ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2018
ÎNSCRIS: 18.08.11
JUN-2018
PREŢ: 600 euro

Descoperă Lefkada

Lefkada... o sa ma intorc

Nu știu alții cum sunt, dar mie Grecia insulară îmi oferă deocamdata tot ce am eu nevoie: liniște, putini umani, plaje pentru toate gusturile, munte și mare in acelasi loc, verde și albastru, nisip și piatra. Și cele doua infinituri unite, cer și mare, la care râvnește orice muritor care caută o fărâmă de nemurire.

Anul acesta am ales Lefkada, care are 90% din plaje cu pietre de toate dimensiunile. Cred că aș fi fost în stare să stau ore intregi in fund și să le adun. Nu aș fi fost mai fericita cu nisip.

Una dintre cele mai bune alegeri pe care le-am făcut, a fost o croazieră de o zi, in care poți să vezi si plaje la care nu poți ajunge decât de pe mare. Un alt avantaj e că nu ai avea timp fizic să vezi intr-o zi atâtea locuri. Vaporasul recomandat, a fost Makedonia Palace. Foarte bine organizat. Plajele pe care le-am văzut, au fost Porto Kastiski și Egremni din Lefkafa, si Afales pe insula Itaca. Am ajuns și pe Kefalonia, într-un sătuc port, Fiskardo. S-a putut face baie în diferite locații si sărind de pe vapor. Pe fiecare plajă am stat o oră. Toată croaziera a durat de la 10:00 la ora 18:30.

Mergeți să vedeți apusul de soare la Rahi in Exanthia. Merita. Sunt trei zone amenajate acolo. Barul amplasat minunat, restaurantul (care nu are un meniu stufos, dar care acoperă orice dorință și are niste preturi decente) si o zonă de băncuțe. De oriunde poți vedea cum marea îl papă pe soare.

Am incercat să vizităm câteva plaje de care

- Pefkoulia. Aici puteți petrece o zi întreagă. Pe plajă este o terasă numita Deck cu toate facilitățile: piscină, restaurant, șezlonguri in incinta terasei și pe plajă. Portiunea de plaja din dreapta, era mai pustie, am dat de puțin cam multi nudiști acolo deși sunt un mare fan al libertății de exprimare.

- Avali. Aici trebuie să fiți pregătiți pentru drum. Se coboară destul de mult spre mare, pe un drum îngust, abrupt și cu serpentine. Panorama de sus, e cu oprire de respirație. Plaja mai sălbatică și mai pustie. Nu e amenajată cu umbrele. E doar un baruleț miiic de unde poți lua ceva de băut.

- Egremni mi-a plăcut mult. E o plaja lunga, sub perete de stâncă. Gurile rele spun ca ea deține centura pentru cea mai frumoasa plajă din Lefkada. Și da, din tot ce am vazut, deocamdată, nu are cine sa i-o fure. In Lefkada.

- Porto Katsiki mi s a părut mică. Plină de șezlonguri. Noi nu am oprit pe plajă. Eu sinceră să fiu, mi-aș fi dorit să merg puțin mai încolo. Se vedeau încă doua plaje in continuarea ei, separate de stanca. Doar prin apă puteai ajunge la ele, dar gestul părea destul de curajos.

- Agios Ioannis. Prima plajă cu care am luat contact. Plina de cei care făceau kitesurfing. Un spectacol gratuit, pe care puteau să-l vezi stand comod pe spate. O mare zbuciumata acolo, perfectă pentru ei și pentru amatorii de valuri.

Orașul Lefkada are o promenadă ca in povesti. Cu un pod care trece Marea de Cristal și un dig pe care se plimbă prinți și prințese. Puteți petrece o seară acolo. Noi nu suntem amatori de viață de noapte, dar am inteles că Lefkada ar fi fost alegerea perfectă dacă ne-am fi dorit asta.

Pe langa Rahi, unde mi a placut, ca aveau si feluri de mancare pentru snobi ca mine, am mâncat în Ligia la doua restaurante: Koutouki, unde aveau portii imense de mancare si Xouras care a fost alegerea perfectă pentru fructe de mare și alte vietăți marine.

Alimentati in Bulgaria, înainte să intrați în Grecia. La costurile astea: vigneta pentru Bulgaria 15 euro, benzina mi-e frica sa o calculez, taxe de autostradă in Grecia 26 euro, trecut cu bacul pe la Bechet, 40 euro (taxe port, trecere etc), ne gândim serios sa mergem cu avionul și să inchiriem un scuter sau o mașină acolo.

Când am plecat, traseul a fost Sibiu - Bechet -Kulata - Ioanina - Lefkada.

La întoarcere, Lefkada - Parga - Ioanina - Kulata - Calafat - Sibiu.

Am vazut de curand niste poze din Lefkada... rar am mai avut sentimentul ca mai vreau o data...

PS:Nu uitați papucii de apă acasă. Noi i-am uitat. Am cumpărat unii din Jumbo.

Trimis de alisaL in 08.07.18 10:32:21
Validat / Publicat: 08.07.18 11:40:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Parga Corfu Thassos Halkidiki

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alisaL); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

ghisor [08.07.18 12:31:35] »

@alisaL: Nici mie nu-mi prea place sa merg de doua ori in acelasi loc, insa Lefkada e o exceptie. As merge oricand si a doua si poate si a treia oara.

Mai aveau lichiorul ala de vin si trandafiri la Rahi?

Am luat cateva sticlute in 2015 si mai am putin. Il beau ca pe vinul de-mpartasanie. De cateva ori pe an, cu lingurita .

Felicitari pentru destinatia aleasa.

alisaL [08.07.18 17:30:48] »

@ghisor:

Multumesc. Da, as putea fi un mic lefkadian Am plecat cu gandul ca na, poate totusi ar fi trebuit sa aleg altceva, ca sigur fac o alegere proasta, etc. Nu a fost asa.

Da, mai au lichiorul. Dupa o cana cu vin... s-a potrivit de minune

flaviana77 [09.07.18 13:35:26] »

frumos, mereu citesc despre aceasta insula, insa fotografiile pe care le vad de acolo pur si simplu sunt senzationale.

stiu ca trebuie neaparat sa ajung si eu acolo insa deocamdata nu a venit acel moment.

se vede ca ati avut un concediu reusit.

mi-a placut expunerea dvs.

elena18 [14.07.18 12:09:38] »

@alisaL: Buna, poti sa-mi spui te rog cat costa benzina in Lefkada? Multumesc!

Costi [14.07.18 18:02:57] »

@elena18:

Poate alisaL are mașină pe motorină, așa că la întrebare pot să-ți răspund eu.

La începutul lunii iunie, când am fost în Lefkada, prețul benzinei era, în general, puțin peste 1,6 €. Destul de des, mai mult.

Și asta e valabil peste tot pe unde am trecut.

Singura excepție este zona Preveza, unde am găsit prețuri spre 1,5 € litrul, la câteva stații de alimentare.

Ca atare, este bine să faci un plin în Bulgaria sau Macedonia (depinde pe unde vii), înainte de intrare în Grecia.

elena18 [14.07.18 18:14:12] »

@Costi:Multumesc frumos pt raspuns!

alisaL [18.07.18 13:56:05] »

@elena18:

Era minim 1,65 euro. Ar fi bine sa alimentati in Bulgaria. Dupa aia... cum mai aveti nevoie. Noi nu am alimentat in Bulgaria, asa ca am facut doua plinuri in Grecia. Trebuie sa recunoc, ca la capitolul asta, nu m am documentat :-)

elena18 [18.07.18 14:13:59] »

@alisaL:Multumesc frumos!

Onest [26.07.18 10:23:44] »

Eu am venit cu (... ed. WM...) in Lefkada, am avut doua ghide foarte bune. Nu recomand Odysseia (croaziera), un mos care sare pe o barca, discrimineaza romanii, in rest a fost super, Ionion Islands cu (... ed WM...) cu vaporul Nidri star 1, Parga.

Plaje recomandate: pefkulia, katisma, Milos, Agios Filli, Egremni, Porto Katsiki.

Toate cele bune!

webmaster [26.07.18 10:30:09] »

@Onest: ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

Puteți trimite, în schimb, aceste informații prin intermediul mesajelor personale (pe privat) - click pe numele utilizatorului, apoi, în fereastra nou-deschisă, pe linkul "Trimite mesaj pers".

Catalin Mate [14.12.18 14:20:10] »

@alisaL: Plajele cele mici si pustii de langa Porto Katsiki la care spuneai ca ai fi vrut sa ajungi - am incercat sa ajung eu la ele, chiar de pe plaja mare.

Am ajuns abia pana la jumatatea drumului, cand era sa fiu trantit de curenti in stanci.

Ramane un obiectiv pentru data viitoare

6 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
alisaL, Catalin Mate, elena18, flaviana77, ghisor, Onest