ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.06.2018
ÎNSCRIS: 21.06.14
MAY-2018
team-building

H2 Hotel Berlin Alexanderplatz — un hotel low budget cu multe puncte forte

15 mai, orele 10. Aeroportul Internațional Henri Coandă, București. Destinația Berlin.

Nu o pot numi escapadă ci mai degrabă un scurt program de teambuilding, de 2 nopți, 3 zile. Să găsești un hotel în inima capitalei Germaniei poate fi o adevărată aventură, pe orice site de rezervări online. Țin să menționez de la bun început că bugetul alocat exclusiv pentru cazare era de maxim 400€ într-o zonă centrală a orașului, pentru doi adulți. La o simplă căutare pe Booking primul hotel afișat, cel mai vândut de altfel, a fost H2 Hotel Alexanderplatz. Nu știam unde este localizat cu precizie hotelul astfel că am intrat pe hartă pentru a-i găsi poziționarea. Descopăr repede că Alexanderplatz este în inima Berlinului de unde aveam legătură direct către Messe Berlin, locul unde s-a desfășurat FESPA 2018, evenimentul pentru care mă aflam în Berlin.

În primă fază, hotelul arăta mai mult decât decent pentru cele 2 stele pe care le are - aș putea să-l asociez cu Hello Hotels din București, ambele fiind perfect pentru tranzit. Pentru cele 2 nopți (15-17 mai), cameră twin cu două paturi de o persoană și mic dejun inclus, prețul afișat, cu reducerea Genius și anulare gratuită până pe 14 mai, era de 221,2€ (1025 lei). Tariful include 7% VAT și 5% taxă de oraș. Ne încadram perfect în buget, motiv pentru care am rezervat într-un final la H2, după alte căutări.

În general, prețurile pentru orice hotel din Berlin variază de la o zi la altă și de la o perioadă la alta în funcție de evenimentele de orice natură care au loc în oraș. În zilele sau perioadele cu pricina, tarifele pot fi cu până la 15%-20% mai mari.

După un zbor de 2 ore (primul zbor cu avionul de altfel), am aterizat pe aeroportul Schönefeld situat în sudul capitalei la ora 12, ora Germaniei. Nu ne-am interesat de dinainte care este harta rețelei de transport public în comun, fapt care ne-a dat puține bătăi de cap. Am ieșit din aeroport și am luat-o strategic, după un semn care părea a fi de metrou. Am traversat aleea care face legătura dintre aeroport și trenurile de oraș din Berlin.

Cum se ajunge de la aeroport la hotel?

Cea mai rapidă metodă de a ajunge de la aeroportul Schönefeld la H2 Hotel Alexanderplatz este folosind trenurile de oraș. De știut că în Berlin se găsesc trenuri de oraș denumite S-Bahn (remarcabil printr-un S alb pe fundal verde), metrou denumit U-Bahn (remarcabil printr-un U alb pe fundal albastru), autobuze, tramvaie și trenuri regionale (cum sunt regio-urile la noi). Pentru o mai bună informare despre rețeaua de transport recomand următorul videoclip.

Harta de transport în comun a Berlinului este împărțită în 3 zone (A, B, C) , A fiind zona centrală, B zona din împrejurimile centrului și C zona limitrofă. Ea poate fi consultată aici – la prima vedere, dă bătăi de cap. Prețurile diferă în funcție de tipul abonamentului și de zonele alese pentru transport. Personal recomand abonamentul de o zi pentru cei care doresc să exploreze orașul, el costă 7 euro pentru zona AB, 7,4 euro pentru zona BC și 7,7 euro pentru toate trei. Am optat pentru cel de 2 ore în prima zi pentru că am vrut să rămânem prin împrejurimile pieței Alexander. Acest bilet de 2 ore costă 3,4 euro de persoană și include toate zonele (aeroportul Schönefeld se află în zona C). Biletele se pot procura de la automatele roșii sau galbene din fiecare stație, plata se poate face atât cash, cât și cu cardul. În stația de la aeroport există și 2 case normale. În celelalte stații nu am observat decât automate. Nu există validatoare în trenuri ci doar pe peroanele fiecărei stații.

Toate tarifele pentru S-Bahn le puteți găsi aici

Așadar, am luat S9 în direcția Spandau, fix 12 stații conform Google Maps, până la Alexanderplatz. Călătoria a durat aproximativ 40 minute după ceasul meu, iar trenurile vin cu o frecvență de 20 minute. Vagoanele sunt decente, curate, dar nu lipsesc excentricii nemți îmbrăcați în tot felul de haine ce îți iau ochii, cu o bere sau un vin în mână.

Odată ajunși în stația Alexanderplatz, am scos Google Maps-ul la înaintare, am trecut pe lângă Galeria Kaufhof (un mic centru comercial), turnul de televiziune și berăria Hofbräu - berea e genială, atmosfera excelentă, mâncarea foarte bună, iar în fiecare seară oamenii stăteau la coadă ca să intre în berărie.

Hotelul

H2 Hotel Alexanderplatz este situat, după cum îi spune și numele lângă piața Alexander și împarte aceeași clădire cu celălalt hotel din lanțul H Hotels, H4 Hotel Alexanderplatz. Locația este ideală (cea exactă Karl-Liebknecht-Str. 32a, Mitte, 10178), fiind situat în centrul orașului, oferind acces la toate mijloacele de transport în comun. Diferența dintre cele două hoteluri constă în comfort, primul fiind de 2 stele, iar cel din urmă de 4 stele. În locul actualului H4 a fost în trecut Ramada, clădirea fiind preluată intregral de H Hotels. H4 are un tarif pe noapte/cameră dublă mai mare cu aproximativ 200 lei față de H2. Camerele au aproape aceeași dimensiune, 19m2 pentru H2 și 20m2 pentru H4, conform Booking. În tot hotelul există camere duble sau twin, dar și camera cvadruple, pentru patru persoane, cu paturi supraetajate.

Check-in-ul

Imediat ce am ajuns la recepție, o doamnă drăguță ne-a ajutat cu formalitățile de check-in, simple de altfel, se dă o factură pe persoană fizică sau juridică, se comunică intervalul orar de servire a micului dejun și cartelele de acces în cameră. Am remarcat din prima clipă zona de servire a micului dejun aflată în dreapta recepției, un fel de open-space relativ mic.

Ce mi-am mai atras atenția a fost un automat pentru self check-in, perfect pentru turiștii care au achitat sejurul online (nu am fost atent dacă condiția este ca rezervarea să fie făcută pe site-ul lor sau pe orice alt site de profil).

Am preluat cartele de acces și cu doar 5 pași în față am ajuns în fața lifturilor, 3 la număr, funcționale doar pe baza cartelei magnetice. Era să uit, lângă lifturi există încărcătoare pentru telefoane și tablete – mi se pare destul de old, dar nici că am remarcat mai mult de 2-3 prize în zona recepției.

Camera

Am primit camera 302 situată la etajul trei, fix lângă lifturi, cu vedere la șoseaua din fața hotelului. Intrarea se face pe baza cartelei magnetice. În esența ei, camera este mică, tip tranzit, cu parchet pe jos, tv lcd, două paturi de o persoană, un scaun ascuns și o bară pentru umerașe pe post de dressing - insuficient, cuier, un taburet, mini-birou și telefon. Geamurile nu se puteau deschide mai mult de 15%, abia puteam scoate mâna pe geam. Paturile aveau saltele destul de inconfortabile, iar pernele un dezastru, am dormit mai bine cu capul pe saltea, puteam face lejer o minge de tenis din ea.

Baia camerei noastre a fost mare, dotată toate cele necesare. Ușa din sticlă aproape că m-a făcut să iubesc camera (am o plăcere nevinovată pentru ușile din sticlă, dau senzația de mai mult spațiu). Ușa putea închide atât baia, cât și wc-ul, care era separat, în colțul din dreapta, astfel încât baia putea fi folosită de două persoane în același timp (de aici îmi dau seama că nu este un hotel pentru familiști, ci mai degrabă pentru teambuilding sau alte excursii în grup).

Am avut cabină de duș, foarte curată, cu baterie de tip termostat (o altă plăcere nevinovată a subsemnatului) care, recunosc, mi-a jucat feste în ciuda instrucțiunilor de pe perete – probabil s-au gândit că turiștii n-au aflat încă de o astfel de tehnologie, furtun de duș flexibil – semn că s-au gândit la calitate chiar dacă vorbim de un hotel de doar 2 stele. Lavoarul era din lemn fiind suficient spațiu pentru obiectele de igienă personală. Am mai găsit un feon care funcționa doar 2 minute, după care intra în stand-by. Deasupra wc-ului erau 2 rafturi de sticlă luminate, nu le-am găsit rostul. Proasoapele (2 de mâini, 2 de corp și unul de picioare) foarte curate, le-am folosit cu încredere. Apa caldă la discreție, pardon, ce apă caldă, fierbinte e puțin spus. Probabil s-au gândit că dacă vreau să fac o ciorbă să nu mă complic prea tare. De multe ori am spus că am găsit cea mai fierbinte apă, dar nemții parcă s-au gândit că poți avea ouă fierte nu numai la micul dejun. :)

În camera există și aer condiționat (climatizare mai bine zis) pe care nu l-am folosit. Seara am putut dormi cu geamul parțial deschis.

Balcon NU există, la fel și minibar.

Curățenia s-a făcut doar o dată întrucât am stat doar 2 nopți. “Cameristul” ne-a aranjat paturile, a spălat pe jos în baie, a schimbat proasoapele și a luat gunoiul. Nimic de reproșat.

Micul dejun

Micul dejun este servit în intervalul 6:30-11, mai mult decât suficient pentru turiști matinali și turiști somnoroși. Mai toate pachetele pentru H2 au incluse mic dejun fabulos, cum este denumit pe Booking. Fabulosul se strecoară printre bucatele servite la mic dejun. Am avut parte de omletă, ouă ochiuri, puține mezeluri, pâine albă și integrală feliată și chifle, cașcaval, roșii, castraveți, cașcaval, gemuri și, mai pe gustul meu, de curând un mare fan healthy food, iaurt natural sau cu fructe, fulgi de ovăz, mix de semințe și fructe deshidrate, perfecte pentru un mic dejun sănătos. La capitolul băuturi, cafeaua a fost bună, automatele erau profesionale și să nu uit de lapte și suc de fructe original Granini de portocale și mere. Tot ce am servit a fost pe gustul meu, nu am găsit nimic stricat, rece sau învechit.

Cum am spus puțin mai sus, micul dejun este servit într-un open-space lângă recepție, foarte bine decorat, întotdeauna s-a găsit loc pentru toți deși la prima vedere spațiul pare mic.

Se poate servi și prânzul, noi puteam lua parte la un Business Lunch ce cuprindea un burger și o salată în stilul lor la 6,5 euro. Din ce am văzut, serveau și pizza, salate și burgeri la orice oră, 24/7 la prețul convenabile comparativ cu prețurile de la terasele din piață. Tot în zona micului dejun, există și un mic magazin, de unde îți poți lua apă, legume & snacks. Prețurile sunt piperate, ajungând să le depășească pe cele de la noi de 4-5 ori – un lucru obișnuit în Berlin. Există fructe la discreție (banane și mere) non-stop.

Wi-Fi

Hotelul oferă internet wireless securizat prin Telekom cu user și parolă înmânate la check-in. Nu i-am testat viteza exactă, a mers în limite normale pe telefon, în cameră și la recepție. Există conexiune LAN, prin cablu, în fiecare cameră. Nu am testat-o, neavând laptopurile la noi.

Aspecte generale

H2 Hotel Alexanderplatz Berlin s-a dovedit un partener de călătorie excelent. Ce pot să remarc este diferența dintre un hotel de 2 stele de la ei și unul de la noi. Prima dată m-am gândit să-l asociez cu hotelurile de pe litoralul nostru, dar mi-am dat eroare. A doua oară am încercat să-l pun în balanță cu Hello din București, un hotel care este unde trebuie, dar parcă nemții au fost atât de atenți la detalii, cromatică și design încât îl face de necomparat. Au îmbinat albastrul care predomină în logo-ul, afișele, flyerele lor și chiar și pe roll-up-urile amplasate lângă recepție. Am încercat cu greu să găsesc ceva negativ și uite că nu mi-a ieșit. Curățenia este impecabilă în tot hotelul, holurile sunt mochetate și nu par deloc de 2 stele. Ceva îmi spune că acești oameni au fost nedreptăți cu clasificarea. Parcă meritau 3 stele. Desigur, există alte hoteluri cu dotări și mai moderne, dar pentru 3 zile, H2 s-a dovedit a fi perfect.

Concluzie

Recomand hotelul pentru raportul calitate/preț excelent, pentru curățenie și design, amabilitate și responsabilitatea pe care o au în privința menținerii hotelului la cote ridicate, deși este cel mai vândut hotel de pe Booking pentru acest segment, iar cele 14.137 comentarii și scorul de 8,5/10 spun totul. Cel mai probabil, în România, dacă un hotel de 2 stele ar fi avut atât de multe comentarii și implicit foarte mulți vizitatori, cu siguranță ar fi fost mici nereguli, iar atenția la detalii ar fi fost departe de realitate.

Mulțumesc pentru citire!

Trimis de andreieu in 16.06.18 23:00:45
Validat / Publicat: 17.06.18 09:32:12
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GERMANIA

VIZUALIZĂRI: 1098 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreieu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 H2 Berlin Alexanderplatz - un hotel low budget cu multe puncte forte - Intrarea
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 71.55 EUR pe cameră

crismis
    [17.06.18 10:38:56]

@andreieu: În primul rând, bine ai revenit, ți-am simțit lipsa!

Foarte drăguț hotelul tău, elegant și modern; mi-a plăcut mult designul blatului de la capătul patului, sugerând bulele ce-și caută drum spre suprafața apei. Mi-au plăcut și spațiile comune, zona de luat masa. Și... felicitări pentru opțiunea de a mânca sănătos!

... Dacă zici că H4 ăla s-a chemat cândva Ramada, înseamnă că acolo am stat acum vreo câțiva ani, cu ocazia unui congres (care tot la Messe s-a ținut).

[17.06.18 10:44:19]

@andreieu: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

andreieuAUTOR REVIEW
    [17.06.18 12:13:14]

@crismis: Hellooo!

Revenirea sper să fie de durată, așa am spus mereu, dar nu mi-ai mai ieșit ca pe "vremuri". Probabil din cauza vibe-ului general care mi se pare mai rece.

Chiar mi-aș dori un apartament cu un design asemănător hotelului. Ar fi nice. Referitor la H4, a fost în trecut Ramada, am văzut ceva poze din 2013 cu logo-ul lor la intrare.

@webmaster: Poziționarea este în regulă, doar că observ că "pin-ul" cu numărul 2, cel de lângă H2 este încă trecut la voi ca Ramada Alexanderplatz. Rog înlocuire cu H4 Berlin Alexanderplatz Hotel, numele actual. Mulțumesc!

[17.06.18 12:30:40]

[17.06.18 12:44:22]

@andreieu:

Rezolvat, mulțumiri de sesizare

amfostacolo.ro/hotel9.php ... berlin&id=16054

crismis
    [17.06.18 13:07:06]

@andreieu: Ți se pare mai rece vibe-ul general?! Dacă te referi la AFA, vino la primăvară la întâlnirea anuală a comunității! Și-ai să vezi "pe viu"!

andreieu, crismis, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂH2 Berlin Alexanderplatz Hotel: