ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2018
SEP-2017

la PMM* = 99999 IDR

încărcat de pe telefon!

Mawa House

Am văzut că sunt deja mai multe recenzii pentru aceasta pensiune din Ubud. Sunt foarte multe opțiuni de cazare in Ubud pentru toate bugetele. A fost o alegere grea. Mawa House are foarte multe recenzii bune pe TripAdvisor asa ca prețul și recenziile ne-au convins că e o opțiune buna de cazare.

Am ajuns seara târziu dar au fost foarte ospitalieri, ne-a oferit chiar o băutură din partea casei și recomandări unde am putea manca in apropiere.

După cină, din cauza oboselii și a zborului lung soțul a alunecat pe una din treptele umede de la poarta de intrare, nici nu era luminat sa o vezi. Băiatul care era la recepție a încercat să ne ajute, dar la o oră așa târzie nu avea cum. Evident că a fost entorsa și cu tot cu compresii până dimineața piciorul s-a umflat. Dimineață ne-au dus cu scooterele până la o clinică din apropiere iar apoi și până la o farmacie de unde să își cumpere cârjele. Au fost foarte drăguți și zilele următoare mereu ne întrebau cum mai e piciorul.

Am primit una din camerele de jos cu terasă și vedere la grădină și piscină. Patul era frumos decorat cu flori, și peste tot erau flori de frangipani. In camera aveam esențialul: pat, noptiere, măsuță de machiaj, baie cu dus cu apa calda, AC care nu l-am folosit deloc, seif, prosoape curate in fiecare zi, 2 sticle de apa imbuteliata zilnice, produse de igiena. Foarte util a fost si cărticica cu informații, o hartă și un carnețel pe care ne plănuiam in fiecare seara excursiile.

Ce nu mi-a plăcut a fost faptul că mereu in camera era un miros de mucegai, in unele locuri chiar era căzut și tencuiala, era nevoie de o zugraveala.

Micul dejun e fost de nota 10. Era servit la măsuță pe terasa din fata camerei la ora la care îi ziceai cu o seara înainte, dar nu mai repede de 7 jumătate. Trebuie sa înțelegem, nu se trezesc nici ei așa devreme sa gătească. Îți bătea ușor în usa când era gata pregătit. Ce iți poți dori mai mult de atat?

Aveai 3 tipuri de breakfast din care puteai alege: american breakfast, continental breakfast sau Indonesian breakfast. In comun la toate aveai inclus ceai/cafea (nu va așteptați să fie cafea buna, e mai mult ca un ceai), fructe proaspete- servite la alegere la farfurie sau suc fresh de fructe, sau cu iaurt-, pâine prăjită cu unt și gem. Daca alegeai american primeai clătite americane pufoase cu sirop, la continental primeai omleta, iar la Indonesian (preferatul meu) am mâncat nasi goreng (orez prăjit cu legume și pui) sau mie goreng care in loc de orez avea tăieței de orez. Foarte mare și buna porția, și greu ne-am obișnuit să mâncăm la micul dejun orez, dar ziua era lunga și aveam nevoie de energie până la prânz. De fapt oriunde am mâncat la orice fel de mâncare primeam și o porție de orez.

Gradina era frumos aranjata, era și o piscină cu 2 șezlonguri dar nu am intrat deloc, eram mereu plecați în excursii. Ai posibilitatea sa inchiriezi de la ei scooter, dar nu ne-am riscat din cauza entorsei și a traficului haotic din ubud.

Ca și locație e aproape de Monkey Forest dar destul de departe încât să nu fi vizitat de maimuțe :), dar daca vrei sa ajungi seara în centru, trebuie sa o ocolești pe o potecă îngustă pe unde circulă și scooterele. Dureaza 10-15 minute sa o ocolești și neapărat iti trebuie lanterna.

In apropiere sunt mai multe restaurante, și foarte aproape am descoperit un warung Be Pasih in care găseai mâncare tradițională și fructe de mare la un preț foarte mic. De exemplu cel mai mult am platit 110.000 idr pentru 2 persoane, și ne comandam cate 3 feluri plus băuturi. Porția de creveți era 25.000 idr~7 lei.

In concluzie condițiile din cameră au fost ok raportate la prețul plătit, serviciile și micul dejun excelente. Din cauza amplamentului nu ne-am mai întoarce la Mawa House. Mereu era o aventura sa ajungi în centru sau până la supermarket.

Trimis de Alexandra_26 in 09.09.18 11:45:52
Validat / Publicat: 09.09.18 12:18:27
  • A fost prima sa vizită/vacanță în INDONEZIA

VIZUALIZĂRI: 1143 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alexandra_26); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Masa la warung Be Pasih
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 99999.99 IDR pe cameră

[09.09.18 12:13:10]

Alexandra_26AUTOR REVIEW