ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2018
ÎNSCRIS: 09.06.10
AUG-2018

Alva Donna Exclusive &Spa Belek - da din toată inima

Salutare AFA.

Anul trecut in perioada targului de turism tot cautam oferte pentru vacanta de anul acesta cu un grup de prieteni cu care mergem de ceva timp in vacanta. Cum am ajuns aici este pura loterie pentru ca noi, de comun acord, stabilisem tara unde se mergem perioada dar nu si hotelul. Dupa multe deliberari si intrebari puse inclusiv pe AFA (si aici multumesc lui Nicole de sfat si Mariei careia nu am mai apucat sa ii multumesc) am creat o lista scurta care a inclus: Barut si Baia din Lara, Spice Belek si Alva Donna Exclusive Belek. Dupa ceva discutii, ca de fiecare data cand sunt mai multe pareri referitoare la ce facilitati are fiecare hotel si la doleanta mea de a mai vedea si altceva, un prieten a zis sa facem 4 biletele; le-am pus intr-o caciula si pustoaica cea mica a tras la sorti hotelul. Cam asa s-a decis anul acesta.

Dupa aceasta alegere am trecut la rezervari. Am achitat un avans si am asteptat sa vina vara sa plecam in vacanta. Dupa o vara plina de examene si evenimente in care practic nici nu stiu cand a trecut, a sosit ziua plecarii.

Am ajuns la aeroport cu 3 ore inainte de decolare cum se recomanda, am facut formalitatile si am decolat spre Antalya. Zborul a fost asigurat de Blue Air. A decolat la ora stabilita si a decurs fara probleme. Doar o mica remarca as face aici:fata de anii trecuti cand am rezervat tot cu acelasi tour -operator, masa servita la bordul avionului anul acesta a constat intr-un sandwich la dus cat si la retur, mai slabut fata de anii anteriori.

Am ajuns cu bine in Antalya si de aici am fost preluati de reprezentantii din Turcia si transferati in aproximativ 45 minute la hotel. Hotelul cu toate ca pe titulatura apare si denumirea Belek este situat in localitatea Bogazkent situat la cativa km de Belek. Practic sunt despartite de un rau si amplasat pe malul marii. Am facut check-in ul rapid la sosire deoarece am ajuns in jur de orele 18 si in zece minute eram deja cazati.

Hotelul cred ca a fost construit in doua etape deoarece este amplasat pe malul marii cu trei corpuri de cladiri de cate 4 etaje conectate intre ele alaturi de piscine restaurantele, barurile de zi si scena unde se tin spectacolele si o alta sectiune construita peste un drum unde este construit o aripa mai noua si luxoasa cu piscina interioara si exterioara la care se ajunge pe o pasarela construita peste strada cam la nivelul etajului 2. Si acum sa incepem prezentarea:

Camera:

Am avut rezervata o camera dubla de 27 mp, eu zic suficienta ca marime, dar dupa alta standarde cam micuta, ce avea doua paturi apropiate plus o canapea, un birou in care era incorporat un minibar echipat cum se cuvine si un tv lcd cu diagonala 81 de cm. De curiozitate pe perioada sejurului l-am deschis de cateva ori pentru a vedea ce canale au. Pentru cei interesati de ceva canale romanesti sa stiti ca nu au asa ceva, cu toate ca lista era de aproximativ 60 de posturi. In dotarea camerei am avut inclus si un seif. Baia cam micuta ce-i drept, de aproximativ 5-6 mp care avea in dotare prosoapele aferente, papuci, halate de baie, sampoane si geluri de dus. Un mare plus trebuie spus aici:in fiecare zi au schimbat lenjeriile si prosoapele ceea ce la alte hoteluri pe unde am mai fost prin Turcia nu am mai intalnit asa des. Trebuie spus ca la orice ora apa era calda si avea presiune.

Am fost un grup de 5 familii si ceilalti au avut camere in corpul cel nou, care este construit mai recent, mai elegant, dar si putin mai scump. Am fost de curiozitate la un prieten in camera sa vad care sunt diferentele:camera mai lunga dar mai ingusta aici fiind 4 paturi si o canapea dar avea o baie de dimensiuni mai mari.

Restaurante:

Cu toate ca au mai multe restaurante, noi, fiind un grup, de regula il folosim pe cel principal si dupa un timp am ales sa mergem in corpul nou deoarece era mai linistit, in special seara. Era o reala placere se servim masa in jurul piscinei afara. Indiferent unde esti cazat poti servi masa oriunde, dar am observat o mica diferenta pe parcursul vacantei la ce serveau la restaurantul din corpul nou fata de cel principal. Aici as da cateva exemple: dimineata aveau si platouri de branza cu mucegai, ceea ce in fata nu aveau, la pranz ori seara aici am servit cotlete de berbecut, rata, somon ceea ce in fata nu aveau. Ce aveau inclus la mic dejun:o multime de branzeturi, legume, mezeluri, oua ochiuri, omlete si tot feluri de prajituri. In fiecare zi aveau fresh de portocale pe care il faceau pe loc.

Cu toate ca eram obisnuiti din anii anteriori cu seri tematice anul acesta nu am avut parte decat de o seara pescareasca dar deosebita. Am avut inclus pe langa peste, dorada regala, lup de mare si macrou proaspat, ton la cuptor (nu din acela mare care se felia si se frigea la gratar afara) dar in schimb am avut crabi, raci si creveti. Oricum in fiecare zi cel putin la peste aveau diversitate. Pe rand au mai avut miel, vita, rata, curcan, pui si prepelite.

La restaurantele a la carte nu am mers deoarece eram un grup mai mare si ne simteam bine impreuna. De cand ne-am dus i-am dat unui sef de sala 5 euro ca sa ne faca o masa mai mare de 12 persoane si de atunci de fiecare data cand soseam la masa aveam masa rezervata si un vin roze rece pregatit pentru noi.

Cafea

In lobby bar cat si in cel din corpul nou aveau expresoare Lavazza, Nescafe si cafea turceasca pentru fani. Deci un mare plus pot spune.

Bauturi

Cu toate ca hotelurile au fiecare conceptele lor in care specifica ce au inclus si difera de la unul la altul, aici am ramas uimit de diversitatea de bauturi, de marci internationale. As specifica coniacul Hennessy, pe care l-am savurat la lobby bar alaturi de o cafea Lavazza, bere Tuborg la sticla in minibar si la draft, alaturi de Carlsberg la toate barurile. La receptie aveau sampanie roze si alba, dar acestea nu mi -au placut (erau niste marci din Ucraina si vinuri din Turcia albe, roze si rosii demiseci bune). Sucurile erau din gama Coca Cola si Cappy.

Piscine

Hotelul are doua piscine interioare, una in corpul nou si in cel de la malul marii cat si exterioare incepand de la cele pentru copii acoperite si cu topogane cat si cea pentru adulti cu topogane mari. Alaturi de piscina cea mare au si una de relaxare amplasata aproape de centrul SPA. Noi de regula, avand si copii mai mici, am ales sa stam la piscina cea mare.

Pentru prima oara de cand mergem in Turcia, aici am gasit o piscina cu apa racita deoarece ni s-a parut nefiresc de rece fata de celelalte din jur. Am contactat fetele de la guest relations si le-am spus ca temperatura apei este prea mica si surpriza, la doua zile apa avea o temperatura placuta. Daca pot totusi da o nota mai mica aici ar fi ca am facut o otita de a treia zi care mi-a creat o stare de disconfort. In plus, si apa de la dusurile de pe plaja era extrem de rece.

Un mare plus la piscina pentru copii este ca aveau vata de zahar si floricele care se dadeau atunci cand aveau activitati pentru copii, ceea ce la alte hoteluri costau.

Ce mi-a placut foarte mult a fost si programul la casuta prosoapelor care avea un program 8-19, si puteai sa stai cat mai mult la piscine si sa schimbi prosoapele de cate ori doreai.

Inghetata

Pentru amatorii de inghetata aveau la restaurantul de la plaja cand era deschis inghetata Algida pe bat cat si la barul de la piscina mare tot Algida dar la cupa.

Plaja

Hotelul este amplasat pe o plaja destul de lunga impartita in doua sectoare: unul mai mic, rezervat baldachinelor in partea stanga, cat si unul mai mare dedicat sezlongurilor. In apropierea marii, plaja are mai multe pietricele, dar la sezlonguri este nisip fin. Intrarea in apa are pietricele si in aproape 5-7 metri se adanceste brusc. Un mare plus la plaja hotelului este pontonul care are pe el un bar acoperit cu mese unde se pot servi bauturi alcoolice si racoritoare. Tot aici este si o sectiune unde se poate face plaja pe niste saltele foarte comode.

Activitati sportive

In comparatie cu alte hoteluri pe unde am mai fost, acesta nu are decat un teren de tenis si unul de baschet, si am mai observat mese de ping -pong. Bineinteles pe parcursul zilei daca doresti poti practica polo si alte activitati pline de adrenalina.

Divertisment

Aici as spune dupa parerea mea, si nu numai, ca este unul din punctele forte al hotelului. In fiecare zi la piscina mare am avut parte de spectacole si inca din prima zi am avut o demonstratie de flyboarding de o jumatate de ora, cum mai rar vezi. In alte zile ziua am avut parte la piscina de grupuri de dansatori salsa ori alte stiluri care invitau pe doritori sa invete sa danseze. Seara de la ora 20 la scena unde se dadeau spectacole se punea pe un ecran mare lcd undeva la 8 metri diametru concerte cu Madonna, Lionel Richie, Elton John. De la ora 21.30 am avut parte de multe spectacole, incepand cu acrobatie, spectacole cu diverse stiluri de dans salsa si alte stiluri latino americane, circ, pana la un spectacol cu personaje pentru copii. Am avut parte si de distractie cu spuma inconjurati de dansatoare. In prima seara dupa spectacol am mers la o plimbare pe ponton si aici surpriza:am gasit o formatie care canta live; o reala placere sa stai la un pahar pe ponton si sa asculti muzica. Dupa spectacole la 22.30 la barul din spatele piscinei principale aveam parte de muzica de club live. In cele doua baruri lobby in fiecare seara se canta la pian pentru fanii. In corpul de luxe seara am mers la sugestia prietenilor la un pahar si am asistat la un frumos moment la pian, vioara si voce. Sa va mai spun ca aveau program nonstop la aceste baruri. Aici as da un mare plus.

Ponturi

Am observat o diferenta incepand de la micul dejun pana la masa de seara, de la restaurantul principal la cel din corpul de luxe si aici dau cateva exemple :platouri de branza cu mucegai, somon, cotlete de berbecut, rata pe care nu le am vazut in cel principal. Aici au acces cei care sunt cazati si in corpul principal. Au inclus in conceptul ultra all inclusive pe langa multe marci si coniacul Hennessy pe care l-am gasit la lobby bar.

Cu toate ca se zice ca berea te racoreste la mare, noi am descoperit altceva:Campari Orange cu gheata, care pentru barmani a fost un cosmar deoarece comandam cate 4-5 odata si de multe ori incercau sa il faca cu Garrone ori nu intelegeau ori nu stiau. Asa ca daca o sa mergeti aici, aveti grija ce primiti cand comandati. Noi de cele mai multe ori preferam sa mergem la bar sa cerem decat sa ne serveasca ei.

Ce nu ne -a placut in mod deosebit a fost faptul ca hotelul era aproape plin de rusi ori asiatici din fosta URSS si limba care se vorbeste este rusa. Cu toate ca le spuneai ca nu vorbesti, le spuneai in engleza, ei tot in rusa iti raspundeau. Apoi a fost faza cu apa rece din piscina principala dar s-a remediat. In rest peste tot era curatenie exemplara incepand din camera cand se facea curat si se schimba lenjeria si prosoapele in fiecare zi pana la toalete, piscine, restaurante.

Parerea generala a fost ca aici ne am simtit cel mai bine de cand venim in Turcia. In plus am cunoscut un om pe ponton in ultima zi din Chisinau care ne-a spus ca a venit de multe ori in Turcia dar ca aici vine de opt ani la rand. In ultima seara am stat de vorba cu cateva persoane din Romania si am schimbat impresii despre hotel si ne-au spus ca anul trecut au fost la Alva Donna Kemer si au spus ca acela este mai fumos decat acesta. Si nu in ultimul rand (decorurile) din Rusia asigurate de hotel prin conceptul ultra allinclusive.

Pe perioada sejurului am mers la in bazar la o farmacie si am cumparat medicamente am platit in euro si am primit rest tot asa la paritatea de 6,5 lire la un euro Pentru soferi la statia Shell in Belek in timpul transferului am observat preturile la motorina era 6,41 lire la diesel si 6,46 la super diesel aproximativ cam un dolar litrul, deci mult mai ieftin ca la noi. Cursul valutar era de 7,5 lire la un euro si 6,5 lire la un dolar oficial dar la hotel si in bazar euro il socoteau la 6,5.

Cam asta a fost, vacante placute si inspirate va doresc.

Trimis de sebigeanina in 08.09.18 19:39:30
Validat / Publicat: 08.09.18 20:18:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Papillon Belville, Spice Hotel Belek, Long Beach Hotel Turkler Rixos Sungate Kemer, Grand Cali Bozuyuk

VIZUALIZĂRI: 3635 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sebigeanina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P33 Am fost acolo.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 108.00 EUR pe cameră

• Alte impresii din această RUBRICĂDobedan Exclusive Hotel & Spa [ex. Alva Donna] [Bogazkent]: