ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.05.2010
ÎNSCRIS: 09.05.10
JAN-2010

O casuta desprinsa din povesti

In fiecare iarna mergem la ski in Austria dar de fiecare data cautam sa ne cazam in alta statiune pentru a vedea cat mai mult din aceasta minunata tara. Iarna aceasta am ales Kaprun ca destinatie si Haus Patricia ca gazda. Totul a inceput perfect! Avionul a ajuns fara probleme si cu 10 minute mai devreme de ora mentionata. La aeroport ne astepta un taxi inchiriat de cei de la vila la cererea noastra. Calatoria Salzburg - Kaprun a costat 120 euro (noi fiind 6 am platit 20 euro de persoana), a durat aproximativ 1, 5 h si durat mai putin si a costat aproape la fel daca am fi luat autobuzul si apoi trenul pana la destinatia noastra.

Cu o zi inainte sa ajunge ninsese, iar cand am ajuns la vila toatul era magnific. Desi am fost dupa mijlocul lunii ianuarie totul era impodobit de sarbatoare si beculetele straluceau prin zapada (in Bucuresti fusesera stranse podoabele sarbatorilor de iarna cu mult inainte sa plecam). Ni s-a prezentat vila si fiind rugati sa ne descaltam de ghete in holul de la intrare am ramas surprinsi cand am constatat ca aveau in vila incalzire prin pardoseala.

Camerele erau mari, unele chiar prea mari dupa mai multe zile de schiat cand fie eram prea obositi sa mergem pana in capatul lor fie prea lenesi. In 2 seri din cele 6 am fost un pic cam racoare desi centrala fusese data la maxim (e adevarat ca afara erau -20 sau -25 de grade). Baile incapatoare si permanent curate, dotate cu cada si paravan de cada. Fiind o pensiune livingul extrem de spatios era compus dintr-o zona de mese si, dupa coborarea a 3-4 trepte, zona de relaxare unde erau dispuse mai multe jocuri, albume foto ale gazdelor cu poze facute cu imprejurimile locurilor, harti cu partiile si trasee montane, TV, PS2, combina muzicala. Exista, evident, si camera de schi care era in continuarea holului de la intrare si era incalzita. Nu exista acces la bucatarie, toata mancarea fiind servita de gazdele noastre.

Gazdele, doi englezi pensionati si retrasi in Austria, erau pline de viata, extrem de amabili si aveau un umor tipic britanic care noua ne placea. Amandoi fiind schiori ne-am explicat detaliat fiecare partie si ce cabluri sa luam pentru a castiga timp. De asemenea ne-au recomandat si localuri unde sa mancam, doua dintre ele fiind exceptionale. Am cinat de doua ori si la vila, dar mancarea britanica pe care ne-au recomandat-o nu avea gust si nu am fost deloc incantati. In schimb micul dejun a fost copios si gustos, o parte din preparate fiind facute in casa (paine, gem, dulceata, etc).

Kaprun e un satuc desprins din povesti, foarte frumos si ingrijit. Casele nu sunt inghesuite, iar dimineata sa te scoli, sa iesi pe balcon si sa te uiti la peisaj era magnific. Zell am See care este un mic orasel este aproape si extrem de curat. Ca mica paranteza o persoana din grupul nostru a avut in prima zi o mica problema de sanatate si a trebuit sa se interneze pentru investigatii jumatate de zi la spitalul din Zell am See. Seara cand ne-am intors la vila (cei care au fost pe partie) si am intrebat-o cum a decurs ziua de internare primul raspuns a fost: "cred ca am fost cazata la hotel! inca nu imi dau seama! ". Pe scurt serviciile medicale exceptionale, iar asigurarea de sanatate facuta in tara inaintea plecarii a acoperit absolut toate cheltuielile medicale.

Partiile sunt in conditii bune in prima parte a zilei cand zapada este proaspata, spre finalul zilei se intampla sa mai gasesti portiuni inghetate datorita soarelui care, pentru ianuarie, era puternic. Totusi aceste portiuni erau putine si semnalizate de catre cei ce intretineau partiile. Cablurile erau multe la numar, rapide si nu stateai deloc la coada. Restaurantele de pe partii erau tip fast-food asa ca mancarea era rapid gata, insa in perioada pranzului era dificil sa gasesti o masa libera (cu exceptia celor de afara).

Vila fiind in mijlocul statiunii se ajungea repede pe partii, cam 15 minute pana la Kitzsteinhorn si 25 minute pana la Smittenhohe in functie de cat de repede venea skibus-ul.

Ne-am simtit minunat si recomand tuturor se incerce aceasta pensiune.

Trimis de alex_nashu in 10.05.10 17:22:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 2920 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alex_nashu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 prima seara cand am ajuns la vila

trandafir 1970
[10.05.10 21:35:50]

Bine scris, @alex_nashu, vad ca-ti place aici, ai deja 2 review-uri intr-un timp scurt! Bravo, tine-o tot asa, dar am si eu o mica rugaminte: spune si tu niste preturi ceva, stii, curiozitate feminina!

Biletele le-ai luat de la agentie, sau prin booking. com (vezi ca nu ai voie sa dai numele agentiei! ), si as vrea sa stiu daca se pot achizitiona si fara avion? Chiar imi doresc sa merg si eu acolo si culeg orice informatie pentru "Ghidul nescris al Austriei-autori: colectiv AFA"! Un vot de la mine!

krondia*
[10.05.10 21:52:35]

Foarte buna descrierea, detalii utile. Cu mancarea englezeasca te inteleg perfect, am stat si eu acum cativa ani la niste gazde in Londra si mancarea nu avea niciun gust, nici acum nu am uitat rosiile fierte servite ca si garnitura... Ai fotografii si de pe partie? Un vot si o melodie, sper sa-ti placa http://www.trilulilu.ro/Agrimensor_K/ed3f94775195a6

[10.05.10 21:55:41]

am atasat melodia propusa de krondia, insa putem schimba la cerere!

[11.05.10 00:27:36]

Salut!

Prima oara am gasit pensiunea prin agentie si dupa o cautare pe net am gasit site-ul si am hotarat sa negociem direct cu Steve si Trish. Pretul a fost mai jos, fata de agentie, cu 15-20 euro pe persoana (nu mai stiu exact). Diferenta fiind mica nu a contat insa avantajul major pentru noi a fost ca nu a trebuit sa platim banii in avans, totul s-a platit direct la vila (fara transferuri bancare, comisioane, batai de cap, etc. ).

Pretul a fost de 397 euro de persoana pentru 7 nopti cazare (acum am constatat ca in review am scris 6 - nu stiu cum sa modific daca ma puteti ajuta) in care era inclus micul dejun si skipass-ul pentru 6 zile pe cele doua partii mentionate. Skipass-ul oferea gratuit transport cu autobuzele locale si intrare la piscina.

Avionul a costat 215 euro pentru 2 persoane dus-intors, cu toate taxele incluse, pana in Salzburg, de unde, asa cum spuneam, am avut un taxi cu 8 locuri care avea tarif fix 120 euro pentru Salzburg-Kaprun, lasandu-ne in fata vilei.

Practic costul sejurului de persoana cu transport, cazare si acces pe partii a fost de 545 euro pentru 7 nopti, 8 zile.

Nu am avut echipament de schi adus cu noi, iar costul inchirierii a fost de 115 euro de persoana pentru echipamentul VIP (echipament achizitionat in aceasta iarna). Un important cuvant de spus in pretul final l-a avut Steve (gazda) care a venit cu noi si ne-a obtinut un discount de 30%.

O masa la restaurantele fastfood de pe partii costa in general intre 14 si 25 euro de persoana (inclusiv bautura), fiind vorba de 2 feluri de mancare. Seara, in Kaprun, o masa costa cam 35 euro/persoana dar includea doar un fel de mancare, desert si o sticla de vin impartita pe din 6.

Acum nu imi mai vin in cap si alte costuri, dar daca aveti intrebari va raspund cu placere.

P. S. am aproape 3000 poze de pe partie de pe cele 4 aparate foto. Caut cateva mai elocvente si le atasez in cateva zile.

trandafir 1970
[11.05.10 00:32:48]

Multumesc frumos, foarte bine reliefat aspectul financiar al vacantei tale reusite, nasule!!! Ce sa zic, trebuie mers si vazut ca sa te cred pe cuvant ce frumos e, nu? O seara buna, te astept cu noi poze, asa de alinare, pana ajungem si noi ACOLO!

webmasterXY*
[11.05.10 08:22:42]

Done!

[11.05.10 13:10:48]

Mersi webmaster99!

Daca tot poti modifica micile mele greseli te rog schimba echipa a inclus 6 adulti nu 2 si practic vila este mai degraba o pensiune decat hotel.

Mersi frumos

webmasterXY*
[11.05.10 13:17:37]

Modificat numarul de adulti.

[13.05.10 01:15:41]

Salutare lume!

Asa cum am promis am adaugat cateva poze de pe partii (care mi s-au parut mai relevante) cu minunatiile de pe acolo

markator
[28.03.11 13:38:47]

Detalii peste detalii!

Pot sa te intreb, daca mai sti, cand ai cumparat biletele de avion de le-ai prins asa ieftine si cu ce companie ai zburat?

Nu de alta dar la banii astia este mai convenabil decat sa merg cu masina, ca sa nu mai vorbesc de timpul economisit.

Mersii in avans!

[28.03.11 14:30:07]

Salut,

Am zburat cu Blue Air. Cu un an inainte am fost cu masina pana la Innsbruck si ne-a costat 220 euro pentru 4 persoane in care au intrat toate costurile (viniete, taxe, motorina, parcare, etc).

Din nefericire nu cred ca mai gasesti prin Blue Air bilete. Am cautat anul acesta si nu am gasit. Anul acesta am ales sa merg cu Austrian Airlines si a costat 356 euro pentru 2 persoane cu toate taxele incluse. Zborul a fost pana la Innsbruck (am stat in Stubai Valley) cu schimb la Vienna.

Am sa revin cu un review pentru experienta de anul acesta (foarte placuta de altfel!).

markator
[29.03.11 16:02:57]

Mersii pentru raspuns!

Eh, om incerca si noi la vara, poate prindem ceva la tarife bune la avion daca apare orarul de iarna intre timp.

alex_nashu, krondia*, markator, trandafir 1970