ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2018
DIN: Ghimbav [BV]
ÎNSCRIS: 14.07.11
JUL-2018

Anaxos Beach și apusurile de soare!

Plaja Anaxos și apusurile de soare!

Că sunt o fire romantică cred că v-ați dat seama deja... că-mi plac apusurile de soare... dar cui nu-i plac?

Mai ales că anul acesta am ales cazarea astfel încât să fie aproape de plajă, apoi dacă mai e și în vest, am zis că deja e bonus!

Așadar n-aveam cum să ratez vreun apus de soare din cele 14 zile-seri, pe care le-am petrecut acolo. :)

O singură seară a fost puțin înnorat, n-am prins soarele apunând, dar se vedea acolo după nori, iar asta a fost un alt spectacol pe cinste! De cele mai multe ori, apusul îl vedeam la cină, mesele fiind chiar acolo pe marginea plajei din Anaxos.

După cum deja v-am povestit, noi am stat la căsuța Athina, de la Anaxos Hill Village, o locație de nota 10, pentru cei care pot face mișcare și pot urca la deal. Plaja este foarte aproape, la cca 5 minute de mers pe jos, de, la vale întotdeauna e mai ușor :))

Există o parcare mare, chiar la buza plajei, unde cei care vin cu mașina, o pot lăsa liniștiți.

Plaja din Anaxos, este situată în vestul insulei, nord-vest, la cca 60 km de capitală, vreo 3 km de Petra și 8km de pitorescul Molyvos. Se întinde pe o porțiune lungă, mai mult de 1 km, este cu nisip negru, vulcanic, nu chiar fin, aproape ca cel din Santorini, Perissa-Perivolos. Apa este liniștită în prima parte a zilei, calmă, apoi după prânz cu mici excepții, în fiecare zi au început valurile, nu de speriat, dar era tare spectaculos... Intrarea în apă este destul de lină, s-au jucat fericiți mulți copii acolo, este ideală și pentru familiile cu copii.

Sunt porțiuni de plajă amenajate cu șezlonguri, saltele, umbrele, sunt dușuri, cabine de schimb, ele sunt administrate de terasele aferente fiecărei porțiuni de plajă. Restaurantul propriu-zis e de o parte a drumului, iar pe marginea plajei, pe un piedestal de lemn sunt mesele, sau de ce nu, chiar pe nisip. Copaci pe marginea drumului, pini și tamarini, asigură puțină umbră, binevenită mai ales la orele prânzului. Puteți să stați pe o bancă privind marea, apusul... atunci când felinarele s-aprind și lumea începe să iasă din vile și hoteluri pentru plimbarea de seară. :)

Terasele sunt deschise încă de dimineață, aici se pot lua atât micul dejun, prânzul sau cina. Sunt și cafenele, baruri.

Plaja este amenajată, doar pe anumite porțiuni, fiind lăsate totuși și spații libere, pentru cei care vin să stea pe prosop.

Găsiți oferte bogate și pentru sporturi nautice.

Plaja din Anaxos este distinsă cu steag albastru. Mie personal, mi-a plăcut foarte mult, chiar mai mult decât cea din Petra, deși acolo stațiunea e ceva mai frumoasă, mai concentrată pe faleză, lângă mare. Plaja aici este mult mai lată. În Anaxos, satul se întinde între mare și drumul principal care este la cca 1 km, mai mult sau mai puțin. Sunt câteva străduțe care duc perpendicular către acest drum, străduțe pe care găsim multe pensiuni, hoteluri, vreo trei marketuri, unul mai mare, două mai mici, terase sau casele frumoase, pline de flori ale localnicilor.

Pe drumul principal, unde sunt și stațiile de autobuz, sunt două brutării, unde găsiți produse grozave, pâine foarte gustoasă, dar și pateuri, plăcinte sărate sau dulci, cu brânză feta, de capră, spanac sau mere, prăjituri delicioase, torturi, etc.

Există și aici, două marketuri, unde puteți găsi cam tot ce vă este necesar într-un asemenea loc, trei agenții de unde puteți închiria mașini sau scutere.

La capătul din dreapta al plajei, este un deal, pe care este cocoțată o moară de vânt, este locul minunat unde noi am avut cazarea și a făcut toți banii, pentru că priveliștea de sus îți poate tăia răsuflarea. :)

Ba chiar de pe plajă, dacă ocolim stânca, putem ajunge la micuța plajă secretă, cum i-am spus eu, cea de baza dealului nostru. De acolo pe scări și pe o potecă puteți urca la Anaxos Hill Village.

În partea stângă a plajei, este tot un deal, destul de arid, unde de departe se vede săpat în stâncă un locșor frumos, cu o casă mare și frumoasă.

Dincolo de deal, este plaja Ampelia, frumoasă, din câte am auzit.

Chiar și de pe plajă, dar și mai bine din apă, sau de pe deal, de la piscină, se zărește Molyvos, cu tot cu castel. Iar undeva în față, în mare, mica insulă a piraților, alături de o altă bucată de pământ, insula leproșilor, pentru că pe vremuri a fost locul unde erau exilați cei cu lepră.

Revin însă la plaja din Anaxos, care m-a încântat și unde ne-am simțit foarte bine. Nu se plătesc separat șezlongurile ci doar dacă faceți ceva consumație de la terasa respectivă, totul este în regulă. Și trebuie să faceți, credeți-mă, pentru că este cald, fiecare dorește cel puțin un fresh, sau o bere rece, un frappe, o înghețată sau chiar ceva de mâncare. Noi am mâncat de prânz aici de mai multe ori, prețurile sunt bune, mult mai mici decât în alte insule. Am mâncat la tavernele To Aggelos, La Klimataria, Paradiso, Accapulco, etc. Peste tot am mâncat bine și ieftin, dar pe sufletul nostru, a fost To Aggelos, o afacere de familie, despre care voi scrie separat.

Iar apusurile, sunt minunate, dar pentru asta, nu povestesc eu prea mult, o să vă las direct să vedeți pozele! Ele vorbesc de la sine!

Le-am admirat în fiecare seară, erau la fel, și totuși diferite... culori, nuanțe... felul cum se oglindea în apa mării, parcă era ceva nou de fiecare dată, exact ca în spusele lui Nicolae Iorga :

Poți închide ochii, dar nu poți stinge soarele.

El apune și azi și mâine, dar e mereu acolo, iar și iar...

Webmaster, o rugăminte muzicală

https://youtu. be/-tmqg_2PJ4o

Mulțumesc!

Trimis de maryka in 21.08.18 11:26:10
Validat / Publicat: 21.08.18 12:28:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 1618 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 De la piscină, o privire spre plajă.

webmaster26 [21.08.18 12:28:52] »

ungureanica [21.08.18 13:22:40] »

Superbe poze. Frumos articol. Toate cele bune!

maryka CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [21.08.18 14:27:49] »

@webmaster26:

Mulţumesc încă o dată!

maryka CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [21.08.18 14:35:04] »

@ungureanica:

Mulţumesc frumos! Mă bucur că v-a plăcut!

irinad CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [21.08.18 18:29:04] »

@maryka:Apusurile tale sunt superbe, ca şi pozele de altfel. Drăguţă şi staţiunea, e intimă şi oferă privelişte frumoasă mai ales de la cazarea voastră.

Apusurile de soare, ca şi răsăriturile, sunt şi preferatele noastre. Am rămas cu chestia asta de pe vremuri, când fiind la mare la noi în vacanţă, ne trezeam să vânăm răsăritul în dimineţile senine.

Anul trecut, în Evia, având două cazări: una pe vest şi cealaltă pe est, am experimentat apusuri şi răsărituri de poveste, în toate serile/dimineţile. Anul acesta, doar în prima parte a vacanţei ne-am bucurat de minunatele spectacole de genul acesta ale astrului zilei.

Aştept cuminte următorul review! Seară bună!

DOINITA [21.08.18 18:55:28] »

Superb, totul!

maryka CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [21.08.18 20:45:07] »

@irinad:

Mulțumesc frumos!

Anul acesta apusurile au fost cireașa de pe tort! Atât de multe, atât de frumoase! Nici nu știu câte poze am făcut în fiecare seară, la fiece minut se schimba parcă coloratura, a fost magnific! Adevărul e că văzut în mare, apusul e cel mai spectaculos! Si eu acasă îl văd seara când e senin, e frumos, dar se pierde așa în munți cumva, asta văd eu de pe geam!

O seară frumoasă și liniștită!

maryka CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [21.08.18 20:48:00] »

@DOINITA:

Mulțumesc! seri frumoase și apusuri pe măsură! În cele mai spectaculoase locuri!

mishu [21.08.18 20:50:07] »

@maryka: Nu cred ca din toata paleta de culori ti-a scapat vreuna. Superb totul, felicitari, votat cu mare drag.

maryka CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [22.08.18 09:17:35] »

@mishu:

Mulţumesc frumos!

Dana2008 [23.08.18 12:02:48] »

@maryka: wow! Felicitari pentru articol dar mai ales pentru fotografii!

Eu nu am avut parte de rasarituri si apusuri de soare pe mare in vara aceasta in Lefkada, pentru ca peretii muntosi erau atat de mari incat soarele aparea tarziu si disparea repede!

Dar noi in sud am avut racoare si ventilatie buna, nu ne sufocam de caldura!

Calatorii placute!

maryka CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [24.08.18 07:28:00] »

@Dana2008:

Mulțumesc frumos!

Chiar am avut parte de apusuri frumoase, ce-i drept, am stat și 14 zile, așa că...

A fost una din cele mai frumoase vacante pe care le-am avut. Insula este minunată, păcat că nu se știu multe despre ea. Dar am grijă eu, măcar aici, s-o "scot" la suprafață! ????

Dana2008, DOINITA, irinad, maryka, mishu, ungureanica
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă insula Lesvos: