ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.05.2018
ÎNSCRIS: 24.05.11
STATUS: APOLLO
MAY-2018

Restaurant Teatroto. Experiențe culinare la Vidin

Despre bucătăria tradițională bulgărească, precum și despre influențele internaționale asupra acesteia, ghidul ultimului minicircuit pe care l-am făcut în Bulgaria ne vorbise pe îndelete. Din păcate, timpul petrecut atunci în Bulgaria fiind atât de scurt, n-am avut cum experimenta cine știe ce. Doar niște kebapceta cu cartofi prăjiți serviți în grabă, la Kavarna.

De astă dată, la Vidin, în legătură cu servirea mesei ne făcuserăm planuri chiar înainte de a pleca din București. Internetul ne ademenea cu Fish & Grill Dunava - Ex Shlepa, un atrăgător restaurant pe ponton. Pentru că îmi place peștele, visam o romantică masă de pește plutind pe apele Dunării, dar… ia pontonul de unde nu-i! Sezonul turistic nefiind în toi atunci când am fost noi la Vidin, probabil că restaurantul-ponton se retrăsese la odihnă sau… plecase undeva, în vacanță. Varianta B era Restaurantul Riviera situat în parcul de pe faleză. Cu aceste două idei plecaserăm din București, dar cum socoteala de acasă nu se potrivește cu cea din târg, negăsind Fish & Grill Dunava - Ex Shlepa și tot căutând Restaurantul Riviera, alungați de norii negri și de cele câteva picături de ploaie care începeau să cadă, am ajuns la Restaurant Teatroto.

Situat pe Strada Gradinska, nr. 12, având în față parcul și faleza Dunării, în stânga Galeria de Artă "Nikola Petrov" și Hotel Bononia la care eram cazați, iar în dreapta Teatrul Dramatic "Vladimir Trendafilov" și Piața Evropa, Restaurant Teatroto a fost pentru noi o mare și foarte plăcută surpriză.

Ajunși acolo mai mult din întâmplare, am descoperit un local plăcut, cu vreo 50 de locuri în interior și cam tot atâtea pe terasa acoperită și sub umbrelele din grădină. În fiecare zi, între orele 9 dimineața și 2 noaptea, oaspeții restaurantului se pot înfrupta din preparate tradiționale bulgărești sau pot degusta diverse specialități din pește și fripturi la grătar.

Meniurile - în limba română - ne-au fost aduse de îndată ce ne-am așezat la una dintre mesele de pe terasă. Răsfoindu-le, am remarcat o bogată ofertă din bucătăria tradițională bulgărească, 5-7 tipuri de pește dunărean, diverse preparate la grătar, vreo 10 feluri de pizza, multe garnituri, precum și un sortiment diversificat de vinuri, băuturi alcoolice, nealcoolice și bere.

Spațiul de servire din interior, deși dotat cu televizor și cu aer condiționat, ornamentat cu un șemineu și cu un acvariu în care înotau peștișori colorați, atunci când am fost noi acolo nu era atât de solicitat comparativ cu mesele din exterior, în special cele de pe terasă. Și aici - ca și peste tot în aceasă parte a Bulgariei - Wi Fi este free, fără parolă, astfel încât, până la sosirea comenzii, toți ochii au fost pe telefoane, însetați de noutățile internetului.

În lateral, afară, este amenajat un loc de joacă pentru cei mici dotat cu mașinuțe viu colorate și cu călușei. Și dacă tot vorbesc despre dotări, nu trebuie să uit a menționa patrupedele pofticioase, dar cuminți și respectuoase - două pisici grase și doi câini lățoși - care cerșesc din ochi câte ceva atunci când nu dormitează în vreun colț retras al terasei.

Servirea a fost rapidă (mai rapidă decât timpul de așteptare înscris pe meniuri), iar preparatele delicioase, la prețuri bune și în porții mai mult decât îndestulătoare. Meniurile sunt și în limba română și - mai mult decât atăt - ospătărița care ne-a servit, zâmbăreață și amabilă, înțelegea și chiar vorbea binișor românește. Surpriza de la final a fost că la Restaurant Teatroto - Vidin plata nu se poate face cu cardul, ci doar cash, în leva sau euro. Pregătiți pentru orice eventualitate, noi ne-am achitat consumația cash, în moneda locală.

Și acum, câte ceva despre ceea ce am consumat noi la Restaurant Teatroto - Vidin.

Am specificat de la început că incursiunea noastră în Bulgaria avea drept scop și degustarea câtorva bunătăți tradiționale pentru că - se știe - orice vacanță, fie ea oricât de mică, merită însoțită de un răsfăț culinar. Bucătăria bulgărească este foarte diversificată, folosind carne, pește, legume, semințe, fructe și mirodenii preparate în multiple feluri, care mai de care mai apetisante. Toate populațiile care au trăit pe teritoriul Bulgariei și-au adus propria contribuție la bogăția gastronomică națională, iar influențele cele mai importante sunt - cum pare și firesc - cele turcești și grecești.

Kavarma - o specialitate locală conținând carne de pui, ceapă, ardei gras, roșii și ciuperci, bine aromatizate cu condimente, a fost preferința mea, în timp ce soțul meu a optat pentru Mușchi de porc cu ciuperci. Lângă cele două felii de pâine care au sosit calde, proaspăt prăjite, comanda a fost însoțită și de Pâinea cu usturoi - un deliciu pentru noi. Pentru că afară începuse să plouă, conștienți că va trebui să petrecem mai mult timp pe terasa Restautantului Teatroto, am comandat și o poție de cartofi prăjiți cu brânză. Desertul a constat într-o Clătită cu miere de stupi (în exprimarea lor) și o felie de tort pe care le-am împărțit frățește pentru a degusta din fiecare. Capitolul băuturi a fost inaugurat cu Pomoriiska muskatova - un soi de pălincă și a continuat cu Bere Kamenitza la halbă de 1000 ml.

Prețuri? Kavarma de pui - 7,20 leva/porția, Mușchi de porc cu ciuperci - 7,30 leva/porția, Pâine - 0,25 leva/felia, Pâine cu usturoi - 2.90 leva/bagheta, Cartofi prăjiți cu brânză - 3,50 leva/porția, Clătită cu miere de stupi - 1,90 leva/buc., Tort - 2,60 leva/felia, Pomoriiska muskatova - 2 leva/50 ml, Bere Kamenitza la halbă - 4,50 leva/1000 ml. Totalul a fost de 32,40 leva, în opinia noastră un preț bun.

A doua zi, după vizita la Belogradchik, pentru că vremea era nici de prânz și nici de cină și pentru că cerul amenința cu o ploaie zdravănă, fără chef de a mai căuta o locație potrivită pentru a lua masa în Belogradchik, am decis să ne retragem la Vidin. Bineînțeles, pentru cină am preferat tot Restaurantul Teatroto, cel care ne încântase papilele gustative cu o seară înainte.

De astă dată ne-am așezat la o masă sub o umbrelă, în grădină. Aceeași ospătăriță zâmbitoare, ne-a recunoscut și ne-a întâmpinat în limba română, cu meniuri tot în limba română.

Ce am comandat? Începutul a fost făcut tot cu 50 ml de Pomoriiska muskatova urmată de Bere Kamenitza la sticlă, apoi, pe rând au fost aduse la masă o Șopska salata, o porție de cartofi la cuptor, o Kiufta boierească cu cașcaval și șuncă pentru mine, o Kiufta tătară cu cașcaval pentru soțul meu și - bineînțeles - pâinea cu usturoi care ne încântase cu o seară înainte. La desert am preferat clătitele. Pe lângă cea cu miere de stupi, am comandat și clătite cu dulceață de trandafiri care au fost delicioase.

Prețuri? Pomoriiska muskatova - 2 leva/50 ml, Bere Kamenitza - 2,40/sticla de 0,5 l, Șopska salata - 4,90 leva/porția, Cartofi la cuptor - 2,70 leva/porția, Kiufta boierească cu cașcaval și suncă - 3,10 leva/porția, Kiufta tătară cu cașcaval - 2,60 leva/porția, Pâine cu usturoi - 2,90 leva/bagheta, Clătită cu miere de stupi - 1,90 leva/buc., Clătită cu dulceață de trandafiri - 1,90 leva/buc., rezultând un total de 28,70 leva.

Concluzii

Ne-am simțit bine la Restaurant Teatroto - Vidin. Aproape că am regretat că a doua zi trebuia să părăsim orașul și să ne întoarcem la București. Experiențele noastre culinare bulgărești nu au început, dar nici nu se vor sfârși cu mesele servite la Vidin. Ori de câte ori vom avea ocazia, nu vom ezita să degustăm alte și alte bunătăți bulgărești, cu sau fără influențe internaționale.

Pentru așezarea lui într-un cadru atât de frumos, pentru ospitalitate, pentru bunătățile de acolo și nu în ultimul rând pentru prețurile pe care le practică, Restaurant Teatroto din Vidin merită recomandat celor care vor vizita în viitor orașul de peste Dunăre. Este un local potrivit nu numai pentru o masă intimă, în doi, ci și pentru o întâlnire cu prietenii sau chiar pentru mici petreceri de familie.

Trimis de iulianic in 26.05.18 12:10:28
Validat / Publicat: 26.05.18 13:45:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2370 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 Restaurant Teatroto - Vidin. Berea Kamenitza la sticlă și aperitivul, Pomoriiska muskatova.

[26.05.18 13:44:29]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Unde mâncăm în Vidin?, VIDIN" (nou-creată pe sait)

[26.05.18 14:07:43]

doinafil
[27.05.18 01:05:25]

@iulianic: Tot ce ați comandat și mâncat arată foarte bine în poze. Dacă v-a și plăcut, felicitări pentru alegere și pentru bucătăria de la Teatroto!

Faptul că au prezentat și în limba română „meniul”, este un punct în plus pentru ei!

Dacă vom ajunge pe acolo, sigur vom alege și noi să mâncăm la Teatroto!

Felicitări, am votat cu drag!

iulianicAUTOR REVIEW
[27.05.18 08:55:10]

@doinafil: Da, tot ceea ce am comandat și consumat la Restaurant Teatroto a fost bun, iar prețurile nu ne-au speriat deloc. Acest local merită luat în considerație.

Despre noi, ce să spun? În condițiile în care nu găsiserăm localurile pe care le aveam în vizor încă din București, când nu prea cunoșteam împrejurimile și ne mai și amenința o ploaie, Restaurant Teatroto a fost o binecuvântare. Să nu mai amintesc de amplasamentul lui atât de favorabil. Și încă ceva, poate lipsit de importanță în plin sezon turistic: la toate celelalte terase pe care le-am mai văzut - în parc sau în oraș - nu se consuma decât bere sau răcoritoare. Nimic de mâncare.

doinafil, iulianic, Zoazore