ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.05.2010
ÎNSCRIS: 14.04.10
MAY-2008

la PMM* = 52 USD

O vacanta de 10 stele

Pentru mine a fost prima vacanta in egipt la acest hotel. Am fost in luna mai, la noi erau vreo 10 grade afara, era destul de urat. Cand am ajuns acolo, cand m-am dat jos din avion m-au lovit o caldura de 40 de grade ca o zi mia trebuit sa-mi revin.

Ajungand la hotel, a trebuit sa las bagajele la intrare, nu am facut poza, dar e o curte cam cat jumatate de teren de fotbal. La intrare e o usa ca la aeroport de metale cu un gardian cu pistol. Doar dupa ce am facut check-in si mi-a pus pe mana bratare de all inclusive puteam sa trec de 100 de ori ca nu mai avea treaba paznicul.

La casuta ne-a dus cu o masina de a lor, un fel de taxi printre vile--apropo toate vilele au un nivel, sunt 4 apartamente, toate cu vedere la mare.

Camerele erau un fel de apartament cu un pat mare in miloc si un hol unde era dulapul, in dulap era seif free si 2 fotolii. In legatura cu serviciile, pot sa spun ca in fiecare zi se schimbau prosoapele, se facea patul, si primeam zilnic 2-3 stilcle de apa potabila in frigider.

Avand all inclusive putem servi masa intre 6-10, dimineata, pranzul intre 12-16 si cina intre 17- 21, in concluzie cam tot timpul, si in plus aveam si 4 mega terase printre piscine si pe plaja unde se putea manca din nou, servi bere, inghetata.

Erau 2 restaurante unul italian si unul in care se schimba zilnic felul de mancare--eu am preferat cel italian--la restyaurant pot sa spun ca numai la paine erau cel putin 20-30 de feluri.

Apa din piscine era calda, rectific eram in mai, temperatura de afara oscila intre 38 si 40 de grade si apa din piscine era intre 27-30 de grade. Apa marii era extraordinar de curata si cand intrai in apa de ardea la picioare. Totul era foarte curat, nu vedeai nici macar un muc de tigara nicaieri.

Aveai free biliard, tenis, asa sa va imaginati ca este un complex imens, cat vreo 10 terenuri de fotbal sau mai mare, prin de piscine, sezlonguri.

Apropo, ca sa primesti prosop, trebuia sa le dai un card-ul de energie electrica din camera, si la plecare, restituiai prosoapele si primeai cardul. O modalitate foarte buna sa nu lasi prosopul si sa mergi in treaba ta. Chiar si la plaja primeam prosoape curate ca miroseau a curat.

Ultima chestie: daca mergeti, trebuie sa va treziti de dimieata, soarele rasare la 4.30, de la 5 diminata se poate merge la plaja -sunt deja vreo 30 de grade si soarele apune la 17.00, deci la 16.30 esi la plaja si la 17.00 salut e intuneric.

Sper ca a o sa fie de folos ceia ce am scris.

Trimis de Gabriel in 11.05.10 11:40:09
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 2408 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Gabriel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 in fata vilei in care am fost cazat
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 52.00 USD pe cameră

[11.05.10 12:30:13]

[Nota webmaster12: acest ecou face referire la randurile dintr-un ecou aflat mai jos, ecou care initial a fost postat ca review]

m-am decis sa scriu pentru minciunile lui bubuja

Gabriel, fiecare are dreptul la opinie, fiecare isi poate manifesta pe acest site punctul de vedere atata vreme cat nu ataca persoane, ci doar idei. Gandeste-te ca noi oamenii suntem diferiti, avem pareri diferite, perceptii diferite. Asadar, nu este musai sa fim de acord unii cu altii. Tu vezi lucrurile intr-un fel, bubuja le-a vazut altfel. Trebuie sa ne respectam reciproc si sa folosim un ton mai bland.

Daca ai avut alta parere/experienta despre acest hotel, ma bucur ca ai scris, dar as fi preferat sa o fi facut cu eleganta, respectand si parerile altora.

Pentru a fi convingator in ceea ce ne relatezi, cand ai timp, am rugamintea sa revii, printr-un ecou, cu cat mai multe detalii despre sejurul tau: camere, servicii, restaurant, piscina, plaja etc. Cele cateva randuri scrise de tine nu sunt (inca) convingatoare. E pacat sa lasi cateva randuri, sunt ferm convins ca poti reveni cu argumente solide si putem obtine un review reusit. Ce spui?

Si, te mai rog sa gasesti un alt titlu, acesta nu poate ramane asa. Gaseste ceva care sa caracterizeze hotelul sau sejurul tau, nicidecum parerea ta despre randurile unei alte persoane. Sigur poti mai mult.

laur&co
    [11.05.10 12:33:36]

Gabriel, de acord cu webmaster 12. asteptam mai multe detalii despre acest hotel, pe mine m-ar ajuta.

Merci!

[11.05.10 16:12:11]

o sa scriu mai multe detalii, dar titlu nu stiu de unde sa-l modific, si o sa scriu aici.

[11.05.10 16:31:16]

Gabriel, scrie in ecou tot ceea ce doresti, inclusiv titlul, si ma ocup eu apoi.

[11.05.10 16:37:23]

Pentru mine a fost prima vacanta in...[Nota webmaster12: ecou mutat in cadrul impresiilor]

[Nota webmaster12: Randurile urmatoare au fost transformate din review, in ecou]

Am fost la acest hotel in mai 2008, m-am decis sa scriu pentru minciunile lui bubuja.

Hotelul este minunat, chelnerii foarte serviabili, uneori chiar prea insistenti. Mancarea foarte diversificata, dar nu aveau carne de porc--ei nu mamanca asa ceva.

Totul era curat si minunat, hotelul are 8 sau 9 piscine

presario
    [11.05.10 17:34:46]

Impresiile scrise de Gabriel par a fi mult mai realiste si obiective. Au si egiptenii "minusurile" lor dar este cale lunga pana la extremele din celalalt rewiew.

[11.05.10 19:04:26]

s-au efectuat modificarile solicitate. informatiile aduse sunt mult mai utile in aceasta forma. te asteptam si cu alte impresii din vacantele tale, Gabriel!

[11.05.10 19:10:00]

revin cu o intrebare: pretul a fost de 1300 de euro fara transport?

[11.05.10 20:32:12]

merci pt transformare.

Pretul a fost de 1300 de euro, de fapt am platit undeva la 5000 ron, dar cursul euro era cred undeva de 3. 7 ron/euro

si a fost cu tot cu transport (cred ca se subintelege avion)

[11.05.10 20:39:59]

nu a fost bifata rubrica "transport cu avionul" si apare "fara transport", acolo sus in stanga. voi modifica imediat.

Diaura*
    [11.05.10 21:01:46]

Minunat; eu sunt indragostita de Egipt si povestea ta mi-a starnit amintiri frumoase. Daca ai vrea sa mai mergi anul acesta preturile sunt la jumatate fata de 2008.

[11.05.10 21:29:25]

chiar m-am uitat pe un site, acum e vreo 850 de euro cu tot cu avion... diferenta destul de mare de pret...

a fost frumos si m-as mai duce o data

RobertCodescu
    [28.01.11 18:21:42]

+ inca un vot de 900 PMA!!!

Diaura*, Gabriel, laur&co, presario
    Alte impresii din această RUBRICĂLong Beach Resort (ex Hilton) :