ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.12.2018
ÎNSCRIS: 06.12.18
OCT-2018

Canakkale: problema cu laptop-ul

20 octombrie:

Iar ma trezeste pe la 6 "chemarea la rugaciune".

Dupa ce-mi "canta" 5 min in cap, clar ca nu mai pot dormi stiind ca azi ajung in sfarsit la ruinele Troiei.

Deschid laptopul cu gandul sa vad traseul pana acolo si nici n-apuc sa vad ceva cand: blue screen si lights out la laptop.

WTF?

Nu mai porneste!

Panica...

unde mai pun filmarile, pozele? Abia ce-am ajuns in Turcia si s-au stricat prea multe.

Mi se strica cate ceva pe zi...

Oare maine ce urmeaza?

Pe drum am observat ca intercomul incepe sa cam dea ecou. Nasol sa vorbesti singur in casca dupa ce te-ai obisnuit sa ti se si raspunda.

Ce fac cu laptopul?

Il repar. Chit ca sacrific o locatie, cu banii aia repar laptopul. Trebuie sa si poata fi reparabil.

Daca nu, cumpar carduri. La kilogram. Dar trebuie sa fie peste o anumita calitate ca nu cumva sa moara de prea multa nebagare in seama.

Caut pe net reparatii laptop, in engleza si, cand ma uitam pe rezultate in Google Maps imi aduc aminte ca astia de la receptie vorbesc si turca.

E tare ciudat cum panica iti limiteaza ideile.

Gasesc cu ajutorul lor service-ul si, dupa micul dejun ma reped pana acolo.

La 9 dimineata eram in fata usii. Numai ca aia incepeau de la 10.

Kitty vrea cafea de la McDonalds. Nu ma intrebati de ce...

Jale McDonalds-ul la astia. Toalete mici, fara hartie inginerica, preturi mari si un singur angajat. Bine, era gol oricum.

Dar toaleta cu access code!

Este prima oara in viata cand intru in toaleta femeilor la McDonalds.

Dar a fost ptr o cauza nobila: sa le imprumut hartie inginerica.

Ti se da o hartiuta pe care sunt scrise parolele de acces.

WIFI-ul nu le mergea, dar al WC-uri aveau parole.

Anyway, ma intorc la laptop service si gasesc pe unu' acolo care vorbea si engleza.

Ii explic ce si cum si, cum era normal, da omu' sa-l porneasca.

Surpriza: a pornit!

La mine in camera, dupa ce-a stat oprit cat am mancat, n-a vrut sa porneasca.

Acum cred ca s-a speriat de mecanic.

Ca la dentist cand subit nu te mai doare nika stiind ca esti urmatorul la rand...

Ii mai dam cateva opriri si porniri, al dreaq laptop, mai ascultator decat m-as fi asteptat.

Instaleaza un program de diagnostica (evident piratat) si-l lasa sa ruleze.

In timpul asta, hai afara la un ceai.

E sport national asta cu ceaiurile. Sa-i vezi cum alearca cu tavile de tip clopot, pline cu paharute de ceai.

Avea unu' in fata magazinului un scaun cu tavita si, jos, la picior, kilogramul de zahar...

Profit de ocazie sa-l intreb pe om cum se traieste in Turcia, care e salariul bun ptr a trai lejer... prostii d'astea, din curiozitate.

Conform lui, iti trebuie minim 3000 de lire ca duci un trai decent. Salariile s-ar situa undeva pe la 1600 de lire.

Laptopul, pardon, rasnita mea este ok.

Cel mai probabil sa fi fost de la over caldura.

Ceasul, peste ora 13.

Hai ca avem timp sa vizitam Troia.

Dar, mai intai, trebuia sa casc gura in directia unui magazin de pantofi ca eram in ghetele moto.

Mergeam mai incet decat atunci cand aveam doar o zi de la operatie.

Pe talpile mele se simtea muzica de la petrecerea basicilor.

Ma infing in primul magazin de pantofi. Si vanzatoarea se uita cu mila la mine.

Desi am plecat de-acasa sa-mi iau ce gasesc, m-am calicit la 50 de lire cat vroiau aia ptr o pereche de turco-chinezarii de adidasi, marca Abubas!

Sau Adibas...

Cu 50 de lire, mai pun 30 si fac un plin de benzina!!

Cica gasesc in bazarul mare, mai ieftin!

Imi arata pe harta Google Maps la mine pe telefon si hai la drum, pe jos.

Care va ganditi la taxiuri, aflati ca acestea's cu surprize surprize, adica nici un taxiu nu avea pretul pe portiere. Plus aglomeratie de parca eram la Piata Sudului inainte sa se dea drumul la tunel.

Te tocmesti cu soferul. Si eu n-am chef de tocmeli.

Am nevoie de abubasi ACUM si, sunt in stare sa muncesc ptr acei abubasi.

Adica sa merg pe jos inca 2 km pana la bazar. Printre blocuri, pe un fel de cubica de piatra denivelata.

Nu va zic cum se auzea muzica de la petrecerea basicilor!!

Ajungem la bazar cu google maps pe telefon. Forfota mare!

Care vinde peste, care placinte... care sutiene! Ar fi fost interesant sa-i inteleg ce striga ei in gura mare.

In rest, ca la Obor: stoluri de femei aplecate peste cate-un malder de bulendre, probabil la oferte.

Dau sa scot telefonul sa le fac poza, gandindu-ma "ce bine ca a mea nu-i asa".

Pornesc camera foto si uitandu-ma cum se focalizeaza, pe cine vad "prin hublou"?

Kitty a mea, mai ca nu se mai vedea din multimea de fomei concentrate pe bulendrele alea.

Abia atunci realizez ca n-am nici o sansa sa mai ajung la Troia astazi.

Abubasi mi-am gasit pana la urma. Tipic cum fac barbatii cumparaturi: vazut, probat, cumparat. Fara alte detalii.

Evident ca sunt Turco-chinezarii, dar macar am dat 25 de lire pe ei.

Eeee... alta viata! Parca nu mai schiopatam pe stanga complet, ci doar asa, maxim 30%.

Incepe "lungul drum spre casa", nu filmul cu patrupedele ci, traseul pe jos, spre hotel. Doar trebuia sa fac rodajul la abubasi.

Ajungem in camera si, intre timp ce-mi fac un dus, Kitty adoarme imbracata pe pat.

O las sa doarma invidios ca nu pot adormi.

Yoc Troia antica.

Pe la 16 iesim prin oras, deh. foamea...

Kitty, arfe si figuri: aia nu arata bine, aici nu e nimeni, ete cum arata carnea aia... stiti voi: talente de oameni carora nu le este foame.

In timp ce cautam o taverna, dam de un alt bazar si, fara sa-mi dau seama, ma trezesc strigand catre Kitty: "nici sa nu-ti treaca prin gand"!

Cum iesi din bazar, MARE PROBLEM!! Dar mare rau!

Am dat direct in aleea cu bijuterii! Aur, argint, diamante...

Kitty a mea insa s-a oprit sa-si ia un suc de rodii proaspat stoarse. O cam pandea foamea dar se tinea batoasa. Asta pana i-au venit ceva mirosuri pe la nas.

Eram deja la terasele de pe faleza, evident, opus locului pe unde se afla hotelul nostru.

Seara se incheie cu planurile pentru maine.

Dimineata, plecam spre Troia. Este ultima noapte in Canakkale.

Ne vom opri la Izmir pentru ca Troia necesita timp ptr vizitare fiind astfel imposibil sa acoperim distanta pana la Pamukkale, cum planificasem initial.

Trimis de webSorin in 06.12.18 22:48:24
Validat / Publicat: 06.12.18 23:51:04
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2792 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (webSorin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webSorinAUTOR REVIEW
[06.12.18 23:58:55]

Video principal:

youtube

Multumesc

[07.12.18 00:00:55]

@webSorin: îmi pică ochii in gura de somn, ca pe caldura asta simteam nevoia de o bere, dar nu puteam lasă așa capodopera ???? pana mâine. Un articol la fel de spumos ca anteriorul, și dacă nu ți-am spus atunci, îți spun acum, Bine ai venit! Și succes in continuare. M-am distrat pe cinste așa ca deja îl astept pe următorul, și dacă aveai alte planuri, anulează-le și pune mâna și scrie.

Cât despre acest articol, felicitări, votat cu mare drag,

[07.12.18 00:09:01]

@webSorin:

webSorinAUTOR REVIEW
[07.12.18 00:10:37]

Multumesc!

Te asigur si va asigur, ca abia ce-am inceput "epopea"!

iulianic
[07.12.18 11:22:31]

@webSorin: Aventuroasă călătorie! Și ai un stil de a povesti cum numai cei de pe motor pot avea. Parcă ne mai trezește din amorțeală.

Asta îmi amintește de vacanța noastră în Parga când o ploaie abundentă a transformat străduțele pietruite în albii de râuri. Adidașii soțului meu s-au umplut de apă de nu i-a mai putut folosi. Tot așa, în doi timpi și trei mișcări, a doua zi și-a cumpărat alții – ieftini și de calitate îndoielnică – la care vânzătoarea, din proprie inițiativă, i-a făcut și reducere de 5 euro.

[07.12.18 15:36:53]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "O zi în Canakkale, CANAKKALE" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Turcia, altfel]

iulianic, mishu, webSorin