ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.06.2018
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 24.06.18
JUN-2018

Un concediu de vis

Am ales aceasta destinatie de vacanta deoarece a fost la un pret accesibil iar conditiile sunt unele din cele mai bune pentru a calatori cu un copil mic. Am achizitionat sejurul aproximativ in luna februarie dupa ce primisem de la agentie mai multe variante pentru Turcia.

Am ales acest resort deoarece mi se parea cel mai potrivit pentru copii mici si aici fac referire la spatiile de joaca, piscine, topogane si alte atractii pentru ei.

In aeropoarte (Romania si Turcia) am fost asteptati de reprezentanti ai operatorului de turism, vorbitori de limba Romana si foarte amabili. Dupa aterizare in Antalya am fost condusi catre autocarul care urma sa ne duca pana in resort iar ghidul ne-a explicat cate ceva despre tara si traditiile Turcilor.

In resort am fost intampinati la receptie de personalul vorbitor de limba Rusa si Engleza, am fost condusi pana in camera si ne-a explicat cum functioneaza aerul conditionat, minibarul la discretie si daca avem alte nelamuriri putem sa contactam personalul de la receptie.

Resortul este format din 2 hoteluri cu deschidere la bulevardul principal din Kemer, in cladirea din dreapta se afla centru Spa iar in cladirea din partea stanga se afla patiseria si un bar. In interiorul resortului se aflau mini blocuri de P+2ET a cate 8 camere pe etaj, restaurant Italian, loc de joaca pentru copii, magazin de unde puteai cumpara strictul necesar ce ai uitat sa iei de acasa, piscina cu 3 topogane mari pentru adulti si copii mai mari, restaurantul principal, centru foto si o alta piscina mare cu bar si restaurant cu specific mediteraneean.

Temperatura a fost de 27 de grade dar din cauza umiditatii din aer se simtea ca la 35 de grade.

Meniul din restaurant este foarte variat si te imbie sa gusti din fiecare fel de mancare. Dulciurile sunt destul de bune iar la partea de bar bauturile locale si cocktail-urile sunt la discretie pana la ora 23:00, dupa aceasta ora "tarzie" aveai doar 3 variante de cocktail gratis precum si cateva bauturi locale. Bere Effes, cafea, apa, ayran, precum si cocktailurile non alcoolice erau la discretie non stop iar pe langa acestea puteai cere de la bar si mix de alune sau cipsuri.

Plaja este curata si formata integral din pietricele, cu incaltari pana la apa nu este deranjant la picioare. In zona fiind turisti in foste tari URSS predominant este limba Rusa pe care o vorbesc cam toti angajatii iar daca o persoana nu stie limba Engleza va chema indata pe cineva caruia i te poti adresa.

In resort am intalnit si cativa Romani precum si persoane din Republica Moldova.

Spectacolele erau in limba Rusa iar la show-ul de Karaoke, la fel.

Am achizitionat si 2 excursii oraganizate de catre operatorul de turism, una fiind in Antalya la Aquarium iar cealalta pe muntele Tahtali la o inaltime de 2365m deasupra nivelului marii, ambele au fost spectaculoase atat pentru copii cat si pentru parinti.

De pe munte se putea vedea marea si aproape tot tarmul, punctul de plecare al telecabinei fiind la doar 12 Km de resort. Urcare si coborarea aproximativ 15 min, timp in care puteai admira atat muntii cat si marea.

La Aquarium am putut vedea o sala plina cu reptile (serpi, cameleon, broaste, crocodil, paianjeni, s. a. m. d.)

Alta atractie de la Aquarium a fost Ice World, aceasta fiind o camera frig unde puteai vede figurine de gheata, zapada, mini partii unde te puteai da cu colacul. Imbracamintea era oferita de ei, aici singurul inconvenieint fiind ca nu aveau imbracaminte pentru copii mici.

In zona de Aquarium am putut admira pesti din multiple zone ale planetei, mai multe soiuri de rechini, pisici de mare. Treceai pe langa fiecare acvariu si ramaneai foarte impresionat de coloritul pestilor iar aproximativ la ora 12:00 un scafandru a intrat sa hraneasca rechinii. Am trecut printr-un tub de sticla si vedeai cum toate creaturile din acvariu pot trece deasupra capului.

Referitor la ce poti cumpara din statiune:

Aproape la fiecare parter de cladire se afla cate un magazin, care mai de care mai colorat si aspectuos.

Angajatii din magazine vorbesc Rusa dar aproape peste tot am gasit si cate un vorbitor de limba Engleza.

In Kemer sunt 2 sau 3 magazine de haine LC Waikiki, DeFacto si alte magazine locale.

Am intrebat ghidul nostru in ce moneda este mai bine sa platim suveniruri sau alte cele pe care vrem sa cumparam iar aceasta ne-a spus ca e OK in euro. Nu a fost asa! Din punctul meu de vedere cel mai bine este sa scoti de la bancomat direct din statiune Lire sau Dolari. 1$=4.6Lire iar 1E=5.5Lire desi la toate magazinele Dolarul era la fel ca Euro (un magnet=1$ sau 1E).

Camerele aratau aproximativ de 4* iar internetul mergea foarte greu, acesta fiind foarte accesibil din lobby sau de la barul de langa piscina.

Anul urmator intentionam sa mergem tot in Turcia dar pe o plaja cu nisip si cel mai probabil alegem tot un hotel din lantul Crystal, acestia detinand 12 astfel de resorturi.

Daca aveti nevoie de mai multe detalii va rog sa imi scrieti si in masura in care pot am sa va raspund.

Trimis de luci1vasile in 24.06.18 15:20:02
Validat / Publicat: 24.06.18 17:44:56

VIZUALIZĂRI: 3539 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (luci1vasile); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[24.06.18 17:04:17]

@luci1vasile: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[24.06.18 17:37:34]

@webmaster45: Da, pozitia este exacta.

[24.06.18 18:04:45]

voyager
[24.06.18 21:45:36]

@luci1vasile: ați mai fost în Antalya? Daca da, unde? Dacă ne poți spune.

[25.06.18 00:33:29]

@voyager: In antalya am fost doar la Aquarium. Aveam posibilitatea sa mergem la Mall pentru shopping dar am renuntat. Ghidul nostru putea aranja si o astfel de excursie. Shopping poti face si in Romania desi preturile la unele articole sunt mult mai bune acolo decat la noi. Calitatea hainelor este buna (aici fac referire la magazinele mari cu un nume cunoscut).

Daca mergeti prin agentie si vi se aloca un ghid care sa va ajute pe parcursul sederii voastre acolo, nu ezitati sa il contactati pentru a cere informatii. Este interesul lor sa va vanda excursii desi acestea pot fi achizitionate si de la Hotel sau chiar de la alte agentii locale.

Noi am comunicat cu domnisoara ghid prin whatsapp.

[26.09.18 19:37:01]

Îmi place resortul pentru că este chiar în centru. La anu vrem să mergem aici Multumesc

[26.09.18 21:22:17]

@Capruia: nu este chiar in centru. Pana la centru sunt cateva minute bune de plimbare dar e destul de frumos.

[26.09.18 23:10:01]

@luci1vasile: Multumesc pentru raspuns încă sunt in vizionari și cercetări despre acest resort deși face parte din lanțul Crystal (am fost la Crystal Sunset Luxury din Side) inca mă documentez și sper să nu depășească 1400 euro pt 2 persoane

deeasweet26
[05.07.19 19:58:54]

@luci1vasile plaja cum este?

In apa sunt pietre?

Multumesc mult!

[06.07.19 09:02:13]

@deeasweet26: eu sunt acum aici și da sunt pietre dar un peisaj de vis

[14.07.19 20:16:34]

@Capruia: Noi tocmai ce ne-am intors din turcia. Anu acesta a fost putin mai plictisitor pentru ca nu am avut ce face in afara hotelului. Am ales Crystal Tat langa Belek. Pana in Belek erau aprox 13 km si nu cred ca merita luat taxi pana acolo doar de promenada... Distractie placuta sa aveti daca inca va aflati in Concediu.

[14.07.19 20:28:46]

@luci1vasile: Ne-am intors acasa din păcate ???? A fost frumos la Aura ???? Trebuia să te interesezi înainte de distanța dintre resort și centrul stațiunii. Eu întotdeauna mă uit pe google maps. Numai bine!!

[14.07.19 20:35:42]

@luci1vasile:

[14.07.19 20:38:02]

@Capruia:

: Ne-am intors acasa din păcate ???? A fost frumos la Aura

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[14.07.19 20:38:38]

@Capruia: ne-am interesat dar asta e situatia cand trebuie sa mergi impreuna cu prietenii (alta familie), trebuie sa gasesti ceva comun. La mine a fost plictisitor si din cauza starii de sanatate care nu m-a lasat sa ma distrez mai mult. Totsi e bine ca mi-am revenit la 2 zile dupa ce am venit acasa...

[14.07.19 20:40:01]

@webmasterX: voi scrie cu siguranță

[14.07.19 20:43:16]

@luci1vasile: Sănătate multă!!

lilicoza
[21.12.19 10:06:03]

@Capruia: Buna. Asa vrea si eu cateva detalii. Resortul are minibar in cameră? Pe plaja se poate manca? Cafeaua e buna? Se aprovizionează în fiecare zi? Exista si Topogane pentru copii mai mici, de 3-4 ani? Noi vom merge pt prima data iN Turcia. 2 adulți cu 2 copii de 3 si 9 ani. Bugetul pentru acest hotel nu este foarte mare. Daca aveti si alte recomandari la un buget de 1200 euro va rog sa imi spuneti si mie.

[21.12.19 11:01:33]

@lilicoza: Kemer-ul are plajă formată din pietricele. Dar o apă foarte limpede deorece muntele este aproape. În privința bugetului pentru Crystal Aura noi am plătit 1300€ doar două persoane. Vă recomand Lara pentru copii

Capruia, deeasweet26, luci1vasile
Alte impresii din această RUBRICĂCrystal Aura Beach Hotel: