ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.08.2018
AUG-2018
2 AD. + 3 COPII -- v: 15, 12, 5

încărcat de pe telefon!

Relaxant!

Hotelul este situat într-o zonă foarte frumoasă, între Neos Marmaras și Toroni, la aproximativ 3 km de șoseaua ce străbate peninsula, fiind izolat.

Este proaspăt renovat, totul este nou, camere sunt mari și curate. Curatenia se efectua zilnic, iar consumabilele erau asigurate.

Resortul are plajă privată, cu un nisip grosier, iar la intrarea în mare există o porțiune de aproximativ 3 m cu nisip, iar apoi sunt placi mari de piatră.

Mâncarea a fost o. k., în regim de all inclusive, nu foarte diversificată, de calitate medie, dar gustoasa. Au avut atât fructe, cat și prăjituri.

În ciuda faptului că au fost foarte multe familii cu copii mici, în resort era destul de multă liniște. Au existat și animatori, dar erau vorbitori de poloneză și germană, acestea fiind națiile care predominau.

Pentru noi a fost o vacanță plăcută și relaxantă.

Trimis de dana1974 in 28.08.18 16:44:35
Validat / Publicat: 28.08.18 17:47:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4622 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dana1974); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[28.08.18 17:44:58]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Poseidon Resort [Stili Dios], TORONI [Sithonia]" (nou-creată pe sait)

[28.08.18 18:17:20]

@webmasterX: E o. k.

[29.08.18 06:07:02]

[25.02.19 14:42:46]

@dana1974: Buna Dana,

m-ar interesa sa stiu daca este vreo statiune prin apropiere pe unde poti sa te plimbi seara, sa cumperi un suvenir, etc, fara a apela la masina, sau este pur si simplu izolat de orice urma de civilizatie?

au semnal la internet/telefon?

in apa marii se poate intra /inota? am auzit ca sunt niste pietre? trebuie sa te limitezi la cei 2-3 m de la intrarea in apa?

imi si imaginez daca hotelul e full cum toti oamenii stau ca sardelele in cei 2 m!

mi-am rezervat dar ma bate gandul sa anulez...

multumesc frumos anticipat ptr raspunsurile tale.

[25.02.19 15:06:28]

@viohoney: Resortul e izolat, dar la aproximativ 10 15 minute de mers cu mașina e Neos Marmaras sau Toroni. Pentru deplasare e necesară mașina.

Resortul e recent renovat, camere foarte spațioase, totul e nou. Deși era plin de familii cu copii, nu a fost gălăgie.

Internetul e excelent, cel mai bun pe care l - am avut pana acum in Grecia.

Se poate înota liniștit. Copiii mei cei mai mari nu au avut nici o problema. Nu sunt practic bolovani, cum e la Alexandra Beach, spre exemplu, ci e mai mult o placa de piatra. Nici vorba de stat ca sardelele.

Plaja e mare și nu e deloc aglomerat, nici in apa și nici pe uscat. Noua ne-a placut foarte mult.

Depinde ce preferați: dacă doriți o stațiune animata, atunci poate ar fi mai bine sa anulati.

[26.02.19 18:53:44]

@dana1974: Buna, multumesc frumos.

Am uitat sa intreb de piscina, ce adancime are, este genul 150-160 peste tot, sau ajunge si la 2 m? Atunci cand mergi la statiunea Neos Marmaras sunt locuri unde sa poti lasa masina, amenajate sau pe marginea drumului? Erau cumva arici in apa?

[26.02.19 19:59:05]

Buna seara.

Piscina e destul de mare, eu nu am folosit-o, dar fetele mele mi-au spus ca e la 1,5 - 1,6 m. Arici de mare nu am vazut, am fost cu un grup de prieteni, nici pe ei nu i-am auzit sa fi vazut arici de mare, dar nu exclud posibilitatea sa fie, dat fiind plăcile de piatra de pe fundul marii. Oricum, eu as recomanda papuci de înot, dar nu sunt neaparat necesari. Eu nu i-am folosit.

Orașul Neos Marmaras e destul de aglomerat cu multe străduțe in panta. Are mai multe intrări in oras, eu o recomand pe prima cum se vine dinspre Poseidon Resort, e imediat după supermarketul Massoutis, pentru ca strada nu este așa tare in panta, iar locurile de parcare sunt mai multe.

Dupa hotelul Ariadni Blue găsiți locuri de parcare suficiente la 10 minute de mers pe jos de centrul stațiunii.

Nu as recomanda sa intrați cu mașina pana in centru deoarece e foarte aglomerat, iar in urma cu câțiva ni s-a blocat mașina de către alte autoturisme și am fost nevoiți sa ne intoarcem la hotel cu taxiul.

Dacă doriți și alte informații, va răspund cu drag.

Așa cum v-am spus noua ne- a placut foarte mult, resortul e intr-o zona superba, plină de verdeața ,o combinație de munte și mare.

La apusul soarelui țânțarii erau deranjanți, dar asta este cam peste tot in Halkidiki.

[26.02.19 20:40:25]

@viohoney: Bună,

Vreau sa confirm ceea ce a spus colega noastră, împrejurimile sunt de vis, eu am fost de doua ori in zonă, hotelul este in mijlocul unei păduri, la câțiva pași de plajă.

Am scris un review despre plaja de lângă hotel.

La Poseidon nu am fost cazata, nici nu m-aș caza niciodată acolo, e atât de pustiu încât cred ca e bun doar celor ce vor sa se rupă de lume.

Seara te poți plimba prin pădure sau pe plaja micuță, Stiladario Beach, unde au loc concerte live in serile de vară.

Arici erau mulți, nu recomand fără papuci de apă-toată lumea așa intra in mare.

Dacă ai nevoie de ceva ce nu găsești la hotel, trebuie sa mergi cu mașina in N Marmaras, drumul e bun, asfaltat, e un drum prin pustiu, ai impresia ca zona e părăsită. Sunt serpentine multe, nimic luminat.

Mai exista un drum de coasta până in N Marmaras, absolut spectaculos, pe malul marii, la marginea pădurii.

Nu ai niciun chioșc, tarabă, nimic, absolut nimic acolo, dacă ai pofte, ți le pui in cui. Dacă ai copiii mofturoși (cum era al meu) sau nu îți place mâncarea, te urci in mașina zilnic și mergi sa îi hrănești

Nu contest frumusetea ireala a locului dar dacă tot am fost acolo, e bine sa te informez. Soțul meu e iubitor de “animația de seară” dintr-o stațiune estivală, de luminițe, beculețe, taverne, bazar cu suveniruri. Ei bine, acolo nu exista, iar ca sa mergi seara de seara in N Marmaras... eu una nu recomand.

In Neos Marmaras ai mare grijă, străzile sunt in pantă, sunt înguste, urci și cobori la greu.

Știi, noi avem o vorbă: s-a terminat ziua, seara, acum pe unde ne plimbam sa ne clatim ochii, sa bem o bere, sa mâncam o înghețată? In pădure nu se poate...

Iar ca sa te culci de la ora 21, îmi pare un pic greu de crezut, doar dacă nu cumva ai copiii mici și nu ai de ales.

Dacă nu ești multumit de AI grecesc? Unde mănânci? Unde bei o bere?

[26.02.19 21:22:58]

@krisstinna: Nu vreau sa intru in polemica, am mai avut o discuție legată de aricii de mare de la Poseidon. Deși nu exclud posibilitatea de a fi arici de mare, in cele 7 zile cat am stat acolo, și am fost zilnic la plaja, nu am vazut nici unul. Poate au fost plecați in concediu, cat am fost noi acolo.

De altfel, din câte am înțeles nu ați fost la plaja la Poseidon, ci la Bandidas.

In legătura cu faptul ca resortul e izolat e adevarat. Fiecare ce prefera și in funcție de necesitați. Eu, având 3 copii, prefer resorturile, cu spații generoase, unde aceștia se pot desfășura in voie și nu as merge la apartamente sau hoteluri cu un petec de pământ pe lângă sau fără, unde e aglomerație. In general, astfel de resorturi sunt mai izolate. La 35-40 grade nu - mi târăsc copiii pe cat mai multe plaje intr-o zi, pentru a le bifa.

Cat despre clătitul ochilor, mie imi ajunge dacă ies din resort de 3-4 ori pe sejur.

Asta nu înseamnă ca trebuie sa te culci la 21, decât dacă vrei. Seara exista animație, e drept cam slăbuță, iar lumea sta la terasa pana destul de târziu. Iar dacă esti cu prietenii, nici nu simți cum trece timpul.

P. S. Dacă nu va place berea sau înghețata de la all inclusive exista un mini Market de unde poate cumpara și bere și înghețată.

[26.02.19 21:48:32]

@dana1974: Foarte bine ai procedat, și eu aș alege la fel dacă aș avea 3 copii.

E bine ca ai menționat acest aspect, la asta m-am referit și eu. Dacă nu îți place, ce faci? Unde mergi?

Colega noastră a întrebat clar dacă ai ce face in zonă, eu nu am ocolit răspunsul, ea a întrebat de bazar, magazine, luminițe.

Nu te-am contrazis deloc, din contra, susțin spusele tale despre zonă: e superbă!

Dacă ești in grup, dacă ai prichindei, dacă vrei relaxare, dacă ești îndrăgostit, dacă te mulțumești cu AI grecesc, dacă vrei sa te izolezi de lume, Poseidon e perfect.

Eu chiar îmi doresc sa ajungă acolo, poate totuși e pe gustul ei. Dar, mă întreb: nu e corect sa spun ceea ce am văzut de doua ori, in doua zile diferite? De ce te superi pe mine?

Suntem diferiți, e normal sa nu ne placă aceleași lucruri, nu?

Uite, eu am scris despre un resort in Turcia: “e perfect”

După câteva luni, scrie un coleg un rw despre același resort: “frumos, dar nu perfect”. Și nu m-am supărat, e absolut normal ca ceea ce cred eu ca e perfect sa nu îi placa și altuia.

[26.02.19 23:02:09]

Nu e vorba de nici o supărare. Este normal sa avem percepții diferite, in funcție de preferințe și de situația concretă in care suntem: fără copii, cu copii, vârsta lor, etc. Nu știu ce preferințe are viohoney. Mi s-au pus niște întrebări și am raspuns la ele ,zic eu , obiectiv.

Am precizat ca resortul e izolat, ca are nevoie de mașina pentru deplasare și ca, dacă dorește o stațiune mai animata, ii recomand sa-și anuleze rezervarea. Nu încerc sa conving pe nimeni sa mearga nicăieri.

In ceea ce privește mancarea am spus ca a fost o. k. și nu s- a întâmplat sa nu gasesc ceva pe placul copiilor. Mai riscant e la taverna când mi s- a întâmplat sa nu le placa mancarea comandata și sa imi ceara altceva.

De asemenea, mi se pare relativa și percepția aspra pustietății, in condițiile in care chiar dvs. ați arătat ca lângă hotel este plaja Bandidas unde vine destul de multa lume și se țin concerte, iar in aproximativ 10 minute de mers cu mașina ajungi la “Civilizație”.

Ceea ce m-a deranjat, intr- adevăr, este chestia cu aricii de mare. Așa cum am arătat, deși nu exclud sa fie arici de mare, fiindcă sunt placi de piatra, eu și nici cei cu care am fost, nu i-am vazut in 7 zile, dar dvs., care ați fost la plaja alăturată, i- ați vazut.

Sunt destule impresii despre hotel pe Booking, Tripadvisor și Holidaycheck, astfel încât viohoney sa aleagă in cunoștința de cauza o vacanța pe placul sau.

[27.02.19 06:02:20]

@dana1974:

Spune-mi tu, te rog

[27.02.19 11:21:30]

@dana1974: Va multumesc foarte mult pentru ajutorul vostru, faptul ca s-au prezentat opinii din perspective diferite ma ajuta pe mine foarte mult sa-mi fac o idee. Nu ma asteptam sa fie atat de activ acest forum.

Oricum, felicitari ptr spiritul de gluma, mi-a placut la nebunie faza cu aricii care probabil sa fi fost plecati in concediu in acea perioada Daca o sa dau de ei cumva pe acolo, ii trimit fortat intr-o calatorie de vis la Eforie, sa asculte si ei, dragii de ei, manele!

E bine ca mi-ati spus, papucii sa-i pun in bagaj preventiv, in caz ca-si fac aparitia.

Promit ca daca ma duc, va scriu sa va povestesc cum a fost!

[27.02.19 12:29:07]

@viohoney: Cu drag!

Cred ca acesta e rolul AFA. Sa ne ajute sa ne găsim o vacanța pe gustul fiecăruia.

Iti doresc o alegere inspirata și vacanța plăcută!

[13.06.19 17:04:23]

@dana1974: Dragele mele revin cu mesaj la voi asa cum am promis. Va multumesc din suflet ptr sfaturile voastre. Astazi m am cazat la Poseidon si nu pot sa spun decat ca este minunat. Totul este la superlativ si nu regret ca am ales acest resort. Perioada aceasta este f buna ptr ca nu este aglomerat. Daca cineva vrea sa vina si mai are nelamuriri cu drag raspund la randul meu ca sa va ajut. Va pup din paradis!

[13.06.19 17:26:06]

@viohoney: Ma bucur foarte mult ca îți place!

tudor671PHONE
[19.02.21 10:00:18]

@viohoney: Buna ziua. Ma gandesc sa fac si eu o rezervare, cu familia, la Poseidon. Prin ce agenția ati mers și ce pret? Multumesc

ceasornicarul
[08.05.21 12:57:56]

Buna, dupa atatea dispute privind aricii de mare vin si eu cu o intrebare nevinovata.

Parcarea este ok? ​​

dana1974PHONEAUTOR REVIEW
[08.05.21 15:34:59]

ceasornicarul:  N-am avut probleme cu parcarea, spațiul este destul de mare, ce-i drept o parte din locurile de parcare erau sub pini.

ceasornicarul
[08.05.21 16:48:29]

@dana1974:  Multumesc pentru raspuns.

viohoneyPHONE
[10.05.21 18:17:02]

@tudor671 : Buna ziua, nu am mers prin agentie, am cumparat pe cont propriu de pe booking.com

charisteasPHONE
[03.08.21 22:31:16]

Va salut! O sa las si eu o recenzie pt acest resort, pot sa confirm ca nu sunt arici de mare in apa, nu am folosit incaltaminte de apa si nu am avut probleme in primii 3m, pe portiunea cu placi e deranjant dar nu atat de mult incat sa inaintezi.

vezi impresii.

Parcare mare, poti parca la umbra sub pini, ca am vazut dezbaterea de mai sus

ceasornicarul, charisteas, dana1974, tudor671, viohoney
Alte impresii din această RUBRICĂPoseidon Resort [Stili Dios]: