ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.05.2010
ÎNSCRIS: 03.05.11
FEB-2008

la PMM* = 27 USD

Las Vegas - orasul luminilor

Am fost impreuna cu sotul meu in anul 2008 10 zile in Las Vegas. Am ales cazarea la hotelul Stratosphere. Am fost multumiti de acest hotel, deoarece avea toate facilitatile (sala fitness, spalatorie, salon SPA, restaurante, magazine, cazinou, piscina, coafor). Zilnic veneau cameristele si schimbau asternutul, prosoapele, aspirau, curatau baia, aranjau in camera. Aveam aer conditionat in camera dar nu l-am folosit. Un hotel bun, curat, frumos.

Am stat la etajul 24. Turnul din Stratosphere are un restaurant, bar, club si un loc pentru senzatii tari (roller coaster). O zi intreaga de dimineata si pana seara daca tineai neaparat se putea sa nu iesi din hotel deoarece aveai tot ce-ti trebuie in acel hotel de la restaurante si pana la cazinou. Depinde de ce erai interesat sa faci. Bineinteles ca nu poti merge la Las Vegas fara sa-ti incerci norocul la poker, black jack, aparate.

O atractie a Las Vegasului pe langa jocurile de noroc este Stripul (artera principala din Las Vegas unde sunt hoteluri, magazine, etc). Preturile sunt foarte acceptabile in Las Vegas mai ales cand vii din Europa.

Mentionez ca eu si sotul meu am facut o nunta la Las Vegas la Little White Chapel, cea mai renumita capela din LAs Vegas. A costat 250 dolari si a inclus: transportul cu limuzina de la hotel di inapoi la hotel de la capela, flaorea miresei si floarea mirelui, setul de 12 poze profesionale, cununia civila si religioasa propriu-zisa si martorul. A fost o experienta minunata. Desi noi am fost casatoriti civil in Romania, am ales sa mai facem odata aceasta cununie civila, dar in special am tinut sa facem cununia religioasa pe care insa nu am facut-o in Romania.

Trimis de pingo_doce in 31.05.10 14:05:35
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AMERICA DE NORD

VIZUALIZĂRI: 4457 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (pingo_doce); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Bellagio
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 27.99 USD pe cameră

valimi
    [31.05.10 15:00:22]

Nu ne-ai dat nici un detaliu despre pretul sejurului, te rugam!

ancamariagadea*
    [31.05.10 15:03:49]

Nunta la Las Vegas? Ce frumos!

Restaurantul Stratosphere este acela in miscare? Am auzit despre el in filmul Everybody's fine cu Robert de Niro...

[31.05.10 17:46:27]

Super tare asta cu casatoria la Las Vegas. Si pretul insa - pe masura.

[31.05.10 17:47:48]

Cam cat costa camera pe noapte ?

Include mic dejun, alte facilitati, etc ?

[31.05.10 18:02:06]

Da,restaurantul de la Stratosphere care se afla in varf efectueaza o miscare completa de 360 grade intr-o ora.Am fost si noi la acel restaurant,am servit un somon si un pahar de vin si ne-a costat 120 dolari pt 2 persoane.Desi restaurantul se roteste nu se simte,in sensul ca nu ametesti. E foarte interesant avand in vedere ca vezi toata panorama.

Camera pe noapte costa de la 17-35 dolari pe noapte depinde de perioada.In SUA cazarea la hotel nu include mic dejun ci numai camera dubla propriu-zisa.Puteam folosi toate facilitatile hotelului: spalatorie rufe,piscina cu jacuzzi,SPA,urcare in turn.

Pretul sejurului pt 2 persoane incluzand cazare in camera dubla -10 nopti si transport avion dus-intors ne-a costat 1065 lire sterline.Mi se pare foarte ieftin avand in vedere ca e Las Vegas.

Pretul de 250 dolari pt casatorie zic eu ca a meritat,a fost foarte frumos organizat,am avut limuzina cu sofer dus-intors...iar capela Little White Chapel e celebra...si e frumoasa,luminoasa ,nu ca la noi intunecoasa si unde se fac inmormantarile se fac si nuntile.Ma refer la bisericile noastre.

[31.05.10 18:06:48]

Intradevar - pretul camerei este foarte mic, ca si pretul sejurului dealtfel. De unde ati luat sejurul, de pe net ?

[01.06.10 10:04:24]

Da,am luat sejurul de pe internet.te intereseaza adresa? sper ca am voie sa dau pe net adresa web.

[01.06.10 10:10:52]

Da, daca nu este agentie din Romania, poti da adresa de net.

[01.06.10 10:11:54]

Nu ma complic cu agentiile din Romania.In primul rand agentiile din Romania sunt foarte scumpe.Nu se merita.

www.expedia.co.uk

[01.06.10 10:12:10]

Agentiile din Romania sunt ridicol de scumpe.

[01.06.10 13:37:30]

Am uitat sa spun ca am facut o excursie de 1 zi la Marele Canion- West Rim. A costat 120 $ pt 2 persoane si am avut masa de pranz inclusa la trbul de indieni Hualapai. Am mers pe Skywalk. Superb.

[01.06.10 13:39:53]

De pe ce aeroport ati plecat ?

Sau care a fost "traseul" cu avionul ?

[01.06.10 14:02:15]

Manchester - AMSTERDAM SCHIPOL - DETROIT-LAS VEGAS si retur

Am avut escala in Amsterdam si Detroit.

[01.06.10 14:02:46]

Te-ai uitat pe www.expedia.co.uk? cum ti se pare?

[01.06.10 14:32:01]

M-am uitat. Preturile sunt destul de bune, am gasit variante cu plecare din Budapesta - foarte aproape de mine (eu sunt din Oradea).

Multumesc pt informatii.

[01.06.10 14:58:01]

cu multa placere. sper sa gasesti o oferta buna. daca iti mai pot furniza si alte informatii nu ezita sa ma contactezi.

[01.06.10 21:50:06]

De la hotel ati avut trasfer asigurat, sau ati luat taxi ?

[01.06.10 22:23:40]

Taxi pt aeroport sau ce?

[02.06.10 07:38:02]

Da, taxi de la aeroport la hotel si invers.

Sau ati avut asigurat acest trasfer ?

[02.06.10 10:57:33]

Nu am avut asigurat acest transfer.

De la aeroport la hotel am luat un mini autocar (l-am gasit chiar la iesirea din aeroport si asigura transportul aeroport - Strip cu 9$ de pers), iar de la hotel la aeroport am luat un taxi care ne-a costat in jur de 15-17$.

andrada137
    [04.06.10 17:48:01]

ce frumos! multi dintre noi si-ar dori sa ajunga pe taram american, nu mai spun de visul Las Vegas!!!

Multi cred ca te invidiaza!

Cum sunt cazinourile?

Darklocks CONS. ONORIFIC AFA / AMERICA DE NORD
    [17.10.10 14:28:11]

Felicitari! Ce idee super sa mai faceti o nunta acolo! Hotelurile din LV sunt foarte ieftine (ca de altfel si mancarea si biletele de avion din alte orase ale SUA). Ideea e sa te aduca acolo si sa te atraga in cazinouri Din aia se fac adevaratele profituri, nu din cazare. Pana si aeroportul din LV este impanzit de masini de jocuri si rulete. Cat astepti intre doua avioane, mai o tarie, mai un pocker mic, mai un jack black... pana ramai cu buzunarele goale

carmenec
    [18.08.11 14:52:23]

ATI avut vreo problema in acordarea vizei sau in a fi recunoscut certificatul de casatorie in romania? Acelasi gand de casatorie in LAS VEGAS il am si eu, incerc evaluarea costurilor si tuturor problemelor daca totul merge bine acasa facem cununia religioasa si un mic party.

[26.05.16 10:45:01]

carmenec, Darklocks, presario, valimi