ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2018
ÎNSCRIS: 24.05.11
STATUS: APOLLO
AUG-2018

Hotel Lomeniz - Rhodos

Ca de fiecare dată înainte de a alege un loc de cazare într-o vacanță, răsfoiesc cu răbdare impresiile celor care au fost înaintea mea acolo. Despre Hotel Lomeniz din Rhodos s-au scris mai multe articole. Unele sunt mai vechi, altele ceva mai recente, dar nici unul nu detaliază atât cât aș fi vrut eu.

Amplasare

Hotelul Lomeniz este amplasat aproape de ieșirea din Rhodos Town, pe coasta estică a insulei, în drumul către Faliraki, Lindos și celelalte plaje din est. Nu are cea mai favorabilă amplasare din punct de vedere turistic, distanța față de orașul vechi fiind de aprox. 2 km pe care îi străbați fie pietonal (în 20-25 minute), într-o plimbare pe faleză, fie scurtând pe o stradă cam neumblată. Alte variante ar fi taxiul sau autobuzul. În fața hotelului există o stație prin care autobuzul 6 trece la fiecare oră și 10 minute (de exemplu: 12.10, 13.10, 14.10), bineînțeles, atunci când - din cauza traficului - nu întârzie. Cu 1,30 euro/persoană, acest autobuz te duce în câteva minute în centru. Trebuie ținut cont că - având un traseu circular și destul de ocolit - drumul de întoarcere durează (după ceas) 43 minute.

Cum spuneam, Hotel Lomeniz este situat într-un cartier de locuințe în care datorită apropierii de mare sunt și câteva hoteluri. Chiar lângă Hotel Lomeniz mai există unul în construcție, aproape terminat, dar la care lucrările erau întrerupte atunci când am fost noi acolo, așa încât din acest punct de vedere nu a fost nici un deranj.

Lobby și recepție

Am fost cazați de îndată ce am fost transferați de la aeroport, camera așteptându-ne gata pregătită. După formalitățile de check-in am achitat la recepție taxa turistică locală în Grecia, introdusă începând cu acest an (în cazul nostru 1,5 euro/cameră/noapte, adică un total de 10,5 euro).

Recepționerele, bune vorbitoare de limbă engleză, ne-au fost în repetate rânduri de un real folos. Ne-au pus la dispoziție hărți, ne-au dat explicații privind deplasarea către orașul vechi, ne-au furnizat detalii privind mersul autobuzelor și ne-au prezentat excursiile posibil de efectuat, cu plecare de la hotel.

Lobby este foarte larg, luminos, cu aer condiționat. Un bar este permanent la dispoziția celor care doresc să petreacă mai mult timp în lobby. Și sunt mulți dintre aceștia mai ales pentru faptul că WiFi - deși anunțat a fi free în tot hotelul - nu funcționează decât la parter, în preajma recepției și atunci cu o mult prea mare dificultate. Soțul meu a fost foarte nemulțumit din acest punct de vedere.

În fața recepției, alături de scara care duce la etaje sau la demisol (unde sunt sălile de conferință și toaletele), se află cele două lifturi. Trebuie menționat că numerotarea etajelor începe cu 0 - demisolul, 1 fiind parterul, cu lobby și recepția.

La parter, lângă intrare, se află camera de depozitare temporară a bagajelor și un centru de închirieri auto.

Cameră

Camera 434 care ne-a fost repartizată are vedere către un hotel în construcție (la care nu se lucra) și - parțial - la mare, dincolo de șoseaua cu patru benzi de ciculație. Dar, nu acestea erau amănuntele care ne interesau. Cum suntem plecați din hotel aproape întreaga zi, pentru noi, o cameră de vacanță este suficient să asigure confortul necesar pentru odihna de noapte și o baie. Aceste condiții au fost îndeplinite. Altele au fost nemulțumirile noastre legate de cazare. Deși free, WiFi a fost inexistent. Nu există plasă de protecție contra insectelor în condițiile în care țânțarii agresivi ne mai dădeau târcoale. Am rezolvat problema cu dispozitivul și pastilele speciale fără de care nu plecăm niciodată în vacanță.

Televizorul a fost încă un motiv de nemulțumire pentru soțul meu. Nu pentru că era mic, ci pentru că avea puține posturi (între care unul în germană, unul în rusă și altul în engleză). În limba română nu exista nici un post, asta în condițiile în care Grecia primește anual mii și mii de turiști români. Lipsa canalului internațional de sport - Eurosport - l-a deranjat cel mai mult.

Ceea ce m-a deranjat pe mine cel mai mult a fost lipsa unui suport pentru uscat costumele de baie și prosoapele. Și mai mult decât atât, imposibilitatea de a lega propria sfoară pentru rufe. Efectiv nu am avut de ce lega sfoara care - preventiv - nu-mi lipsește din bagaj atunci când plec în vacanță la mare.

Camera este încăpătoare comparativ cu camerele altor hoteluri grecești unde am mai fost cazați. Este pardosită cu parchet și are mobilier nou. Două paturi, două noptiere, un birou cu sertare și un taburet capitonat, suport pentru bagaje și un dulap cu uși-armonică, oglindă, televizor montat în perete, telefon, aer condiționat, minibar, cam acestea au fost dotările camerei noastre.

Prosoapele (nu întotdeauna foarte albe) și așternuturile de pat erau curate și schimbate zilnic, deși la recepție este anunțat că schimbarea se face la 3 zile.

Baie

Deși curată, igienizată, dotată cu tot ceea ce este necesar, baia crează o senzație de disfonfort din cauza faptului că este strâmtă. Între cadă și chiuvetă, abia te poți mișca.

Gel de duș și șampon în doze mici, săpunele tip turist, hărtie igienică au fost consumabilele care se suplimentau ori de câte ori era nevoie. Două pahare așezate direct pe soclul de marmură, uscător de păr și telefon, perie pentru toaletă și coș de gunoi sunt dotări standard în băile camerelor de la Hotel Lomeniz.

Balcon

Balconul este mare, pardosit cu gresie și dotat cu o masă rotundă cu scrumieră și două scaune din plastic. Așa cum am mai menționat, nu există suport pentru uscat costumele de baie, iar pentru a improviza ceva trebuie să-ți pui serios imaginația la treabă. Consider că administratorii hotelului ar trebui să aibă în vedere și acest aspect. În Rhodos sunt zile în care se stârnește vântul și bate destul de tare. Cred că ar fi în detrimentul imaginii hotelului ca în arborii din jur vântul să agațe prosoape și slipuri șterpelite de pe marginile balcoanelor.

Restaurant

La parter, cu ieșire către terasă și către piscină, se află restaurantul. Noi am servit acolo doar micul dejun. Cei care au inclus în pachetul turistic doar micul dejun, în intervalul orar 19.00-21.00, contra sumei de 15 euro/persoană, fără băuturi, pot servi și cina la restaurantul hotelului. Deși ne-am propus să testăm și această variantă, pentru că eram plecați din hotel până târziu, nu am reușit să luăm niciodată masa de seară la hotel. În restaurant sunt expuse pe tot timpul zilei câteva sortimente de vinuri la sticlă (750 ml sau 250 ml) care pot fi comandate la cină. O sticlă de 750 ml costă 10-12 euro.

Micul dejun se servește în intervalul orar 7.00-10.00 și este bogat și variat, cuprinzând cam tot ceea ce se oferă în general la micul dejun: ouă (ochiuri, fierte sau diverse omlete), cârnăciori, bacon prăjit, fasole pentru cei ce agrează stilul englezesc, roșii la cuptor, ciuperci, mezeluri, trei sortimente de cașcaval feliat, pâine feliată (posibil de a fi prăjită), chifle, produse de patiserie în cel puțin 5 sortimente, biscuiți, legume proaspete, feliate (roșii, castraveți), iaurt simplu și cu fructe, miere, gem, unt, fructe proaspete (prune, portocale) sau din compot (ananas, piersici, asortat), iar ca băuturi ceaiuri la plic în diverse sortimente, cafea și suc la dozator.

Piscina și plaja

Piscina este suficient de mare, dar nu are și spații speciale, cu adâncimi mici, destinate copiilor. Umbrită puțin de clădirea hotelului (care se află spre răsărit), piscina nu poate fi utilizată pentru plajă decât după ora 10.00 când soarele se mai ridică pe cer. Piscina este curată, civilizată și nu prea aglomerată. În intervalul orar 10.00-18.00 barul existent acolo oferă tot felul de băuturi. Nu sunt acceptate băuturi aduse din afară.

La câteva minute de mers pe jos, traversând o stradă cu patru benzi de circulație (există semafor și marcaj de trecere pentru pietoni), se află cea mai apropiată plajă. Este lată, cu nisip fin, are șezlonguri și umbrele, dar și o zonă în care poți face plajă direct pe nisipul fierbinte. Sunt dușuri, de asemenea, pentru distracția copiilor, sunt tobogane de apă. Această plajă este liniștită și nu atât de aglomerată și de zgomotoasă ca celebrele plaje din est sau din nord. Pentru apropierea de hotel, pentru nisipul ei fin, cred că merită luată în considerare de către cei care se vor caza la Hotel Lomeniz.

Trimis de iulianic in 04.09.18 15:28:41
Validat / Publicat: 04.09.18 18:55:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 1258 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 Hotel Lomeniz - Centrul de închirieri auto din dreapta intrării.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[04.09.18 19:00:32]

[04.09.18 19:07:10]

iulianicAUTOR REVIEW
    [04.09.18 19:17:05]

@webmasterX: Da, este OK!

iulianic
    Alte impresii din această RUBRICĂIsland Resorts Marisol (ex Lomeniz) [Zefyros]: