ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.10.2018
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 16.04.08
SEP-2018

Un concediu reusit

In primul rand multumesc membrilor AFA pentru informatiile scrise si fotografiile postate. Au fost de un real folos, dar mai ales un imbold si o sursa de inspiratie pentru un concediu cat mai placut.

Acum revenind la descrierea sejurului de la Sunny Days del Palacio efectuat in ultima saptamana din septembrie pot sa va spun ca a fost unul dintre cele mai reusite.

In primul rand locatia hotelului in oras permite explorarea magazinelor din vecinatate pe jos, iar cu taxiul se poate merge in centru pentru cativa dolari, am inteles ca exista si varianta cu Uber!

Din punct de vedere al imbaierii in mare resortul dispune de o laguna interesanta cu adancime de pana la 5-6 metri adancime, la care inotatorii au acces de pe toate partile cu ajutorul scarilor si pentru copii printr-o mica plaja aflata in capatul lagunei.

In partea stanga a hotelului este o platforma marina formata din palcuri de corali cu pesti si alte vietati marine, cu adancime ce variaza intre 0,8 – 1,5 m (depinde de flux si reflux). Aici pot spune ca e “Disneyland”-ul snorkelistilor pe o suprafata foarte mare, cred ca peste 1 hectar. Cireasa de pe tort se afla la marginea platformei dinspre mare! Mai multe nu spun fanii snorkelingului stiu de ce…

Am ales hotelul pentru plaje si locatie. Se pare ca a fost o alegere inspirata mai ales la pretul de 1470 Euro cu camera Deluxe si A. I. pentru 3 adulti.

Vorbind de camera pot spune ca am fost multumiti, era la parter – acces superfacil la plaje. Curatenie, aranjat pat, schimbat prosoape zilnic, apa imbuteliata cate 2 l/zi – am lasat aproape zilnic dolarul magic (5$). Aer conditionat centralizat (nu spliter) foarte eficient. Minusuri: NU am avut uscator de par si in ultimele 2 zile cand faceam dus iesea apa din canal. Am anuntat la receptie dar pana am plecat nu se remediase!

Restaurantele (principal, italian si oriental) sunt in cladirea principala iar cel pescaresc se afla in capatul laturei stangi a hotelului (unde e un mic port-marina). In afara de restaurantul principal accesul se face prin rezervare la un birou din holul hotelului. Din cauza timpului limitat noi am avut ocazia sa mergem doar la cel pescaresc. Meniul este prestabilit asa ca nu prea e a-la-carte. Mancarea in schimb a fost foarte buna.

La restaurantul principal se putea manca atat inauntru cat si afara la terasa. Cineva de pe forum se plangea de mancare si tind sa-i dau dreptate intr-o oarecare masura.

Mic Dejun

Minusuri – mezelurile si lipsa fructelor (doar la micul dejun)

In schimb aveai oua fierte, ochi sau omleta, cereala, branza cel putin 3 feluri (feta, cascaval sau proaspata cu diferit condimente si ingrediente), iaurt, ayran, legume proaspete sau sub forma de salate, patiserie cu branza dulce, sarata si nuca, prajituri, miere si gem. Cafea, lapte, ceai, apa si sucuri.

Dejun

Supa 2 feluri: simpla si supa crema (doar observat)

La felul 2 aveau vita-tocanita bine facuta, pui si peste variau la gratar sau pane – nu am servit, iar garnituri orez, paste (care au fost gustoase), cartofi si legume sote (sub orice critica) ! Cand am fost plecati la Cairo si Luxor am luat masa acolo si desi aveau cam aceleasi feluri de mancare!?!?!?! cartofii si legumele erau gatite cum trebuie.

Salate de multe feluri – aveai de unde alege si prepara cum doresti.

Desert din plin, personal am servit doar crema de zahar ars si baclavale.

Fructele – o surpriza foarte placuta – portocale, mini banane, guave, pepene galben, curmale, pere si ringlote. Ele variau astfel incat erau doar trei feluri de fructe la pranz sau cina. Gustand portocalele guavele si curmalele am constatat ca cele din Romania sunt “de sera” sau plastic!

Cina

Foarte asemanatoare cu pranzul, mici variatiuni la mancarurile cu carne.

Bautura

Se serveau la pahare de plastic de unica folosinta 100-150 ml.

Aveau baruri in hol, terasa, piscina si mai mult beach-bar-uri. Cafeaua se servea de la automate la fel si sucurile. M-a deranjat la inceput ca serveam berea la pahar mic dar a fost ok in final. O alta surpriza placuta a fost fresh-ul care era extra – 2$ si avea un gust extraordinar mai ales cel de mango, portocala sau guave. Nu se compara cu fresh-urile din Romania.

Personalul este amabil, politicos si mai ales saritor cand sunt motivati cu un $.

Acum revenind la petrecerea timpului, noi am achizitionat 4 excursii de la tur operatorul de la care am achizitionat biletul. Ca atare am avut ghid in limba romana – mai putin la safari in desert. Practic noi am stat la hotel 2 zile si jumatate. Cele 4 excursii au fost:

1 – Safari in desert – ne-au placut plimbarile cu ATV si Buggy-ul, a fost groaznic drumul prin desert cu Jeep-urile vreo 20 Km am crezut ca ramanem cu spatele in pioneze, vizita la satul de beduini saracacios cam neplacuta, ma asteptam la altceva;

2 – Cairo (Muzeul de egiptologie si Piramide) - drum lung, dar foarte impresionant – excelent - recomand;

3 – Luxor (Templele de la Karnak si valea Regilor) - drum OK, foarte impresionant – excelent - recomand;

4 – Croaziera la Insula Paradisului – super OK recomand – daca va place snorkeling-ul este super. Desi la hotel aveam parcul meu de distractii (cu pesti), mi-a placut la nebunie si recifurile de corali din jurul insulei Paradisului. Desi nu stie sa inoate sotiei i-a placut excursia si mai mult plaja si apa de pe insula.

M-am simtit in siguranta peste tot in Egipt, inclusiv cand ne-am plimbat pe jos prin Hurghada. Politia este destul de prezenta atat in oras cat si pe drumurile din afara localitatilor. In excursiile de la Cairo si Luxor ne insotea cate un ofiter civil inarmat.

In final – Daca ar fi sa revin? Maine … … se poate?

Mai multe nu va povestesc, va las pe voi sa desoperiti si sa simtiti pe viu istoria si prezentul Egiptului.

Trimis de vbuti in 02.10.18 11:20:22
Validat / Publicat: 02.10.18 13:16:33
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 3203 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vbuti); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[02.10.18 13:21:56]

Sigur am fost în același timp la hotel! Doar că poate nu ni s-au intersectat căile, dvs fiind plecați în mai multe excursii. Voi scrie și eu review cât de curând!

Aliona R
[02.10.18 14:44:54]

Buna. Si noi mergem la acest hotel peste cateva zile. Pentru cei care au fost cazati la acest hotel, ce camera ar trebui sa cerem pentru a avea o priveliste frumoasa, o vedere la mare si cat de cat acceptabila in privinta mobilierului, curatenia in baie...

[02.10.18 14:49:28]

Camerele din corpurile cu 5000 și 6000 au vedere la mare, numerele impare. Pare sunt cu vedere la lagună.

Aliona R
[02.10.18 16:56:19]

@vbuti:

Pentru cei curiosi, ne poti da detalii despre afirmatiile enumerate mai sus?

nicole33
[02.10.18 23:04:04]

@Aliona R:

Pentru cei curiosi, ne poti da detalii despre afirmatiile enumerate mai sus?

Încerc eu un răspuns, având în vedere că m-am întors din Egipt de mai puţin de o săptămână, chiar dacă am stat la un alt hotel.

Amatorii de snorkeling pot descoperi o lume subacvatică absolut uimitoare lângă recifi.

În cazul meu, "piscina" naturală creată în zona recifilor de la capătul pontonului hotelului la care eram cazată mi-a oferit posibilitatea de a vedea mai mulţi peşti şi mai frumoşi decât cei văzuţi la snorkeling în larg cu ocazia excursiei în Insula Paradisului.

[02.10.18 23:28:26]

@nicole33: Sunny days el palacio are un areal foarte extins de mare cu pești colorați și corali, practic de-a lungul a zeci de camere din corpurile cu 5000 și 6000, dar într-adevăr este o zonă mai specială, mai în "capăt", unde apa se și adâncește mai mult... Noi nu am știut de ea, dar ne-au spus alții.

Eu mai am câteva secrete de împărtășit, dar nu am avut timp să scriu, iar colega care a întrebat nu e disponibilă pe privat, deci va vedea la fața locului...

nicole33
[02.10.18 23:51:50]

@fra:

Păi împărtăşeşte-le aici, deoarece sigur mai sunt şi alţii interesaţi şi încearcă să scrii propria ta experienţă ca articol nou, cu note şi multe poze...

[03.10.18 07:37:03]

@nicole33: Deci palcurile de corali de pe platforma unde apa este mai mica, au in general in jur de 10-20 mp (2x3 pana 4x5 m) cu o inaltime de pana in 0,7 m ca atare pestii si restul colocatari ai respectivului recif sunt mai mici. In schimb la marginea platoului, cum sa zic, nu e un perete drept ci coboara intr-o parte pana la 10-15 m adancime. Ca atare este efectiv o bariera de corali unde exista o varietate mai mare de pesti si totodata cu alte dimensiuni. Binenteles si culoarea apei este alta, albastru deschis spre turcoaz.

[03.10.18 08:26:32]

@Aliona R: A doua poza postata e din balcon, camera se afla la parter pe latura din dreapta (cum iesi din corpul principal) cu fata catre laguna. Am vazut ca numerele afisate erau de la 1ooo-2000 pana in 3000.

Mobilierul e vechi, noi l-am considerat vintage (mai misterios) a fost ok. Usa de la balcon nu era termopan asa ca atunci cand batea vantul era putin deranjant. Pe balcon ne uscam slipurile si prosoapele fara probleme. Am observat ca toata lumea proceda astfel, la unele camere am vazut carucioare de copii. Paturile sunt super OK, adica saltelele.

Scuze dar din greseala am afisat mai jos raspunsul vizavi de snorkeling.

[03.10.18 08:40:03]

@vbuti:adica mai sus ptr snorkeling

[03.10.18 08:51:56]

Am adugat 4 poze cu camera - cu 3 paturi -categoria Deluxe.

[03.10.18 09:06:03]

@vbuti: pe hârtia primită de la recepție spunea clar că nu ai voie să întinzi lucruri pe balustrada balconului. De regulă te suna de la recepție să îți spună când era ceva în neregulă. Noi nu am pus, dar ne-au sunat de la recepție și la 2 noaptea pentru altceva. Era ață de întins rufe la baie, prinsă în perete și se trăgea spre exterior de un "țâșpic"... Venea paralel cumva cu linia căzii.

[03.10.18 10:11:35]

@vbuti: noi am avut mobilier mai vechi cum spuneți dumneavoastră, dar mie sincer mi s-a părut fix același, doar că al dumneavoastră era vopsit. De curiozitate, ce culoare ați avut la brățară? Negru? Noi albastru. Am mai văzut roz la copii parcă. Codul culorilor nu l-am descifrat încă ????

[03.10.18 11:35:23]

@fra: Le puneam pe scaune si nu ne-a atras nimeni atentia desi le vedea orice trecator.

[03.10.18 11:37:55]

@vbuti: da, da. Nu am spus-o cu rea intenție. Am spus mai mult să se știe pentru alții să nu le vină idei ????

[03.10.18 11:41:29]

@fra: La inceput am avut albastru (pe la 12.30) si dupa ce ne-au dat cheile camerei (pe la 14.00) atunci au schimbat bratarile cu unele maro! cica Deluxe. Sunt curios am postat poze cu camera, cei care au avut camera standard e la fel de mare?

[04.10.18 11:07:21]

@vbuti: ca suprafață eu zic că e cam la fel de mare. Diferența e că noi am avut un sigur pat dublu matrimonial, iar alături aș spune că mai încăpea un pat, dar noi am avut o măsuță cu două scaune și o lustră cu picior înalt. Mie mi s-a părut destul de mare camera noastră din punct de vedere al suprafeței. Baia pot să vă spun că era identică, un pic mai curată aș spune, în sensul că aveau un chit dat proaspăt printre rosturi, dar bateria de la duș și de la chiuvetă era extraordinar de veche, probabil urmau să o schimbe (în contextul în care se făceau renovări)...

[26.12.18 09:33:08]

Buna dimineata

Vom merge in luna Mai in Hurghada la acelasi hotel

Daca sunteti amabil, as dori cateva sfaturi cu privire la:

1. - posibilitatea de achizitionare a unor excursii prin agentii locale la preturi OK, catre:

- Luxor - Valea Regilor (este permisa filmarea-fotografierea?)

- Cairo - Piramide - Muzeul de Egiptologie (eventual fara fabricute de parfumuri si papirusuri... ;

- Insula Giftun

2. - existenta unei zone de genul MEDINA (orasul vechi + bazar)

3. - reguli de conduita si obiceiuri de respectat

4. - locuri de unde se pot achizitiona suveniruri la pret decent

5. - locuri de vizitat (pe jos) in zona / petrecerea timpului liber seara (nu baruri / cluburi)

Multumes

si

SARBATORI FERICITE!

[27.12.18 08:22:25]

@f. victor:

1. Da, exista agentii locale se pare ca au preturi mai bune dar nu stiu daca iti pot oferi ghid in limba romana!?!?

Excursiile achizitionate de noi de la tour operatorul prin care am venit am luat 4 excursii si sincer la 3 din ele am avut ghid vorbitor de limba romana si a fost super ok mai ales la Cairo si Luxor. La excursia in desert ghid a fost o rusoaica care a vorbit in engleza si din cauza accentului am inteles cam putin din ce a vorbit dar in schimb era simpatica. Deci atentie chiar daca iei excursii cu ghid vorbitor de engleza s-ar putea sa nu fie chiar ok.

-Luxor Valea Regilor este permisa filmarea contra cost (la fel si la muzeul de Egiptologie-Cairo), dar in mormintele lui Tutankamon si Seti nu (oricum la aceste morminte se plateste intrarea separat si e ceva mai scump de genul 1000 lire egiptene (1$=14 LE).

-Cairo - si eu mi-as fi dorit fara atelierul de parfumuri si prelucrarea bumbacului, dar de aici se pare ca operatorii mai ciupesc ceva, plus ca sunt turisti care intr-adevar doresc sa viziteze astfel de locuri.

-Insula Giftun - noua ne-a placut, sunt peisaje de "desktop" in modul live, cu plaje, pesti si corali. Cred ca Marea Rosie e in top 5 privind fauna marina si care e destul de accesibila ptr. noi.

2. Nu stiu.

3. In primul rand bun simt, in hotel eram multe nationalitati de multe religii (crestini, musulmani, budisti, etc) si am convietuit in mod surprinzator de placut. In cele 7 zile nu am vazut certuri sau animozitati mari intre etnii. Sincer am fost impresionat mai ales ca hotelul are mai mult de 800 de camere si cred ca avea un grad de ocupare de peste 70%. O chestie interesanta aproape toti erau cu ochii in telefoane si tablete ceea ce denota ca nu prea aveau timp sa se observe unii pe altii, plus ca sunt mult mai informati si la curent cu ce se intampla in lume.

4. Suveniruri puteti lua de oriunde Hurghada, Cairo si Luxor. Depinde de cat de bine va targuiti. Ghidul local ne spunea ca primul pret cerut este cu cel putin 50-60% mai mare decat cel real!!! Exista magazine unde nu se pot negocia preturile. Noi am luat toate cadourile de la magazinele din Hurghada de langa hotel. Am fost pe jos vreo 2 Km in jurul hotelului pana la un magazin Cleopatra unde sunt preturi fixe. Oricum localnicii sunt obisnuiti cu turistii si chiar daca uneori unii sunt enervanti au mare respect ptr. noi. Cum spunea un reprezentat de agentie ei ne vad ca pe niste portofele umblatoare.

5. In centrul nou (pe langa McDonald's) am vazut multe terase si cluburi cu multi turisti, noi nu prea am avut timp de umblat prin Hurghada. De exemplu noi am avut inclus in bilet un tur de oras cu autocarul, dar din cauza timpului limitat nu am fost, in schimb ceilalti au spus ca a fost destul de ok. De la alti turisti am inteles ca se poate vizita piata de peste, sincer nu stiu pe unde e, nu m-a interesat asa ceva. Un alt aspect am vazut multe echipaje, filtre de politie si armata, ceea ce denota un pic de stres, dar e pentru siguranta turistilor.

Sper sa-ti fie de folos cele povestite.

Sarbatori fericite!

[27.12.18 10:19:27]

Eu am să confirm treaba cu engleza: noi am luat excursie direct de la hotel din comoditate, iar ghidul știa foarte bine rusă și germană, iar engleza mult mai puțin. Nu am fost neglijați, dar nici nu am râs la multele poante din rusă și germană...

Ca preț, e cam același cu cel oferit de agenția parteneră cu ghid român. Diferența e că nu ne-am mai plimbat cu autocarul până nu știu în ce port...

[27.12.18 19:52:49]

Multumesc mult

[27.12.18 20:02:29]

Buna seara.

Daca sunteti amabila, as dori cateva indrumari mai precise.

Noi vom merge in perioada 8-15 Mai la acest hotel si eu personal, sunt pasionat de viata mairitima (in Martie, la Istanbul, m-am imprietenit cu rechinii, impartind aceleasi litrii de apa..., la propriu

Eventual daca aveti si cateva poze si recomandari exacte cu privire la hotel/camere, zonele cu corali, restaurantele, etc., le astept cu interes si pe fb (Filotti Victor)

Multumesc anticipat.

Multumesc anticipat.

[27.12.18 20:13:55]

@f. victor: am scris și eu review la acest hotel. Nu am făcut decât o excursie, direct cu cei de la hotel, după cum am spus. Vin și vă abordează și pe plajă, așa că dacă nu îi găsiți voi pe ei, vă găsesc ei pe voi ????

Hotelul este foarte bine ales dacă asta vă interesează în mod special.

Se poate face foarte bine și la hotel snorkeling, și vă recomand în mod special o zonă, am auzit că e apogeul acolo: hotelul e în formă de U, în vârful extern dreapta al U-ului. Pe dreapta e marea (în interiorul U e laguna), deci cumva în capătul mării. Studiați un pic hotelul și vă veți lămuri cu siguranță.

Am văzut pești foarte colorați, inclusiv pisică de mare, în apă mică a mării de la hotel, deci...

Vacanță plăcută

[28.12.18 06:41:15]

Super.

Ca si forma de "U", privind catre larg, din ce am vazut in poze si pe harta, in dreapta este hotelul Arabia Azur, iar pe stanga nu mai este niciun hotel.

Deci, partea cu corali si fauna ar veni catre Arabia Azur, pe dreapta?

Cu privire la camere, un sfat ati utea da?

Avem camera "deluxe" { nu stiu ce o fi insemnand }

... nu prea as vrea sa stau la parter sau foarte aproape de restaurante (as vrea o zona mai linistita si cu vedere la marea exterioara, nu la laguna)

Va multumesc anticipat.

[28.12.18 09:18:26]

@f. victor: o, scuze. Aveți dreptate. E pe stânga.

A fost o discuție foarte lungă undeva la un review, nu mai știu exact la care, legat de camere. Am scris și eu în review.

Corpurile cu 5000 și 6000 sunt cu vedere la mare, doar numerele impare. Restul ori cu vedere la lagună, ori la piscină, ori la parcare, ori la zid/gard (pe partea cu Arabia azur). 5000 e mai aproape de restaurant și restul, 6000 e vârful U-ului, e mai încet muzica și mai liniștit să spunem. Dar orice aveți nevoie va presupune multă plimbare. Cel mai mult am mers după prosoape... După cifra 5 sau 6, următoarea e etajul.

Oricum vă dă cheie de la recepție să vedeți camera, și abia apoi vă face check-in, dacă doriți o cameră mai bună și dați 10$ (vă întreabă direct). Probabil că depinde și de ora la care ajungeți.

Aveți timp să cercetați toate variantele.

Vă recomand pentru excursii să citiți și la întrebările de la Ce îMi Recomandați („CMR”) că s-a dezbătut acolo subiectul bine ????

adrianan
[02.04.19 12:10:44]

@vbuti: Buna ziua, Ma intereseaza de la cine ati cumparat excursiile, am inteles ca de la tur operator, dar care este acesta si in ce moment le-ati cumparat? la hotel, in autocar cand abia ati ajuns? Mergem si noi in Egipt, familie cu 2 baieti mari, in aprilie, la Albatros Park si ne intereseaza cele 2 excursii la Cairo, Luxor + 1 de scufundari. Multumesc

[02.04.19 12:58:16]

Buna.

Pe aceasta pagina nu este permisa furnizarea de nume/denumiri de agentii.

Cautati pe pagina sau pe fb pe dl A.M..

Nou cu el am rezolvat.

[02.04.19 13:15:17]

@f. victor: Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Aceste info se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

[03.04.19 07:51:22]

@adrianan: Mi se pare o tampenie sa nu poti mentiona numele unei firme sau a unui produs daca te-a impresionat placut/neplacut. In fine, atunci cand achizitionati biletul o sa vedeti pe bilet cu ce operator calatoriti si cand veti ajunge in aeroport veti fi preluati de tour operatorul ce activeaza in Egipt. In momentul in care am fost condusi in holul hotelului am fost informati ca a doua zi va veni un reprezentant care ne va prezenta excursiile si atunci va achizitionati ce doriti, binenteles ghidul fiind vorbitor de limba romana. In holul hotelului zilnic intre anumite ore venea cate un reprezentant de la majoritatea tour operatorilor si te puteai intelege cu ei in limba engleza. Toate excursiile prezentate erau in $ normal ca poti plati si cu euro dar nu e buna conversia. Majoritatea negustorilor nu fac conversia intre $ si euro. Un exemplu clasic: intreb intr-un magazin cat e un magnet si jupanu ma intreaba de unde sunt?

- Romania!

-... ?!?!?!

- Europa!

- Aha, atunci te costa 2 euro.

- N-am decat $!

- Ok, atunci 2 $!

Deci sfatul meu mergeti cu $ si cat mai marunti.

O colega de excursie a cumparat un suvenir de la un vanzator ambulant pret 5$, i-a dat o bancnota 10$ si i-a dat suvenirul si restul in lire!!! si dus a fost.

Un alt pont: in holul hotelului nostru exista un automat/bancomat de schimb valutar.

Va doresc sa va simtiti cat mai bine.

adrianan
[10.04.19 00:26:05]

@vbuti: Va multumesc foarte mult, foarte util raspunsul dumneavoastra. Numai bine! Adriana N.

adrianan, Aliona R, f.victor, fra, vbuti
Alte impresii din această RUBRICĂSunny Days El Palacio Resort: