ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2018
ÎNSCRIS: 21.06.12
JUN-2018

Recomandăm

Nici nu stiu cu ce sa incep ca sa le cuprind succint pe toate. Kaprun este o statiune de ski. In iunie este extrasezon si orasul este usor amortit. Am fost in dubii daca sa ne luam cazare in Kaprun sau in Zell am See. Am ales Kaprun ca am vazut ca multe obiective turistice pleaca de aici. Daca am fi stiut, am fi ales Zell am See. Este la nici 10 km distanta si este mult mai viu.

Kaprun este un oras boem, foarte linistit si foarte frumos, dar am gasit cu greu sa mancam intr-un loc ok. In Zell am See sunt mai multe variante. Dar avand masina, asta nu ar fi fost un dezavantaj, cum de altfel nu a fost un dezavantaj sa mergem in Zell am See zilnic. Cand va cautati cazare in zona, este foarte important sa va luati la o pensiune, hotel... care va ofera Summer Card. Este un card cu care am avut multe gratuitati si reduceri importante.

Sa revenim la pensiune... am ales-o dupa multe cautari... a fost o alegere buna, nu stiu daca cea mai buna... nu stim cum ar fi fost in alta parte. Intr-un mod obiectiv vreau sa va a prezint avantaje si dezavantaje.

Este a 2-a oara cand am venit in Austria, dar cum prima oara a fost acum 20 de ani 3-4 ore in Viena in trecere, nu se pune... deci este pentru prima data.

Aici curatenia, organizarea, respectul fata de oameni si cultura calitatii este la ea acasa. Aici trebuia sa ne nastem... ni se potriveste. Oamenii sunt respectuosi, reci, draguti la limita.

Am avut surpriza sa intreb o lucratoare din Billa care este apa plata, ca nu gaseam decat minerala si a venit vadit deranjata, mi-a explicat rapid si un pic rastit si nu a ezitat sa imi spuna You just look, I am working! . Nu avea sens sa ii spun ca si eu working mult ca sa imi permit un concediu in tara ei... nu ar fi inteles poate!

Am fost surprinsi de cat de multi arabi sunt, si nu doar in trecere, ci oamenei stabiliti acolo, cu afaceri... supermarket-uri, frizerii, rent a car, restaurante... etc... Toti cu masini negre, mari... sa incapa 4-5 copii... As vrea sa traiesc sa vad ce va ajunge peste 50 de ani tara natala a lui Hitler!

Dar, trecand peste toate aspectele, am fost impresionati de curatenie, infrastructura, organizare, seriozitate, calitate. Nu a fost o surpriza, de fapt, doar ne-am bucurat de ea 10 zile... ca am revenit la ale noastre... (valea Oltului cu Calimanesti... Caciulata... si alte orase blocate in timp...)

Asa... sa revenim totusi la pensiune zic... curat, foarte curat, extrem de curat! Eficienta maxima! Coboram la micul dejun si cand urcam dupa jumatate de ora, toate erau aranjate in camera. Noi am avut, de fapt, un apartament. Am fost 2 adulti si un copil de 10 ani.

Ce m-a surprins este faptul ca (nu stiu daca asa este peste tot in Austria sau in zona) erau 2 bai dar una avea doar toaleta si vis a vis era dusul si chiuveta. Ne era peste mana la inceput, dar ne-am obisnuit. Totul este perfect facut in camera, nu era nimic facut prost sau nelalocul lui. Balcon mare, cu vedere super! Exista si un frigider mic.

Micul dejun... aici am ceva de comentat... era departe de a fi diversificat... sau poate suntem noi romanii prea gurmanzi, prea mancaciosi. Zilnic aceeasi mancare (oua pe care sa ti le fierbi singur, 2 tipuri de cascaval, cateva tipuri de mezeluri, cereala, lapte, suc, gem, unt, branza topita, paine... si o rosie si un castravete... paine... 2 felii de chec indiferent daca in pensiune eram 3 sau 15...).

Cafea buna la un aparat fain... asta a insemnat mult pentru noi ca nu am alergat dimineata dupa cafea. Era ok in sensul ca aveai ce sa mananci, dar nu fructe, nu legume mai multe, nu un croissante la cafea... ceva... Repet... poate suntem noi gurmanzi... Si oricum, am trecut usor peste si ne-am bucurat de tot ce este frumos in atra asta!

Verdele este altfel decat al nostru, casele sunt toate frumoase, la linie, ordonate, ingrijite, cu muuuult teren pe langa. Sunt situate si in varful dealurilor, ca nataindu-se haotic padurile (le taie pe ale noastre), nu sunt amenintate de viitura!

Parcari la cca 1000 m altitudine de 11 nivele (avem vreuna pe undeva in tara de 11 nivele???), telecabinele care functioneaza ceas, alta civilizatie! Frumos, deconectant, relaxant!

