ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.01.2019
ÎNSCRIS: 11.05.11
JUL-2018

la PMM* = 146 USD

Hola-laa

Resortul Bahia Principe este compus din 7 hoteluri: Fantasia Bahia Principe Punta Cana, Luxury Bahia Principe Ambar (adults only), Grand Bahia Principe Aquamarine (adults only), Grand Bahia Principe Punta Cana, Grand Bahia Principe Bavaro, Grand Bahia Principe Turquesa siLuxury Bahia Principe Esmeralda.

In fapt este vorba de un urias complex de vile in stil colonial din 1 sau 2 etaje (cele mai noi).

Transferul de la aeroport s-a facut in cca. 30 min cu un autocar ce-mi amintea de autobuzele de acu 20 de ani de la Rocar, insa, avea aer conditionat, lucru important avand in vedere caldura sufocanta si umeda ce ne-a intampinat pe aeroport. Am ajuns la hotel pe la ora 19 locala si deja era intuneric. Autocarul de transfer a facut 2 opriri, una la Grand Bahia Principe Turquesa, cel mai departe de plaja dar si cel mai ieftin, si a doua la Grand Bahia Principe Punta Cana pentru celelalte hoteluri din resort.

Am fost imediat preluati de una din masinutele ce fac legatura intre hoteluri. si in 2 minute am ajuns la hotelul mult visat. Un fapt amuzant legat de aceste masinute silentioase care nu au nici macar claxon:a doua zi ma aflam in mijocul uneia dintre aleile dintre hoteluri si ma holbam la un cocotier cu nuci in el cand am simtit o bataie pe umar, era soferul unei masinute oprite la 2 m in spatele meu, un afrodominican de vreo 2 m imbracat intr-o impecabila uniforma bej cu o casca alba de forma clopotului de la biserica, care a zambit larg dezvelindu-si dantura perfecta si-a spus in cel mai pur stil Mr. Bean: Beep! Beep! M-am dat la o parte rusinat cu gandul la ce-ar fi zis soferul daca era roman.

Revenind la cazare, s-a facut atipic pentru cum eram eu obisnuit, am fost invitati pe terasa lobby-ului la un cocteil am completat formularul, primit cheile si o harta a resortului cu toate informatiile necesare si in 5 min eram intr-o camera situata la et. 2 al vilei 94 cu o superba vedere la piscina, foarte mare cu 2 paturi matrimoniale de tip baldachin si un pat de o persoana, baie mare dotata cu tot ce trebuie, aer conditionat situat deasupra intrarii in camera si un ventilator de tavan in apropierea usii de la balcon, minibar free, la fel si wi fi, pentru 2 dispozitive.

Nu voi insista in privinta facilitatilor resortului, se gasesc pe bahiaprincipe.com, voi spune doar ca cei cazati la Esmeralda au acces peste tot cu exceptia facilitatillor de la Fantasia, incercand sa justifice astfel pretul mai mare desi Fantasia este in spatele lui Esmeralda care este situat in prima linie la plaja.

Serviciile, desi ireprosabile, in opinia mea sunt putin sub ce am vazut in Grecia, Pentru a fi sigur ca se completeaza zilnic ce lipseste la baie sau minibar am stimulat memoria d-nei Rosa menajera cu cate 1 dolar pe zi, iar seara pe terasa preferam sa ma duc la bar sa iau ce am nevoie decat decat sa astept o juma de ora sa-mi aduca o domnisoara distrata cola in loc de rom.

Plaja superba cu nisip alb fin si fierbinte, sezlonguri confortabile cu saltelute situate sub umbrele acoperite de un strat gros de trestie de zahar, intre palmieri. si fiindca veni vorba de perdeaua de palmieri ce despart plaja de resort trebuie spus ca tocmai din cauza acelor palmieri nu exista camere sea view, dar ca fara ei ar fi greu de rezistat la plaja cu tot cu umbrele. Marea turcoaz, fara nici o pietricica sub apa, putin agitata, intrare lina, in sensul in care la 15 m de tarm apa are cca 1,70 m.

Pentru pretentiosi voi preciza ca erau si alge, dar care nu deranjau, nu emanau mirosuri odata ajunse pe plaja, si ca gazdele au instalat baraje plutitoare si in fiecare dimineata un tractor cu remorca strangea algele ajunse la mal.

Bauturile incluse erau pentru toate gusturile, incepand cu whisky Jack Daniels, JB, rom Brugal, vin spaniol imbuteliat de buna calitate, berea nationala El Presidente, cafea ok, duciurile si inghetata in opinia fiica-mii, expertul familiei erau neimpresionante. In schimb fructele proaspete erau o incantare. Mancarea era de toate felurile pentru toate gusturile, diversificata si gustoasa insa nimic deosebit. M-au dat pe spate in schimb restaurantele a la carte unde puteai rezerva gratis de cate ori doreai. Noi am fost la El Pescador Restaurant, unde produsele pescaresti erau de buna calitate, dar parca nu la nivelul celor din Grecia, la Tex Mex Santa Fe unde am vazut ce inseamna o mancare mexicana, si la “Garden Grill” Restaurant

Steak House unde ti se pune pe masa un card verde pe o parte si rosu pe cealalta. Cand il asezi pe partea verde incepe un carusel al bucatarilor care se succed din 5 in 5 min cu un alt tip de friptura si daca vrei iti pune o bucatica in farfurie. Au fost, porc, vita si batal gatite in n feluri. A fost un festival gastronomic, pe care-l recomand oricui ajunge acolo.

Distractia si relaxarea era la ordinea zilei, tonul fiind dat chiar de personal, mereu cald, amabil si vesel, centrul distractiei ziua fiind la piscine unde era muzica si animatorii, concursurile si veselia.

Pe plaja era ceva agitatie in jurul beach barului, unde serveau niste supercocteiluri care faceau sa uiti de bere, in rest liniste si oameni civilizati, majoritatea vorbitori de spaniola, o mica parte de engleza si nici picior de rus.

Am intanit o singura familie de romani care locuiau de multi ani in Canada si s-au bucurat sa auda putina limba materna.

Vremea a fost superba, a plouat doar de 2 ori dupa lasarea intunericului, fara tunete sau alte semne prevestitoare doar o perdea de apa ce cadea cca 10 min, apoi se oprea la fel de brusc cum incepea.

Una peste alta am avut un sejur superb intr-un resort pe masura pe care-l recomand tuturor.

Trimis de viki68r in 05.01.19 00:07:46
Validat / Publicat: 05.01.19 10:37:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CARAIBE.

VIZUALIZĂRI: 1767 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (viki68r); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 marea vazuta dinspre plaja
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 146.40 USD pe cameră

[05.01.19 10:36:40]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Luxury Bahia Principe Esmeralda Hotel, PUNTA CANA" (nou-creată pe sait)

[05.01.19 10:43:19]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

viki68rAUTOR REVIEW
    [05.01.19 15:59:25]

@webmasterX: pozitia pe harta ok

viki68r