ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2018
ÎNSCRIS: 20.07.18
JUL-2018

încărcat de pe telefon!

Gradinile de groaza

In luna februarie am hotarat, 3 familii, sa mergem in vacanta de vara, mai exact perioada 9 iulie-18 iulie, in Grecia, insula Corfu, regiunea Acharavi, complex Thinali Gardens, ca urmare a nenumaratelor laude aduse acestui orasel.

Ajunsi acolo, am descoperit cu stupoare munti de gunoaie, un oras neingrijit, neanimat, cu plaje pline de pietre si oameni dezinteresati de ceea ce se intampla in jurul lor. In jurul orei 14 am ajuns la renumitul complex.

Am parcat intr-un camp plin de stufaris care nu ne-a lasat tocmai o prima impresie placuta.

Cei 2 angajati ne-au intampinat cu indiferenta si nepasare si se uitau la noi chiar mirati ca suntem acolo, in ciuda faptului ca noi sunasem cu cateva ore inainte pentru a ne anunta venirea. Ne-au cerut voucherele pentru ca nu gaseau pe calculator rezervarile noastre. Dupa o ora de asteptare afara, in caldura sau in receptie printre panzele de paianjan si mustele care ne bazaiau, ne-au dat cheile de la camere.

Nu erau toate unele langa celelalte asa cum cum cerusem dar cu speranta ca totul va fi bine si asa, am pasit sfiosi inauntru.

La intrare ne-au intampinat un frigider ruginit, o canapea muradara si o “bucatarie” bagata intr-un dulap ale carui usi abia stateau inchise. Mobilierul era vechi si neingrijit. Panzele de paianjan atarnau peste tot in camera. In celalalt dormitor era un pat fara asternuturi pe el si un geam de la a carui plasa ramasese doar rama.

In camera alaturata noua era un miros de mucegai pentru ca imediat langa se afla o incapere in care un boiler era spart iar apa se scurgea pe peretele comun celor 2 incaperi. La fel, mobilierul era vechi, paienjenii nelipsiti, la fel si praful.

Am incercat sa comunicam cu angajatii insa ne-au tratat cu indiferenta si dezinteres. Singurele lucruri pe care ni le-au spus in toate zilele in care am stat acolo au fost “Eu sunt un simplu angajat. Nu pot sa fac nimic.”, in ciuda tuturor insistentelor noastre de a incerca sa reparam ceva.

Dupa 2 zile in care am sunat incontinuu la booking si la proprietarul pensiunii cu care nu am putut lua legatura in niciuna din zile, am fost mutati in alte 2 camere la fel de murdare in care apa de la baie exista doar dupa ora 22 si atunci doar un firicel iar apa calda era doar seara.

Cu toate ca 2 din familii aveau 3 persoane, doar o familie a fost mutata in camera tripla, ceilalti stand in camera dubla, in care a fost pus un pat suplimentar atat de ruginit incat nici nu te puteai uita la el.

Complexul era inconjurat de stufaris si plante de balta semn ca, in trecut, fusese apa prin imprejurimi.

Nimic din ceea ce aparea pe site nu am regasit in acel complex. Wifiul lipsea, apa calda la fel, pentru aerul conditionat trebuia sa platim in plus.

Nu aveam voie sa mancam in gradina, doar pe balconul camerei noastre. Gratarul era inghitit de mizerie si insecte.

Restaurantul nu exista.

Cand am intrebat de camerele care apar pe site, ni s-a spus ca nu exista.

In statiune nu era prea multa animatie fata de ce vazusem in orasele alaturate.

Trimis de Musiclover in 20.07.18 16:39:51
Validat / Publicat: 20.07.18 19:32:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Sarti, Chalkidiki

VIZUALIZĂRI: 971 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Musiclover); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[20.07.18 19:30:39]

@Musiclover: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat în rubrica "Thinali Gardens Studios & Aparts, ACHARAVI" (nou-creată pe sait)

Conform politicii saitului, seturile de impresii cu evaluări "zero peste tot" sunt publicate FĂRĂ NOTE, fiind considerate scrise (prea) la supărare, lipsite probabil de minima obiectivitate aşteptată.

Daca doreşte, autorul poate reveni asupra evaluărilor, fie prin intermediul linkului EDIT IMPRESII (dacă articolul nu este încă publicat), fie scriind un ecou în care specifică noile evaluări (dacă timpul alocat editării a expirat)

Nasshu
[20.07.18 19:43:00]

@Musiclover: data viitoare când vezi un preț așa mic pentru perioadă de vârf să-ți pui un semn de întrebare. 405 euro- comisionul booking .. ce vrei să găsești acolo în perioadă de vărf pentru cca 360-370 euro?!

Booking are un ''defect'', mai noi încearcă să-l corecteze, NU AU POZE DE LA TURIȘITI reali, doar de la proprietari. Văd că de curând au început să permită și încărcarea de poze de la turiști... dar până se reglează treaba multe ''bombe''...

Plus că la aceastp locașie nu este niciun comentariu.

Dacă verificai și tripavisor - pe AFA nu erau recenzii - te lămureai și acum nu te mai văitai...

Dar apropo de văitat... despre alte vizite ale tale - că n-or fi fost toate nașpa -

Nu a fost singura vizită/vacanţa în GRECIA. A mai fost în/la: Sarti, Chalkidiki

nu ne spui nimic?!!

adrianaglogo
[20.07.18 21:24:53]

@Nasshu: L-ai certat cam tare pe copil!

Cred ca el este copilul de 17 ani, deci nu el a decis alegerea hotelului.

Dar ai mare dreptate, la pretul asta in plin sezon trebuie sa fie ceva putred. Daca nu ai experienta te bucuri ca a dat norocul peste tine cu pretul mic.

Dar hotelul ar trebui scos de pe booking, daca pun poze false. Asa cred eu...

Nasshu
[20.07.18 21:31:16]

@adrianaglogo:

Dar hotelul ar trebui scos de pe booking, daca pun poze false. Asa cred eu...

pe book e nou adăugat .. o să mai dureze ..un pic! pic pic!

e treaba bok/ peseme si-au luat-o de multe ori cu poze făcute gen pliantul de la supermaketul X

Eu caut inclusiv pe google maps/earth pozele, pierd un pic vremea, dar nu am surprize neplăcute!

adrianaglogo
[20.07.18 21:40:09]

@Nasshu: Asa e. Trebuie rabdare sa fii (aproape) sigur ca nu te pacalesti cu alegerea hotelului.

adrianaglogo, Musiclover