ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2018
ÎNSCRIS: 20.06.13
AUG-2018

Către satisfăcător

Concediu la Estreya Palace

Am ales sa petrecem concediul din acest an la Estreya Palace din statiunea Constantin si Elena din Bulgaria. Voi incerca pe scurt sa scriu cat mai obiectiv impresiile ramase dupa sederea la acest hotel.

Am plecat din Bucuresti duminica in jurul orei 9 dimineata si ne-am indreptat spre Giurgiu-Ruse-Constantin si Elena, unde am ajuns in jurul orei 13:30.

Rezervarea la Estreya Palace am facut-o cu o saptamana inainte de calatorie si am ales acest hotel deoarce nu am mai avut foarte multe optiuni, doream un hotel cu un scor bun din recenzii, all inclusive si sa se incadreze intr-un anumit buget.

Dupa ce am facut rezervarea la acest hotel am dorit inlocuirea rezervarii de la Estreya Palace la Estreya Residence deoarece am citit compentariile persoanelor care au fost cazate acolo, ca ar fi mai in regula fata de Estreya Palace, nu am primit niciun raspuns la emailul meu.

Asa ca m-am prezentat la receptia hotelului E. Palace unde batea vantul, nu era nimeni, si iar m-au ajutat comentariile citite in care se specifica ca cele doua receptii sunt comasate in receptia hotelului E Residence. Trecerea din cele doua hoteluri se face in trei moduri:

- iesi din hotel prin fata si mergi pe alee pana in fata hotelului E. Residence si ajungi in receptie;

- iesi din hotel prin spate, gradina - restaurant si apoi urci la receptie;

- sau de la nivelul 1 din Palace se trece la nivel 1 in Residence printr-un pasaj si apoi se coboara in Lobby bar si se ajunge la receptie;

Cand am i-am spus receptionerului ca dorim sa ne cazam ne-a zis ca se ocupa colegul lui de noi (nu era prezent) dar ne-a pus bratarile si ca daca dorim putem sa servim masa si dupa putem sa ne facem cazarea.

Dupa ce am mancat ne-am intors la receptie si l-am rugat pe receptionerul care se ocupa si de cei din Palace, daca ne poate caza in Residence si ne-a zis ca este plin si ca nu mai sunt camere libere.

Am luat cheia si am dus bagajele in camera unde am simtit un miros de canalizare de cum am intrat, pe un perete cred ca fusese igrasie si fusese curatat iar o lampa avea abajurul patat. Camera era situata la nivelul intai, un balcon micut, luminoasa, aproape de pasajul dintre cele doua hoteluri. Am parcat masina in parcarea privata, vis-a-vis de hotel (5 leva/zi), care este mare, pazita si ai card de acces sa pleci sa te intorci cand doresti, cu conditia sa ai cardul si chitanta la tine.

In drum spre piscina i-am aratat receptionerului poze din camera iar dupa ce ne-am intors de la piscina ne-a dat cheia sa vedem o alta camera, de la mansarda, si daca ne place sa o luam, desigur tot in Palace.

Ne-am mutat la mansarda deoarece acolo nu era niciun miros si era o priveliste frumoasa (se vedea marea).

Programul meselor este:

- mic dejun 7:30-10:00

- pranz 12:00-14:00

- cina 18:00-20:30

Intre pranz si cina se serveste pizza si cornulte (gen fornetti)

Mancarea este buna, acum depinde si de gusturi, suficienta dar nu foarte diversificata.

Punctele bune ale acestui hotel:

- cele doua piscine termale (una la interior sub receptia hotelului E. Resindece si cealalalta la exterior langa piscina cu apa tratata);

- linistea pe care o regasesti aici, intr-o zona plina de verdeata

- plaja, recomand plaja de la Grand Hotel Varna care este la apx 10 min de mers;

- camera curata (cea de la mansarda) si curatenie zilnic;

- langa Manastirea Constantin si Elena

- parcarea privata (5 leva /zi)

Partile mai putin bune:

- mirosul din camere, cred ca se simte in principiu la primele etaje ale hotelului Palace;

- lipsa animatiei, program de divertisment inexistent (singurele lucruri observate: o data pe zi un joc de darts si seara o ora de dans pentru copii)

- pentru un dans incercati ringul celor de la hotelul Gloria care se afla in vecinatate

Recomand: cazare in Estreya Residence

Trimis de Viodi in 23.08.18 08:59:12
Validat / Publicat: 23.08.18 11:18:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Balcic, Nisipurile de aur

VIZUALIZĂRI: 1664 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Viodi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 rasarit de soare
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com