ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.06.2018
ÎNSCRIS: 24.06.11
JUN-2018

încărcat de pe telefon!

Descopera Pefki

Pefki se afla la 30 km de Edipsos, fiind cea mai nordica statiune din Evia.

La intrare in Pefki se afla o mini padurice de pini care erau paziti de pompieri. Pefki inseamna in greaca pini.

Statiunea are un trotoar generos, aici gasim multe taverne, un loc unde se vinde peste proaspat; aproape de port, trei supermarket-uri, magazine cu suveniruri, o brutarie, cofetariesi agentii cu excursii.

Nu am gasit centru de inchiriat masini.

Plaja este lunga circa 3 km cu pietre, pietricele si putin nisip. Intrarea in apa se face treptat. La capitolul copaci aici predomina maslinii si smochinii, foarte putini lamai, mandarini fiind un loc mai salbatic.

Cazarea a fost la Hotel Myrtia, aproape de plaja si de centru.

Legat de excursii noi am luat doar la Atena (35euro de pers.) cu agentia unde am fost cazati.

La taverna o portie de sardine la gratar 5 euro, souvlaki 8 euro, bere 4 euro, fructe de mare mix 8 euro, gyros 2 euro, cafea greceasca 1 euro, etc...

La supermarket: apa plata un bax 1.50 euro, rosii 1.20 euro, caise 2 euro, vin roze 5euro, inghetata la cornet neagra 1.70euro, etc...

A fost un sejur interesant care ma revigorat.

Trimis de lilianaooo in 24.06.18 08:36:20
Validat / Publicat: 24.06.18 10:21:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Olympic Beach, Insula Corfu, Insula Zakinthos, Orasul Parga, Insula Lefkada si Insula Kefalonia.

VIZUALIZĂRI: 4268 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lilianaooo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Apus de soare in Pefki

[24.06.18 10:18:55]

Cazarea a fost la Hotel Myrtia, aproape de plaja si de centru.

Poate găsești timp să ne scrii și impesiile despre cazare ca review separat.

Poți folosi linkul direct SCRIE REVIEW hotel Myrthia

marynna28
[24.06.18 23:38:35]

Faine poze si utile informatiile despre preturi, mi se par mai mici decat prin alte locuri din Grecia. Intrebarea mea este: dupa ce intri in apa sunt pietre sau exista si portiuni cu nisip? Marea e in general linistita sau sunt valuri? Caut informatiile astea de ceva timp si nu reusesc sa gasesc prea multe detalii.

[25.06.18 16:27:10]

@marynna28: Este nisip acolo unde este apa adanca. Marea in general a fost linistita si un pic mai rece. Valurile se formau cand trecea un vas sau daca era furtuna pe undeva. A fost un sejur interesant.

marynna28
[26.06.18 12:01:03]

@lilianaooo: Multumesc pentru raspuns, Liliana, imi este folositor pentru ca la inceputul lui septembrie cred ca voi ajunge si eu acolo iti doresc multe concedii interesante si de acum incolo!

[27.06.18 17:05:52]

@marynna28:Cu placere. Concediu placut!

Iuliana68
[02.07.18 15:15:26]

@lilianaooo:

Buna ziua!

In luna august plecam pentru prima data in vacanta in insula Evia - Pefki. Puteti sa-mi spuneti care este regimul de inchiriere al senzlongurilor? Se plateste taxa sau trebuie sa consumi ceva incadrandu-te intr-o suma minima?

Vacanta frumoasa!

[02.07.18 17:28:22]

@Iuliana68: Trebuie sa cumparati o bere, un suc sau cafea si sezlongul este asigurat.

Iuliana68
[03.07.18 10:30:15]

Multumesc!

[03.07.18 22:46:09]

@Iuliana68: Cu placere!

[03.08.18 15:27:59]

aveti cumva recomandari pt tavern - unde anume este ok de mancat. ca si preturi par f ok vs. alte parti... si alta intrebare - ati vizitat si Loutra Edipssou cu baile sale termale? cum e plaja in pefki vs. loutra edipsou?

[03.08.18 15:33:06]

as vrea sa va mai intreb cum ati calatorit la alte destinatii de pe insula? ati inchiriat masina? exista si transport local? ati recomanda Pefki pt un sejur dedicate plajei (nu neaparat excursii) - e o locatie ok din acets punct de vedere? Multumesc anticipat!

[03.08.18 23:58:31]

@Sosorina: Am descris ce am mancat insa sunt taverne multe si variate, nu am o recomandare. Am testat si apa termala de la Edipsos care tasneste di stanci insa nu ma impresionat asa tare. Plaja din Pefki este mai salbatica si cu o lungime de 3 km. Cea din Edipsos este mai mica, noi am fost pe fuga si nu am stat la plaja.

[04.08.18 00:10:49]

@Sosorina: In Pefki nu era centru de inchiriat, doar in Edipsos iar cu transportul in comun exista dar nu are un program fix. Noi am ales relaxarea si acest sejur a fost de vis.

[06.08.18 11:41:51]

@lilianaooo: multumesc mutl de tot! imi sunt foarte utile aceste informatii! sunt foaret curioasa cum e la loutra dar clar obiectivul major al vacantei pe care o doresc este relaxarea si multa mare, nu neaparat bai termale si plimbare prin oras. Toate cele bune!

[07.08.18 11:23:01]

@Sosorina: Cu placere.

[07.08.18 15:46:16]

@lilianaooo: as vrea sa va intreb totusi daca stiti cumva ce alte excursii propunea agentia locala inafara celei la Atena de 35 eur. Exista cumva si "turul insulei in partea de nord"? aveti idee ce obiective erau cuprinse aici? aveti vreun nr al ghidului local care v-a insotit in excursie?

Iuliana68, lilianaooo, marynna28, Sosorina
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Pefki și împrejurimile: