ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.05.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    ÎNSCRIS: 06.04.10
    MAY-2010

El 'must' de Canarias - Loro Parque

Desi insula poseda numeroase atractii pot spune ca Loro Parque a fost locul in care mi-am dorit cel mai mult sa ajung cand am ales aceasta insula ca destinatie de vacanta. Vegetatia parcului este extraordinara iar animalutele de acolo, atat de destepte si jucause, te impresioneaza.

Fondat in 17 Decembrie 1972, acest minunat parc, creat initial ca un paradis al papagalilor, s-a transformat de-a lungul anilor intr-un loc menit sa atraga atentia publicului din intreaga lume asupra speciilor pe cale de disparitie. Astazi, el reprezinta casa unei mari diversitati de animale, ce traiesc integrate in acest parc acoperit de palmieri si plante exotice.

Biletul de intrare in parc este de 32 EUR pentru adulti si 21 EUR pentru copii. In cazul unei a doua vizite in parc in decursul urmatoarelor 14 zile biletul de intrare este de 10 EUR. Exista de asemenea pentru cei care doresc sa viziteze si parcul acvatic Siam Park varianta achizitionarii unui Twin Ticket obtinand astfel o reducere de 10 EUR din pretul total al celor 2 bilete. Astfel, pretul unui bilet este de 52 EUR la casa de bilete a oricaruia dintre cele 2 parcuri. Noi insa nu l-am luat de aici ci de la o agentie cu excursii din Playa de las Americas iar pretul a fost de doar 45 EUR de persoana. De la agentie se pot procura doar biletele de intrare sau impreuna cu transport cu autocarul, cei de la agentie vin si va iau direct din fata hotelului.

Exista si transport pus la dispozitie dinspre statiune din sud chiar de catre parc insa pretul este marisor, 13.5 EUR adult si 8 EUR copil. Prin copil se intelege ca varsta trebuie sa fie intre 2 si 11 ani. Din Puerto de la Cruz, orasul in care se afla parcul Loro, se poate ajunge cu un trenulet, pus la dispozitie tot de catre parc si care din cate am inteles circula gratuit.

Cu masina personala din sud se ajunge mergand pe autostrada; mai intai urmarind indicatoarele catre Santa Cruz de Tenerife si La Laguna, unde se face trecerea de pe Autostrada de Sud (TF-1) si Autostrada de Nord (TF-5) iar apoi urmarind indicatoarele catre La Orotava si Puerto de la Cruz. De aici apar chiar indicatoare cu Loro Parque. Pretul parcarii in fata parcului este de 2.4 EUR pentru intreaga zi dar puteti gasi si pe strada in apropierea parcului parcare gratuita.

Programul parcului este de la ora 08:30 la 18:45 iar ultima intrare este la ora 16:30.

La intrarea in parc primul lucru ce intampina vizitatorul este magazinul de suveniruri. Noi am fost nevoiti sa achizitionam obligatoriu un suvenir, o umbrela, pentru ca ploua torential cand am ajuns noi in parc. O intreaga coada astepta inaintea noastra acelasi lucru asa ca probbail magazinului i-a mers foarte bine in acea zi si si-au golit stocul de umbrele.

Una peste alta nu mi-a parut rau pentru ca umbrela este foarte frumoasa, este verde iar intregul maner este de fapt un cap de papagal un ochi miscatori, pret 12. 5 EUR. In schimbul unui euro puteti pleca acasa cu o sepcuta galbena cu sigla Loro Parque.

Intrarea si iesirea se realizeaza printr-o zona cu specific tailandez ce poarta denumirea de Thai Village Galyani Vadhana. Prin acest sat, al doilea cel mai mare sat Thai din exteriorul Thailandei (cel mai mare se afla la Siam Park, tot in Tenerife) li se deschide vizitatorilor poarta spre a intra in lumea exotica a parcului. Cu ocazia vizitei sale din 1993, sora regelui Thailandei, printesa Galyani Vadhana, a dat numele sau satului. La intrarea in parc exista si pozibilitatea de a opta pentru un tur organizat, cu ghid, pretul fiind de 10 EUR pentru adulti si 7 EUR pentru copii. Turul dureaza aproximativ o ora si trei sferturi si are loc de mai multe ori pe zi in limbile engleza, spaniola si germana.

Daca optati pentru varianta de a descoperi parcul pe cont propriu, dupa intrare, drumul va va purta pe langa Koi Carp, bazinul cu pesti Koi ce simbolizeaza pentru poporul japonez fericirea, sanatatea, starea de bine, rezistenta si puterea. Pestii sunt frumosi si ciudat colorati iar un astfel de pestisor se poate vinde la licitatie cu pana la 100 000 de dolari.

Ati adminart multitudinea de pesti si ati privit catre adevarata padure de palmieri ce se intinde in fata voastra? Bun, acum zambitit va rog! Veti avea un minunat suvenir alaturi de 2 papagali mari si colorati. La iesire, veti gasi fotografia in Thai Village iar daca va place o puteti lua acasa pentru suma de 6 EUR.

Dupa momentul de pozat veti incepe sa faceti cunostiinta rand pe rand cu numeroasele atractii ale parcului.

La Gorillas veti face cunostiinta bineinteles cu gorilele. Loro Parque a fost un pionier printre institutiile zoologice in recrearea structurii sociale intre gorilele mascule. Aici va trebui ca blitz-ul aparatului de fotografiat sa fie oprit pentru a nu speria animalele.

Planet Penguin sau Pinguinariul ofera 4 puncte de interes.

1. El Pacifico (Pacificul) reprezinta locul de viata al pinguinilor tropicali Humboldt, aflati in pericol de disparitie. Pinguinii traiesc aici in 600 000 de litri de apa proaspata de mare intr-un habitat inspirat de cel al coastei Pacificului din Chile.

2. Planet Penguin (Planeta pinguinilor) este cea mai spectaculoasa expozitie de acest fel din lume. Peste 200 de pinguini antarctici locuiesc aici fara griji intr-un habitat antarctic, la o temperatura de 0 grade C. Familia pinguinilor se inmulteste aici de la an la an. Habitalul este alcatuit din roci acoperite de zapada si apa de mare si bineinteles nici ninsoarea linistita nu lipseste. Vizitatorii au ocazia de a-i admira cu ajutorul unei benzi rulante ce ii poarta incet de la un capat la altul al acestei impresionante camere-masina.

3. Puffins (Pufinii). Loro Parque este una dintre putinele gradini zoologice ce adaposteste aceasta specie de pasari. Acestia traiesc in marile nordice si sunt cunoscuti si sub numele de "Pinguinii Nordului".

4. Cylinder (Cilindrul). Peste 4000 de pesti inoata in 100 000 de litri de apa de mare intr-unul din cei mai mari cilindri acrilici din lume, acoperind inaltimea catorva etaje; instalatia este unica in gradinile zoologice.

Mergand prin parc veti putea admira la orice pas mii de palmieri; climatul din nordul insulei Tenerife este cel mai bun din lume si un adevarat "El Dorado" pentru diversi copaci si plante tropicale; imaginea generala pe care o ofera parcul este aceea a unui adevarat "Paradis al Naturii". Aleile sunt pline de colivii, locuite de papagali mai mici sau mai mari, care mai de care mai colorati si unii chiar vorbitori. Mare ne-a fost mirarea cand trecand pe langa una dintre colivii, un papagal urias ne-a salutat: "Hello! " si ca sa fie sigur ca intelegem s-a exprimat frumos si in limba lui: "Ola! ". Loro Parque gazduieste peste 40 de specii si sub specii de papagali si, de asemenea, detine cea mai mare colectie de papagali amazonieni din lume; poate fi admirata aici si o specie rara de papagali, pe cale de disparitie, numita St Vincent Amazon, dupa originile sale in insula caraibiana St Vincent.

Sea Lions (Lei de mare). Show-ul acestora este incantator, te trezesti uitandu-te la ei si admirandu-i ca un copil. In anul 1996 primul leu de mare s-a nascut la Loro Parque iar in 2002 puiul a devenit el insusi mamica. Parcul detine in prezent in total 15 leuti de mare. Orele la care se poate viziona show-ul: 09: 35, 12: 30, 14: 15, 15: 30, 16: 55.

Marmotele, aceste mici si amuzante primate, sunt foarte sociabile si traiesc in grupuri mici. Inmultirea acestora in Loro Parque a avut succes, iar astazi numarul lor a ajuns la 12. Marmotele cu capul alb se hranesc cu insecte, fructe si frunze.

Chimpland (Taramul cimpanzeilor). Cimpanzeii au ajuns in parc la inceputul anilor 80. Animalele fusesera anterior folosite de catre fotografi stradali pentru a face poze suvenir cu turistii. Datorita intelegerii de la Washington privind protectia vietii salbatice animalele au fost confiscate si si-au gasit o noua casa la Loro Parque.

Veti avea ocazia printre atractii de a vedea si bucataria proprie a papagalilor. Acestia sunt hraniti cu 130 kg de cereale si grane si cu 200 kg de legume si fructe proaspete in fiecare zi.

Katandra Treetops este locul care mi-a placut cel mai mult in acest parc. Este un loc special unde vizitatorii sunt invitati sa intre si sa vada fata in fata, zburand liber, peste 100 de pasari din diferite specii. Intreaga suprafata este ingradita astfel ca pasarile pot zbura si trai ca si cum s-ar afla in propriul lor habitat. Atmosfera este aceea a unei jungle iar toata vegetatia este tropicala.

Macaw Jungle. Aceasta jungla a fost plantata in 1972, inainte de aceasta aici fiind o plantatie de banane. In cativa ani suprafata junglei nu va mai fi suficient de mare pentru acesti copaci rezultand un labirint de trunchiuri si radacini. Aici puteti gasi si o colectie de catusi.

La Loro Parque flora nativa a insulei Tenerife isi are locul sau; aici pot fi gasite exemplare impresionante de "Dragon Tree" care este endemic in Insulele Canare si isi trage numele de la coroana sa ce se multiplica precum capul unui dragon. Cel mai vechi Dragon Tree are peste 1000 de ani si este situat in Icod de los Vinos, un oras nu departe de Puerto de la Cruz.

Naturavision, este un fel de cinema. Aici veti putea viziona un film menit sa va transfere intr-o alta lume. "Natura Redescoperita" este o lucrare de arta ce evidentiaza frumusetile naturii (Europa, America de SUd si Antile). In acest moment filmul este proprietatea Loro Parque in totalitate; prima data a fost prezentat la World-Fair in Sevilia in 1992.

Programul de rulare a filmului: 09: 50, 11: 15, 13: 00, 14: 30, 15: 30, 16: 30, 17: 50.

Flamingo. Flamingo cilieni traiesc in colonii mari si se deosebesc prin felul in care isi construiesc cuiburile, ei isi creaza mici dealuri de noroi. Fiecare pereche face un singur pui. In drumul catre gradina de orhidee veti vedea un grup complet si divers din aceste pasari. Culorile lor variaza de la verde la galben deshis si rosu.

De-a lungul intregului an veti gasi aici peste 1000 de flori de orhidee, o adevarata incantare pentru orice iubitor de plante.

Jaguarii si-au gasit casa la Loro Parque in mijlocul unei paduri de plante strelizia uriase ce inconjoara pamantul brazdat de cratere. Datorita numeroaselor distractii, precum copaci, flori, roci etc. animalele sunt tinute in conditie fizica buna. Femela jaguar neagra provine de la Osnabruck Zoo din Germania in timp ce masculul, cu colorit normal, s-a nascut aici in parc.

kinderlandia este locul din parc destinat distractiei celor mici.

Loro Show, sau show-ul papagalilor, a fost primul astfel de show tinut in Europa inca de acum 30 de ani. El se tine in Palatul Arab ce a fost construit pentru a 25-a aniversare a parcului. Aici papagalii isi demonstreaza zborul lor ametitor foarte aproape de capetele spectatorilor, mersul cu masinuta sau bicicleta si ne arata chiar ca stiu sa isi ia o bere de la automat sau sa faca calcule matematice. Programul show-ului: 10:25, 11:50, 13:30, 15:00, 16:00, 17:30.

Si daca dupa toate acestea considerati ca poza de la intrare nu este suficienta ca suvenir puteti apela si la serviciile oferite de Fantasy Foto. Fotografiile trucate va vor infatisa in mijlocul unui grup de pinguini, in bratele unui tigru sau chiar langa o orca uriasa. Pretul acestora este insa destul de piperat, 12-15 EUR in functie de dimensiune.

Gambian Market este locul care va asteapta cu casutele sale pline de suveniruri. Tot aici sunt oferite spre degustare diverse dulciuri si fructe.

In drumul catre delfinariu veti da nas in nas cu testoasele gigant din Insulele Galapagos. Tom testoasa are o varsta de aproximativ 45 de ani si cantareste 185 de kg. El locuieste in armonie alaturi se o testoasa femela, mai tanara insa decat el.

Tigrul alb bengalez "Prince" locuieste impreuna cu compatrioata, femela "Saba" pe Insula Tigrilor. Loro Parque i-a primit pe acestia de la un iluzionist, care a dorit sa le ofere animalelor o casa mai buna decat cea pe care o aveau, jucand intr-un show de magie.

Delfinii de la Loro Parque, ce au sosit aici din Florida, se simt ata de bine in acest mediu incat s-au nascut alti 5 pui in captivitate, in cadrul parcului. Ei traiesc in aproximativ 7 milioane de litri de apa de mare si zilnic li se furnizeaza alta proaspata. Aici va puteti aseza linistiti indiferent de vreme in arena acoperita ce poate gazdui pana la 1800 de spectatori si va puteti bucura de show-ul unic al acestor animale. Program: 11:00, 13:15, 14:45, 16:00.

Bazinul orcilor (OrcaOcean) are o capacitate extraordinara, de peste 22 de milioane de litri de apa de mare pentru a gazdui un grup de 4 orci, acestea provenind din programul de inmultire a orcilor "SeaWorld" din USA. OrcaOcean nu este doar o facilitate construita pentru a impresiona vizitatorii cu cele mai magnifice animale din lume, ci este de asemenea un concept foarte modern de educatie de mediu. Program: 11:45, 14:00, 16:45.

Acvariul de la Loro Parque consta in 7 expozitii cu teme diferite, totalizand 1 200 000 litri de apa. A fost creat pentru a reda atmosfera raurilor tropicale, pentru a vedea cateva din ecosistemele si speciile amenintate ale oceanului. Cu alte cuvinte, el ofera o vedere privilegiata asupra lumii de sub apa.

Inainte de iesire puteti arunca o privire si in Muzeul de Portelan, despre care se spune ca ar fi unic in lume, pentru a vedea o colectie mare si pretioasa de papagali de portelan.

Este posibil ca in toata aceasta descriere sa fi omis cate ceva dintre atractiile parcului; am incercat sa le iau in ordinea cifrelor prin care erau ele reprezentate pe harta pentru a sari cat mai putine dat totusi cantitatea de informatii este foarte mare.

Pentru a va simti bine in interiorul parcului veti gasi din loc in loc magazinase cu racoritoare si dulciuri, toalete si foarte multe scrumiere pentru ca nici un muc de tigara sau guma de mestecat sa ajunga pe aleile parcului.

Tot in interior se poate lua si masa sau se poate bea o cafea la unul din cele 7 restaurante si baruri puse la dispozitia vizitatorilor: Vista Teide, Choza de los Duques, Casa Pepe, Patio del Loro, Bambu, El Puente, Bar Thai. Noi am ales Choza de los Duques, acesta fiind un fel de autoservire; pretul unul snitzel maricel cu cartofi prajiti a fost de 6.7 EUR iar al unei cutii de suc de 2.15 EUR.

Acest parc este unul dintre cele mai premiate parcuri din lume si isi merita cu desavarsire titlul de. Daca aveti ocazia de a ajunge in Tenerife nu il ocoliti, este fantastic iar daca la iesire va mai ramane timp dati o tura si prin oraselul Puerto de la Cruz in care se afla parcul.

Si bineinteles, in final, va invit sa vizionati pozele atasate care spun poate mult mai mult decat toate aceste randuri.

Trimis de pink_gabi* in 21.05.10 13:27:39
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Madrid

VIZUALIZĂRI: 5720 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (pink_gabi*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Padurea de palmieri de la Loro Parque

biancuta [21.05.10 13:41:21] »

Excelenta prezentare, cu foarte multe amanunte utile. Primul vot vine de la mine!

webmaster13 [21.05.10 16:03:11] »

Placut, votat si atasat si melodie !

magdalena [21.05.10 16:50:09] »

WOW! Si de la mine un vot! Super descrierea!

danoradea [21.05.10 19:43:26] »

Felicitari! Frumoasa descriere si cred si ca este un loc de-a dreptul impresionant. Un vot si de la mine.

Diaura* [21.05.10 20:48:01] »

Si din partea mea felicitari si multe puncte bine meritate; si pentru descriere si pentru fotografii .

Astazi am aflat ca exista doar 5 tigri albi bengalezi asemanatori lui Prince.

kmy [22.05.10 11:51:29] »

M-am gandit ca 13 voturi aduc ghinion, asa ca ti l-am dat pe al 14-lea.

Felicitari pentru relatarea ta amanuntita.

Emma M [02.09.10 08:45:11] »

Tocmai m-am intors din Tenerife si am luat cu mine informatiile oferite de tine prin intermediul acestui siteu. MULUMESC PENTRU TOT!!!!! informatiile mi-au fost de mare ajutor si tin pe aceasta cale sa-ti multumesc!!!!

pink_gabi* [02.09.10 08:51:02] »

Emma ma bucur foarte mult ca informatiile mele ti-au fost utile! Sunt convinsa ca ati avut o vacanta frumoasa pe aceasta insula superba.

danah71 [01.02.11 11:15:01] »

Subscriem... desi initial am crezut ca e mai degraba o distractie pentru cei mici, Loro Parque e superb si e o incantare si pentru adulti! Organizarea este impecabila (de exemplu, la show-ul cu delfini primul rand de banci din amfiteatru este rezervat celor cu carucioare, iar la orci, din cauza ca primele trei randuri sunt "splash zone" exista o "parcare" de caruturi in afara amfiteatrului! De parc ce sa mai vorbim, mai bine lasam pozele sa vorbeasca

webmaster26 [30.12.16 10:45:49] »

@pink_gabi: Mutat în rubrica "Loro Parque - parc tematic [Puerto de la Cruz], TENERIFE" (nou-creată pe sait)

biancuta, danah71, danoradea, Diaura*, domidoc, Emma M, kmy, magdalena, pink_gabi*
    Alte impresii din această RUBRICĂLoro Parque - parc tematic [Puerto de la Cruz]:

• pagină generată în 0.068719148635864 sec