ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2018
ÎNSCRIS: 12.07.10
JUL-2018

Un hotel de nota 10

In acest an am ales Grecia, deoarece ne-a fost dor de culoarea marilor ionice, de boemia grecilor si de mancarea specifica.

Dupa mai multe consultari, am ales Lefkada, iar in luna februarie, la targul de turism, am inceput cautarile.

Initial am incercat sa gasim ceva in Nydri, deoarece inselesesem ca aici este polul distractiei, de aici se cam pleaca in toate excursiile organizate pe mare, aici sunt mai multe magazine, taverne, etc.

Deoarece nu am gasit un sejur prin agentie in acest oras, am optat pentru Hotel Florena din Nikiana, situata la cca 8 km de Nydri.

La inceput am fost un pic dezamagiti de faptul ca nu am reusit sa gasim nimic in Nydri, insa ulterior s-a dovedit ca a fost bine si asa, ne-a placut mult si aici.

Noi am preferat transportul cu avionul, evitand o distanta mare de mers in masina. In Grecia am inchiriat masina.

Ora de plecare a fost destul de tarzie, 21:30 (intarziere de 1h). Zborul in sine, cu Blue Air, a fost destul de placut.

Avionul nu a fost chiar plin, probabil si pentru faptul ca multi romani prefera sa ajunga in Lefkada cu masina.

Preluarea de la aeroportul din Preveza s-a facut cu autocarul inchiriat de agentie, destul de rapid, iar dupa 30min eram deja la hotel.

Surprinzator, desi am ajuns in miez de noapte la hotel, cazarea s-a facut foarte repede si in acelasi timp am primit toate detaliile pentru a 2-a zi.

Despre agentie

Cred ca nu pot da nume de agentie, dar va pot spune ca a fost la inaltime. Din nou, avem numai cuvinte de lauda la adresa ei.

Persoanele cu care am tinut legatura din partea agentiei in Grecia, Daniela si Marcela, au fost de nota 10.

Am fost impreuna in 2 croaziere pe mare recomandate de ele, excursii in care aceste doamne ne-au fost ghizi si pot spune ca ne-am simtit minunat in compania lor.

Chiar doresc sa fac o mentiune speciala in acest sens: BRAVO!!! .

Despre hotel

Desi pe booking este catalogat cu 2 stele, am constatat la fata locului ca este marcat cu 3.

Oricum, si 3 stele cred ca sunt putine la categorie pentru ceea ce ofera acest hotel.

La inceput eram un pic sceptici cu privire la nota de pe booking- 9,4, insa pot spune fara rezerve ca o merita 100%.

Hotelul nu este foarte mare, cred ca are vreo 30 camere in total. Este destul de nou si pare sa fie renovat.

Camerele hotelului au aer conditionat si balcon cu vedere la mare, la munte sau la gradina (al nostru avea vedere la toate 3, in fata gradina, in dreapta muntele si in stanga marea).

Camera noastra a fost destul de mare, avand 2 paturi lipite si un pat suplimentar pentru copil care incapeau perfect impreuna cu celalalt mobilier (masa + 2 scaune cu spatar + un racitor incorporat intr-o alta piesa de mobilier pe care era televizorul + o alta masuta joasa pentru valiza) si aveam suficient loc sa ne miscam lejer in camera.

Frigiderul era plin cu bauturi (bere, sucuri, vin si apa - toate contra cost).

Dulapul era incastrat in perete si avea suficiete umerase (cred ca mai mult de 10...) - jos in dulap era si un seif mic pentru valori (inclus in pretul camerei, cheia de la seif fiind pe acelasi inel cu cheia de la camera). Tot inclus in pretul camerei este si internetul WiFi (in tot hotelul, atat in camera cat si in receptie) - aveam in camera un cartonas cu parola de WiFi)

Baia era utilata complet (cabina de dus, suport de prosoape si 2 cuiere + articole de toaleta). Uscatorul de par este in camera.

Balconul e spatios, pe toata latimea camerei, dotat cu masa mare, rotunda si 3 scaune + uscator de rufe pe care puteam intinde prosoapele / lucrurile la uscat.

Usa de termopan de la balcon era 'triplata' atat de o plasa de tantari glisanta (ca un evantai) cat si de un oblon de lemn.

In putine hoteluri am gasit astfel de 'mici' detalii menite sa-ti faca sejurul confortabil, si cred ca e primul hotel in care le-am gasit pe toate... - aici ne-am simtit chiar ca acasa!!!

Hotelul dispune de o terasa cu vedere la mare (peste drum este marea) care se prelungeste inauntru cu sala de mese.

Apropo, la acest hotel se serveste numai micul dejun, care este destul de consistent.

Ce ne-a placut

Noi credem ca acest hotel este o afacere de familie, iar patronii se ocupa chiar ei de turisti si ne-au facut sa ne simtim minunat!

Astfel, la receptie l-am intalnit pe dl. Paris, receptionerul, un baiat de treba care ne-a oferit foarte multe detalii despre zona si multe indicii pretioase vis-a-vis de locurile de vizitat.

Chiar a doua zi de la sosire, ne-a facut un itinerar al insulei pe harta in care ne-a marcat obiectivele turistice care merita vizitate.

Ceea ce va pot spune este ca ne-a ajutat foarte mult deoarece ne-am putut planifica zonele de interes pentru a evita pierderea de timp inutila pe drum.

Nu mai spun faptul ca tot dl. Paris ne-a ajutat cu inchirierea masinii la un pret bun dar si cu comanda la taxi.

Meniul de la micul dejun este destul de variat: omleta cu sunca si cascaval, ou fiert, branza (exceptionala!), cascaval, sunca, rosii, castraveti, masline kalamata, unt, gem, miere, dulceata de cirese, cel putin 2 feluri de placinte sarate (in fiecare zi altele - cu branza, cu spanac, cu ciuperci, mini pizza) si 3-4 feluri de prajituri / placinte dulci (cu branza dulce, cu caise, cu visine, chec), 3-4 feluri de biscuiti, iaurt grecesc (foarte dens, gros si bun), lapte, fulgi de porumb, cereale cu cacao, compot de piersici, cafea, ceai si suc de portocale si apa. Noi nu am simtit ca ar lipsi ceva.

La hotel nu se poate manca la pranz si seara, insa am avut in 2 seri o surpriza foarte placuta. Cand am ajuns in camera seara, am gasit un biletel scris in romaneste ca putem gasi in frigider un platou cu fructe proaspete. Intr-adevar, platoul era destul de bine aranjat si continea pepene rosu si galben, nectarine si cirese. Deasemenea, tot atunci, gazdele noastre ne-au pus in camera si o vaza cu doi trandafiri superbi, cu miros imbatator (culesi cred din gradina hotelului).....

Ceea ce pot spune este faptul ca dupa caldura de peste zi, aceste fructe proaspete si racoroase au picat la fix. Nota 10!!!

In camera se facea curatenie zilnic si se strangea gunoiul. De asemenea, se schimbau prosoapele si lenjeria. Noi obisnuiam sa plecam din camera dimineata pe la 09-09:30 si soseam seara dupa 09PM.

De fiecare data, paturile erau impecabil aranjate si gaseam cate o bomboana deasupra.

Drept urmare, am avut placerea sa lasam si noi cate 1-2euro pe zi pentru aceste servicii.

O alta chestie placuta a fost faptul ca fiecare camera avea rezervat locul ei de parcare si numerotat. Noi am stat la camera 28 si am avut locul de parcare marcat cu numarul 28.

Dar cel mai emotionat a fost baiatul nostru de 11 ani, care in ziua in care am plecat, a primit de la gazdele noastre de la hotel o masinuta teleghidata. Am ramas masca toti.

Nici acum nu imi dau seama daca asa fac cu toti copiii cazati acolo, sau a fost un caz particular motivat de faptul ca l-au indragit pe el.

Ce ne-a placut mai putin

Desi Nikiana pare o statiune destul de maricica, de la hotel pana in centrul statiunii era destul de mult de mers (cca 2km), iar pe caldura parca nu aveai chef sa mergi pe jos.

Statia de autobuz nu era chiar langa hotel (acesta fiind situat chiar intre 2 statii de autobuz, una dintre ele fiind de fapt desfiintata) si trebuia sa mergi vreo 500m pe strada, cu atentie la masini, deoarece nu existau troutuare.

Programul de autobuz nu este chiar optim, autobuzele circuland uneori si la interval de 90 minute si pana la ora 09PM. (dimineata sunt mai dese).

Detalii legate de orarul autobuzelor si ititnerariile lor pot fi gasite la: ktel-lefkadas.gr/?module= ... s_id=27&lang=en

Nikyana este destul de departe de Nydri (care este intr-adevar 'centrul distractiei') si trebuie sa mergi cu autobuzul sau cu masina inchiriata. Taxiul te costa prox. 17 euro pana in Nydri, iar autobuzul aprox 2 euro/pers.

Daca ajungeti la acest hotel, recomand clar sa aveti masina (personala sau inchiriata). De aici puteti sa va miscati foarte repede, folosind soseaua principala.

Final

De cativa ani buni ne petrecem vacanta la mare in strainatate, dar pana acum nu am intalnit un hotel mai primitor si mai intim.

Recomand cu caldura acest hotel pentru generozitatea, discretia si caldura de care gazdele au dat dovada pe tot parcursul sejurului nostru.

Pentru detaliile despre locurile vizitate in Lefkada o sa scriu un alt review.

Trimis de best_m in 01.08.18 21:44:38
Validat / Publicat: 01.08.18 23:13:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: CRETA, ALBATROS

VIZUALIZĂRI: 1901 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (best_m); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Fructe proaspete... si trandafiri...

[01.08.18 23:13:28]

@best_m:

best_mAUTOR REVIEW
    [01.08.18 23:20:57]

Este ok pozitionarea pe harta. Multumesc.

flaviana77
    [09.08.18 10:38:23]

frumos.

mai rar gasesti atata ospitalitate intr-un hotel in Grecia.

pacat ca pozitia lui nu avantajeaza in sensul ca sunt 2 km de mers pana in centrul statiunii si pacat ca nu se respecta orarul la autobuze.

si daca nu vii cu masina probabil nu te poti descurca.

mi-a placut ceea ce ai povestit referitor la gazde.

noi nu mergem in concedii cu masina personala si nici cu avionul, doar cu autocarul.

vacante frumose.

best_mAUTOR REVIEW
    [09.08.18 10:52:20]

@flaviana77: ca sa ma fac bine inteles, programul autobuzelor se respecta intocmai, numai ca orarul lor nu este optim (1,5h diferenta intre ele). Dimineata pare sa fie un pic mai bine. Am trecut si link-ul.

Pozitia hotelului este foarte frumoasa, insa daca doresti mobilitate iti trebuie masina.

flaviana77
    [09.08.18 10:57:17]

@best_m:

pai la asta ma refeream si eu.

noi cand am fost in Corfu am vazut insula mergand in fiecare zi cu autobuzele locale, erau cam la 15 minute unul de altul.

best_m, flaviana77
    Alte impresii din această RUBRICĂFlorena Hotel [Episkopos]: