ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.05.2010
ÎNSCRIS: 25.05.10
JUN-2009

E ca in rai

Este unul din cele mai frumoase si mai primitoare hoteluri. Gradina e un adevarat rai cu flori, palmieri, magnolii, cu pauni care se plimba, fantani... e o aroma care pluteste in aer, un adevarat vis.

Am fost aici 3 ani la rand si mi-am adus si prietenii, bufetul suedez este excelent, mancare multa si variata iar personalul primitor si prietenos. Avem amintiri excelente.

In plus daca esti cu masina poti vizita bratul KASSANDRA, Salonicul, Sithonia... au fost cele mai frumose vacante, speram sa revenim... nu ne-a deranjat cmergeam 6-7 minute pana la plaja pentru ca drumul trecea prin gradini superbe.

Statiunea apropiata KHALITHEA e o placere si un loc de distractii excelent.

Trimis de sandu.53 in 25.05.10 15:07:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: sarti

VIZUALIZĂRI: 3983 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sandu.53); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 piscina hotelului...seara isi schimba culorile

valimi
    [25.05.10 18:56:08]

Nici 1000 de euro pentru 3 persoane 14 zile?

Super-oferta!

Diaura*
    [25.05.10 20:25:10]

La 24 Euro/zi de persoana ati avut si masa inclusa (caci spui ceva de bufetul suedez). Un pret excelent. Cat ati facut pana acolo?

[26.05.10 08:07:49]

Am avut demipensiune-bufet suedez foarte variat, ne-am ingrasat fara sa exageram cu mancarea 2-3 kg. in 14 zile.

Distanta pana acolo: e in Halkidiki - kassandra este de aprox. 800 km. am mers cu autoturismul f. precaut si am facut aproape 12 ore cu opriri cu tot, dar nu am avut nici-o problema cu politia bulgara. in plus cand ajungi la plaja in partea dreapta ai sezlonguri si umbrele gratuite.

[26.05.10 08:12:44]

in primul an am mers doar o saptamana la mijlocul lunii iunie... a fost cea mai buna vreme posibila, ba chiar la prinz erau 32-33 grade... atunci in 2008 am platit in jur de 140 euro/7 zile cu demipensiune bufet suedez plus 55 euro autocarul, care a mers noaptea...

in anii urmatori au dat buzna din ce in ce mai multi romani si au mai crescut preturile cu 20-25 euro... nu stiu daca pot spune numele agentiei e in bucuresti o sucursala, sediul e in deva (sediul).

oricum pt. 2010 s-ar putea sa nu mai aiba bilete...

Diaura*
    [26.05.10 08:17:12]

Multumesc pentru precizari. Iti doresc multe vacante frumoase si sa fiti la fel de norocosi cand le alegeti.

[26.05.10 08:35:58]

multumesc frumos iti doresc la fel... anul asta plecam in sarti, o localitatea pitoreasca din sithonia tot in halkidiki... am vazut-o anul trecut si ne-am indragostit de ea... e drept e mai salbatica natura, dar are o plaja minunata... e cred un loc perfect de odihna...

Cris
    [26.05.10 08:53:48]

Sandu, spune-mi si mie te rog cat a durat drumul cu autocarul si cam cat de greu ti s-a parut

[26.05.10 09:25:48]

cu autocarul am plecat pe la ora 19 seara din bucuresti, dar se poate pleca si din alte orase din tara si am ajuns a doua zi pe la ora 10 cu opriri in vreo 4-5 locuri pt. diverse"necesitati'. Majoritatea au reusit sa doarma cateva ore, scaunele se pot trage un pic, dar eu personal nu prea m-am odihnit si drumul mi s-a parut destul de lung... acolo insa am inchiriat doar cu buletinul un autoturism cu care ne-am plimbat in zona si am vazut niste locuri si attiuni superbe...

acapulco
    [26.05.10 10:40:20]

Daca nu ma inseala memoria Macedonia Sun face parte dintr-un grup de hoteluri vreo 3 la numar.

Administratorul este la origine romana sau a stat citiva ani in romania.

Am intilnit multe persoane care au fost multumite de servicile hotelului.

Ca sa ajungi la plaja parca se traverseaza soseaua

biancuta
    [26.05.10 10:50:29]

Da, am studiat si eu oferta acestui hotel. Ce m-a frapat pe mine a fost ca am gasit oferte speciale la preturi bune, si alte oferte la preturi foarte mari (de ex. 5-600 E / 7 zile /demipensiune/pers. + tarif pentru copii, care nu aveau gratuitate in 2007). Trebuie bine studiata oferta, se pare ca difera tarifele foarte mult de la o agentie la alta.

[26.05.10 10:57:57]

acapulco,asa este cum precizezi....

[26.05.10 11:01:29]

biancuta asa e, pt. acest hotel sunt oferte extrem de diferite in functie de agentie si perioada, dar repet in iunie preturile sunt extrem de avantajoase, e curat, nu e asa ingesuiala, vremea, apa sunt excelente... noi am fost cu aceiasi agentie, cred ca nu pot face reclama, dar avea cea mai buna oferta... sediul ei central este in deva, dar are agentii si in bucuresti... numele incepe cu ma...

biancuta
    [26.05.10 11:06:50]

multumesc, sandu, am pastrat brosura acestei agentii din 2008 (daca mai caut cred ca o gasesc si pe cea de anul trecut) si m-am uita la preturi. Sunt mult mai convenabile, asemanatoare cu ale tale. E un hotel care mi-a atras atentia si l-am studiat. Ramane in baza de date pentru cand vom mai ajunge in Halkidiki.

[26.05.10 20:04:20]

Ai putea sa-mi spui te rog cat fac pana in statiune pe jos? am inteles ca hotelul e la oarece distanta de statiune.

Multumesc.

[27.05.10 08:00:26]

da sunt cativa km 1,5-2 cred, se face cam 30 minute, dar e un drum frumos. uneori urca si marea se vede mai de sus, ... noi am luat si taxi-ul, l-am comandat prin receptie si costa cativa euro acum 2 ani, cam 5 euro cu bacsis...

[27.05.10 10:08:14]

Multumesc mult pt raspuns. Banuiesc ca trece si vreun maxi taxi sau autobuz pe acolo, nu? pt Salonic de exemplu, sau pt. a merge in celelalte statiuni. Prin apropiere banuiesc ca sunt ceva terase sau magazine alimentare pt o apa, o bere, sau un suc ceva, nu?

[27.05.10 11:58:11]

da, trece un autobuz iti spune eventual la receptie de unde se ia, oricum e o statie in sosea. linga hotel sunt magazine si mai mari si mai mici de unde poti lua apa, bere, tigari, amintiri etc... si o cofeatrie, o pizzerie etc... preturile sunt insa un pic mai mari decat in statiune unde peste tot sunt taverne si magazine... daca vrei sa manici de prinz la taverne poti sa-ti negociezi pretul inainte de a te aseza la masa mai ales in extrasezon... pt. salonic se organizeaza excursii de o zi cu 25 euro cu autocarul, poti insa merge mai ieftin si cu autobuzul din kalitheea.

[27.05.10 11:59:10]

scuze pt. mici greseli de ortografie... sunt la servici...

[27.05.10 13:49:00]

Multumim mult inca o data. Noi ne pregatim de plecare (cu autocarul), si cred ca tot prin aceeasi agentie, daca nu ma insel.

webmasterXY*
    [08.08.10 21:25:35]

Şters foto 20 ( era dublura fotografiei 22 ).

[09.08.10 08:04:44]

multumesc era fara intentie...

[11.06.11 14:00:50]

Buna, am citit ca mergeati 6-7 minute pana la plaja si am mai vazut pe undeva ca hotelul ar fi la 2 km distanta de Kalithea. Plaja unde va scaldati voi este in statiune nu? Intreb pt ca nu-mi dau seama daca ati avut vreun disconfort legat de distanta asta de 2 km.

Mentionez ca noi nu mergem cu masina, cel mult vom inchiria acolo 2-3 zile una ca sa vizitam.

Merci. Alice

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [11.06.11 14:15:35]

@Alice-a se vede ca nu ai mai fost in Grecia, aceasta tara are 11.000 de km de litoral si doar 10 milioane de locuitori, deci plaje sunt cu duiumul, insa localitati mai putine.

Deci de la Macedonian Sun treci strada si parcurgi gradinile hotelurilor Pallini Beach sau Athos Pallace si ajungi la plaja, una din cele 10.000 de plaje din Grecia. Cele 3 hoteluri fac parte din lantul G-Hotels, impreuna cu inca multe altele, printre care si Ammon Zeus din Kalithea.

Macedonian sun nu are plaja dar foloseste plajele celorlalte doua hoteluri mult mai scumpe din acelasi lant.

In statiune (kalithea) vei ajunge doar cand vei vrea tu, pentru taverne, baruri, cluburi magazine si eventual plaja ori sporturi nautice si atmosfera.

[11.06.11 16:50:39]

Asa este, nu am mai fost la greci: P

Si nu ma gandesc numai la plaja ci si la restul (taverne, magazine, autobuz etc.). De aceea voiam sa mai intreb cam cat faceati de la hotel pana in statiune fara masina? Exista vreun bus care sa faca legatura intre hotel si statiune?

Merci de rabdare dar nu vreau sa ma injure gasca

[12.06.11 19:29:57]

poti merge intr-adevar si pe jos cam 25-30 minute asta daca doresti sa faci o plimbare... daca nu, exista si un Bus pe sosea e usor de gasit statia dar cred ca venea destul de rara sau ai varianta de a lua un taxi care acum 3 ani e drept nu era asa descump max. 5 euro cu bacsis cu tot... taxiul il poti comanda prin cei de la receptie iar la intoarcere gasesti peste tot taxiuri in Kallithea! cat despre plaja @ionescunic ti-a raspuns foarte bine... cele cateva minute pana la plaja se parcurg prin niste gradini splendide iar amplasamentul hotelului cu gradinile sale exotice compenseaza mult acest lucru... ai acces si la piscinile celor doua mari hoteluri de 4 stele din aceiasi retea sau la piscina hotelului Macedonian Sun care e drept e mai mica... daca vrei poti sa faci plaja si in Kallithea coborand un pic de la inaltime dar este o plaja excelenta cu nisip foarte bun si poti inttra mult in apa fara a fi prea adnca! vacanta placuta!

[13.06.11 20:55:47]

bun bun, m-am lamurit acum, merci frumos

acapulco, alice_a, biancuta, Cris, Diaura*, poll, sandu.53, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂMacedonian Sun Hotel: