ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.06.2018
  • --- F ---
    DIN: Mannheim Germania
    ÎNSCRIS: 23.10.09
    JUN-2018

Cat de scumpa este o vacanta pe insulele Seychelles?

Acest review se diferentiaza de celelalte scrise de mine pana acum si contine aproape doar informatii si nu o descriere a experientei mele pe aceste insule. Probabil ca va urma si aceasta in curand.

Cat de scumpa e o vacanta pe insulele Seychelles? Pot sa-mi permit sa merg si eu acolo?

Exact acestea au fost intrebarile care ma chinuiau si pe mine de mai multi multi ani. Am vizitat multe tari si multe insule la viata mea, una mai frunmoasa ca cealalta dar stiam ca apogeul, the top of the top ar fi Insulele Seychelles. Dar cumva, sincera sa fiu si din motive financiare am amanat mereu sa merg acolo. Acum ca aveam un motiv serions (implineam jumatate de secol) mi-am luat inima in dinti si portofelul in mana si mi-am zis … now or never!

Seychelles sunt defapt zeci de insule dar 3 insule sunt mai turistice si mai usor accesibile: Mahe unde aterizeaza toate avioanele internationale,

Praslin si La Digue . La Digue este defapt insula cu plaja cea mai fotografiata din lume (Source d’argent) si pe care trebuie sa o vezi daca vrei sa spui ca ai fost pe Seychelles.

Aici cateva recomandari cum sa faci ca sa reduci costurile pe Insulele Seychelles si ce trebuie sa stii ca sa nu fi dezamagit cand ajungi acolo.

1. Achizitioneaza biletele de avion separat si organizeaza-ti calatoria individual. Agentia de avioane franceza airfrance a introdus o noua companie lowcost joon care zboara la Mahe din Paris incepand de la 399 EUR / dus-intors. Deci daca ai noroc poti gasii bilete cu plecare din Bucuresti sub 500 EUR. verifica si agentiile arabe care ofera zbor cu escala in Emirate la ca. 600 EUR

2. Circula pe Insulele Mahe si Praslin cu autobusul – Un bilet costa 7 rupii (ca. 0,5 EUR) si autobusele circula des (cu toate ca soferii conduc ca nebunii) sau si mai bine si mai comfortabil

3. Inchiriaza o masina la o agentie locala la fata locului – la un pret de 45 EUR / zi cu asigurare inclusa (noi am inchiriat masina la echocars pe insula Mahe echocars.sc si la Capricorn Car rentals pe Insula Praslin capricorncarrental.com). Chiar daca se circula pe stanga inchiriaza o masina automatica (sa nu ai probleme cu schimbarea de viteze cu mana stanga) sa poti vizita si plajele neaccesibile autobuselor. Nu recomand taxiurile – sunt extrem de scumpe chiar si cele care folosesc taxometru

4. Renunta sa stai intr-un hotel si alege un apartament cu self catering ceea ce inseamna ca ai bucatarie dotata unde poti sa-ti faci singur de mancare. Aceasta te va scutii de cheltuieli imense prin restaurante. De ex. pe Insula La Digue o pizza costa 25 EUR. Cumpara din piata sau de la alimentarele unde cumpara si localnici (cu toate ca vei fi surprins ce preturi imense sunt chiar si la magazinele locale – de ex. 1 rosie = 20 rupii, 1 pepene mic = 45 rupii, 1 ou = 3,5 rupii o bere locala 25 rupii, o sticla de vin francez sau sudafrican 110 rupii, ½ litru rom local Takamaka 145 rupii (14rupii = 1 EUR). Dar totusi iesi mult mai ieftin decat daca mananci in fiecare zi la restaurante (chiar si la cele take away)

5. Daca ajungi pe Seychelles trebuie sa vezi Insula La Digue. Cu ferryboat-ul ajungi acolo in circa 1,5 h. Pretul este de circa 120 Euro dus / intors. Agentia de ferry este seyferry.com

6. Pe La Digue trebuie sa stai cel putin 2-3 zile. Doar o excursie peste zi este prea putin. La Digue este insula aceea care are minunatele stanci de granit direct pe plaja si care defapt este ceea ce a facut Seychelles atat de renumit. Alege una dintre vilele sau cabanele din interiorul insulei fara acces direct la plaja – distantele sunt mici si preturile difera enorm. Recomandarea noastra (Casa de Leela sau La maison de Charme). Ambele au bucatarie dotata complet si o mica piscina unde te poti racorii peste zi

7. Pe insula La Digue inchiriaza o bicicleta pt. 100 rupii / zi pentru a vizita toate plajele care mai de care mai spectaculoasa

8. Evita plaja Source d’argent intre orele 10 dimineata si 3 dupamasa cand este invadata de turistii care vin doar pentru un daytrip (Atentie plaja este cu intrare dar exista posibilitatea sa intri fara sa platesti si nu prin apa! cine doreste sa ii descriu unde se afla poarta de intrare a localnicinor care este nepazita ma poate contacta direct)

9. Alege pentru o vacanta relaxanta Insula Praslin (oricum ajungi acolo cand mergi pe La Digue – deoarce nu exista conectie directa Mahe – La Digue, toate vapoarele facand escala in Paslin) – in comparatie cu Mahe este mult mai placuta. Cele mai frumoase plaje sunt Anse Lazio si Anse Volbert (cauta sa gasesti un apartament aici – noi iti recomandam L'Hirondelle Self Catering Guest House)

Atentie! E bine de stiut dinainte, sa nu fi dezamagit cand ajungi acolo.

Evita sa stai in Victoria – Victoria este capitala nu tocmai frumoasa a Insulelor Seycelles fara plaja, prafuita si aglomerata. O vizita de cateva ore este mai mult decat de ajuns.

Recomandarea mea – nu-ti pierde timpul pe Insula Mahe – pleaca daca este posibil imediat mai departe pe insula Praslin si dupa aceea pe Insula La Digue.

Pe Seychelles ploua aproape in fiecare zi! De aceea totul este verde si plin de insecte. Daca ai fobie la paianjeni vei fi socat. Paianjeni vei vedea peste tot si sunt mari cat palma. Localnicii sunt atat de obisnuiti incat nici nu ii mai vad. Oricum nu sunt veninosi. Ferestete de tantarii si de musculite de nisip care musca mai ales seara la apusul soarelui.

Clima este atat de umeda incat hainele puse la uscat se imbacsesc si nu se usuca (cel mai bine le usuci in camera si nu pe balcon sau terasa)

Curentii de apa sunt periculosi – pe unele plaje este interzis sa intrii in apa – deci informeazate dinainte unde poti face baie si verifica si perioada de reflux cand pe unele plaje apa se retrage atat de mult ca nu poti inota deloc.

Ce e bine pe insulele Seychelles este ca nu exista turism in masa – nu exista hotele mari iar cele cateva lanturi hoteliere care au construit aici (mai ales pe Insula Mahe - precum Hilton, Bayan tree, Kempinski, Four Season au putine camere – majoritatea stil vila sau cabana si au plaja lor “privata”. Deci vei fi surprins cat de goale sunt unele plaje – nu de multe ori vei fi absolut singur pe o plaja magnifica. Nu uita sa duci cu tine tot ce ai necesar (patura, apa, mancare si neaparat nu uita sa te dai cu solutie sau spray contra muscaturilor de insecte). Pe majoritatea plajelor nu se afla absolut nimic! nici macar wc.

Nu uita ca te afli in Africa pe niste insule in mijlocul oceanului Indian – produsele importate (aproape toate) sunt extrem de scumpe (mai ales cosmeticele)

Seychelles este o destinatie pentru cautatorii de liniste si relaxare, soarele apune in fiecare zi la ora 6:30 seara si in cateva minute se face intuneric. Dupa aceea strazile sunt aproape goale si magazinele inchise - nu prea ai posibilitatea sa iesi la distractie sau sa faci ceva deosebit. Pregatestete sa petreci serile linistit citind o carte pe terasa ca sa nu stai in fiecare seara la televizor :(

Concluzie si recomandarea noastra:

Seychelles se merita doar daca mergi si pe La Digue. 9-10 zile sunt de ajuns. Recomandarea noastra 3 zile Mahe, 3 zile Praslin si 3 zile La Digue.

Budget aproximativ necesar pe cuplu: 3.000,00 EUR

600 EUR / bilet de avion + 120 EUR / bilet ferry + 20 EUR (autobus) alternativ 140 EUR masina inchiriata + 20 EUR (bicicleta pe La Digue) + 500 EUR / apartament + 100 EUR / mancare si bautura = intre 1.360,00 – 1.500,00 EUR / persoana.

Trimis de Pami* in 25.06.18 12:44:24
    Validat / Publicat: 25.06.18 14:09:26
    • A fost prima sa vizită/vacanță în SEYCHELLES

VIZUALIZĂRI: 14354 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Pami*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P03 tot pe la Digue... stancile de granit inconjoara toata insula

[25.06.18 19:59:03]

Dana2008
    [26.06.18 14:11:25]

@Pami: FELICITĂRI pentru articol si fotografiile minunate!

Peisajele sunt superbe!

Mulțumesc frumos pentru împărtășirea experiențelor voastre.

Sfaturile sunt foarte utile norocoșilor care vor ajunge acolo!

Cam ciudat să nu fie turiști pe plajă... O fi periculos? Sunt animale sălbatice sau rechini?

Călătorii plăcute!

mariana07
    [26.06.18 23:33:21]

Foarte utile sfaturile

adrianaglogo
    [27.06.18 09:13:21]

@Pami: Ce frumos! Si pozele sunt minunate.

Paianjenii aia sunt veniniosi sau nu?

Felicitari pt vacanta si articol.

Pami*AUTOR REVIEW
    [27.06.18 12:53:16]

@Dana2008 si @adrianaglogo cred ca majoritatea evita sa mearga acolo deoarece agentiile de turism cer preturi enorme. Daca mergi pe cont propriu, 1.600 EUR pe persoana pentru 2 saptamani (cam atat ne-a costat pe noi) nu mi se pare asa de scump. Te decurci foarte usor deoarece toti vorbesc engleza si franceza (sunt limbile oficiale).

Nu exista nici o boala tropica (precum Malaria) si nici animale veninoase.

Va recomand sa mergeti in primavara-vara cand nu ploua asa de mult. Am auzit ca in decembrie-ianuarie e potop. Plajele goale ne-au mirat si pe noi, chiar si Source d'argent pe La Digue era dimineata si seara aproape goala. Adevarul e ca sunt corali si pietre in apa astfel ca in unele zone e greu sa faci baie. Dar fiecare Insula are 1-2 plaje perfecte!

fra
    [07.11.18 16:08:44]

Deci înțeleg că ați fost relativ atenți cu banii.

Întreb ca să fiu sigură dacă am înțeles corect: dacă aș avea 2-3 conserve de acasă și mănânc din zone populate de localnici, aș putea să ies cu un buget mai mic per total? Sau ăsta al dumneavoastră e cam cel mai mic posibil?

(Nu mă refer la limita cea mai de jos, că până la urmă nu cobori sub ecuator ca să te uiți lung la fiecare monedă, dar vreau să am o părere realistă)

Pami*AUTOR REVIEW
    [08.11.18 12:28:19]

@fra: zborul cu avionul si transferul pe insule este ce e mai scump. Precum am scris si in concluzie budget aproximativ necesar pe cuplu: 1200 EUR / 2 bilete de avion + 200 EUR / bilete ferry + 20 EUR (autobus) – deci 1.420,00 EUR e fix doar sa ajungi acolo. Pe urma poti hotari tu cat platesti pe mancare si cazare. sunt apartamente cu self Catering unde iti poti face tu ce vrei (spagette cu sos de rosii de ex. Costa ceva la 2 euro) daca mergi la piata locala e mai ieftin. daca nu vrei direct in apropiere de plaja gasesti si pe la 50 eur / noapte dar atunci ai nevoie de Transport ca doar nu mergi pe seychelles sa nu ajungi la plaja; -). eu daca asi mai merge nici nu asi mai ramane deloc pe Mahe ci m-as duce direct pe La Digue - aici sunt stancile alea faine. Insula e atat de mica ca o poti face si pe jos si nu ai nevoie de transport. sunt 2 Magazine mai mari care vand produse localnice (oua, fructe, paine) f. ieftin. Poate cu ca. 2000 EUR in total te-ai putea descurca pt. o vacanta de 1 saptamana.

Ralu7
    [15.11.18 22:26:24]

Buna ????Felicitari pentru articol!!

Eu si sotul meu locuim in Uk si ne gandim sa facem o excursie in Seychelles pe cont propriu insa nu stiu daca ne-am descurca.

Nu am fost niciodata pe cont propriu doar prin agentii. (Tailanda, menorca, egipt).

Imi e putin groaza de insecte si sa nu imi fie rau de la mancare. Aproape in fiecare concediu am probleme 2 zile.

Ce ma sfatuiesti? Ar conta mult parerea ta.

Suntem un cuplu de 27,respectiv 29 ani.

PS:e nevoie de viza?

Crysluisa
    [04.04.19 14:14:11]

@Pami: Buna,

Foarte frumos explicat... Tocmai de aceea m-ar interesa si pe mine despre poarta de intrare la plaja Source d’argent

Multumesc anticipat!

adrianaglogo, Crysluisa, fra, mariana07, Pami*, Ralu7