ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.05.2018
ÎNSCRIS: 10.03.08
APR-2018

Hotel Mustafa Urgup Cappadocia

A doua zi a excursiei noastre a inceput dis de dimineata. Deoarece distanta din Belek si pana in Cappadocia era de circa 550 km, la ora 07:30, imediat dupa ce am luat micul dejun eram cu totii in autocar gata de plecare. Prima bucata din traseul nostru a fost paralela cu marea Mediterana, iar apoi am inceput sa urcam pe muntele Taurus unde am facut si o scurta oprire la cota 1825. Un alt popas foarte interesant si frumos a fost in Konia care a fost si este si in prezent orasul dervisilor. Aici am vizitat cel mai faimos loc al orasului, mausoleul Melvana, renumit loc de pelerinaj pentru credinciosi.

De aici spre Cappadocia am strabatut o zona de podis pana in Urgup, orasul in care aveam sa petrecem inca 3 nopti.

In jurul orelor 19:00 autocarul nostru a oprit in curtea hotelului Mustafa (4 stele). Obositi si cu bagajele trase dupa noi, am ajuns la receptie, unde cu ajutorul ghidului nostru am primit foarte repede camera. La receptie personalul vorbea bine limba engleza, asa incat nu am avut nici un fel de probleme legate de comunicare. Cand am intrat in camera, deoarece eram insetati, am vrut sa bem cate un pahar de apa rece de la baie. Desi de la receptie ni se spusese ca apa este potabila, pe oglinda baii era lipit un stiker care anunta exact contrariul. Am facut repede cate un dus si hai repede jos la restaurant, ca deja se servea masa de seara. Mancarea a fost bogata si variata, tot stil bufet. In schimb dulciurile au fost parca mai variate si mai bune decat in hotelul din Belek. Bauturile, inclusiv apa erau tot pe bani, iar la mese nu te puteai aseza decat in zona unde statea tot grupul tau. Aici am mancat ca la nuntile de la tara, asezati fata in fata de o parte si de alta a celor trei mese lungi alocate grupului nostru de romani. Dupa cina am iesit din hotel, vis a vis, unde era un mic magazin de la care am cumparat cateva sticle de apa si suc. Am vrut sa-mi cumpar si o bere insa aici nu aveau nici un fel de bauturi alcoolice. Hotelul este pozitionat la soseaua larga si cu 4 benzi, insa este un pic retras deoarece in fata dispune de o parcare mare. Desi are un iz de hotel vechi, acesta a fost curat si ingrijit. La parter, in holul larg, se gaseau o multime de canapele si masute precum si un bar destul de bine aprovizionat. Langa intrarea in restaurantul situat tot la parter se afla si un mic magazin cu suveniruri care era deschis la aceleasi ore cu restaurantul. In partea din spate a hotelului, langa piscina exterioara, erau o sumedenie de masute unde dimineata ne beam cafeluta. Piscina nu era inca deschisa, si nici centrul spa situat la subsol. Camera destul de mare nu a avut insa balcon. Toate camerele erau fara balcoane. A avut in schimb vedere la muntele de unde in fiecare dimineata se ridicau la cer zeci de baloane. In apropierea hotelului era si o moscheie care in fiecare dimineata la ora 5 ne dadea trezirea cu chemarea turcilor, prin megafoanele date la maxim, la rugaciune.

In camera, mobilierul stil classic era compus din: doua paturi simple, o canapea, un minibar gol dar functional, un mare dulap care insa nu avea polite ci doar loc pt umerase, doua noptiere si un TV led din prima generatie. Incalzirea cu calorifer a fost ok. Insa si vremea a tinut cu noi. Seara erau cam 10 grade, iar ziua temperature urca aproape de 24 de grade. De ploaie nici vorba. Internetul functiona bine in tot hotelul.

Pana in centrul orasului Urgup am fost prima data cu un taxi comandat la receptie. Distanta a fost destul de mica iar cursa a facut 2 euro. La intoarcere am facut o plimbare agale pe jos si am ajuns la hotel in circa 20 de minute. Oraselul este cochet si foarte curat. Din centru se poate urca pe o platforma de unde se poate vedea forte bine orasul. Aici functiona si un bar iar in mijlocul terasei flutura un mare steg al Turciei pe care il vazusem si din oras. Poti urca pe diverse carari si poti vizita o multime de grote sapate in muntele din tuf vulcanic. Din apropiere se poate pleca in fiecare dimineata la o plimbare cu balonul. Zborul dureaza aproximativ o ora iar rasaritul il prinzi la inaltime printe alte zeci de baloane colorate.

In hotel nu prea s-a stat deoarece in fiecare zi se organizau excursii in diverse locuri din imprejurimi. Poate daca petreceam mai mult timp in hotel as fi fost mai carcotas. Insa concluzia mea este ca acesta este un hotel decent situat intr-o zona superba a Turciei.

Merita din plin vizitata Cappadocia, macar o data in viata.

Va doresc sa ajungeti aici, si voi cei ce nu ati vizitat-o inca.

Vacante placute tuturor.

Trimis de cristimicle in 02.05.18 16:03:08
Validat / Publicat: 02.05.18 16:41:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 1983 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristimicle); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[02.05.18 16:37:30]

Excelentă recomandarea

Mutat în rubrica "Mustafa Otel [Urgup], CAPPADOCIA [zona]" (nou-creată pe sait)

cristimicleAUTOR REVIEW
    [02.05.18 17:43:25]