ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.11.2018
DIN: timisoara
ÎNSCRIS: 11.07.08
SEP-2018
prieteni
PREȚ SEJUR 1300 euro / 2 adulți ?

Grand Makadi Hotel5

Concediu fain

Ilustrație video-muzicală

Pentru a treia oară în Egipt, am hotărât să mergem în Makadi Bay, unde am înțeles că reciful de corali este mai bogat, mai diversificat ca în zona Titanic Beach unde am fost de două ori (vezi impresii şi vezi impresii).

Am ales hotelul Grand Makadi din recomandările unor cunoscuți. Nu regret alegerea făcută, raportul calitate - preț fiind ok. Hotelul dispune de un ponton, care te duce drept in zona de recif, coralii fiind deosebiți.

Din păcate, marea a fost cam tot timpul puțin cam agitată, antrenând particule de nisip care au dus la reducerea clarității apei. Cu toate acestea, Marea Roșie nu m-a dezamăgit nici de data asta, dezvăluind un recif de o frumusețe deosebită. Am postat aici un clip filmat de mine la ponton

youtube

Hotelul nu este unul foarte mare, face parte din lanțul Red Sea Hotels, în zona Makadi Bay mai sunt Sunwing Resort, Makadi Spa, Makadi Palace și evident Grand Makadi; hoteluri aflate unul lângă celălalt, unite prin alei și cu posibilitatea de a te plimba de la unul la altul. Grand Makadi, este situat în partea de nord a complexului, are o grădină deschisă, care permite o foarte bună circulație a aerului, căldura din august - septembrie fiind foarte bine suportată.

Personalul, amabil... Berea, la barul de lângă piscină, se servea în pahare de nici 200 ml; până ajungeam la șezlong, se evapora. Am întrebat un șefuț și a spus că nu este o problemă dacă avem halbele noastre. După ce ne-am luat halbe, partea de piscină din jurul nostru s-a umplut de halbe normale, de 400 ml, cumpărate din bazar, spre disperarea chelnerilor de la bar... le-a fost frică să nu rămână fără bere.

În rest, mâncarea a fost foarte bună, diversificată, în afară de porc, am avut rață, pui, curcan, vițel, pește, fructe de mare, sushi...

Camera... mare, frumoasă, dar cu perete înflorit de la umezeală în unele locuri... ținând cont că nu am petrecut prea mult timp prin cameră, nu ne-a deranjat prea tare.

Curățenie se făcea zilnic, refill la apă, contra unui bacșiș îți dădea și în plus dacă aveai nevoie.

Ce mi s-a părut ciudat la acest hotel, față de Titanic (la altele în Egipt nu am fost), nu aveai de unde să îți iei bere (alcool) la restaurant; trebuia să comanzi la chelner. Îți aducea, dacă înțelegea cum trebuie, și cât de cât repede.

Ca și excursii... clasicele Cairo, Luxor, diving se făcea fără a fi luați cu barca, de pe plaja de la Sunwing, mai erau ceva excursii pe apă cu plecare tot de la Sunwing, dar, dacă voiai ceva mai lung (Giftun), te ducea în port în Hurghada...

Oricum, trăgând linie, concediul a fost fain, sper să mai mergem...

Trimis de basaku in 24.11.18 19:07:16
Validat / Publicat: 24.11.18 20:22:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT. A mai fost în/la: Hurghada, Titanic Beach, Titanic Palace

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (basaku); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 21 voturi)

webmaster45 [24.11.18 20:22:22] »

Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

iulianic [24.11.18 21:03:26] »

@basaku: Din Egipt am și eu amintiri foarte frumoase. E drept că am fost acolo cam de mult, dar dacă mă gândesc la hotelurile lor, la frumusețea plajelor amenajate în resorturi, cuvintele sunt la superlativ. N-am făcut scufundări. Nu sunt capabilă de așa ceva, dar - din Hurgada - am făcut o minicroazieră cu un vas cu podeaua de sticlă. Atunci am văzut ce comori de frumusețe zac în Marea Roșie. Desigur, n-am văzut decât o foarte mică parte și poate că nu cea mai semnificativă, dar pentru mine care nu mai văzusem flora și fauna marină decât la televizor, a fost fanastic. O mulțime de corali, pești colorați, peștele-sabie foarte lung și alte vietăți ciudate... Abisul mării este cu adevărat fantastic.

Vă felicit pentru vacanța voastră reușită! La cât mai multe în viitor!

alexmara [25.11.18 19:06:33] »

Frumos! Am fost si noi anul acesta si am inteles de ce toata lumea isi doreste sa revina (marea e superba!)

Ps. Cu ce aparat ati filmat, pt ca se vede perfect?

webmasterX [25.11.18 19:52:46] »

@alexmara:

Am fost si noi anul acesta

Daca doreşti, copiază textul de mai sus şi reincarcă-l - cu eventuale ajustări, completări etc - folosind linkul ADAUGĂ IMPRESII NOI

basaku [25.11.18 21:20:22] »

@alexmara: gopro

basaku [25.11.18 21:23:01] »

@iulianic: omul este capabil de multe. Daca nu aveti probleme de sanatate, (tensiune, otita...) incercati diving. Am fost cu prieteni care nu stiu sa inoate si au facut. Au revenit in viata pe plaja... )

basaku [25.11.18 21:26:32] »

@webmaster45: Da. Este ok

fra [26.11.18 14:32:09] »

Vai ce fain. Îmi place că ați pus poze cu peștii pozați clar de aproape și denumirile lor. Pe unii dintre ei i-am văzut și eu. Extraordinară într-adevăr Marea Roșie!

[email protected] [01.12.18 21:21:47] »

Superb. speram ca la anul sa avem parte de un concediu la fel de frumos ca și al vostru. felicitări pt poze și reviw

basaku [01.12.18 21:28:13] »

@[email protected]: La multi ani! Sa dea Dumnezeu! Sa fim sanatosi si sa ne auzim cel tarziu la anu!

5 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
    alexmara, basaku, fra, iulianic, [email protected]