ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.05.2010
DE raul
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 08.01.08
MAY-2010

Un apartament modern, curat, intr-o zona linistita

Fiind din Timisoara, deci relativ aproape de granita cu Ungaria, am hotarat impreuna cu viitorii nostri fini sa petrecem un weekend de relaxare si incarcare a bateriilor la unul din aquaparkurile din tara vecina.

Cum la Oroshaza am fost deja, ne-am decis sa incercam, si datorita reviewurilor pozitive scrise aici depre aceasta locatie, sa incercam Hajduszoboszlo. Ca distanta, este intr-adevar cam la 250 km de Timisoara, dar tinand cont ca ne-am propus sa plecam de vineri si sa ne intoarcem duminica, am considerat ca merita si asa a si fost.

In ce priveste varianta de cazare, cel mai potrivit mi s-a parut sa inchiriem un apartament in regim de self catering asa ca l-am sunat pe Zoli, proprietarul apartamentelor de inchiriat despre care a scris si cristian_3000 si am facut o rezervare pentru weekendul 14-16 mai. A fost foarte amabil, pe langa adresa exacta a apartamentului mi-a trimis prin email si o harta google cu locatia si pe care era marcata distanta de la apartament pana la aquaparkurile din localitate, fiindca sunt doua, unul in aer liber si unul interior.

Acestea fiind stabilite, am pornit la drum vineri seara pe la 19. 00 ora Romaniei. Traseul pe care l-am urmat a fost Timisoara – Cenad – Oroshaza – Beckecsaba – Hajduszboszlo, care are cam 300 km. Nu vi-l recomand insa pe acesta daca va grabiti, e mai lung cu vreo 60 km decat alte trasee, noi l-am ales fiindca e foarte liber si drumul bun.

O alta optiune ar fi Timisoara – Chisineu Cris – Gyula – Beckescsaba – Hajduszboszlo. E mai scurt cu 50 km, dar si mai aglomerat.

Cand ne-am intors duminica, fiind vremea foarte rea, am venit pe ruta Hajdu – Oradea – Arad – Timisoara, insa e drumul cam prost, desi mai sunt numai 2 semafoare intre Oradea si Arad... Nu stiu ce au lucrat baietii la el, dar nu e deloc competent. Oricum, pe aici ai cam 240 km, noi l-am facut in 3 ore jumatate. La dus am facut 4 ore si un pic, pe ruta Cenad.

Drumurile bune prin Ungaria si libere, la noi ca…... la noi, stiti voi foarte bine ce surprize ascund soselele patriei.

GPS-ul ne-a dus fix in fata apartamentului, acolo unde proprietarul ne astepta, in ciuda orei tarzii. De altfel, el ne-a si spus ca in caz ca nu ne descurcam sa gasim adresa, poate veni el cu masina sa ne astepte undeva si sa ne ghideze mai departe. Asta desi era cam ora 22. 30 in Ungaria vineri cand am sosit.

Apartamentul in care am stat este situat intr-un complex rezidential foarte nou si modern, am inteles ca nu are mai mult de 3 ani vechime. Acest complex rezidential consta din blocuri de aproximativ 3-4 etaje fiecare, cu o curte comuna mare, unde iti poti lasa masina. De asemenea, dispune si de garaj subteran daca nu doriti sa lasati masina afara.

Noi am preferat sa o lasam in aer liber, in curte, nu ne-am complicat, mai ales tinand cont ca usa de la intrare a complexului rezidential se inchide si se deschide cu telecomanda, deci masina este in siguranta. Curtea este cu gazon, pomi si flori, are loc de gratar, loc de joaca pentru copii, iar zona este foarte linistita.

Apartamentul nostru a fost situat la etajul 2 si are un hol, 2 dormitoare, balcon, bucatarie si 2 bai, perfect pentru 4-5 persoane.

Primul dintre dormitoare, situat vizavi de usa de la intrare era mai mare, avea acces direct la balcon, o canapea suplimentara extensibila si era mobilat cu bun gust, modern. De altfel, aceasta a fost camera in care am stat noi si mi-a placut ca avea o tematica japoneza. Atat asternuturile, cat si diverse obiecte din camera aveau inscriptii sau te duceau cu gandul la cultura din Tara Soarelui Rasare. De asemenea, in aceasta camera exista televizor cu satelit Digi, deci daca vreti sa stiti ce se mai intampla prin tara, aveti cam toate programele care conteaza. Patul, confortabil, incapator, am dormit neintors in el.

Cel de al doilea dormitor este situat langa bucatarie si este un pic mai micut. Tot aici se afla si o masa de 4-5 persoane unde poti manca, juca o carte sau sta la un pahar de vorba. Mentionez ca si aici exista televizor, dar doar cu posturi unguresti. Ah, si mai ceva…. Exista Internet wireless in apartament, deci puteti merge cu laptopul.

Bucataria este complet utilata, cu aparate moderne, frigider, cuptor cu microunde, aragaz, cuptor electric, cafetiera, fierbator de apa, radio cd, fier de calcat, suport rufe, tacamuri, farfurii, pahare, etc. cam tot ce iti trebuie pentru a te gospodari singur.

In ce priveste baia, cand am spus ca sunt 2 bai m-am referit la faptul ca intr-una din ele este dusul cu, cada, chiuveta cu oglinda, iar in cealalta WC-ul. Baile sunt si ele dragute, se vede ca totul este construit de curand.

In ce priveste mancarea, noi ne-am bazat dimineata si seara pe mancare cumparata din supermarket si am iesit foarte bine ca pret. In prima seara si sambata dimineata am mancat ceea ce adusesem cu noi din Romania, iar sambata dupa masa am facut cumparaturile dintr-un supermarket din Debrecen. Ca preturi, mancarea in Ungaria imi pare cel mult la fel de scumpa ca in Romania, desi tind sa cred, la calculele pe care le-am facut la niste produse, ca e chiar mai ieftina pe alocuri.

La restaurant am mancat de 2 ori, sambata dupa-masa si duminica inainte de plecare. Masa de sambata am luat-o in incinta Aquaparkului din Debrecen, dar nu mi s-a parut extraordinara, desi nu pot spune nici ca a fost rea.

Oricum, eu va recomand sa mancati la resturante la ei, noi duminica am mancat la restaurantul unui hotel din Hajduszoboszlo si am fost foarte multumiti. Masa ne-a costat cam 9000 de forinti pentru 4 persoane, asta cu tot cu bauturi si am primit niste portii enorme si foarte bine gatite. Pentru a va face o idee, 2800 de forinti inseamna cam 10 euro.

In concluzie, recomand aceasta varianta de cazare in apartamentul Zoli, raportul calitate/pret este excelent in opinia mea. Pe noi ne-a costat 11 Euro de persoana pe noapte, dar e posibil ca din iunie sa mai creasca pretul.

Deci, un apartament curat, modern, ingrijit, cu toate dotarile necesare la un pret bun.

Numarul de telefon al proprietarului este +36-70-4261-536, vorbeste foarte bine romana si il puteti contacta pentru rezervari.

Diseara am sa revin cu poze, acum sunt la lucru si nu le am disponibile.

De asemenea, voi mai scrie in aceste zile inca 2 seturi de impresii cu cele doua Aquaparkuri la care am fost, cel de la Debrecen si Aquapalace din Hajduszoboszolo. Ah, si despre gradina zoologica din Debrecen, care este langa Aquapark si mi-a placut foarte mult.

Daca aveti intrebari, va raspund cu placere.

Trimis de raul in 19.05.10 09:42:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA. A mai fost în/la: Oroshaza, Budapesta

VIZUALIZĂRI: 4086 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

presario
[19.05.10 09:48:37]

Foarte util si complet acest rewiew = votul nr 1

pepsi70ro
[19.05.10 11:30:24]

Felicitari pentru review. Pe cat de util pe atat de bine structurat.

aura212
[11.08.10 12:30:44]

intrebare pentru cei care ati fost acolo: cate toalete (WC-uri) exista in apartament. ma gandesc la faptul ca ati spus ca este ideal pentru doua familii. astept un raspuns de la voi. multumesc.

cristi_an3000
[11.08.10 12:35:27]

este o singura baie in fiecare apartament.

in principiu sunt apartamente normale, de 2 camere ca si la noi, deci cu o singura baie. doar ca mai bine intretinute si foarte inspirat amenajate.

aura212, domidoc
Alte impresii din această RUBRICĂZoli Apartmani: