ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.06.2018
ÎNSCRIS: 22.04.12
JUN-2018
single

Lottehaus – Pe urmele lui Goethe in Casa Lotte

Cand am fost mic am auzit la gradinita sau la scoala de povestea celor doua Lotte. Si am citit-o in limba germana ca asa se cuvenea. Nu despre aceste Lotte am sa scriu acum. Dar tot despre o Lotte din Germania, cea mai renumita Lotte de pe aici.

Situare

Lottehaus se gaseste pe Lottestrasse, chiar asa! La nr. 8 -10, cod postal 35578. Cu codul postal gasesti in Germania orice adresa, este elementul de referinta in cautarea de adrese. Sa va mai dau cateva mici indicii. Trebuie sa ajungeti in Altstadt (centrul sau orasul vechi), de care va povestesc separat, caci este …. o poveste in sine. In Altstadt va conduc indicatoarele si veti ajunge usor la Centrul de informatii turistice (cel mai documentat din cate am vazut vreodata, inclusiv cu o brosura foarte prietenoasa si utila pentru Neubuerger – cetateni noi)), in Domplatz (Piata Domului), pe care il vedeti si din afara orasului, daramite din apropiere. De aici urmati indicatorul Lottehaus si dupa cateva minute in urcus usor ajungeti la adresa vizata. (3 minute si 40 secunde)

Cine este Lotte? Ce este Lottehaus?

Lotte e Charlotte! Charlotte Buff! Lottehaus este astazi muzeu. Aici s-a nascut si a petrecut primii 20 de ani de viata domnisoara susnumita pana a devenit doamna sau sa fiu mai precis pana s-a maritat.

Casa a fost ridicata in anul 1653 si a servit ca sediu administrativ al Ordinul german de Marburg si a completat alte doua cladiri administrative existente pana atunci. Denumirea de Lottehaus a capatat-o dupa ce in anul 1863 cetatenii din Wetzlar au ridicat aici un monument comemorativ al Charlottei Kestner, nascuta Buff. Dar totusi cine este aceasta Charlotte? Sa va spun mai bine de J W Goethe. Genialul Goethe a cunoscut-o in anul 1772 pe Charlotte Buff pe cand lucra vara ca si practicant la Judecatorie. Lotte este muza lui Goethe, care este evocata si in opera “Lotte” in primul sau roman “Die Leiden des jungen Werthers" (Suferintele tanarului Werthers, 1774).

Muzeul Lottehaus

Daca platiti 3 EUR intrarea primiti un fel de receptor de telefon urias, model secolul XX, cu niste butoane si o fituica cu niste coduri de tastat in anumite puncte ale traseului de vizitat. Atunci receptorul va vorbi cu tine si tu il vei asculta sa afli ce vizitezi. In limba lui Goethe si a lui Lotte.

Totul incepe cu o explicatie despre superba casa veche pe care o vom vizita. Si trecem din camera in camera, la parter si la etaj. Mai exista ceva si mai sus de etaj, dar accesul vizitatorilor este acolo interzis.

In muzeu se gasesc obiecte, tablouri si fotografii care au apartinut familiei Buff. Mobilierul este din secolul XVIII. Cateva camere prezinta expusa opera scrisa a lui Goethe.

Mai gasim si foarte multe editii tiparite ale operei Wether, care desi fara FB si whatsup a captat un succes international rasunator cu raspindere imediata, ceva care astazi s-ar numi viral. Si exemplarul original este expus. De altfel raspinderea aceasta s-a numit la vremea aceea “febra Werther”.

Un ceas vechi, dulapuri imense si masive, pat de domnisoara, imitatii de rochite ale vremii (chiar misto), decorul casetat, bucataria, o soba veche, un pian al Charlottei Kestner, un tablou pastel care o infatiseaza pe Lotte a noastra, o imagine cu Lotte la pian, pupitrul ei de atunci, chiar si o suvita din parul ei veti intalni la Lottehaus.

Imaginile sunt mai graitoare despre ce puteti vizita, dara daca vreti sa vedeti tot si sa auziti toata povestea mergeti la Lottehaus! Sa stiti ca Lotte nu s-a maritat cu Goethe pentru ca era promisa lui Kestner. Hai ca divulg prea mult…...

Am remarcat excelenta organizare de la muzeu. In afara de ghidul ala din telefon, mai exista un german, fost croat, care se baga in seama si mai spunea si el cate o informatie in plus, dar si foarte multe grupri organizate cu ghizi.

Iar in curte, o terasa, un colt verde, banci la umbra dar si doua anunturi matrimoniale retro, din care unul scria cam asa:

”Caut insotitor, care sa fie mai mult decat un accesoriu. Sa fie elegant, sa ii placa pastelurile, multilateral si sa provina din casa buna. Unic si nobil. Facut ca pentru mine. ”

PS: Nu trebuie sa fie poetic.

Semnat Lotte, iunie 2018”

Amatori, interesati?

PS-ul meu: Cu acelasi bilet de 3 EUR se viziteaza Muzeul Orasului si al Industriei si Viseum-ul, situate in alta cladire la aceeasi adresa, dar si inca 3 alte muzeee, case si colectii aflate la alte adrese, in intervalul a 3 ore. Vizita la Lottehaus a durat pana la jumatate de ora.

@weblmaster: Rog inserare

Multumesc

Trimis de Dan&Ema in 15.06.18 23:35:28
Validat / Publicat: 16.06.18 07:39:04

VIZUALIZĂRI: 735 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 un loc de odihna in curtea Lottehaus
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 51900 PMA (din 40 voturi)

[15.06.18 23:49:13]

[16.06.18 00:08:28]

@webmasterX: multumesc

Carmen Ion
[16.06.18 08:46:33]

@Dan&Ema: Mi-ai amintit de propriile "suferințe" din facultate, când Goethe era inclus în bibliografia obligatorie și am fost nevoită să îi "înghit" pe Werther și Faust cu noduri...

Literatura germană, o Doamne, nu am înțeles-o și gustat-o niciodată!

PS Asta nu înseamnă că muzeul descris de tine nu ar fi interesant...

[16.06.18 09:58:40]

@Carmen Ion:

Carmen,

Daca in prezent acele “suferinte” nu mai dor nu ma simt chiar asa de vinovat ca ti le-am readus in memorie. Oricum suferintele tale erau romanesti, ale lui Goethe si ale Charlottei erau nemtesti. ????

Este interesant cat de bine au infipt nemtii aceasta Lottehaus in circuitul turistic al orasului din landul Hessen. Cuertea si muzeul si casele sunt pline de turisti.

Nu pot spune ca e cine stie ce muzeu, dar organizat si prezentat impecabil, SIMPLU, ca doar costa 3 Eur toate cele impreuna si la un loc.

Literatura germana (die deutsche Literatur) cu ai sai colosi este altfel de inteles. Trebuie sa o gandesti nemteste, sa o traiesti nemteste, ca de altfel si limba germana. Daca inveti germana traducand sau conectandu-te mereu la limba romana atunci este greu.

Germana este mai logica si mai expresiva decat romana, este mai matematica, parerea mea. Cu un cuvant compus in fata caruia suntem complesiti de lungimea lui, exprimi cu o precizie matematica ce poti explica in romana intr-o propozitie secundara.

M-am trezit si eu acum sa vorbesc despre limbi cand eu sunt cu matematica.

Multumesc de lectura si aprecieri, un weekend fara dureri de cap, cum am eu acum!

Numai de bine! Daca e vreo minintalnire ceva pe care o ratez in acest weekend, salutari tuturor!

adrianbogdan
[16.06.18 10:44:33]

Neata! Dane cum spuneam tu vrei sa invat germana la batranete!!!

Ai atasat si video asta, vai de mine!

Foarte placuta vizita ta.

Vad in poze si o scula!? Tare!

Va imbratisez!

Carmen Ion
[16.06.18 11:11:21]

@Dan&Ema: Și tu si Roxana alias adrianbogdan se pare că veți rata întâlnirea de la ora 6 de la Cocoșu Roșu!

Goethe ca Goethe, dar cu frații Mann am avut coșmaruri. Când am citit Muntele vrăjit, mă bântuiau gânduri sinucigașe!

Limba germană... Ce să zic?!! Dacă expresia "uzină de producere a fosfatului de calciu destinat industriei alimentare echipată cu instalații de ultima generație" se traduce în germană printr-un singur cuvânt, mă ierți dar nu văd precizia matematică: până termini de citit cuvântul, uiți începutul!!!

Ca să nu mai amintesc de "nichtul" plasat la finalul propoziției - ce derutant!

[16.06.18 16:05:52]

@Dan&Ema: Zuperinteresantlișe diese Article!

Mișto muzeu, frumoasă fata, că d-aia e muza lu nenea Gheote.

Nu ți-a înțepenit gâtul stând așa?

Germana am reușit s-o ”prind”, matematica-nu! Deci, germana nu e matematică!

Sau n-am prins eu șpilul?

[16.06.18 16:22:23]

@adrianbogdan:

Rocana,

Tu alegi daca vrei sa inveti germana. Oricum trebuia sa scrii, “germana, peste 20 de ani, la batranete”.

Sa nu mai faci greseli de genul asta ca ma simt pusti la cei 27 de ani ai mei, si incep sa vorbesc cu Dvs. Nu ca ar fi gresit, dar nu mi-as mai permite atatea! ????

La scula vad ca ai scris corect: “scula?! Tare”

Distractie faina la cocoselul rosu!

Ciocnesc de la distanta cu Krombacher Pils rece la doza cu voi 0,39 eur!

Prosst! Adica, noroc, in germana! ????

[16.06.18 16:28:24]

@Carmen Ion:

M-ai spart cu fosfatul ala. Imagineaza-ti ca am invatat chimia in germana si cand ne citea profa o substanta d-aia chimica, eu o scriam in cuvinte nu cu formula chimica. Asta pentru ca am invatat la germana, dar la chimie nicht!

Fratii Mann este o greseala pe care nici eu nu mi-o explic. Ce au scris si facut e treaba lor, dar daca erau mai multi de unul de ce nu le-a spus Maenner ca asta e pluralul de la Mann.

Au scapari si nemtii astia...

Noroc, sanatate, intr-un cuvant: Prosst! ????

[16.06.18 16:38:24]

@Zoazore:

Țoațore! Ca asa se citeste deutsch numele tau!

Meine Liebe Zoazore! ♥️

Am aflat dupa ce am vizitat muzeul Casa Lotte, caci am revenit la el cand am facut turul orasului (vorbei cum se spune aici) ca Herr Goethe asa ii zice pe aici era frumusel.

Schema e asa. Pe JWG l-a trimis ta-su cu forta sa faca practica la Judecatorie si asta s-a dus cu 5 zile inainte sa ia tagma asta vacanta. Asa ca in loc de practica la Judecatorie a facut... gagicareala practica ca Loettchen. Asta cica, desi obtinuse permisiunea lui sa vina in curte, l-a integrat intre cei vreo 15 frati ai ei la joaca. JWG s-a bagat pustanul pana i-a rapit lui Lotte un sarut. Dupa ce s-a lasat zaoacita, nobila noastra a pus piciorul in prag si a spus ca pana aici ca ea este promisa lui nenea alalalt cu mai multi bani cu care avea sa se si marite.

JWG a plecat brusc de la curte ca n-avea rost. Si atunci a inceput sa scrie ceea ce Carmen si altii nu inteleg. Pai intai trebuie sa te trasoui in povestea lui ca sa il intelegi!

Hai ca dunt tare, cum scria Roxana! ????

[17.06.18 09:16:17]

@Dan&Ema: Danke fiur ire Țuzamănfassung. Tare faza cu chimia (te-am copiat) !

Eu știam c-ai făcu grădinița în limba germană, dar tu nu! Ai perseverat! Și școala! Chimia în germană? Woow!

Deșteaptă Lotte asta! Și-a văzut interesul! Bravo ei! Dar și Werter!

[17.06.18 09:25:08]

@Zoazore:

Am facut gradinita germana chiar am urmat doua dar nu am terminat-o pe niciuna ca am tamas repetent 12 ani la rand. O data din cauza chimiei.

Sper sa termin anul asta, ca de la anul e limita de varsta.

Schoene Gruesse aus Braunfels!

[17.06.18 09:52:40]

[17.06.18 09:55:44]