ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.06.2018
DIN: pitesti
ÎNSCRIS: 28.06.09
JUN-2018

Musho Hotel Sarimsakli

Voi scrie despre un hotel unde am petrecut in acest an o frumoasa si linistita vacanta. Am emotii fiindca nu am nici pe departe talentul de narator al multora dintre voi, asa cum nu am nici abilitatea de a relata amanunte pe care uneori nici nu le remarc. Acestea fiind zise, sa incep.

Hotelul Musho Sarimsakli… Nu-mi amintesc cum l-am descoperit pe net. Mi s-a parut interesant prin faptul ca este situat in Sarimsakli, statiune pe care o vazusem cu ani in urma si care mi-a placut, desi o gasisem atunci cam plictisitoare. Stiam ca acest hotel nu exista cand am fost eu, iar din pozele de pe net se vede ca este nou. Am avut surpriza sa constat ca are un pret bun, asa ca in luna februarie am rezervat o camera dubla.

Rezervarea am facut-o direct pe situl-ul hotelului, suma de plata fiind stabilita in lire turcesti. Plata am facut-o in luna februarie. In acel moment lira era egala cu leul, iar comisionul ptr plata in lire turcesti a fost cam 1%. Pe Booking tariful era mai mare. Cu o saptamana inaintea sejurului am luat legatura cu hotelul si am primit pe email voucher-ul.

Am pornit din Pitesti dimineata la ora 4, iar seara ne-am cazat la Canakkale. A doua zi la ora 12,30 am ajuns la hotelul Musho. Hotelul este asezat perpendicular pe tarmul marii.

Cazarea s-a facut imediat. Am cerut o camera cu vedere spre mare si am primit-o. Fara nicio atentie. Camera primita era o tripla si era asezata pe colt.

Foarte mare si foarte curata, baia la fel, mare, avea tot ce ii trebuie unei bai de hotel, mai putin perie WC; apa calda mereu, fara probleme de debit. Lenjeria imaculata, posoape idem.

Este primul hotel la care stau si unde nu am fost deranjat de usi trantite, lift, tropaieli, copii care urla, cameriste care vorbesc intre ele. Deci liniste, posibil si fiindca hotelul nu era foarte aglomerat, dar si fiindca pe hol este mocheta pufoasa care atenueaza zgomotele.

La lifturi, 4 la numar, nu se asteapta mult.

Am avut regim all inclusive. Mesele mie mi s-au parut bogate. La pranz si seara existau cateva feluri de baza si o singura ciorba :De linte, de rosii, sau de pui. Carne: pui, curcan, o data vita. Paine 3 feluri, deserturi multe: prajituri, inclusiv baklava, mere, pepene, cirese, portocale, prune. Niciodata inghetata.

Bautura se lua de la barul de langa piscina, bere, tarie, vin, sucuri, cafele. Tot la acest bar dupa amiaza se faceau placinte, hamburgheri sau mititei cu cartofi prajiti. Servirea era asigurata de tineri, frumosi, curat imbracati, mereu zambitori si foarte rapizi.

Seara se cazau in tranzit grupuri de asiatici (1 -3 autocare), iar a doua zi plecau foarte devreme. Din cauza asta, la cina, restaurantul devenea neincapator si acesti turisti erau foarte galagiosi.

Hotelul are plaja lui cu sezlonguri si umbrele gratuite. Plaja este lata, apa calda si limpede dar uneori nu foarte curata. Nu exista pietre in apa.

Statiunea nu este foarte dezvoltata, nu are multe magazine si nici terase, dar dupa mincarea de la hotel nu mai era cazul.

Voi pune poze. Per total a fost un concediu reusit si as reveni la hotelul Musho, poate chiar o voi face la anul. Hotelul se preteaza atat unui sejur de sine statator ca al meu sau a cazarii pentru o noapte sau mai multe in tranzit.

La inceputul lunii iunie 1 euro era 5,27-5,35 lire.

Aurul intre 150-220 lire/gramul, depinde de model la magazinele din Ayvalik, la 8 km distanta.

Motorina am luat din Turcia, a iesit 5 lei/l

La intoarcere, la intrarea in Bulgaria, bagajele din portbagaj nu au fost controlate deloc, in schimb s-a uitat in geanta de mana, portfard, inclusiv in portmoneu, intr-o cutie cu snacks-uri, in torpedo, pe sub scaune.

Trimis de turkn in 13.06.18 09:03:36
Validat / Publicat: 13.06.18 10:03:10

VIZUALIZĂRI: 1611 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (turkn); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 In dulapiorul gri era racitorul

[13.06.18 10:01:19]

Excelentă recomandarea

Mutat în rubrica "Musho Hotel [Sarimsakli], AYVALIK" (nou-creată pe sait)

[13.06.18 10:02:50]

Da, acolo este.

[13.06.18 11:53:56]

rarbr
[13.06.18 21:17:23]

@turkn: Buna seara, am fost si eu acolo, anul trecut in luna Iulie, doua nopti, in tranzit catre Belek, hotel nou frumos, anul acesta am vazut ca au mai construit o piscina.

[14.06.18 07:46:10]

@rarbr:

In perioada cat am fost eu faceau ultimele amenajari pe langa noua piscina, care era deja folosita.

Am observat ca numarul turistilor a tot crescut pe perioada sederii mele, iar plaja hotelului era plina fata de vecinatati, unde nu era nimeni.

Aurici
[14.06.18 19:49:53]

@turkn: Nu era cazul să ai emoții. Crezi tu că n-ai talent de narator dar mie mi-ai spus destule amănunte și am văzut suficiente poze încât să-mi fie clar cu hotelul ăsta.

Îmi pare rău că nu-i fac și eu loc unui sejur de genul ăsta, dar mai ales Turciei litorale.

Vai, cât a putut să se devalorizeze lira! Cu 6 luni în urmă eu schimbam la Istanbul cu 4,22-4,35. Dacă știam te rugam să-mi cumperi și mie niște lire că Pitești-ul e la o aruncătură de băț . Nu de alta dar încerc să cumpăr din București și nu găsesc deloc la liber, ci doar cu comandă la bănci.

[14.06.18 20:31:58]

@Aurici:

Puteam sa aduc lire. Eu nu mi-am facut niciodata probleme ptr schimbul valutar, fiindca gasesti peste tot case de schimb. Am schimbat in Edirne la sosire si la plecare tot in Edirne pentru a alimenta cu motorina.

Am intrebat si la receptia hotelului si imi ofereau 5 lire pentru un euro.

Aurici
[14.06.18 20:50:21]

@turkn: Știu câte case de schimb sunt peste tot, mai ales la Istanbul. Glumeam și eu... Voiam să mă bag în seamă pentru că era vorba despre Turcia și mi-e cam dor. Mai am puțin și-mi mai trece...

petru-marius*
[15.06.18 10:28:40]

@turkn: multumesc frumos pentru toate informatiile si va doresc o zi buna

[09.02.19 23:18:29]

Felicitari ptr aceste impresii. Tot căutând un hotel in aceasta stațiune am dat peste postarea ta. Mi au plăcut fotografiile, îmi place amplasarea hotelului, cunosc cat de cat zona eu am stat anul trecut la hotel Marine care este aproape. Îmi spui te rog cum au reușit să plătești atât de puțin ptr 5 nopți cu all inclusive. Prețul este în lei sau este o greșeală? Mulțumesc!

[18.02.19 21:30:00]

@m liviu: Scuze ca raspund cu mare intarziere. Tariful platit de mine este in lei, de fapt am platit in lire dar la acel moment leul=TL. Valoarea mica a fost ptr early booking, sejur la inceput de iunie, iar oferta am gasit-o pe site ul hotelului. Astept sa apara si ofertele pentru anul acesta.

[09.03.19 07:12:37]

@turkn: Și eu răspund târziu. O sa intru pe site să îmi rezerv și eu 2nopti la jumătatea lui iulie. Mulțumesc!

[10.03.19 10:44:54]

@m liviu:

Din pacate nu le functioneaza sistemul de rezervari online iar tariful primit de la hotel a fost ptr iunie de 70 euro/camera dubla cu all. Mi-a explicat ca s-a scumpit si ca se va scumpi in continuare.

M-am suparat putin si am rezervat la un alt hotel din statiune.

Voi reveni cu un review la intoarcere.

[16.09.19 12:21:57]

@turkn: Salut. Îmi poți da te rog site ul unde ai făcut rezervarea la acest hotel. As vrea sa cer o oferta. Mulțumesc.

[16.09.19 21:51:03]

@m liviu:Site ul hotelului este https://www.otelmusho.com/.,dar nu mai au sistemul de rezervare de acum doi ani.

Rezervare poti face direct pe pagina lor de FB ,cauta " Musho".

[16.09.19 23:06:31]

@turkn: Mulțumesc frumos.

[05.03.20 10:16:57]

Pentru cei interesati, pe Facebook aveti posibilitatea de a rezerva direct de la hotel. Intrati pe " Musho" si puteti solicita oferta pentru perioada dorita.

Aurici, M'Liviu, petru-marius*, rarbr, turkn
Alte impresii din această RUBRICĂMusho Hotel [Sarimsakli]: