ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.10.2018
STATUS: APOLLO
JUN-2018
2 AD. + - COPII

Öztürk Apart Hotel Marmaris, pentru noi a fost ok

Să vrei te cazezi în Marmaris mi s-a părut întotdeauna un lucru simplu şi facil fiindcă mereu am fost plăcut impresionată de oferta posibilităților de cazare din Marmaris. Aceasta este foarte bogată și variată și îmi amintesc că așa a fost și în urmă cu nouă ani când am fost în prima vacanță aici. Există hoteluri de toate categoriile (stelele) pentru toate pretențiile și buzunarele. Pe de altă parte, firește că fiecare alege în funcție de ceea ce i se potrivește, de așteptările pe care le are de la propria vacanță, după dorință și, nu în ultimul rând, după buget. De la self-catering, la multe stele de confort și facilități, aşa se poate defini panoplia numeroaselor unităţi de cazare din Marmaris.

Acestea fiind zise, criteriile noastre prioritare au fost să găsim ceva aproape de centrul vechi şi neapărat un aparthotel care să ofere apartamente şi studiouri în sistem self-catering, căci vroiam „fără masă”, dat fiind programul nostru activ. Având deja experienţa de a fi stat în inima Marmarisului acum nouă ani, nu concepeam ca acum să rezervăm în altă parte a oraşului, fiindcă distanţele sunt destul de mari, orașul având dimensiuni considerabile, şi n-am fi vrut să apelăm la dolmuş toată ziua, bună-ziua. În plus, plaja publică este lată şi se află în stare foarte bună în zona centrală, intrare în apă fără pietre, lină deci un motiv în plus să nu ne fi depărtat de centru. Dacă se putea să găsesc ceva destul de accesibil ca preţ, era şi mai bine. Preţurile pornesc de foarte jos în părţile mărginaşe şi oricum mi s-au părut a fi mult mai mici faţă de alte staţiuni din Turcia, însă cresc pe măsură ce locaţia se apropie de centrul vechi sau cu cât se află mai „în buza mării”.

Căutând pe booking o cazare care să întrunească cele de mai sus, la care să se adauge o notă mare şi referinţe bune privind curăţenia, m-am oprit la Öztürk Apart Hotel care părea potrivit din toate punctele de vedere, în plus, statutul meu de client Genius îmi oferea şi reducere de 10%, aşa încât faptul că aveam şi anulare gratuită cu până la o săptămână înainte de check-in, fără să fiu nevoită să plătesc nimic în avans, m-a făcut rezerv cu inima deschisă.

Despre Öztürk Apart Hotel

Adresă: Kemeraltı Mah., Ulusal Egemenlik Cad., 85. Sok, No:14 48700, Marmaris, Turcia
[...]
Website: ozturk-apart.hotels-of-marmaris.com/en

Se află cam la 500 de metri faţă de statuia lui Atatürk, considerată punctul zero al oraşului, până la care se merge drept înainte pe bulevardul Ulusal Egemenlik, arteră centrală, foarte importantă, perpendiculară cu marea. Distanţa faţă de plajă este aceeaşi, doar că o luam pe străduţe, pentru a evita aglomeraţia şi pentru a „pica” fix în dreptul porţiunii preferate. Pentru un oraş precum Marmaris, acestea sunt distanţe mici, fiindcă oraşul este foarte întins şi destul de populat, având peste 100.000 locuitori.

Öztürk Apart Hotel este o unitate de cazare ce constă într-o clădire cu parter şi două etaje, o piscină medie, un bar şi un restaurant deschise aproape toată ziua. Intrând pe poartă, în dreapta are şi o grădină micuţă, dar îngrijită cu multe flori, palmieri, un loc de joacă pentru copii. Pune la dispoziţie 30 studiouri la parter şi primul etaj, la etajul al doilea existând 12 apartamente. Ştiind că suprafaţa unui apartament este cam la jumătate (adică vreo 35 mp), faţă de a celui pe care tocmai ce-l avuseserăm în Datça vezi impresii, am optat pentru un apartament deoarece studioul era ceva mai mic de-atât şi nu puteam risca să ni se pară că ne sufocăm.

Öztürk nu are lifit, accesul se face doar pe scări, însă pentru noi acestea nu sunt o problemă, pentru că nici acasă nu ne sunt străine.

Ora de check-in fiind după miezul zilei, ne-am început ziua când ne-am mutat din Datça cu plajă de câteva ceasuri bune, având de parcurs un drum de doar 75 km, apoi ne-am strâns bagajele, iar la orele 14,00 „trecute, fix”, eram la recepţia aparthotelului din Marmaris. Am găsit destul de uşor hotelul, accesul dinspre şoseaua naţională Datça-Marmaris fiind bine semnalizat. Citisem că există o parcare publică generoasă în faţa hotelului pentru care nu e nevoie de rezervare, am găsit-o imediat, am găsit chiar şi un loc de parcare, deşi era oră de vârf.

Apartamentul nostru

La recepţie eram aşteptaţi, cel puţin aşa ne-a dat impresia recepţionerul, am plătit cu numerar, am primit cartela magnetică şi am fost conduşi la apartamentul nostru. Toţi lucrătorii din hotel: recepţionerii, cei responsabili cu curăţenia, barmanii şi chelnerii au fost foarte amabili şi serviabili pe toată perioada şederii, nicio clipă nu ne-au dat impresia că trebuie să sărim cu vreo atenţie, erau sociabili şi mereu cu zâmbetul pe buze. De la început am remarcat curăţenia de peste tot din hotel, inclusiv din camere. De fapt, acest serviciu se făcea zilnic şi temeinic.

În apartament se intră direct în camera de zi, destul de mare de altfel, pe stânga erau uşile către baie şi dormitor, în dreapta era peretele cu chicineta, în faţă era peretele care dădea într-un balcon, spre acesta fiind pe-o parte o masă cu scaune, iar pe cealaltă un şifonier în două uşi şi o canapea extensibilă.

Chicineta avea tot ce trebuie pentru autogospodărire, electrocasnice perfect funcţionale (frigider, plită electrică, cană de fiert apa, hotă), mobilier de calitate şi bine întreţinut, vase de gătit, veselă variată. Toate strălucind de curăţenie.

În privința meselor, Öztürk Apart Hotel are un bar la piscină și un restaurant care poate servi micul-dejun și cina, dacă se optează pentru demipensiune, sau chiar numai micul-dejun, care, la cerere, îi poate fi adus turistului în cameră.

În camera de zi, deasupra mesei cu scaune era suspendat un televizor plat cu diagonală mare, cu multe programe, dintre care ne-am axat pe cele de muzică şi sport, având în vedere că peste tot „mustea” de politică, Turcia fiind atunci în plină campanie electorală. Noroc cu campionatul mondial de fotbal care ne scotea din plictiseala alegerilor ce se apropiau vertiginos.

Balconul era destul de mare, dotat cu masă și scaune de plastic unde mai zăboveam la cafea și la citit pe internet, dar nu mai aveam priveliștea cu care ne delectaserăm în Datça :p, ci vedere spre munte și spre un alt hotel, „fratele” gazdei noastre, căci aveau același proprietar, erau cam de același calibru ca dimensiuni și arhitectură generală, dar stele mai multe de confort în frunte.

Dormitorul nu mi s-a părut a fi foarte spațios, poate pentru că patul matrimonial ocupa aproape toată încăperea. Era nu numai impunător, dar și foarte confortabil, având una dintre saltelele cele mai bune pe care le-am încercat. La capete, avea noptierele de rigoare, deasupra lor erau suspendate veiozele aferente. Pe una dintre noptiere stătea telefonul fix pe care nu l-am folosit. Ca și mobilier, mai aveam o toaletă cu oglindă și taburet și masă de bagaje, oricum insuficientă pentru „arsenalul” nostru.

Pe pat erau înșirate prosoapele moi și pufoase, foarte curate ce au fost schimbate la două zile, lenjeria la trei zile. Deasupra ușii de la balcon aveam aparatul de aer condiționat care a fost pus serios la treabă, fiindcă în acele zile căldura ne-a cam dat de furcă.

Nemaiîntâlnit până acum, a fost faptul că nu aveam doar un balcon, ci două balcoane, atât din camera de zi, cât și din dormitor. Nu mică mi-a fost mirarea să constat că și acesta era destul de mare, aici am găsit montat un uscător de rufe, destul de util de altfel.

Baia, destul de largă, era prevăzută cu cabină de duș, obiecte sanitare îngrijite, consumabile gen flaconașe cu gel de duș, săpun mic rotund, hârtie igienică și uscător de păr. La fel, foarte curat am găsit, zilnic se deretica și se schimba prosopul de picioare.

Wi-fi-ul a funcționat perfect, era parolat, iar semnalul era foarte bun, încă de când ne apropiam de hotel, începeau mesajele să bipăie în căsuță.

Ca și observații generale, Öztürk Apart Hotel pune la disoziție la solicitarea clienților săi transfer de la/la aeroport, schimb valutar, recepţie non-stop, cutii de valori, cameră de depozitare bagaje. La final, când am predat cartela magnetică/cheia, mi-a fost înmânată și factura ce mi se emisese în ziua cazării. Cred că fusese prima dată când am primit factură la cazare în Turcia, fără să solicit expres acest lucru. În imediata apropiere a hotelului, se găseau câteva magazine alimentare de unde ne cumpăram necesarul pentru micul-dejun, căci prânzul și cina nu ne prindeau niciodată în cameră.

Concluzie

Șederea noastră la Öztürk Apart Hotel a fost foarte plăcută, staff-ul cu care am interacționat mereu zâmbitor și amabil, iar vecinii, în majoritate covârșitoare, englezi, destul de agreabili, au contribuit la reușita sejurului nostru. Într-un Marmaris sufocat de turiştii ruşi, a fost excelent să coabităm la Öztürk Apart Hotel cu englezi. Așa cum am spus chiar și în titlu, pentru noi genul acesta de cazare este foarte potrivit, având un program cam atipic, cu mai multe deplasări incluse, fără să știm prea multe dinainte ce vom face ziua următoare.

În țara all-inclusive-ului, așa cum este Turcia, noi am preferat să luăm masa la locantele foarte numeroase și diverse din centrul vechi din Marmaris, așa am considerat că simțim și gustăm mai bine spiritul autohton al Turciei. La toate restaurantele, chiar și la cele mai micuțe, am plătit cu cardul, lăsând în numerar câteva lire drept bacșiș.

Genul acesta de cazare se pliază foarte bine pe stilul nostru şi, cu siguranţă, dacă ar fi să plecăm şi mâine în vacanţă în Marmaris, tot ceva de tipul acesta am alege!

Vă rog, ataşaţi următorul videoclip: youtube

Trimis de irinad in 25.10.18 07:22:28
Validat / Publicat: 25.10.18 12:43:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2192 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Marmaris, văzut din şoseaua dinspre Datça

[25.10.18 12:42:53]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Ozturk Apart Hotel, MARMARIS" (nou-creată pe sait)

[25.10.18 12:46:46]

@webmasterX: Da, poziția este corectă.

Te rog, nu uita de videoclip. Mulțumesc!

[25.10.18 12:52:51]

Cu scuzele de rigoare:

[25.10.18 12:55:13]

@webmasterX: Mulțumesc, înțeleg, nu-i problemă!

[25.10.18 13:08:41]

[25.10.18 13:11:22]

@webmaster: Mulțumesc frumos!

krisstinna
    [25.10.18 13:19:30]

@irinad: Bună alegere, se pliază perfect cu dorințele voastre de plimbăreți

Și foarte bun prețul, felicitări pentru alegerea făcută!

[25.10.18 15:03:07]

@krisstinna: Ştii că noi colindăm cam mult şi genul acesta de cazare este ideal fiindcă ne oferă libertate maximă de mişcare, condiții decente, amplasare în centrul oraşului.

Fireşte că prețul este mai mic si în funcție de data efectuării rezervării. Am rezervat în ianuarie pentru mijlocul lui iunie la prețul de 30€/noapte, dar pentru mine prețul a fost şi mai mic cu 10% grație acelui statut genius căpătat în timp, aşa încât a rezultat unul de 27€/noapte.

Mulțumesc pentru ecou, vizită! *)

elviramvio
    [25.10.18 21:28:10]

@irinad:

Concluziile articolului tău se potrivesc perfect nouă, mai ales proaspăt veniţi dintr-o zonă la fel de sufocată de ceva slavi, mai ales slave şi de importanţa deosebită care li se dă în comparaţie cu restul naţiilor. A fost lucrul cel mai deranjant din toată vacanţa. Dar banul dictează, ştii tu!

[25.10.18 21:48:45]

@elviramvio: Te înţeleg perfect fiindcă ştiu cât era de deranjant în timp ce eram în Marmaris să-i văd şi să-i aud peste tot fiindcă erau tare băgăcioşi. Şi ca să fie şi mai şi, eram şi noi luaţi drept din acelaşi popor, primeam toate pliantele în limba lor, eram interpelaţi pe limba lor. Obosiserăm să spunem că suntem români, dar aşa este: când vin cu buzunarele pline şi sunt mulţi, se mai schimbă optica.

Abia aştept să ne povesteşti cum a fost şi ce aţi văzut!

Mulţumesc de vizită, ca-ntotdeauna!

elviramvio
    [25.10.18 22:27:18]

DOINITA
    [26.10.18 09:47:22]

Genul acesta de cazare si de regim de masa ni se potriveste si noua si daca va fi sa ajungem, cu masina, in Turcia, cam asa ceva imi doresc.

Votat si retinut!

P. S. imi place poza P16!

[26.10.18 13:48:03]

@DOINITA: Mă bucur mult că suntem pe aceeasi lungime de undă. Ñu este chiar obişnuit într-o țară ca Turcia unde se merge în linii mari pe altceva, dar fiecare este liber să aleagă ce doreşte/ce i se potriveste. Important este că turcii oferă turiştilor ce-şi doresc, ei fiind foarte bune gazde, în general.

Mulțumesc pentru aprecierea P16, dar şi pentru ecou, vizită.

[28.10.18 20:12:50]

O cazare foarte bună și reușită!

La fel aș alege și eu, dar știi deja asta! ????mi se pare că ne potrivim așa de bine la astfel de lucruri, locuri, încât am senzația că eu am făcut alegerea în locul vostru!

Iar pozele reflectă din plin tot ce ai povestit.

Mă bucur că ați luat din nou o "hotărâre"bună! ????

[28.10.18 20:24:44]

@maryka: Mulţumesc frumos, ştiu că avem cam aceleşi gusturi în materie de cazări, că ne potrivim bine în a avea vacanţe active! Să ştii că tocmai m-am întors dintr-o minivacanţă pe care am făcut-o şi la îndemnul tău (voi povesti) pentru care sfaturile tale dintr-un articol de-al tău mi-au prins tare bine.

O seară frumoasă!

[28.10.18 20:35:02]

@irinad:

Abia aștept! M-ai făcut curioasă! ????

Și noi tocmai ne-am întors dintr-un weekend prelungit, de la o nuntă.

O seară frumoasă și odihnă plăcută pentru săptămâna viitoare! ????

[28.10.18 20:48:27]

@maryka: Vei vedea! Să-ţi dau un indiciu: am folosit treptele lui Gabony!

[28.10.18 20:59:36]

???? aha ????