ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.04.2018
ÎNSCRIS: 22.12.17
FEB-2018

Liniște și relaxare în Ko Lanta

Am ales Lanta întâmplător, după multe căutări pe internet și citit reviewuri aproape zilnic. Planul pentru Thailanda era simplu: câteva zile în Bangkok, apoi relaxare la mare - dar unde? Să nu fie prea aglomerat, deci Patthaya, Patong și altele se exclud, să fie un zbor ieftin de la Suvarnabhumi, deci nu Koh Samui, dar să nu fie prea off the grid, căci nu doream doar să stăm pe plajă, să fie accesibil la preț etc.

Așa a luat contur proiectul Ko Lanta, o insulă aflată la Marea Andaman, în sudul Thailandei. Sunt de fapt două insule, Ko Lanta Yai și Ko Lanta Noi, prima fiind locul „standard” pentru turiști. Lungă de 30 de kilometri și lată de vreo 6, insula se bucură de aproximativ 9 plaje cu nisip alb și fin, toate foarte puțin acaparate de turiști (deocamdată...).

Din Bangkok am luat avionul (Thai airways, 25$ un dus, condiții foarte bune) până în Krabi, iar de acolo am luat un minivan până la hotel. Accesul se face via ferryboat și durează cam 2-3 ore tot drumul, 800 baht/2 persoane. Există opțiunea de taxi, dar prețul ajunge la vreo 2000 de bahti.

Am ajuns pe noapte la hotel, iar cei de la Gooddays Lanta ne-au făcut rapid checkinul, conducându-ne spre bungalowul cu ventilator pe care-l rezervasem. Auzeam marea și am fost surprinsă să văd cât de aproape e, căci toate căsuțele hotelului se aflau pe plajă. Am avut noroc și am prins prima linie de căsuțe, adică se vedea marea fix de la geam. Să te tot trezești cu asemenea priveliște :)

Plaja

În Lanta mai toate plajele libere, cu puțini oameni. Intrarea în mare se face lin, înotând pentru vreo 5-10 minute pentru a avea apă până la gât. Plaja de lângă hotel este Phra Ae (Long Beach). Fiind în nord, este aproape de Saladan, portul prin care se intră pe insulă, astfel că aici facilitățile sunt mai dezvoltate (restaurante, magazine, farmacii etc). O altă plajă dezvoltată poziționată central de data asta este Klong Kong, pe care însă n-am cutreierat-o.

Prin zonă

Hotelul a fost o alegere inspirată (și) din punctul de vedere al poziționării: vizavi se află câteva magazine cu costume de baie, haine, ochelari de înot, măști de snorkeling etc, la vreo 5 minute este singurul 7 Eleven din zonă (pentru altul trebuia mers 30 de min+), sunt mai multe farmacii și un o clinică internațională pentru străini ce avea afișat la intrare numeroasele companii de asigurări medicale pe care le primesc.

Excursii

În încercarea de a îmbina relaxarea cu plimbatul, am făcut doar trei excursii - una organizată, 4 islands cu snorkelling și două pe cont propriu în Ko Lanta Town și Krabi Town la Tiger Cave. (asta în penultima zi de Thailanda, după ce am plecat de pe insulă).

În Lanta te duci mai întâi pentru relaxare: ești tu cu marea și cu natura luxuriantă în spate, soarele blând și gecko uriași (sunt inofensivi!). Cluburi nu prea am văzut, cel mult câteva terase aveau o atmosferă mai de clubbing. Excursiile vor avea post separat :). Erau multe opțiuni pentru Phi Phi, Elephant Trecking, Maya Beach, Hong Island, Emerald Pool, Rafting, Kayaking, cățărat etc. Doar timp să fie, că se umple cu siguranță!

Mâncarea

Cel mai des, fiecare terasă/restaurant de pe insula va avea atât mâncare thailandeză locală, cât și ceva din oferta străină: pizza (destul de mică, dar bună), burgeri, sendvișuri, cam tot ce-ți poftește inima. Dădeam până în 200 de bahti la o masă, un fel de mâncare fiind între 80-200 de bahti, iar un fresh de fructe cam 50-80 de bahti. Evident, ce e occidental e mai scumpuț. Porțiile de mâncare sunt mari, de vreo 2-3 ori n-am terminat ce primisem și am cerut la pachet. Te saturi, sunt sățioase și proaspăt făcute, nimic nu era „instant food” și uneori am așteptat și 20 de minute, însă gustul fantastic promis și un cocktail exotic de fructe țin companie până vine mâncarea.

Cine vine aici?

Toți europenii! Am văzut mulți nordici, englezi, francezi și ruși. Italieni/spanioli aproape deloc. Interesant e că, atunci când am făcut excursia 4 Island și am luat mai mulți turiști de pe alte zone apropiate, fiecare loc venea fie cu indieni, fie cu chinezi, fie cu europeni, dar niciodată amestecați. (Destul de straniu, având în vedere că în aeroport erau de toate neamurile amestecați). Predomină cuplurile (pe speed boat erau vreo 10 cupluri și doar 2 familii (toți ruși) cu copii). Urmează apoi părinții cu copii mici (aproape bebeluși unii) și bătrânii. Oricum, atmosfera este una relaxată, fără griji - aici parcă timpul a încremenit. Vremea la sfârșit de februarie a fost foarte bună, marea caldă, dar nu sufocantă, fără pic de ploaie și mereu însorit.

Transport

Cel mai bine e să închiriați o motocicletă și explorați singuri insula - sunt foarte mulți care o fac, drumurile sunt mai sigure decât cele din Bangkok, trafic aproape inexistent și benzină ieftină. O problemă ar fi că nu sunt indicatoare, toți șoferii de tuk tuk parcă au în minte o hartă întreagă pentru fiecare hotelaș în parte. O conexiune la net e necesară dacă nu vreți să vă rătăciți. N-am avut permis, așa că am apelat la tuk tuk pentru excursia până în Ko Lanta Town. Tuk tuk-uri nu sunt așa de frecvente ca în Bangkok, de multe ori e „take it or leave it” și depinde de norocul fiecăruia cu cât negociază. Însă am văzut o grămadă de șoferițe musulmane, în tuk tukuri roz :)

Ah, da, un aspect care nu e menționat mai nicăieri pe net: aici conviețuiesc mulți musulmani. Zic musulmani, dar am văzut numai femei cu văl la aproape 30 de grade. În general, au poziții destul de modeste, fie lucrează pe la hoteluri făcând menaj, fie în restaurante sau sunt șoferițe. Sunt mai degrabă timide, nu te privesc în ochi și vorbesc puțin.

Cam asta este, pe scurt, un pic despre Ko Lanta, insulă pe care o recomand cu drag doritorilor de linișe.

Trimis de Tesaria in 08.04.18 15:00:32
Validat / Publicat: 08.04.18 19:47:18
  • A fost prima sa vizită/vacanță în THAILANDA

VIZUALIZĂRI: 2324 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Tesaria); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Leagănul mării

[08.04.18 19:46:53]

Mutat în rubrica "Descoperă Ko Lanta, KO LANTA [insula]" (nou-creată pe sait)

virginia61
[09.04.18 13:57:15]

@Tesaria: hello,

ai un vot maxim, multumesc.

Ma pune pe ganduri un pic fraza cu geko... nu prea m-am obisnuit cu soparlitele astea. Le aveati si in camera? cat de mari sunt?

am vazut si noi peste tot, sunt chiar simpatice dar am avut pana acum norocul sa nu le avem in odaie...

Deci, se gasesc si in camere?

Mersi

TesariaAUTOR REVIEW
[09.04.18 14:08:39]

@virginia61: buna! Nu sunt in camere, am vazut una singura, de 2 ori, dar de la vreo 10 15 m distanta, era intr-un sant. Nu sunt periculoase si nici nu stau prea aproape de civilizatie, nu e niciun motiv de speriat ca marime, pe net par destul de mici, insa ce am vazut eu mi s-a parut chiar mare, pun acum o poza in album cu ea

virginia61
[09.04.18 16:10:15]

@Tesaria: mulțumesc. Poate va fi următoarea destinație în Thailanda. Hristos a înviat!

[09.04.18 18:10:55]

r-Uca
[21.05.18 14:19:30]

Foarte frumos si util articolul... ma duce cu gandul la vacanta

Cred totusi ca in ultima poza nu este un gecko, ci o soparla de apa dat fiind si proximitatea canalului. Gecko sunt soparlitele mici care se catara pe pereti si tavan

r-Uca, Tesaria, virginia61