ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.07.2018
ÎNSCRIS: 29.12.11
JUL-2018

Afară-i vopsit gardul...

Pentru ultima parte a sejurului nostru în Madeira am ales un hotel situat chiar în capitala insulei Funchal, pentru a putea mai ușor să explorăm orașul și împrejurimile acestuia, cu tot ce are el mai frumos.

Pentru cei ca noi cu un copil mai mare, care trebuie musai să achiziționeze o camera triplă, opțiunile de cazare sunt un pic mai restrânse. Sunt multe hoteluri care nu acceptă trei persoane într-o cameră și ne oferă două camere, la un preț dublu firește. De asta alegem un hotel cu o cameră triplă dintr-o arie mai mică, dar asta e.

Pentru minisejurul din Funchal am ales hotelul Golden Residence situat pe strada Rua Do Cabrestante 25, Sao Martinho. Acesta este situat în așa numită zonă hotelieră din Funchal, mai exact la capătul acesteia, adică destul de departe de centru.

După cum ni se spunea în prezentare este situat la numai două minute de cea mai mare plajă cu pietre din Madeira, lungă de nouă kilometri. Mai mult zona de promenadă situată chiar lângă hotel are vedere spre una dintre cele mai mari și vestite stânci din Europa și anume Cabo Girao.

Toate bune și frumoase, dar să vedem ce-am găsit acolo! Am ajuns în jurul orei 12 la hotel. Abia am găsit un loc de parcare în vecinătatea acestuia și ne-am dus la recepție cu speranța că poate avem noroc și vom fi cazați.

Am intrat într-o recepție mare și foarte modernă. Acolo era deja o mare de oameni ce așteptau să predea camera. Totuși receptia era deservită de trei recepționeri plus două ajutoare, așa că s-au miscat destul de rapid. Am reușit sa facem formalitățile de cazare cam într-un sfert de oră. Ni s-a repartizat și camera în tronsonul 1, dar nu am primit deocamdată cheia pentru că nu era gata curățenia! Ni s-a făcut și un mic instructaj de către un recepționer foarte binevoitor.

Hotelul fiind foarte mare dispune de trei corpuri de clădire. Primul în care am primit noi camera era chiar la bulevard, departe de mare. Al doilea era cel care avea și recepția inclusă, iar al treilea era peste stradă, aproape de mare. În acest al treilea corp de clădire era și barul și restaurantul, dar și piscina.

Astea fiind zise am pornit să explorăm un pic împrejurimile. Evident că eram setați spre mare, așa că am plecat spre plaja Praia Formosa. Am coborât spre plajă, am trecut printr-un tunel pietonal (nu avea cum să lipsească așa ceva în țara tunelurilor) și am ajuns pe nisipul fierbinte. Da unde-i nisipul? Doar un ponton de lemn pe care puteai merge fără să-ți rupi picioarele și mulți bolovani imenși, roci vulcanice mai exact! Erau câțiva temerari ce se chinuiau să stea la plajă sau să intre în apă, dar pentru mine chiar nu era nicio plăcere. Am băut o bericioaică, mai cu ghionturi așa și ne-am întors la hotel ca să ne cazăm.

Exact la ora 14 am primit cheia de la cameră. Ne-am luat bagajele și am parcurs un traseu foarte lung pe holul ce ducea la tronsonul 1. Pe afară, pe la spațiile comune totul arată foarte bine la acest hotel, cam de nota nouă. O să dezvolt acest aspect mai încolo. În schimb camera primită de noi a fost o reală dezamăgire.

Aș vrea să vă pun o întrebare: dacă ați fi puși în situația de a alege, ce ați prefera, o cameră mai nașpa și niste spații comune super sau invers? Mulți ar spune, camera nu contează, doar pun capul si dorm. Asta dacă poți dormi. ;) Eu încă nu am găsit răspuns la această dilemă.

Camera, de fapt apartamentul e foarte mare. Este compus din două camere semidecomandate, cu o baie aferentă și cu un balcon. Cum intri în cameră pe partea dreaptă ai un dulap de haine și un seif, iar surpriză, pe partea dreaptă ai o bucătărie complet utilată, mascată foarte ingenios de niște uși rabatabile.

În prima cameră aveam o canapea extensibilă, care era deschisă pe post de al treilea pat, doar că nu era deloc de calitate și confortabilă. Mai exact se dormea prost pe ea! Deasemenea în prima cameră mai aveam o masă și câteva scaune, plus un mini televizor LCD! Această cameră avea iesire, la un balcon suspendat! De altfel acest balcon situat în exteriorul camerei era și cel mai frumos lucru din aceasta! De altfel singurul lucru ce mi-a plăcut, singurul care m-a încântat. Afară-i vopsit gardul...

Camera noastră era mare și mobilată basic. Mobilierul era cam vechi și cam uzat. Patul era foarte mare, dar salteaua avea o calitate îndoielnică, pe deasupra mai și scârțâia. Total inacceptabil la un așa hotel de patru stele, destul de scump. De altfel în cele două nopți petrecute la acest hotel, nu ne-am putut odihni cum trebuie. Somnul a fost scurt și foarte agitat.

Aveam si aer condiționat, dar nu a fost nevoie să-l folosim, nopțile aici fiind destul de răcoroase! Baia era foarte mare, dotată doar cu o cabina de duș. Nu mi-a plăcut deloc! Lipseau aproape cu desăvârșire produsele de igienă. Aveam doar hârtie igienică și un șampon prost la duș. După ce am fost răsfățați la primele două hoteluri, aici am avut un șoc.

Aveam bucătărie super utililată, dar nu aveam absolut nimic pentru a putea prepara o cafea sau un ceai! Aveam doar o sticlă de apă, pe care ne-a luat bani la sfârșit. Aici totul se plătea era un fel de japcă. După ce că am plătit destul pentru închirirea camerei, nu aveam prea multe facilități incluse. V-am povestit că aveam un seif în cameră. Ei bine și ăla se închiria. Mai mult aveau și parcare subterană, dar normal că era contra cost, doar 5 euro pe zi.

Dar ce era gratis!? Accesul la piscină era free! Uraaa! Pentru piscină primeam prosoape gratuite de la recepție. Piscina ce să zic? De nota 10! Nu atât piscina, cât grădina unde era amplasată, care era foarte bine îngrijită și abunda de flori. De altfel aceasta cred că e cea mai frumoasă grădină aferentă unei piscine, pe care am văzut-o eu personal. Erau șezlonguri suficiente, dar un pic cam înghesuite. Iar vederea de la piscină spre mare și spre Cabo Girao era deosebită.

Piscina propriu zisă era destul de micuță, cu o adâncime maximă de 1,4m. Cam așa e peste tot la noile hoteluri. Nici nu mai poți sări în piscină, abia poți înota plus că fiind o cantitate mai mică de apă e mai ușor și mai ieftin de întreținut.

Exista și un bar ce deservea piscina, unde erau angajate două fete foarte drăguțe. Păcat de prețuri că erau destul de ridicate. Nu am stat prea mult la piscină, ci doar două-trei ore pe zi, fiind ocupați mai mult cu vizitatul orașului și a împrejurimilor acestuia.

Chiar în fața piscinei era un bar foarte drăguț, dar și restaurantul care deservea hotelul! Restaurantul era destul de frumos decorat, iar afară avea o terasă cu vedere la piscină.

Problema era dimineața. Hotelul fiind foarte mare, cu trei corpuri de clădire, mesele la micul dejun erau insuficiente. Din acest motiv era întotdeauna mare aglomerație. Produsele servite aici erau de calitate și foarte diverese, da pe mine aglomerația asta mă calcă pe nervi! De asta prefer hotelurile mai micuțe, mai discrete. Dar asta-i doar o opinie personală.

Chiar în fața hotelului este o stație de autobuz, de unde poți ajunge foarte repede în centru, cu mijloacele de transport în comun. Noi am ales zilnic să facem o plimbare pe jos, pe promenada plină de hoteluri, care de care mai celebre. Până în centru erau 3,5 kilometri și făceam pe jos cam 40 de minute. Fiind foarte mare hotelul și noi fiind cazați aproape de strada principală, ieșeam pe o ușă lăturalnică disponibilă doar clientilor hotelului. Dacă am fi ocolit pe la recepție, ne-ar fi luat 6-7 minute. În sfârșit o chestie deșteaptă.

Chiar vis a vis de hotel era un mare mall, bucuria fetelor, tristețea mea, între ghilimele. De altfel aici am avut incidentul ăla de care v-am povestit, cu cardul Revolut.

Fiind un hotel atât de mare evident că mai aveau multe facilități, de exemplu masaj normal, dar și cu pietre vulcanice (scump), o piscină interioară încălzită și o sală de fitness plus o sală de meditație și una de lectură.

Timpul petrecut de noi la acest hotel fiind destul de scurt, nu am avut timp de alte activități, așa că nu le-am încercat.

Să mai spun că netul mergea destul de bine atât în camera de hotel, cât și în spațiile comune, iar curățenie s-a făcut zilnic, dar nu foarte temeinic.

Dacă ar fi să dau note ar fi 5 pentru camera de hotel și 9 pentru spațiile comune și facilitățile aferente. Per total am fost nemulțumiți de acest hotel, care nu a fost deloc ieftin, ba chiar din contră! Având în vedere și prețul plătit pentru o cameră, nu m-aș întoarce aici și din acest motiv, nici nu l-aș recomanda.

Trimis de robert in 27.07.18 13:20:48
Validat / Publicat: 27.07.18 14:08:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PORTUGALIA.

VIZUALIZĂRI: 2630 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 și aici sunt piscine naturale
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 60.00 EUR pe cameră

[27.07.18 13:48:36]

rog melodia: https://www.youtube.com/watch?v=EqPtz5qN7HM

mersi frumos!

[27.07.18 13:50:49]

[27.07.18 14:06:52]

Mutat în rubrica "Madeira Golden Residence Hotel [Funchal], MADEIRA" (nou-creată pe sait)

[27.07.18 14:10:10]

@webmasterX: strada e corectă doar că e un pic mai sus!

Adriana1983
    [27.07.18 14:31:59]

Dar aveați alte așteptări de la plaja? Inteleg ca știați din prezentarea hotelului ca va asteapta o imensă plaja cu pietre.

Când ați făcut rezervarea v-au informat că parcarea e cu plata?

[27.07.18 14:40:58]

@Adriana1983: evident ca stiam de plaja cu pietre! Clar nu am ners in Madeira pt plaja cu nisip. Astea-s o raritate acolo!

La hotel nu mi-a placut camera si faptul ca aproape totul era contra cost! Asta avand in vedere ca nu a fost un hotel ieftin si comparandu-l cu celelalte două din Madeira la care am stat si am fost f mulțumiți!

Nu am știut că parcarea e cu plată si oricum nu mi se pare normal pt clientii hotelui!

[27.07.18 16:45:24]

[27.07.18 17:05:41]

@webmaster: mersi frumos!

Adriana1983
    [27.07.18 17:12:09]

@robert:Da, si eu am două experiențe cu platitul parcarii la hotelul la care m-am cazat (10, respectiv 12 euro/zi). La unul nu am cascat ochii cand am rezervat, ca era specificat, la celalalt am aflat abia cand am ajuns acolo

krisstinna
    [27.07.18 18:34:34]

@robert: Știi răspunsul meu

Nu contează camera dacă are baie, balcon și e curată.

Personal urăsc apartamentele, când văd dulapuri de bucatarie îmi vine sa fug, parca sunt acasă, nu in vacanță. Și cu toate astea am rezervat de multe ori camere sau apartamente cu chicinetă, de nevoie.

E cam nașpa de ales când sunt trei adulți, știu cum e

Eu prefer sa mă înghesui intr-o cameră cu trei paturi decât să văd o bucatarie

Pe mine nu mă deranjează sa dorm cu soțul și băiatul nostru intr-o camera, cea mai recentă asemenea cazare am avut-o in Malta și a fost perfectă, a fost la un hotel.

Uite, acum caut un hotel intr-un oraș drăguț și nu găsesc nimic cu balcon, singurele camere cu balcon/terasa sunt apartamentele, fix ce nu îmi place

Cum naiba sa te simți in concediu ca acasă? Păi atunci îmi iau și mopul, șortul de la Elvira, gătesc și spăl wc și e totul perfect, ca acasă

Cam scump locul ales de tine, dar e drăguț

[28.07.18 09:02:13]

@krisstinna: Evident că stiu foarte bine răspunsul tău. Nici eu nu fac mari mofturi dar am două condiții:

1. să fie foarte clar respectat raportul calitate preț. Una e să dau 25 euro pe cameră și alta 125. Evident că la bani mai mulți, cresc și pretențiile.

2. pe vremuri în afară de curățenie mă interesa micul dejun. Acum pun mai mare accent pe condițiile de nani. Dacă din diverse motive nu pot dormi, din responsabilitatea hotelului firește, evident că sunt nemulțumit.

Dar au trecut toate și acum ne amuzăm și pe aspectele negative.

Mersi de vizită si de ecou.

P. S. Nici nouă nu ne place bucătăria în cameră, dar câteodată nu avem ce face!

krisstinna
    [28.07.18 10:20:03]

@robert: Ai dreptate, la un preț mare ai alte cerințe.

Poate lumea mă crede exagerata cu balconul dar mă trezesc noaptea și vreau sa fumez pe balcon, beau ceva in timp ce citesc. După câteva ore mă ia somnul și mai fur o oră, două de nani. Dacă n-am balcon trebuie să bântui prin hotel, uneori am trezit recepționerul sa îmi deschidă ușa de la intrarea in hotel la ora 2 noaptea și la ora 5 dimi

Oare am devenit noi prea ciufuți? Sau am îmbătrânit

[28.07.18 11:33:20]

@krisstinna: Nu am îmbătrânit, doar am prins mai multă experiență!

Cert este că nu mai putem sta în orice condiții, ca în tinerețe. În adolescență eram înnebunit după drumeții pe munte și dormit în cort! Acum, să mă ierte cel de sus, da n-aș mai putea face așa ceva, de bunăvoie. Mai bine stau acasă liniștit.

În altă ordine de idei si eu prefer camera cu balcon, chiar dacă nu sunt fumător. Într-o cameră fără balcon, simt că ma sufoc, mai ales dacă sunt în clădiri de-alea moderne în care nu se deschid deloc geamurile, așa cum am găsit în China și nu numai. Dar asta e doar o chestiune de opțiune personală. Fiecare dintre noi are dorințe și așteptări proprii!

Vacante frumoase sa avem si cat mai multe!

ElisUdar
    [03.08.18 13:21:41]

@robert: Felicitari pentru modul in care scrii! La cat mai multe vacante de vis!

[03.08.18 16:27:57]

@ElisUdar: multumesc frumos!