ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.11.2018
DE Nicu
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08
DEC-2017

Lacul sarat si flamingo in decembrie

Abea atunci am aflat ca flamingo vine in decembrie.

Eram cazat in Larnaca la Hotel Larco si vroiam neaparat sa vad si flamingo dar flamingo inca nu era prezent acolo trebuia sa vina dar nu mai venea.

De la aeroport venind spre cazare (era seara si intuneric) am intrebat soferul care ne ducea la hotel daca asta e lacul sarat unde vine sau deja a venit flamingo? Da asta e lacul dar flamingo inca nu a venit a zis soferul. A zis sa mergem maine pe jos sa vedem fiinca nu era departe lacul de hotel.

A doua zi dupa pranz am mers pe jos sa vedem lacul, de la hotel cam 20 minute pe jos.

Am ajuns linga lac in un fel de parc cu ceva monumente, prin parc am trecut, am trecut soseaua unde trebuia sa ne acomodam cu circulatia pe cealalta parte fata de cum e la noi.

Am ajuns la lac, nici un flamingo, lacul in zona aia cam cu noroi apa foarte mica si cam murdara, ne-am plimbat putin prin jur in capatul celalalt se vedea moscheeia Hala Sultan Tekkesi care pentru musulmani din toata lumea e foarte importanta cu toate ca e in partea greaca nu in aia turca unde sunt numai musulmani.

Dupa cam o ora am plecat fara sa fi vazut nici un flamingo.

Dupa doua zile am vizitat din nou zona lacului sperand ca... flamingo... dar nu. Am plecat spre Plaja Mckenzie.

Am lasat balta balta asta denumita lac care nu prea era de vizitat in perceptia mea.

Cu doua zile inainte de plecare am mai incercat o data poate poate dam de flamingo si in momentul cand ajungeam la lac care in perceptia mea e o balta mai mare am vazut in mijlocul lacului (baltii) doi flamingo, erau la mare distanta in mijlocul baltii, dupa 10 minute apare un stol de aprox 10 flamingo si la interval de 10 minute tot veneau, la un moment dat erau cateva sute de flamingo toate se opreau in mijlocul baltii. Au inceput sa apara si gramada de turisti cu tot felul de aparate de fotografiat, toti asteptau sa vina flamingo si spre mal dar nu, toti parcau in centrul baltii. Dupa doua ore de stat si asteptat sa vina flamingo mai aproape sa vedem ceva am plecat mai departe fiinca toti stateau in centru parca erau la sedinta.

Ziua urmatoare hai din nou la lac fiinca a venit flamingo, de data asta erau foarte multii flamingo dar tot in centrul baltii erau in grupuri mari de cate 20 - 30, la mal foarte aproape erau doar izolat cate doi trei pui dar si aia cand te apropiai sa faci poze se retrageau spre interior. Toti cu ciocul in apa aia mica si sarata cautau de mancare, nu stiu ce gaseau.

Cum se ajunge aici?

De la aeroport a doua statie de autobuz, daca sunteti cazati in zona centrala aia de linga Mc Donald atunci luati autobuzul care merge la aeroport si intrebati soferul unde sa coborati la Salt Lake, alta varianta pe jos spre Plaja Mckenzie (care oricum trebuie vizitata) si mergeti in parcarea din spate si traversati spre lac cam 20 minute pe jos.

Noi am mers pe jos de la hotel si dupa vizita acolo am mers la Plaja Mckenzie. Urmatoarea vizita a fost in sens invers de la Plaja Mckenzie spre lac (balta).

Daca merita vizita aici? Da dar sa fie prezent si flamingo, daca nu e prezent atunci vizitati o balta oarecare cu o imagine dezolanta si cu apa murdara.

Pentru poze trebuie aparatura performanta fiinca flamingo e foarte departe.

In perioada aia in decembrie e mult noroi in zona aia de unde vrei sa faci poze asa ca atentie cum mergeti incaltati.

Puteti combina vizita la Plaja Mckenzie cu vizita la balta, mergeti pe jos din oras spre plaja si apoi traversati spre lac dar asta doar cand e si flamingo acolo altfel nu merita vizita aici.

Langa balta este un parc, dati de parc doar daca mergeti sa vedeti balta venind din zona Plajei Mckenzie.

Decembrie e aproape, flamingo vine sigur in decembrie acolo.

Trimis de Nicu in 21.11.18 18:38:14
Validat / Publicat: 21.11.18 19:14:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CIPRU.

VIZUALIZĂRI: 3094 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Fuge in larg

Dan&Ema
[21.11.18 19:18:46]

@Nicu: Start vot la flamingi! ????

ioan marinescu
[22.11.18 13:07:42]

Rewiew inedit și util pentru mine și pentru cultura mea turistică. L-am votat cu plăcere!

Dan&Ema, ioan marinescu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Larnaca: