ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.05.2018
ÎNSCRIS: 25.05.18
APR-2018

Foarte nemulțumit
Sub orice critică

Israelul, un gust amar. Nu voi repeta!

Evident, e interesant sa vizitezi Israelul, locurile sfinte, macar o data in viata. Cel putin asa se spune. Pentru mine excursia tocmai incheiata la sfarsitul lunii aprilie 2018 a fost ultima escapada de acest fel.

Nu pentru ca locurile vizitate nu au fost interesante, coplesitoare, ci pentru ca m-am intors de acolo cu un gust amar. Nu din cauza agentiei cu care am calatorit, careia ii sunt fidela de 15 ani, ci din cauza programului zilnic extrem de obositor si stresant, cat si a ghidului de la agentia partenera din Israel. O doamna pensionara evreica, Edith Iosef, nascuta in Basarabia, care vorbea romaneste destul de prost, dar nu simtea, evident, romaneste. O doamna extrem de sireata, interesata excesiv de partea financiara, de bussiness, a sejurului, decat de cea turistica. Caci am fost intr-o calatorie turistica si nu intr-un pelerinaj. Si nici intr-o calatorie de afaceri.

Multi dintre turisti au fost nemultumiti inca din prima seara de faptul ca ni s-au cerut bani drept spaga pentru ghida evreica si soferul de autocar de acolo. Nu era nicio problema, toti ar fi dat daca erau multumiti, dar mi se pare firesc si de bun simt ca spaga sa se stranga la sfarsitul sejurului, in semn de multumire.

In al doilea rand, ghida din Israel, dna Edith, a dictat programul zilnic, care nu a coincis deloc cu cel anuntat si fixat de agentie. A fost frustrant, pentru ca niciodata nu stiai unde vei ajunge a doua zi. Ghida cu care am plecat din Romania, o fata extrem de documentata, educata si plina de bun-simt, a fost in permaneta umilita si pusa la colt.

La inceputul sejurului, in primele doua zile am fost alergati ca niste animale peste tot, fara sa putem gusta in liniste nici Zidul Plangerii, nici Ierusalimul cu minunile lui. 15 minute la Zidul Plangerii, in prima zi de la aeroport, intr-o aglomeratie de nedescris??? Si pe fuga apoi la toate obiectivele, de nici la toaleta nu te puteai duce in liniste, dar... O ORA SI JUMATATE la magazinele cu suveniruri dinainte stiute sau pierdere de timp mare pentru masa de pranz in niste bombe insalubre, evident de la care se luau comisoane, fara posibilitatea de a alege unde si ce sa mananci. Toti cei 40 de turisti din grup trebuiau sa manance aceeasi shorma dubioasa in fiecare zi.

Asa ca, daca va luati sejurul in Israel si nimeriti pe mana acestei doamne Edith, va recomand sa aveti de acasa cascaval feliat si mancare neperisabila, caci riscati sa va imbolnaviti asa cum s-a si intamplat la noi.

As recomanda agentiilor care efectueaza astfel de excursii in Israel, fie sa renunte la unele obiective "de umplutura" pentru a oferi turistilor macar o jumatate de zi de relaxare, fie sa prelungeasca sejurul la 7 zile.

Noua ni s-a schimbat hotelul din Nazareth la Accra, pe malul Marii Mediterane, o splendoare de hotel cu o locatie superba.

Nu am putut vizita orasul-statiune Accra, nu am putut sa ne bucuram de soare si mare, caci ghida evreica a preferat ca in ultima seara sa ne duca la o fabrica de diamante, care era si inchisa.

Am vizionat un filmulet de 5 minute care se gaseste si pe You Tube, in rest... am stat in autocat 85 de minute ca prostii pentru a atepta pe un turist care dorea sa confectioneze pe loc o pereche de cercei pentru fiica sa chiar acolo, la fabrica, desi in magazinul propriu existau sute de modele.

Adica 15 minute la Zidul plangerii si 5 minute la Mormantul Sfant si o ora si jumatate la fabrica de diamante de unde se lua comision, ca asa a vrut doamna ghid Edih?

Regret enorm ca nu am putut vizita orasul Accra. Si asta pentru ca dupa ce in primele zile am fost alergati de nici mancare nu ne mai trebuia seara, in ultima zi ni s-a spus de dna Edith, hoteste, ca avem wi-fi free in autocar si am fost debarcati la aeroport cu 5 ore inainte, unde am inghetat de frig din cauza aerului conditionat.

Adica in cele 5 ore nu se putea organiza un tur cu autocarul macar al Tel Avivului pe care nu l-am vazut deloc? Insa spaga noastra a fost buna, de altfel.

Asa ca, inainte de a cumpara excursii in Israel de 6 zile, documentati-va la agentie cine este ghidul de acolo, care sunt hotelurile si daca se respecta programul anuntat de agentia romaneasca.

Si, nu uitati, picioare de fier si mancare de acasa. Acolo totul e foarte scump, in special apa si mancarea.

Si nu va faceti iluzii! Evreii fac o mare afacere din turism. Multe dintre intrarile si iesirile die la obiective se faceau prin magazine se cosmetice si suveniruri.

Succes!

Trimis de Doina D in 25.05.18 14:07:49
Validat / Publicat: 25.05.18 14:42:43

VIZUALIZĂRI: 4631 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Doina D); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 doar 15 minute am avut voie la Zidul Plangerii, intr-o mare aglomeratie.

[25.05.18 14:42:24]

@Doina D: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperind Israelul, #CĂLĂTORII - ISRAEL" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Sfaturi utile pentru vacanța în Israel]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 80&ridAnt=86014

fra
[26.05.18 09:17:10]

Felicitări pentru articol. Foarte bine punctate niște lucruri, chiar dacă a însemnat să experimentați și să rămâneți cu amintiri neplăcute.

Eu încă nu am fost într-un circuit cultural, dar am făcut de mai multe ori circuitul singuri pe unde am fost, alegând obiectivele care ne-au interesant. A durat mult documentarea, dar a meritat. Pe de altă parte, înțeleg și nevoia de ghid la unele obiective, dar într-adevăr trebuie verificat dinainte măcar câteva păreri despre acesta...

Mulțumim că ne-ați împărtășit impresiile, fie ele și negative, de atenționare sau avertizare

mprofeanu
[26.05.18 14:25:36]

@Doina D: Am citit cu mare atenție despre impresiile tale din Israel cu agenție mai ales că eu am fost cu soțul pe cont propriu 8 nopți acolo, anul acesta în februarie.

Ai dreptate în multe privințe, mi-am adus aminte când am fost prin agenție în Sardinia în primăvara anului 2013, atunci nu prea mergeam pe cont propriu am pățit și eu ceva similar.

Am fost duși în micuțul aeroport din Alghero cred că tot cu vreo 5 ore mai devreme și am păzit practic locul, eram singurul grup venit, ceilalți au sosit aproape de plecarea avionului...

CRIS62
[15.06.18 11:36:19]

@Doina D: Multumim mult pentru toate informatiile transmise. Am in intentie sa plec intr-o excursie organizata Israel- Petra, anul viitor, pentru care am inceput deja documentarea. Ar fi o problema sa-mi trimiteti intr-un mesaj privat cu ce agentie ati fost, ca sa ma feresc? Multumesc mult!

bunumimi
[27.02.19 08:48:02]

@CRIS62: Am venit ieri din Israel unde am stat 8 zile intr-un pelerinaj organizat de Mitropolia Moldovei. Exceptind ultima zi, cind puteam pierde si avionul, in rest totul a fost deosebit.

Ne-am deplasat pina la Nazaret, Marea Galileii, apoi de-a lungul Iordanului pina la Ramalah unde am fost cazati la hotel Milenium, cinci stele, mic dejun si cina de exceptie.

De aici, in fiecare zi, mergeam in Ierusalim, desertul Iudeii, Iordan, Marea moarta, Betleem sau Tel-Aviv.

Ghidul, foarte documentat, ne transmitea tot ce trebuia pentru informarea noastra.

In ultima zi, soferul ne-a dus pe un drum ocolit spre autostrada unde exista un punct de control care a durat mult, apoi la intrare in Tel-Aviv un alt control, in aeroport am fost luati la rost de ce am intirziat, ce am cautat la Ramalah, daca avem armament la noi si cu cine ne-am intilnit. Am ajuns in avion cu 10 minute inainte de decolare.

Aceasta prezentare succinta am facut-o pentru a va arata care este calea de urmat. Altfel este o deplasare cu probleme.

acosti78
[30.03.19 03:26:04]

@Doina D: Buna ziua.

Urmeaza sa calatorim si noi in Israel, la jumatatea luni Mai si trebuie sa recunosc ca m-a pus pe ganduri postarea dumeavoastra. Puteti spune cu ce agentie ati plecat din Romania? sper sa nu o intalnim si noi

Multumesc

bunumimi
[08.04.19 07:02:53]

@acosti78: o calatorie este un unicat, nu poate semana cu alta, chiar in aceleasi conditii. In acest moment ar trebui urmarita evolutia politica de acolo, in functie de care conditiile se pot modifica esential.

acosti78, bunumimi, CRIS62, fra, mprofeanu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperind Israelul: