ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.09.2018
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 19.06.11
JUN-2018

Caffe 5 'Cinq', un local aproape de 5, din 5

Spuneam în vezi impresii, că ultimul obiectiv propus pentru turul din Insula Pico era un restaurant în Madalena pentru masa de seară, ca escale mai aveam Agenția de turism și închirieri auto pentru predarea mașinii care ne plimbase toată ziua, și Terminalul ferry, pentru întoarcere pe Insula Faial.

Restaurant Caffe 5 "Cinq", aflat la circa 150 de metri de Igreja de Santa Maria Madalena, reper important, a fost restaurantul ales pentru acea seară.

Știam de pe Tripadvisor că a primit în 2017 Certificat de Excelență, că se află pe locul 2 din cele 23 de restaurante din Madalena și că are aproape 5 buline; în cele 439 de review-uri scrise a primit 240 de calificative excelent și 150 foarte bine.

Este situat pe Rua Carlos Dabney la numărul 5, are coordonatele GPS 38.534796 N și 28.526759 V și se află foarte aproape, la circa 50 de metri, de Primărie și la 900 de metri de Terminalul Ferry. Are telefoanele cu numerele +351 292 623 970 și +351 964 233 928 la care se pot primi diverse informaţii sau se pot face rezervări ca și pe pe FB. Duminica este închis, sâmbăta se deschide la ora 12:00, în celelalte zile la ora 8:00 și se închide, în toate zilele, la ora 24:00.

Amenajat la parterul unei case cu două etaje și arhitectură specifică, zidărie albă, ancadramente de lavă închisă la culoare, este un restaurant tradițional-modern, tradițional prin produsele oferite, modern prin amenajerile și dotările pe care le are, prin acceptarea tuturor tipurilor de carduri, WI-FI gratuit ce a funcționat bine, … Are și câteva mese și pe trotuarul din fața ei, și ele căutate, chiar dacă strada este circulată și de autoturisme destul de sporadice, iar vizitatorii își pot parca mașinile pe stradă așa cum am procedat și noi. Când am Am Fost Acolo localul nu era aglomerat, dar erau ocupate și câteva mese de pe trotuar.

Tânăra care ne-a condus la masă vorbea bine engleza și după ce am discutat puțin, mai mult ea, noi mai puțin, ne-a adus Meniurile pe care le-am studiat temeinic.

Oferta prezentată este vastă și variată, aperitive, platouri cu brânză, cârnați, inele de ceapă sau de calmar, pește, fructe de mare, ton, caracatiță, calmar, kebab, hamburger, falafel, diferite specialități, fripturi regionale de porc, de vită, de pui, deserturi, clătite cu diverse umpluturi, spumă de ciocolată, înghețată, fructe, salată de fructe, bături, vinuri albe, roșii sau roze, aveau și vinuri pentru femei, tării de toate felurile și culorile, bere locală sau din import, sangria, juice, cafea, apă plată sau minerală.

Meniul

De data aceasta nu am mai sărit peste pește și fructe de mare și m-am oprit la Bife Atum, “File de Ton”, alții au vrut specialități comandând Grelhada Mista, “Grătar Mixt”, porc, pui, vită și cârnăciori, iar ca băutură am optat amândoi pentru Agua, apă plată la 1,5 litri; am dorit și desert, Mousse Chocola, “Spumă de Ciocolată”, pregătită în casă.

Până să vină comanda am pozat câteva pagini din meniu pe care le postez pentru detaliere şi preţurile practicate, am pozat sala și câțiva consumatori. Am mers și am pozat și barul bine garnisit. Mi-au plăcut afișele scrise cu cretă pe tot felul de tăblițe, dar și pe o tablă mare, neagră, care, deși nu vreau și nu-mi place să o văd în vacanțe, aici mi-a plăcut și m-a deconectat… Mi-a plăcut și data, “marți 19 iunie”, aruncată printre sticle de gin și bere, iar abajururile din tot felul de obiecte, inclusiv o găleată de tablă, desăvârșeau atmosfera unică, intimă, deosebită a localului …

În prețurile de listă au fost incluse garniturile, cartofi dulci copți la cuptor pentru ton și cartofi prăjiți pentru mixt, ambele având și salate. Comanda a fost adusă destul de repede, 15 – 20 minute, personalul fiind politicos și atent.

Pot spune că friptura de ton a fost foarte bună, destul de groasă, era bine pătrunsă, savuroasă, suculentă și sățioasă, mixtul a fost și el bine pregătit iar sosul casei îi întregea gustul…

Spuma de ciocolată a fost delicioasă, am mai mâncat în Azore și în alte localuri dar nu a fost ca aceasta, o recomand celor care ajungeți acolo. Ca de obicei, am gustat fiecare și din mâncarea celuilalt….

A fost o experiență plăcută, o masă bună, gustoasă, cu un cost acceptabil, 33 euro, Caffe 5 "Cinq" fiind un local care se recomandă atât prin produsele gustoase pe care le oferă cât și prin atmosfera deconectantă pe care o are.

Întoarcerea în Insula Faial

De aici am plecat spre port. Am trecut din nou pe lângă Primărie și Biserica Sfânta Maria Madalena, pe care le-am pozat din nou, l-am salutat și fotografiat pe părintele Medeiros Ouvidor și am mers în port să predăm mașina.

Predarea a fost tot simplă formalitate, tânăra care a preluat-o nu s-a prea uitat la ea, apoi am mers la ferry cu plecare la ora 21:00. Nu ne grăbeam, casa de bilete se deschidea cu 30 de minute înainte de plecare, locuri sunt suficiente, sunt îmbarcați toți călătorii. Se însera și se lăsa negura peste insulă care pozată arăta cu totul diferit decât dimineața la sosire …

Ferry a fost și la ultima cursă plin, turiștii de o zi ca și noi au vizitat și ei insula vecină Pico. Am ajuns la Terminalul din Horta, unde Cezar și taxiul lui ne așteptau să ne ducă la Monte da Guia - Alojamento Local, cazarea noastră din Insula Faial…

Așa s-a încheiat ziua, începută dimineața pe la 8:30, plimbare în Insula Pico, zi plină, plăcută, lungă dar nu foarte obositoare, pe la ora 22:00 la cazarea noastră …

Trimis de mprofeanu in 13.09.18 11:12:55
Validat / Publicat: 13.09.18 15:56:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PORTUGALIA.

VIZUALIZĂRI: 497 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Insula Pico străjuită de surorile ei mai mici, Insula Întinsă și Insula în Picioare, dimineața, ne îndreptăm spre ea...

webmaster39 [13.09.18 15:57:11] »

@mprofeanu: Mutat în rubrica "Unde mâncăm în insula Pico?, PICO & FAIAL" (nou-creată pe sait)

webmaster [13.09.18 18:45:20] »

iulian68 [13.09.18 23:07:31] »

Felicitări! Superbonulsul s-a nimerit la mine! Dar merită! ????

mprofeanu [14.09.18 10:23:41] »

@iulian68: Mulțumesc frumos pentru vizită și ecou!

mprofeanu [14.09.18 10:29:19] »

@webmaster: Mulțumesc frumos!

iulian68, mprofeanu