat, nu cred ca ma poate contrazice nimeni, insa nu mai urat de cat Predealul nostru, de exemplu - acelasi strazi neasfaltate si pline de gropi, alei prapadite, trotuare pretabile a-ti da entorse, hoteluri aruncate care pe unde a cumparat teren, etc.

Insa, in mod cert, in Velingrad se mai poate trai, spre deosebire de Predeal unde te jupoaie care pe unde te prinde. Adica, urat - urat, dar macar iti ajung banii.

Noi ne-am plimbat seara prin centru - magazine putine, mici si inchise, cateva luminite timide, un brad impodobit si un monument caruia nu i-am inteles semnificatia dar nici nu am cautat-o.

Stradutele unele neasfaltate iar altele asfaltate si pline de gropi, trotuare cu piatra de munte, niste locuri de joaca anemice si un mic parculet. Insa, invariabil, peste toate plutea fumul provenit de la focul pus la ghenele de gunoi - cand am ajuns la hotel, miroseam a grataragii.

In opinia mea, Velingrad este un oras al contrastelor: cu cat mai sarac este orasul, cu atat mai luxoase sunt hotelurile.

Este adevarat ca receptia hotelului ne-a dat o harta cu n-spe mii de obiective de vizitat in oras (in mare parte, case memoriale si izvoare) dar nu mi s-a parut rezonabil sa stric o zi de spa. Este o opinie subiectiva, stiu, si nu insist prea mult.

Insa ne-a facut o reala placere sa folosim 3 ore pentru a vizita barajul si lacul Batak, aflat la 38km: o dimineata placuta de iarna, drumul bun, brazii plini de chiciura, barajul nins, liniste si lume putina, asa cum doar in Bulgaria poti intalni.

Nu as reveni in Velingrad, pentru orasul in sine, dar cu certitudine voi reveni la unul din hoteluri.

Howgh!

blak_mamba.

Trimis de black_mamba in 05.01.19 00:11:35
Validat / Publicat: 05.01.19 10:10:24
VIZUALIZĂRI: 1979

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (black_mamba); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P11 [fără descriere]

Puteți VOTA acest articol: voturi de valoare mărită

webmaster [05.01.19 10:41:04] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

pagină generată în 0.0672919750214 sec