ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2018
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 19.06.11
JUN-2018

Unde am mâncat în Angra do Heroismo

În Angra do Heroismo am mâncat doar seara la un restaurant de tip familial, respectiv la un local apropiat de cazarea noastră, vezi impresii.

Restaurantul ELIO’S

- se află la numărul 47 în Rua de Sao Pedra, la circa 600 metri de Primărie. Are telefonul cu numărul +351 295 216 874, la care se pot primi diverse informaţii sau se pot face rezervări. Pe Google sunt scrise 98 de recenzii, punctajul mediu obținut fiind 4,4 din maxim 5 puncte, la fel și pe Tripadvisor are un punctaj foarte bun de 4,5 din 128 impresii. Lunea este închis, în celelalte zile are program de prânz, între orele 12:00 și 15:00, și de seară, de la ora 18:00 la ora 22:00.

Ocupă parterul unei case specifice Insulei Terceira transformat într-un plăcut local de familie, pizzeria-restaurant, care oferă specialitățile casei, mâncăruri tradiționale sau europene, paste și pizza. Are și câteva mese așezate pe trotuarul din fața clădirii.

Clasificat în primele 10 restaurante din Angra este foarte apreciat de străinii care găsesc aici atmosfera specifică insulei Terceira, a orașului Angra. Este căutat și de localnicii amatori de mâncăruri rafinate.

În jurul orei 20, mai mult însetați decât înfometați, coboram din mașina parcată lângă restaurant și intram într-un mic hol amenajat ca bar-sală de primire, fiind întâmpinați de un tânăr, vorbea bine engleza, care ne-a condus la o masă. Erau puține persoane la acea oră, când am plecat noi localul se umpluse.

Am primit Meniurile cu mâncăruri locale și tradiționale, supe, aperitive și salate, preparate din carne de porc, vită sau pui, la cuptor sau pe grătar, pește și fructe de mare, pizza și paste. Ca băuturi sunt oferite diverse vinuri, locale sau import, este interesantă oferta cu vinuri în cantități mici, carafă sau pahar, bere, apă și alte răcoritoare.

Am pozat şi postat câteva pagini din meniu în care sunt detaliate mâncărurile, se văd şi preţurile practicate.

Meniul

Nu prea ştiam ce să comandăm dar ne-a ajutat tânărul care ne întâmpinase prezentându-ne pe scurt câteva din produsele lor, așa că am ales produse specifice Elio’s, Elio's Steak, carne de vită cu sos, ciuperci, cartofi prăjiți, orez peste care trona un crevete fript și salată și Pork Tenderloin Elio's Style, mușchi de porc la grătar cu sos, ou, cartofi dulci prăjiți, orez și salată.

Mi-au plăcut denumirile mâncărurilor, combinație între engleză și portugheză, păcat că nu aveau și poze, devenea limba engleză-locală-poză, pe care o practicăm cu localnicii și pe care eu o înțeleg destul de bine.

Ca băutură am optat pentru apă, deși unii se uitau lung la carafele cu vin aburite..., dar condusul cere sacrificii!!..., iar pentru desert a rămas să mă decid mai târziu.....

Până să vină comanda am mai pozat restaurantul, mobilierul, mese şi scaune în alb și negru, mult alb și negru în decorarea sălilor, șervețele albe și șervețele negre, chiar și oaspeți în alb și negru.

Ca de obicei am gustat din amândouă meniurile, carnea de porc era foarte bună, vita fragedă și gustoasă, bună rău…. În Azore este păcat dacă ai de unde să alegi să nu mănânci vită și pește…. Porţiile au fost mari și am amânat pentru masa de a doua seară, desertul încă necomandat, deși tânărul azorean m-a întrebat ce dorim ca desert. Costul total al mesei a fost de 24 de euro, un cost rezonabil, zic eu, pentru ceea ce a oferit acea masă.

Pentru masa de a doua seară mi-am propus Fish Alcatra, 24 euro, platou pentru două persoane, recomandat de gazda noastră, și, nu pentru mine, ceva aburit, mașina era închiriată pentru două zile și, în acea seară, trebuia să fie predată agentului de închirieri.

Cu aceste gânduri și cu impresiile unei zile pline, un prim contact cu orașul, închirierea mașinii, plimbare prin insula cu obiective deosebite, masa de seară bună, multă și gustoasă, am plecat, în jurul orei 21, spre cazarea noastră pentru odihna binemeritată, eu, alții pentru ceva aburit aflat în frigiderul cazării, nu carafă ci sticlă, deși este preferată halba, a doua zi urmând să vizităm orașul gazdă.

A doua zi, ca în toate excursiile mele, timpul s-a scurs prea repede, plimbarea de o zi s-a prelungit mai mult decât îmi propusesem, dându-mi programul peste cap. Era ora 18 și noi eram pe la statuia lui Alvaro Martins Homem aproape de cazarea noastră pentru a lua motorină. Restaurantul Elio’s se deschide la ora 18, la ora 19 aveam întâlnire cu agentul de închirieri ca să predăm mașina, nu ne prea încadram în timp ca să mâncăm înainte de a preda mașina, cum ne propusesem, tot la Elio’s, și cu părere de rău, am renunțat la această variantă. Am intrat la localul de lângă statuia lui Alvaro Martins Homem.

Restaurantul Tutti Food

- aflat în vecinătate, mai exact pe Avenida Infante D. Henrique, nr. 32, telefonul +351 295 249 239, a fost cel pe care l-am ales pentru acea seară. Pe Google sunt scrise 99 de recenzii, punctajul mediu obținut fiind 4,2 din maxim 5 puncte, cam mult spun eu….

Restaurantul este mare și împărțit în două zone: zona pentru servit masa cu mese tip bar și zona pentru cofetărie, patiserie cu mese normale.

Ca peste tot personalul este vorbitor de engleză, am primit Meniurile din care am pozat și postat câteva pagini, se văd prețurile destul de mari, zic eu, pentru un local Tutti food. Oferta cuprinde supe, aperitive și salate, pizza, paste și spaghete, pește și fructe de mare, hamburger, dar și preparate din carne de porc, vită dau pasăre.

Meniul

Am comandat o porție de Churrasquinhos de Porco Iberico, chebab de porc, cu legume gratinate și cartofi prăjiți și Combinados de Frango Iberico, șnițel de pui cu pâine prăjită, șuncă, salată verde, orez și cartofi prăjiți. Cele două meniuri au fost însoțite de unt. Nu aveau vită în meniu....

Câteva poze, nu foarte multe, mai multe priviri la ceas, mâncarea a venit, a fost bună, nu ca la Elio’s, suficientă așa că am renunțat la desert, deși văzusem Mousse de Chocolate care mă tenta, ceva aburit mai avea în frigider, am primit nota de plată, 22,50 euro, fără nimic de băut, am achitat-o și am plecat spre Angra Garden Hotel pentru a preda mașina.

Deși au prețuri comparabile și timpii de așteptare au fost cam aceiași, între cele două restaurante există ceva diferențe..., ca să nu spun mai mult. Tutti Food este recomandat celor grăbiți sau pentru orele târzii ale nopții când nu mai sunt deschise alte restaurante, cred că de aceea avea punctaj destul de mare, iar ELIO’S recomandat oricând și oricui, este un restaurant foarte bun….

La ora 19 eram la Angra Garden Hotel pentru a ne întâlni cu Orlando și a-i preda mașina. Predarea s-a derulat rapid și lejer, cred că avea ochiul format, a fost mai atent când ne-a predat el mașina, ni s-au deblocat și cei 890 euro de pe card, garanția oprită la primirea mașinii, iar Orlando a fost amabil și ne-a condus cu mașina la cazarea noastră pe care o cunoștea.

Trimis de mprofeanu in 13.07.18 19:47:19
Validat / Publicat: 14.07.18 10:39:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PORTUGALIA.

VIZUALIZĂRI: 970 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P18 Angra do Heroismo, Tutti Food Restaurant, Churrasquinhos de Porco, Chebab de porc, nu avea vită...

webmasterX [14.07.18 10:37:10] »

Mutat în rubrica "Unde mâncăm în Terceira?, TERCEIRA" (nou-creată pe sait)

webmaster [14.07.18 16:25:31] »

mishu [15.07.18 20:04:08] »

@mprofeanu: Citeam si inghiteam in sec, felicitari, sa va fie de bine.

mprofeanu [15.07.18 20:12:10] »

@mishu: Acum și eu înghit în sec.

Cu drag!

mprofeanu [15.07.18 20:23:54] »

@webmaster: Mulțumesc frumos!

mishu, mprofeanu