Am mers cu masina si noaptea de tranzit a fost la hotel Garden Vendeghaz din Mako, Ungaria. Nu stiu cate stele are, cred ca 3, dar il recomandam fara nici o rezerva. Attila, gazda, este super si nu au restaurant, doar mic dejun. Dar comanda de undeva mancare, de la un restaurant, si vine acolo (este undeva in afara orasului, usor de ajuns cu GPS).

Attila este ffff ospitalier, mancarea de la restaurantul ala este foarte foarte buna si foarte multa, si pensiunea are o curte mare cu verdeata, trandafiri, o mica balta cu nuferi si pestisori... o saltea de sarit pentru copii... este foarte ok... Aer conditionat... nu as sta 10 zile, dar pentru o noapte de tranzit este mai mult decat ok...

Si... sa revenim in Austria... Kaprun- Zell am See. Sunt multe obiective turistice de vizitat. Noi am bifat parte din ele si incercam, pe scurt, cateva cuvinte despre fiecare!

1. Kitzsteinhorn Kaprun - este varful 3029 m la care se ajunge cu 3 mijloace de transport (o telecabina, un telescaun si o alta telecabina in care incap 60 persoane). Ar fi costat 42 EUR/ persoana, am avut gratuitate cu Summer Card.

Este frumoasa si spectaculoasa fiecare oprire, imaginile sunt super, organizarea, curatenia la ea acasa jos sau in varf de munte. La punctul de plecare este o parcare mare si gratuita. Am avut o zi cu soare cu 19 grade. Sus este un retaurant, un cinema in care vezi imagini de acolo.

Am baut o cafea buna, dar dupa jumatate de ora am luat-o spre inapoi ca simteam diferenta de altitudine... printr-o usoara ameteala si o usoara greutate in respiratie. Acolo se schiaza tot timpul anului. am vazut oameni pe schiuri...

2. Boat trip lake Zell- este o plimabare pe lacum Zell am See (15 EUR/ persoana, gratis cu Summer Card). Sunt 3 vase. Noi am fost cu unul mare... Schmittenhohe. Plimbarea este de 45 min, se pleaca de langa Grande Hotel. Masina se poate lasa in parcarea de langa Grand Hotel. Este o parcare acoperita... parca 2 EUR/ora). In alte parcari din oras se plateste la automat si se bune bonul in parbrizul masinii. Este cca 1 EUR 45 min... Imaginile sunt super... merita plimbarea...

3. Grossglockner Hige Alpine Road - este un fel de Transalpina, doar ca este mult mai accesorizata... 36 EUR, cu Summer Card 32 EUR. Inainte de a intra, este de vizitat si va recomandam daca aveti copii, Wild Park Ferleiten... intrarea gratuita cu Summer Card. Sunt animalute (cerb, bufnita, urs, zimbru, etc...) si un restaurant.

Dupa ce ati bifat aici, intrati pe Transaplina, va puteti opri din loc in loc sa admitrati si sa facti poze, dar aveti 2 opriri obligatorii... una la 3798 m (erau 5 grade), de unde se admira niste peisaje care iti taie rasuflarea la propriu si la figurat (aici este amenajata o parcare...), si apoi coborati si alta oprire ar fi la statuia lui Frantz Iosef. Pe aic pe undeva ne-am intalnit si cu marmotele! Noi de aici ne-am intors, se anunta o ploaie, era tarziu, si nu ne-am riscat! Si aceasta plimbare merita!

4. Krimml Waterfals- este o cascada impresionanta (tot gratis, ar fi fost 4 EUR parca) - se ajunge la baza ei unde este cea mai spectaculoasa. Apoi se poate urca pret de 2 km cred si pe traseu sunt 11 puncte unde se vad imagini superbe. Noi de la 3 ne-am intors... cu un copil dupa care nu adora traseele, nu ne-am incumetat, dar cred ca este frumos sa va luati o zi pentru asta si sa mergeti pana la capat!

5. Schmitten Zell am See- sunt telecabinele din Zell am See - cae sunt toate gratuite cu acest card. Am urcat de 2 ori - la 2300 si la 1330. Imagninile de la 2300 (sper sa nu gresesc) sunt superbe! De la 1330 (asta este un alt traseu de telecabina) se ajunge la un traseu facut special pentru copii, in sensul ca la plecare iti da o fisa si pe traseu sunt diverse statii in care copiii trebuie sa faca anumite lucruri si sa bifeze cu un cleste pe care il gaseste la fiecare obstacol o anumita culoare... nu am mai vazut asta pe munte pana acum... la noi sigur nu exista... si va recoamand acest traseu pentru copii... ei fac o miscare sanatoasa si antrenanta cu o mare placere!

6. Piscina interioara Zell am See. Cred ca nu este o piscina privata, cred catine de domeniul public si diferentele intre ea si Lia Manoliu sunt fara egal. Este o piscina foarte frumoasa, cu o trambulina de la 1 m si o platforma de sarituri de la 3 m, cu adancime de la 1,35 la 3,80. Totul ffff ok. Este locul unde ne mai relaxam seara.

