ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2018
JUN-2018

Către satisfăcător

Arabella, da sau nu...

15-22.06.2018

În primul rând nu e hotel de 4 stele.

Am ajuns în jurul orei 12.30. Nu am primit camera decât la orele 14.00. conform „statutului”. Aveam sa îmi dau seama peste vreo ora ca gradul de ocupare nu se apropia de 60%. Motivul invocat a fost „not ready” într-un fel de engleza care producea febra musculara la membrele superioare. Întrucât programul pentru masa de prânz stipula 14.30, bratarile „all inclusive” ni s-au dat la exact ora aia.

Camera am găsit-o singuri, băiatul de la recepție însărcinat (presupun) cu aceasta activitate, probabil ca avea siesta. Mobilierul poate fi caracterizat ca functional, în stare buna, dar în nici un caz de 4 stele, fiind fabricat din pal melaminat. Întreaga camera (spatioasa, 309) este acoperită cu gresie. Baia este utilata cu obiecte sanitare ieftine, fără nici o legătura cu clasificarea. Pentru duș este alocat un spațiu fără cabina sau cadita. Pur și simplu este delimitat de o perdea de musama, iar apa se scurge printr-un sifon de pardoseala. Pe un perete e doar bateria cu furtun pentru dus.

Curățenie se face zilnic, iar lenjeria de pat și prosoapele se schimba la 3 zile. Aerul condiționat este de tip splitter și se poate baza pe el. Beneficiati de sampon, gel de dus și sapun doar in prima zi.

Clădirea este construita în anii '80, renovata cândva, dar mentinuta curata. Mocheta se găsește pe holuri. Aveți la dispoziție 2 lifturi. Atenție! Pentru lift, parterul este de fapt 1 pe tastatura de comanda din interior. Pe afisaj se schimba socoteala. P, apoi 2,3... Amanunt interesant: nu cereți camera cu numar par ca e posibil sa va cazeze prin parcare. Camerele au doar numere fără soț.

Ce merita cu adevărat 4 stele este pozitionarea fata de paja. De la piscina hotelului parcurgi cam 50-60 de metri prin nisip pana intri în mare. Și la plaja și la piscina beneficiezi de 2 sezlonguri si o umbrela. Salteaua este 2 leva pe zi. Sezlongurile sunt suficiente. Prosoape de plaja nu exista.

Sa vorbim puțin despre personalul de la recepție, cel care îți creeaza prima impresie. Este instruit doar pe strictul necesar (pe principiul eu sap d-aici pan-aici). Nu va așteptați să fie cunoscatori ai limbii engleze. Nu au nici un fel de empatie pentru client. Le expui problema, iar ei îți dau în cap cu regulamentul. Clar anii '80, deși personalul nu sare de vârsta de 30 de ani.

Fapt observat de mine. În cursul diminetii, pe la orele 9.00 a sosit în hotel o pereche în jurul varstei de 55-60 de ani. Deși prezentau clar semne de oboseala, li s-a comunicat sec faptul ca vor primi camera doar la orele 14.00, și din momentul ăla s-a întrerupt orice comunicatie. Nu li s-a oferit nici măcar un pahar cu apa! I-am găsit pe la 12 dormind pe canapelele din lobby sub privirile indiferente ale celor de la recepție.

Dimineața am coborat (ca mulți alții) pe la 7 sa bem o cafea pe liniște și pe răcoare. Cafeaua se ia de la un expresor automat (ca sa nu va gândiți la prostii). Lipseau acele betisoare pentru amestec. Am solicitat unui băiat din personalul de servire sa aducă acele betisoare, și am primit indicatia să mă duc sa mi le iau singur de undeva din zona bucatariei.

Intru în zona presupunerilor. Cred ca personalul este sezonier. De fapt cred ca sunt studenți cu slujbe pe perioada verii. Sunt instruiti pe strictul necesar, mai mult decât atât nu fac. Se ocupa cu debarasarea meselor, și în general cu curățenia. Mare atenție, riști să-ți ia farfuria din fata, chiar dacă nu ai terminat.

Toate aceste aspecte m-au dus la concluzia ca acest hotel nu are un patron, e sigur hotel de stat. Deci clientul e tratat ca atare...

Sa vorbim despre mâncare. Sa nu va așteptați la ingrediente exotice sau neobisnuite. Legume, paste, pui, porc, vita. Pestele se găsea la gratarul aflat pe terasa hotelului. Din aceste ingrediente se făceau niște feluri de mâncare foarte bune. Respect bucatarului! Dimineața gaseai câteva feluri de salam, brânza, cas, măsline, ouă (sub toate formele cunoscute de preparare) acele faimoase friganele pe care era bătaie, clatite, gemuri de nu știu câte feluri... Ce sa mai zic! Pentru copii exista cereale, lapte cald... exista și un fel de agregat în care bagi sendvisurile pentru a le incalzi.

Locuri de parcare sunt destule. Problema e costul parcarii. Când intri în stațiune, la bariera apesi butonul și ți se eliberează un tichet. La plecarea din hotel prezinți tichetul la recepție și tot acolo plătești. 10 leva pe zi! Anul trecut era 10 leva pe sejur... Tichetul se valideaza printr-un terminal, ți se înmânează, apoi îl introduci la bariera la ieșire.

Nu-mi cereți sa recomand sau nu. Fiecare e liber sa decida dacă merita un sejur aici.

Trimis de Daniel64 in 01.07.18 15:03:55
Validat / Publicat: 01.07.18 16:27:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Sunny Beach, Golden Sands, Balchik, Veliko Tarnovo

VIZUALIZĂRI: 3269 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Daniel64); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Piscina, curata, cu o constructie interesanta. Desi adancimea e specificata la 1.40, este sigur 1.60 in zona cea mai adanca. Curatata zilnic, iar apa filtrata permanent printr-un sistem de recirculare.

[01.07.18 16:27:07]

@Daniel64: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

viki68r
    [01.07.18 20:10:38]

@Daniel64: 2568 euro???

[01.07.18 20:37:18]

@viki68r: mai probabil sunt LEI acolo, și nu euro

E regretabil când nu se specifică valuta, se dă naștere la multe asemenea ambiguități.

[01.07.18 21:21:52]

@viki68r: Lei, fara discutie. E greseala mea, dar va trebui sa ma obisnuiesc cu genul acesta de a completa niste rubrici.

viki68r
    [01.07.18 21:42:05]

@Daniel64: tocmai, dacă ar fi fost euro v-as fi înțeles dezamăgirea, cu acea suma v-ați fi permis un superhotel de 5 * din Turcia, sau Grecia așa însă la nici 600 de euro în România abia ați fi găsit ceva la 2* în sudul litoralului, nu fiți supărat, vor mai fi și alte concedii

[01.07.18 23:09:32]

@viki68r: E prea mult spus dezamagire. Nu a fost vorba de asa ceva pentru ca stiam la ce sa ma astept. Doar am subliniat niste aspecte... ciudate, ca sa nu zic mai rau. Tras linie, a fost destul de bine. Piscina, plaja, camera, mancarea in regula. Personalul a fost problema, dar ii poti ignora.

Si apropo de alte locatii, la inceputul lui mai am fost o saptamana in Hurghada, Egipt, la un hotel cu adevarat de 4 stele. Review-ul urmeaza sa fie aprobat.

[02.07.18 16:30:53]

@webmaster45:confirm coordonatele GPS

Erika B
    [07.08.18 12:35:37]

@Daniel64: Doamne ferește sa mă mai duc în hotelul ăla, anul trecut cu depresie am venit acasă de acolo. Am și 2 fete care efectiv nu au avut ce sa manince, așa mâncare slaba aveau, ieșeam seara la restaurante sa mancam. De camere sa nu vorbim, m-am certat la recepție ca astfel nu se putea cu ei pana mi-au dat o camera mai buna la et. 5, dar bacșișul de 20 de euro au luat-o în schimbul unei camere bune. Aveam o camera vai și amar cu mucegai și igrasie, nici hainele nu puteam sa le pun în dulap ca era stricata usa. Anul ăsta am fost la hotel Glarus nisipurile de aur, recomand. Vezi impresii hotel glarus.

Daniel64, Erika B, viki68r
    Alte impresii din această RUBRICĂArabella Beach Hotel: