ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2018
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 29.08.12
STATUS: SENATOR
AUG-2018
2 AD. + 1 COPII -- v: aproape 8 !?

Descoperă Anatolia

NB: Articol selectat ca fiind „de interes editorial crescut— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă; — (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii. Voturile FB/FU, B/U sunt de valori semnificativ mai mari.

Pentru ca Turcia nu este numai 'tarcul-inchisoare all'! — Tuz Golu

TIPĂREȘTE URM de aici

Anul acesta am hotarat sa avem o vacanta mai aparte. Cum nu putem sa renuntam la rasfatul din “inchisoarea-tarc all” nu am renuntat la cazarea in resort, dar am alocat o parte din timp si vizitelor la diverse minunatii care le ofera Turcia. Am facut un traseu care sa imbine leneveala in sezlong (sau hamac =)) ) cu vizitele la “pietroaie”, destul de obositoare unele din ele.

Primul loc mai deosebit care mi-a aparut pe traseu si am tinut neaparat sa il vedem este Tuz Golu. Un imens lac — desi noi n-am dat de apa :) sarat. Este al doilea lac ca marime din Turcia dupa lacul Van, are cam o sesime din marimea marii Marmara. Lacul asigura cam 60% din productia de sare a Turciei! De asemea pe insulele lacului sunt colonii de flamingo si gasca de mare, noi nu le-am vazut pentru ca nu am ajuns in zona unde inca era apa in lac.

De ajuns a fost simplu: din Sereflikochisar unde am dormit ne-am intors 24 km si am ajuns la intrarea amenajata pentru a putea pune piciorul pe platoul de sare ramas in urma evaporarii apei. Senzatia este foarte placuta.

In fata ti se intinde o mare de sare. Este un alb cu nuante de roz, nuante date de o alga care se dezvolta in lac cand sarea este acoperita de apa. Sunt zone diferite, unele au sare uscata in alte zone sarea este umeda datorita izvoarelor subterane care alimenteaza lacul. In timpul iernii am citit ca este apa peste tot, intradevar nu adanca (30-50 cm) dar exista. Apa este adusa de precipitatii si de izvoarele subterane. Stratul de sare nu este foarte gros, cam 30 cm, iar din loc in loc sunt facute niste gropi unde este nomol sulfuros cu miros de Techirghiol :).

Ne-am muiat picioarele in baltoacele negre, ne-am plimbat vreo 1 ora pe sare, am luat si o punga de sare apoi am iesit si ne-am spalat la locul special amenajat. In zona de la intrare erau tarabe care vindeau sare, chipurile din lac dar eu nu prea cred avand o alta granulatie fata de ce am vazut pe unde am fost noi si parca un aspect prea comercial (sa fi fost ceva chinezarii? =)) ), dar cine stie?

A fost o vizita interesanta care culmea pentru Turcia a fost gratis (am luat o gramada de bilete de intrare in vacanta asta, unele la preturi modice de 2-3 TL, dar erau bilete).

Recomand celor ce sunt in zona sa nu rateze locul, e o zona foarte interesanta cu un peisaj care nu il vezi in multe locuri pe glob.

Citește și CONTINUAREA aici

Trimis de nrs in 09.09.18 15:48:28
Validat / Publicat: 09.09.18 18:09:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nrs); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P09 e sare pana la cer!

Puteți VOTA acest articol: voturi de valoare mărită

webmaster [09.09.18 18:36:48] »

mprofeanu [09.09.18 19:31:35] »

@nrs: Am citit cu interes acest review și mi-am mai îmbogățit cunoștințele cu un alt obiectiv turistic natural deosebit!

Frumoase și inedite și pozele!

nrs [09.09.18 19:47:53] »

multumesc pentru apreciere, din pacate am pierdut peste 3000 de poze din aceasta vacanta (a crapat cardul pe care erau, o gramada erau dintr-un loc unic)

adrianbogdan [09.09.18 20:55:34] »

Bravo măi nrs-ule v-ați plimbat ceva, ceva.

Oare cum s-a comportat printesica la atata drum?

Si noi anul acesta am traversat pentru a doua oară podisul Anatolia si nu mi-a parut rau.

Hihihi! Acu' suntem la închisoare daia din Lara...

Vacante cât mai inspirate va doresc!

nrs [09.09.18 21:07:11] »

oho, mai am destule. 4500 km in total!

printesa a fost foarte incantata, nu a stiu decat de Belek restul traseului a fost surpriza. a mai stiut si ca trecem in Asia prin tunel ceea ce a incantat-o grozav

probleme au fost la intoarcere, dupa Sofia cand stia ca fusese vizitat si ultimul obiectiv adica JUMBO!

si eu va doresc "detentie" placuta si trasee cat mai inedite, stiu ca nici voua nu va place sa faceti lucruri "traditionale"!

Dan&Ema [09.09.18 21:26:07] »

@nrs:

Ce de sare!

Felicitari! 😃

nrs [09.09.18 21:35:30] »

chiar e multa! gandestete cat porumb fiert, care trebuie sarat, mananca turcii

adrianaglogo [10.09.18 07:59:40] »

@nrs: Ce frumos si inedit.

Sa stii ca o miniatura a acestui loc exista si in Romania, la Praid.

E vorba de Canionul de sare.

L-am vazut in 2015, a fost interesant

Aurici [10.09.18 12:51:43] »

@nrs: Mi-am notat, e și-n drumul meu...

O să mă înscriu la o consultație dacă nu te superi.

nrs [10.09.18 17:47:35] »

@adrianaglogo:

chiar nu stiam la Praid stiam decat despre salina.

multumesc!

@Aurici: de abia astept sa impartasesc din ce am vazut. oricum mai am de scris din aceasta vacanta minunata

Aurici [10.09.18 18:15:36] »

@nrs: Îmi imaginez că mai ai de scris, dar eu nu am așa mult timp să te aștept . Așa că insist să mă primești în audiență.

Glumesc! Pe jumătate. O să-ți pun câteva întrebări pe privat.

adrianaglogo [10.09.18 18:27:02] »

@nrs: Cand am fost eu nu prea era nimic pe AFA. Am gasit pe undeva si am zis sa incerc. A meritat

6 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
adrianaglogo, adrianbogdan, Aurici, Dan&Ema, mprofeanu, nrs

pagină generată în 0.0609519481659 sec