Am fost de 4 ori, este gratis cu Summer Card (parca era 15 EUR/ persoana). Nu am reusit sa mergem si la piscinele exterioare, pentru ca nu a permis vremea. Cred ca ar fi fost tare frumos. Tot din cauza vremii nu am reusit sa ajungem nici la Tauern Spa...

7. Kaprun High Altitude Rezervois - sunt niste bazine de acumulare cu niste panorame spactaculoase. Se ajunge din Kaprun intr-o parcare la nu stiu cati metri akltitudine cu 11 nivele! Este gratuita. Vizitarea este tot gratis cu acest card (nu mai stiu cat ar fi costat). Se merge din parcarea de 11 nivele intr-un loc de unde se ia un autobuz care merge si merge prin tuneluri, prin curbe in ac de par pana intr-un loc de unde se ia un lift cu capacitate de 160 persoane, care urca cam 1 -2 km la o altitudine de 800 m!

Este spectaculos! Apoi iei inca un autobuza care te duce la locul cu pricina. Este superb... poti admira, te poti plimba, poti bea o cafea... si apoi te intorci pe acelasi traseu!

8. Sigmund Thun Gorge Kaprun- tot gratis (era 4 EUR). Noi aici am ajuns pe jos. Se intra, se admira o cascada. Pe tot parcursul cascvadei, pana in varf, sunt amenajate scari... urci pana la capat si te intorci pe alta parte... este o plimnbare scurta, relaxanta si frumoasa!

9. Salzburg -aici s-au scris multe si noi, mergand doar cateva ore in plimbare (sunt cca 100 km de la Kaprun) nu am putea aduce informatii amnuntite, mai ales ca am vizitat si palatul Hellbrun si gradina zoologica, aflate ambele la 12 km de centrul Sarzburg-ului...

Recomandam fara rezerve, orasul este superb, palatul Hellbrun are un domeniu impresionant si este foarte multa liniste si gradina Zoo e dupa altfel de concept, mai in natura, dar tot cu spatiu putin... asta e... sunt animale sacrificate dupa aprerea meas, dar daca tot sunt acolo, merita sa le faceti o vizita!

10. Votter, s Vehicle museum Kaprun- este in cadrul unui hotel de 4 stele. Era chiar langa pensiunea noastra (gratis cu Summer Card, ar fi fost 4 EUR / persoana). Pentru admiratorii de masini vechi, merita vizita! Eu ma pricep mai putin, dar mi-am delectat ochii!

11. Kehlsteinhaus - Cuibul Vulturilor-Casa de ceai a lui Hitler- este in Germania, foarte aproape de Salzbug - se ajunge intr-o parcare (3 EUR), apoi se pleaca cu un autobuz (20 EUR/ familie) si pret de 6,5 km pe care ii faci in 15 min pe un drum lat de 4m (unde nu incap 2 vehicule, ei se asteapta intr-un punct... autobuzul care urca cu cel care coboara). A fost facut pentru un singur om, nu trebuia sa fie mai lat.

A fost facut in 1938, a durat 13 luni si a fosta facut de evrei... nu stim cati au lucrat si cati au murit acolo! Se ajunge intr-un loc unde e bine sa programezi ora intoarcerii (nemteste). As recomanda 2 ore pentru asta! Apoi intri intr-un tunel perfect facut si ajungi la un lift sapat in stanca care te urca 124 m si ajungi la Casa de ceai a lui Hitler, care acum este un restaurant, unde mai dainuie semineul daruit lui de catre Mussolini.

Se paote urca si se poate admira panorama. Lui Hitler cica nu prea ii placea aici! Sper sa aveti parte de vreme frumoasa, noi am prins, desi se anuntase ploaie! Merita vizitat. In timpul vizitei, bucuria peisajor este intunecata de faptul ca nu poti uita cu ce sacrificii si pentru cine a fost facuta, nu chiar departe in timp!

Cam atat depsre vacanta noastra... o sa revin si o sa postez poze... acum nu mai am timp!

Trimis de enacosmetics in 08.07.18 22:47:33
Validat / Publicat: 09.07.18 00:24:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 3159 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (enacosmetics); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 panorama Zell am See

[09.07.18 00:21:37]

@enacosmetics, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

[09.07.18 00:34:39]

Mutat în rubrica "Gastehaus Steger, KAPRUN" (nou-creată pe sait)

[09.07.18 00:37:18]

enacosmeticsAUTOR REVIEW
[10.07.18 21:47:03]

@webmaster87: Puteti desparti dumneavoastra mesajul... si obiectivele turistice pe care le-am vazut in zona sa se regaseasca cumva la rubrica Kaprun-Zell am See.

sebigeanina
[03.08.18 19:31:17]

Foarte frumos, am citit si votat cu mare placere. Cat despre poze ce sa mai zic sant farte frumoase.

enacosmetics, sebigeanina