ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.10.2018
ÎNSCRIS: 14.07.11
SEP-2018

Pserimos, insula nisipului

Pserimos, insula nisipului

Ψερμημός Δωδεκανήσου, în limba greacă, este una din cele mai mici insule din grupul Dodecanezelor, insulă locuită, de doar cca 80-100 de locuitori permanenți. Insula are doar cca 15 km pătrați și este situată în Marea Egee între insulele Kalymnos și Kos.

„O lacrimă a căzut din cer și s-a împietrit, acesta este Pserimos! ” Așa am găsit pe net, o caracterizare care m-a impresionat, la fel de mult ca și insula.

Noi am ajuns acolo, după ce am părăsit portul din Pothia, insula Kalymnos, cu ocazia excursiei pe care am luat-o din insula Kos. Era pe la ora 16 când am ajuns, soarele era bine pe cer, o moleșeală plăcută deja ne luase pe vapor, după plăcuta vizită din Kalymnos, până să ajungem aici. Imediat ce vaporașul își făcea loc printre celelalte ambarcațiuni de la mal, am deschis ochii larg, parcă să cuprind tot în priviri. Nu că ar fi fost un loc mare, întins, dar pentru priveliște... Contrastul izbitor, de la început, marea super albastră și stâncile gri-negricioase, care se ridicau brusc chiar de lângă mare, cu bolovani colțuroși, imenși, parcă aruncați ici-colo.

Insula este în general foarte aridă, stâncoasă, doar aici în zona locuită am văzut ceva vegetație, o zonă mai verde, un șir de copaci, tamarini sau leandrii pe marginea plajei, dar și mai sus pe deal, livezi de măslini.

Am coborât în micul port, iar acolo deja pe micuța faleză erau câteva tarabe cu souveniruri și produse locale, tradiționale. Drumul cotea și ducea spre sat, Avlakia sau Pserimos, singurul de fapt de pe insulă. Istoricii spun că satul e construit pe ruinele așezării antice a insulei.

Satul Avlakia e situat într-un golf, ferit de vânturi, iar în partea opusă a portului, unde am coborât noi, mai este un debarcader și acolo acostează vaporașe. Cele mai multe vin din Kos sau Kalymnos.

De ce spun că este insula nisipului? Pentru că eu așa am perceput-o. Imediat ce am ieșit de pe drumul de la port, intrând pe „străduțele” satului, totul era acoperit de nisip. Cum mergeam greu, ne-am descălțat, mergând cu încălțările în mână. În potcoava din golf, se întindea plaja, tot nisip, evident, un nisip, fin, albicios, perfect pentru mers, perfect pentru plajă. Apa mării era transparentă, curată, minunată, în zare devenind bleu, azurie. Am mers de-alungul plajei, o plajă lată, terasele și restaurantele, nu multe dar suficiente, arătând tare cochet. Plaja nu este amenajată decât în anumite porțiuni, în fața diverselor terase, dar poți pune oriunde un prosop sau o umbrelă. De fapt peste tot e un dute-vino, pentru că pe acolo e și drumul pe care se circulă prin sat. Pe toate drumurile am întâlnit acest nisip.

Am ajuns până în capătul celălalt al satului, pe latura opusă portului, unde erau și câteva case cocoțate pe stâncă, cu ziduri albe și obloane de lemn albastre. Pe aleea de lângă mare, la umbra copacilor, erau alte terase, alte tarabe cu tot felul de bunătățuri locale. Am mers pe acest drum mai spre 'interiorul' satului, dar nisipul nu se mai termina... noi eram tot desculți. Așa am ajuns și la cea mai importantă biserică din sat, dedicată Fecioarei Maria, Adormirea Maicii Domnului, „îmbrăcată” în culorile „tradiționale”, alb și albastru. Sigur că am făcut poze doar de la poartă, nu îmi venea să calc nici măcar în curte, în echipamentul de pe mine. Am admirat restaurantele de pe străduța cu biserica, înconjurate de o oază de verdeață, mi-ar fi plăcut să mai stăm, dar soțul voia neapărat să facă o baie, așa că ne-am întors la plajă, alegând una din terase, Sunset, unde Motto-ul era „Today is the perfect day to be happy” și „Live with passion”. Și am hotărât că așa e! trebuie să respectăm propunerea!

Așadar aici eu m-am trântit pe un fotoliu, comandând ceva răcoritor, bucurându-ne în același timp de frumusețea locurilor pe care le-am descoperit azi.

De schimbat am putut să ne schimbăm la toalete.

Apoi ne-am răcorit în apa mării, care era așa de plăcută, perfectă chiar și pentru cei mici, cu nisip fin și în apă, mică până departe la câțiva metri. Una din cele mai bune și frumoase plaje pe care le-am văzut. De stat am stat doar la terasă, absolut toate mesele, scaunele, fotoliile erau pe nisip. Nisipul acela fin și alb, nisip de Caraibe...

Nu știu când a trecut timpul, ce-i drept eram cu ochii pe ceas, iar pe măsură ce am văzut că lumea se îndreaptă către port, ne-am urnit și noi, cu regretul că a fost atât de puțin!

Nu pot decât să recomand excursia dacă aveți ocazia, sau de ce nu, câteva zile relaxante aici pe insulă, deoarece am văzut că sunt posibilități de cazare, de altfel, foarte bune, cochete, clădiri noi, frumoase. Eu una sigur mi-aș dori așa ceva. Puteți avea parte de o relaxare totală, departe de lumea dezlănțuită, de stress... Cine știe?

Se spune că felul de mâncare tradițional este mielul gătit cu paste, iar peștele e proaspăt și gustos în fiecare zi. V-am făcut poftă?

Sau poate de capere? Insula are așa ceva, de aceea se mai numește și Kapari, cum îi spun grecii.

Iar dacă totuși ajungeți pe aici, vizitați și plaja Vathi, despre care se spune că este cea mai frumoasă de pe insulă.

Webmaster, o rugăminte, un filmuleț cu insula Pserimos:

youtu.be/oQaSGG5VREQ

mulțumesc frumos!

Trimis de maryka in 13.10.18 13:39:12
Validat / Publicat: 13.10.18 16:06:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 1190 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 La această terasă am poposit și noi, Sunset.

webmaster45 [13.10.18 16:06:33] »

mishu [13.10.18 16:13:28] »

@maryka: Start vot! Ce putea fi mai frumos de citit după ce tocmai a trecut ora prânzului și îți faci siesta? Minunat locul, pare atât de liniștitor încât cu greu m-as fi urnit de acolo.

Minunat, felicitări, votat cu mare drag.

Dan&Ema [13.10.18 18:43:55] »

@maryka:

Am tot citit despre Kos sa vad ce am pierdut nevizitand insula desi am fost la cativa kilometri, peste “garla”, la Bodrum.

Interesanta insula. Stiam intr-un fel.

Noi ne-am limitat intentionat la coasta turceasca a Marii Egee in jurul Bodrum, dar la tot pasul vedeam oferte de traversare catre Insula Kos.

Felicitari pentru articole. Mi-au pkacut.

Numai de bine! ????

maryka CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [13.10.18 19:15:12] »

@mishu:

Mulțumesc frumos!

Și noi ne-am urnit cu greu de acolo! dar m-aș întoarce oricând pentru câteva zile de relaxare!

maryka CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [13.10.18 19:29:55] »

@Dan&Ema:

Mulțumesc frumos!

Uite exact asta ziceam și eu! Ce bine era dacă ajungeam și noi peste „drum” la Bodrum. Numai că timpul ne-a pus bețe în roate, 6 din cele 7 zile au fost ocupate cu vizite pe alte insule, una-insula Kos de jur-împrejur, apoi două zile și jumătate pentru capitală, obligatoriu dacă vrei să vezi cam tot. Așa că s-a terminat, o singură zi am fost la plajă, la mare, lenevind toată ziua. Voi scrie mai în detaliu despre diferite locații de pe insulă.

Să fim sănătoși că om merge altădată!

irinad CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [14.10.18 10:03:08] »

@maryka: Nu puteam să cred că insula Pserimos este mai mică decât insula Halki, cea pe care am vizitat-o şi noi din Rhodos, dar m-am convins că aşa este, Dodecanezele mici sunt multe şi... mărunte!

Frumuşică insulă, cu un şarm aparte şi mai ales cu mult nisip fin. Cert este că toate aceste Dodecaneze mici te invită să le vizitezi, parcă sunt nişte bijuterii care aşteaptă să fie descoperite rând pe rând de turişti.

Felicitări pentru croazieră şi articol!

maryka CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [14.10.18 11:35:11] »

@irinad:

Da, multe și mărunte, dar toate cu un farmec aparte!

Chiar mă gândeam plecând din Kalymnos care m-a cucerit pe deplin, ce ar putea fi aici ca „să mă dea pe spate”.

Ei și a fost șarmul acela nebănuit, nedefinit clar, nisipul, toate au „conlucrat” la conturarea ideii de-uau! Nu pot să spun decât că tare mi-aș dori măcar două-trei zile de relaxare acolo, de bălăceală în apa aceea incredibilă, să mă plimb desculță pe nisipul acela fin și știi ce era interesant, nu era deranjant, nu era fierbinte ...

Aș vrea să văd cum e seara, apusul, pentru că e în vest, atunci când turiștii pleacă spre insulele lor, rămânând liniștea, doar localnicii și cei care s-au decis pentru un sejur acolo.

krisstinna [14.10.18 13:38:51] »

@maryka: Frumușică și pitica asta

Normal ca mi-ai făcut poftăDe mare dar și de miel, de un peștișor prăjit

Lasă, azi mănânc tradițional: mămăliguța cu sarmale

ioana74 [14.10.18 14:31:05] »

Superb articol, locatia e de vis. Felicitari ????

maryka CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [14.10.18 15:05:03] »

@krisstinna:

Poftă bună!

Mulțumesc pentru vizită, ecou și vot!

O duminică frumoasă îți doresc!

maryka CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [14.10.18 15:25:31] »

@ioana74:

Mulțumesc frumos!

DOINITA [16.10.18 08:54:14] »

Foarte frumos! Sa va fie de bine vacanta si asteptam noi impresii la fel de incantatoare!

maryka CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [16.10.18 10:17:31] »

@DOINITA:

Dan&Ema, DOINITA, ioana74, irinad, maryka, mishu