ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.12.2018
PREȚ SEJUR 1528 euro ?
REGIM MASĂ DP

Four Views Monumental Lido Hotel [Funchal]4

Four Views Monumental

Hotelul “4 privelisti” sau cum vreti sa traduceti este un hotel maret in felul lui.

Este foarte bine pozitionat in centrul cartierului de hoteluri numit “Lido”, la vreo 2 km de Funchal, capitala renumitei insule Madeira.

Am “profitat” iar de mama mea si am mers cu programul de seniori care, dupa cum stiti, are demipensiune, cu bauturi la cina si este putin mai ieftin (de cele mai multe ori).

Drumul cu avionul a fost destul de obositor – escala la Lisabona si destul de multe goluri de aer pana la aterizarea pe Aeroportul din Lisabona. Spre Madeira ma asteptam la o aterizare zbuciumata dar pe pista din Funchal am avut oarece noroc ca nu prea batea vantul.

De putine ori sunt scutita de peripetii cu agentia partenera din tara pe care o vizitez dar m-am obisnuit – ha

Compania Tap Portugal si-a cam facut de cap cu bagajele noastre – unor turisti din grupul nostru le-au ratacit iar eu m-am trezit cu manerul de la geamantan, smuls.

Ghidusele mie mi-au zambit spunandu-mi ca “se mai intampla” iar cu ceilalti au mers la biroul de “pierderi”. Am facut si eu o reclamatie ca sa fie pentru ca am primit raspuns ulterior ca oricum manerul avea o defectiune! Si de aceea a si cazut… hmmm – oferindu-mi 10% reducere la urmatorul zbor cu Tap Portugal rezervat online!

Sa revenim la Four Views… cladirea hotelului atat din afara cat si din inauntru arata foarte bine.

Camera este destul de incapatoare (pozele facute nu au iesit foarte clare). Nu am luat cu vedere la ocean pentru ca eram cam mare diferenta dar am avut o priveliste frumoasa in spatele hotelului, spre o strada si o bisericuta incadrata de flori minunate.

Masa, atat micul dejun cat si cina au fost delicioase! Mancarea foarte buna (in fiecare seara aveau si altceva diferit – au avut chiar si sorici intr-o seara) prajiturile super, vinurile foarte bune si daaa, sampanie la micul dejun!!! unde esti, Nicole?

Dimineata ne puteam aseza fiecare unde vroia dar seara aveam mesele rezervate si stabilite pentru grupul nostru.

Este adevarat ca in Funchal nu cred ca avea vreun hotel plaja proprie (nu prea avea cum) dar piscinele erau la ordinea zilei iar Four Views avea evident piscina lui. Eu nu sunt adepta piscinelor dar asta chiar mi-a placut si mi-a inspirat mare incredere. Apa era foarte buna, nu mirosea a clor si totusi era foarte curata. Cred ca puneau alte substante, habar n-am dar in fiecare dupa-masa, intre orele 4 si 6 eram prezenta!

Cu gandul ca ne vom plimba pe faleza oceanului si ca va adia briza, ne-am luat in bagaje si cate o jacheta usoara dar surpriza! nu am simtit nevoia in nicio seara sa ni le luam pe noi. Era racoare dar o racoare placuta.

Plusuri ale hotelului?

-pozitie excelenta

-aproape de statia de autobus si intr-o directie si in cealalta

-camere destul de mari si curate, foarte curate

-priveliste asupra oceanului superba iar celelalte aveau o vedere frumoasa, in spate

- mancarea foarte buna - nu am gasit tacamuri, farfurii, pahare murdare sau spalate superficial… totul a fost foarte, foarte bun si bine organizat.

Un aspect interesant al politicii hotelului era ca, puteai sa-ti alegi o zi, 2,3 ca sa nu ti se faca curat in camera si aveai un bonus pentru a-l consuma la barul hotelului. In zilele alese, camerista lua doar cosul din baie si aranja prosoapele. Noi am ales vreo 2 zile si ne-am desfatat cu cocktailuri la barul hotelului. Da, o politica buna.

Minusuri? Nu cred sau nu-mi aduc aminte… sau daca au fost, au fost minore

Cum ieseai din hotel, mergeai putin in stanga - fata si gaseai statia de autobuze spre centrul orasului, spre gradina botanica si spre cea mai frumoasa gradina exotica, luxurianta pe care eu am vazut-o in viata mea. (cu exceptia gradinii de orhidee din Singapore).

Pana in statie era o straduta pe care puteai cobori spre un parc bine intretinut, spre faleza oceanului, alaturi de un fel de piscina (cu apa din ocean) pe care doar seara apucam sa o vedem (din pacate). La coborare spre faleza, pe dreapta, era un supermarket de unde puteai cumpara bere ieftina si multe, multe alte produse de calitate.

In dreapta hotelului, dupa o plimbare de vreo 20 - 25 minute este Fórum Madeira, un mall mare si faimos al Funchal-ului unde gaseai diverse firme renumite (gen Kiko - firma de produse de machiaj pe care eu o caut tot timpul prin diverse tari).

Dupa cateva statii cu autobuzul, spre centru, te puteai opri in fata parcului St. Catarina si daca il traversai, aveai o magnifica priveliste asupra promenadei, portului cu vapoarele de croaziera si nu in ultimul rand, asupra Pestana CR7, hotelul renumit al lui Cristiano Ronaldo.

Bun… cam atat despre Four Views Monumental Hotel…

Pentru ca in ultima seara am mers aproape toti la cina festiva (cu muzica Fado) organizata la un alt restaurant, situat pe o colina a Funchal-ului, hotelul ne-a oferit in schimb pranzul inainte de plecare.

In concluzie, Four Views Monumental Hotel este un hotel foarte bun. Il recomand cu toata increderea darrr… cred ca as incerca, daca voi mai merge in Funchal, si alte hoteluri. Sunt sigura ca toate sau aproape toate sunt moderne si foarte bine intretinute.

Insasi zona Lido impune!!!

Trimis de artemisa24 in 26.12.18 20:54:33
Validat / Publicat: 26.12.18 23:07:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PORTUGALIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (artemisa24); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

Puteți VOTA acest articol: voturi de valoare mărită

• rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 65.61 EUR pe cameră

webmaster [26.12.18 23:09:22] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;