ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.12.2018
STATUS: APOLLO
DEC-2018
single

Poveste de iarna in padure - Halsbacher Waldweihnacht

Dimineata se anunta nu prea prietenoasa, la un moment dat pornise o ninsoare de nu mai vedeam prea departe, dar spre norocul meu s-a linistit destul de repede, iar cand am plecat spre masina chiar am facut de pe pod doua poze minunate pe care o sa le vedeti si voi.

Drumul pana la Halsbach (cam 100-120 km) frumos mai ales ca peisajul de iarna facea ca totul sa arate ca in poveste, dar povestea urma sa apara ceva mai incolo. Am ajuns in Halsbach, localitatea aflata la 4 km de padurice si aici erau politisti care dirijau circulatia, mai bine zis dadeau indicatii despre cum se ajunge la acest targ celor ce nu stiau, si asta mi-a dat de gandit cat de cunoscut este acest loc, iar in momentul in care am ajuns acolo am vazut o multime de masini, intr-un spatiu amenajat ca parcare, dar si o masina de pompieri care speram ca a somat. Autocarele aveau un alt spatiu destinat. Am coborat din masina si am primit de la sofer biletele de acces, pentru noi au fost 4,5 euro in loc de 5 euro.

Ce am gasit acolo? Un basm, o poveste in padure. Accesul se face pe baza acestor bilete din care se desprinde o parte si nu stiu daca in momentul in care ai iesit pe poarta te mai poti intoarce pentru ca nu am vazut pe nimeni sa puna vreo stampila ceva.

La inceput am cautat sa fac cat mai multe poze ca sa mai prind ceva lumina, si pot spune ca era atat de multa lume ca ma simteam ca acasa in magazinul Bucur Obor duminica.

Inca de la inceput (de fapt si pe parcurs) vezi puse pe pomi foi A4 care prezinta programul activitatilor din acea zi precum si locul de desfasurare, si pot spune ca erau multe activitati. In ceea ce priveste produsele, am sa incep cu cele nealimentare, adica produse din lemn, metal, piatra si orice poate fi prelucrat. Foarte interesant era ca am vazut o serie intreaga de produse din metal, aparent acea tabla aramie, din care erau realizate diferite produse, flori, suporti de tot felul, tot ce poate fi pus in curte drept decor. Am vazut tot felul de obiecte artistice din lemn, taiat si prelucrat sub tot felul de figurine si spun asta deoarece mi-au placut doua figurine pictate pe sectiunea si puse intr-o fereastra ca aveai impresia ca se uita la tine.

Am vazut tot felul de obiecte confectionate din alpaca si chiar erau si 2 animale care erau intr-un tarc si puteau fi astfel admirate de copii si nu numai. Mai era un tarc cu vreo doua animale si pe rand copiii intrau sa le vada si sa le mangaie. O multime de standuri amenajate, sau corturi, cu o multime de produse din cele mai diverse. O sa vedeti multe in poze, nu pe toate ca nu aveam loc, insa mai pot spune ca mi-a placut mult de tot un stand unde erau expuse obiecte realizate manual, adica erau agende sau carti din piele iar filele (albe) erau lucrate manual, asteptau doar pasionatii de altfel de minunatii sa le cumpere.

Mai era un atelier de lucrat globuri, iar mesterul demonstra live cum le face, un alt atelier (la care chiar era coada) mesterul iti marca in inele de lemn (dupa ce iti alegeai dupa masura) numele iubitei/iubitului. Erau si ateliere cu palarii si pot spune ca tare imi mai placeau, insa nu port asa ceva.

Ca sa trecem la produsele alimentare, nu am sa spun prea multe deoarece voi inghititi sau nu in sec, insa eu cand imi aduc aminte ca le-am vazut si pe unele chiar gustat, cu atat mai rau, dar, de la un stand cu produse din miere am cumparat niste lumanarele din ceara care miros minunat, am gustat niste miere alba (buna) si cel mai importantz am baut un punch cu miere, unul mic deoarece stiam ca o sa mai beau si altele si zau ca a fost tare bun.

Mezelurile, sunci, carnati, le mancai din ochi daramite dupa ce le gustai, am gustat si eu o sunca care era afumata dupa mine cu lemn de brad (o sa spuneti ca mama ca bradul iuteste, asa este avea un iz usor iute, dar era grozava), si niste paine adevarata si cate si mai cate.

Mi-am luat la un moment dat un fel de pizza (ca sa o asemanam cu ceva), erau bucati de coca care se intindeau (diametrul unei palme) peste care se puneau ingredientele dupa dorinta (erau vreo 3 variante), eu am ales cu sunca, ceapa... si se bagau in cuptor la copt (cuptor cu lemne). Se faceau imediat, asa ca mi-a venit randul destul de repede si a mers excelent si cu un gluhwein (nu am avut cum sa pozez asta deoarece era intuneric bine de tot, dar o sa vedeti cuptorul in poze mai pe lumina).

Am vazut si vin fiert la cazan, pe foc, sau bere fiarta cu fier incins, o sa spuneti cum este asta, incercati sa deslusiti putin in filmuletul de mai jos pentru ca era asa intuneric acolo ca nu am putut face mai mult youtu.be/lpj8zApKIAM. Se inroseau niste fiare in foc si cand cineva cerea o bere, aceasta se punea intr-o cana transparenta si apoi “mesterul” lua acel fier inrosit pe o distanta de cam 10 cm, introducea acea parte in bere si vedeai cum ies aburii.

Exista si porumb fiert pe care se punea unt cu ierburi si sare, insa scria ca este porumb dulce si stiu cum este acel porumb asa ca nu m-a interesat dar aveti aici un mic filmulet despre cum il “dregea” cu mirodenii youtu.be/LC0sASjbkzE.

Dar am mai baut un punch, numit foarte dragut “Dezembertraum-Punsch” si trebuie sa ma uit pe poza ca sa va spun compozitia exacta, adica contine vin alb, suc de portocale si de lamaie, lichior de portocale, zahar, scortisoara, frisca, o sa vedeti si poza, l-am insotit cu un hamburger foarte bun.

Mai era o zona in care ardeau niste torte maricele si unde se auzea o muzica frumoasa, erau puse si niste lucrari care aratau niste palnii de gramofor, iar muzica se auzea chiar ca la gramofon, dar si aici am un filmulet youtu.be/mncCmiX-2zw.

Ce as putea spune, m-am tot plimbat si la un moment dat ma indreptam spre lourile de unde auzeam muzica, si am ajuns asa din nou in locul unde era acea bere fiarta u fieul inrosit si am facut din nou o scurta filmare (scuze, dar zau ca era bezna rau de tot) youtu.be/DCAalB4MNDc.

Insa am sa va las in compania pozelor dar si a unor filmulete facute de mine la inceput:

youtu.be/R6ve2Bko4ko

youtu.be/VkhimuUD54Q

youtu.be/CPybcerkCoE

Iar pe web il rog sa ataseze acest film in care este prezentat aceasta poveste de iarna din padure youtube

Trimis de mishu in 23.12.18 13:29:00
Validat / Publicat: 23.12.18 19:06:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 678 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P11 Halsbacher Waldweihnacht -Si aceste obiecte erau la mare cautare

[23.12.18 19:03:18]

Mutat în rubrica "Alte Târguri de Crăciun în zona Munchenului, MUNCHEN" (nou-creată pe sait)

[23.12.18 19:17:27]

ungureanica
[23.12.18 19:40:03]

Un loc frumos și inedit. Totul interesant. Super articol. Sărbători fericite ție și întregii tale familii minunate!

iulian68
[23.12.18 19:53:18]

Niste poze superbe, si atmosfera, asa cum ai spus, de poveste! Sa inteleg ca e un targ de Craciun, sau cum?

[23.12.18 20:03:20]

@ungureanica: Intr-adevar un loc minunat. Sarbatori Fericite! tie si scumpei tale sotii.

Multumesc pentru vizita si aprecieri.

[23.12.18 20:12:13]

@iulian68: Da, este un Targ de Craciun, organizat intr-o padure in afara localitatii, insa este atat de cunoscut cred ca la fel ca si targurile din marile capotale, si am vazut autocare si din Italia venite acolo. In timpul saptamanii era deschis doar de la ora 17.00, doar in weekend de la ora 13.00.

In momentul in care vezi de pe drum paduricea, iar mai apoi intri in acest targ ai o senzatie aparte, este o lume creata special si ai impresia ca ai intrat intr-o poveste.

A fost o experienta minunata, multumesc frumos de vizita si aprecieri, Sarbatori Fericite!

Zoazore
[25.12.18 21:22:24]

@mishu: Ce frumos e sa povestesti o poveste! Intr-un decor de poveste! Asteptam s-apara pitici, elfi, zane de prin padure! Nu, nu Baba Cloanta! Doar personaje frumoase!

Ceaune de-alea se gasesc si-acasa, dar "ligheanele alea din pomi ce erau?(P05)

Superb!

P19 e ea insasi o poveste!

P. S. Ce bine arata jambonul ala!

[25.12.18 21:44:18]

@Zoazore: In P05 erau acel gen de obiecte care la vânt sau aer cald se învârt ca un fel de ape, știi tu ce vreau sa zic, iar preparatele bio, arătau și erau geniale.

Mulțumesc de vizita si aprecieri, sărbători linistite.

iulian68, mishu, ungureanica, Zoazore