ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.05.2018
DIN: Botoșani
ÎNSCRIS: 27.08.12
APR-2018

Doua nopti la New Day

Dupa trei nopti petrecute in Larnaca, venise vremea sa ne mutam tabara in partea vestica a insulei, mai exact in Pafos.

Cazarea din Pafos nu mai era central asa cum ne obisnuisem si orice deplasare in oras trebuia facuta cu masina. Apartamentul rezervat se afla intr-o suburbie a orasului, localitatea Anavargos, la aproximativ 5 km de centrul orasului Pafos.

Mai greu de ajuns daca nu te ajuta GPS, dar al nostru a fost prietenos si ne-a condus direct in curtea complexului. Nici aici nu am fost asteptati(decat cu o tavita cu prajituri), desi venisem ziua.La receptie nu era nimeni ,dar un sms ne explica ca vom gasi cheia chiar sub pres, in fata usei.

Inainte de a intra am sa va spun cate ceva despre zona din exterior. Apartamentele fac parte dintr-o cladire cu parter plus etaj si cu terasa pe acoperis. Fiecare apartament are iesire separata, un mic spatiu verde in fata usii si o terasa (mica) in spatele cladirii. In curte, exista parcare acoperita cu un numar suficient de locuri, un spatiu verde cu cativa copaci de portocali, lamai si palmieri, o piscina si o cada cu jacuzi, sezlonguri pentru plaja. Daca timpul este de partea ta vei avea un loc placut in care sa te relaxezi sau sa lenevesti la soare pe marginea piscinei. Noi nu am facut decat sa tragem un ochi prin curte si asta chiar in ziua plecarii.

Pe site, era scris ca daca iti doreai sa mergi la piscina ,pentru halate si prosoape trebuia sa platesti separat. Nu acesta a fost motivul pentru care nu am mers la piscina sau macar la jacuzi ci temperatura de afara precum si programul nostru destul de incarcat.

Apartamentele sunt dispuse pe doua nivele. La parter se afla o camera spatioasa cu o canapea pe care am gasit-o pregatita pentru somn, un fotoliu, o masa mare cu patru scaune si o masuta mica (pentru cafea), un televizor aszat pe un corp de mobila, un dulap pentru haine (cu loc pentru umerase) si unde se afla masa de calcat si ferul, iar in spatial mai ingust se afla chicineta. In fata chicinetei, o baie micuta dotata doar cu vas de wc si chiuveta. In bucatarie aveam tot ce e nevoie pentru pregatit o masa, plita electrica, cuptor electric si cu microunde, prajitor de paine, cana electrica, oale, farfurii, tacamuri, pahare si cani de cafea sau ceai, detergent petru vase, laveta si prosop, frigider. De la parter, o scara urca spre etaj unde se afla dormitorul cu un pat matrimonial, doua noptiere, o comoda cu oglinda si un dulap, o baie, de data aceasta si cu cabina de dus. In ambele bai existau si consumabile. Scara continua spre terasa unde se poate face plaja, existand si doua sezlonguri. Din dormitor se iese pe balcon de unde se vede (panoramic, asa cum spune pe site) marea si unde era o masuta si doua scaune. In cele doua dimineti ne-am baut cafeaua aici privind in departare la marea cea mare si pe care nici macar nu am atins-o.

Desi dormitorul se afla la etaj, in prima seara, am avut si un musafir nepoftit, o soparlita ce isi gasise loc de odihna chiar pe peretele dinspre partea unde urma sa dorm eu. Dupa cum sunt “foarte curajoasa” am fugit jos dupa ajutor si i-am spus sotului ca daca nu rezolva cu intrusa eu nu mai urc. Nu stiu si nici nu am intrebat care a fost modul de actiune, dar stiu ca nu mai era in locul in care o vazusem si am sperat ca nu era nici sub pat…

In rezervarea pentru cazare aveam inclus si micul dejun, dar intrucat erau foarte putini turisti (in prima seara eram noi si inca o masina), restaurantul nu era deschis si micul dejun s-a rezumat la produse lasate in frigider din care trebuia sa ne preparam masa singuri In fiecare zi ne-a aprovizionat cu noi produse si pot spune ca a fost ok. Am avut: paine, unt, miere, crema de ciocolata, cascaval, sunca, oua, lapte, suc de portocale in prima zi si paine, croissante, unt, dulceata de portocale (yami, yami!), cremvusti, cascaval, salam, oua, iaurturi, suc de portocale in a doua zi. Chiar daca nu a fost cum ne asteptam, adica sa avem micul dejun pregatit, nu a fost chiar atat de greu sa incropim ceva cu produsele lasate.

In concluzie, cazarea a fost acceptabila, apartamentul spatios, cu tot ce e necesar pentru petrecerea catorva zile, relativ curat. Spun relativ pentru ca “au uitat” sa mature victimele unei stropiri cu insecticide intr-un colt al bucatariei, “au uitat” sa stearga mobilierul de pe balcon... amanunte ar spune unii, dar mi se pare normal sa fie fie facute. Un alt inconvenient a fost distanta mare fata de oras, dar ca plus a fost linistea si vegetatiea din jur, parcarea in siguranta a masinii si trilul pasarilor .

Ramane sa apreciati daca o asemenea cazare este de luat in calcul atunci cand va doriti sa va bucurati de frumusetile oferite de Pafos si imprejurimi.

Trimis de DOINITA in 02.05.18 18:49:51
Validat / Publicat: 02.05.18 19:16:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CIPRU.

VIZUALIZĂRI: 2022 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Un pom cu papaya, in curtea vecinilor
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 39.00 EUR pe cameră

[02.05.18 19:14:29]

Mutat în rubrica "New Day Apartments Complex, PAPHOS" (nou-creată pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 86&ridAnt=85668

[02.05.18 20:20:10]

@webmasterX: Pozitionarea este corecta. Pozele erau pregatite, dar nu apucasem sa le incarc.

Multumesc!

[03.05.18 08:12:45]

[03.05.18 10:01:38]

@webmaster: Multumesc!

roth
    [28.05.18 12:58:51]

@DOINITA: Desi spui ca nu e centrala, mie, aceasta cazare mi se pare mai faina decat prima. Acum gusturile difera insa pitorescul locului e pus in evidenta de cateva poze tare frumoase.

PS

Pom de papaya cu fructe am vazut si eu pentru prima data in tenerife, ce m-as fi dus la cules daca nu era inca verdeeeee.

Vacante minunate

[28.05.18 22:04:27]

@roth: La papagal nu puteam sa ajung ca ne despărțea un gard. Din anumite puncte de vedere cazarea din Paphos, a fost mai bună, dar au fost si minusuri. Acum pot spune ca a fost bine si in Larnaca si in Paphos, ca doar eram in vacanta. Vacanțe frumoase sa fie la toti!

DOINITA, roth