ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.03.2018
ÎNSCRIS: 30.09.10
JUL-2017

Madaba Mariam Hotel - satisfacator

15-18 iulie 2017

Dupa o zi superba si obositoare petrecuta impreua cu soferul si ghidul nostru, plecand din Wadi Musa de-a lungul King’s Highway, la ora 16.00 am ajuns in Madaba la Mariam Hotel.

Adresa: Aisha Um Al Mumeneen St.
P. O. Box 780 Madaba 17110 - Jordan
Telephone: 00 962 5 325 1529
Fax 00 962 5 325 1530
www.mariamhotel.com

Sala de asteptare a receptiei era mica, imediat in dreapta usililor de la intrare se aflau niste fotolii cu cateva masute in fata lor, pe care fetele le-au revendicat rapid iar eu m-am prezentat la receptie pentru validarea rezervarilor pe care le facusem pe booking.

Stand cu fata catre receptie, in dreapta sa am gasit, la explicatiile receptionerului, usa care ducea printr-un coridor, catre piscina, restaurant, precum si accesul catre cealalta aripa laterala a hotelului.

Era un hotel de doua stele, fara pretentii, dar surprinzator a fost pentru noi, ca soferul de taxi, pe drum, pana sa ajungem, ne-a spun ca este un hotel foarte bun (laudandu-l ca are o piscina frumoasa, ceea ce reprezenta un lux dupa parerea lui).

Stiind ca aveam de stat 3 nopti, timp in care urma sa hoinarim prin imprejurimi (aveam bine determinate traseele de acasa in urma studiului temeinic), am incercat sa echilibrez confortul hotelului si facilitatile cu pretul si siguranta locului, distanta pana la aeroportul Queen Alia International Airport fiind de aproximativ 25 de minute cu masina iar pana la Amman 20 km.

De la hotel (care nu era pozitionat in centru) la plimbare ajungeam la pas lejer, intrand prin magazine si cascand gura, pana in micutul centru in aproximativ 13 minute (apoximativ 700 metri) depinde pe unde o luam.

Restaurantul “The Rawsan”cel care era la parter langa piscina, putea servi gustari dar si mese calde, ceai, cafele, sucuri si cei ce doreau puteau fuma "Shisha" Water-Pipe.

Hotelul are 57 de camere, toate echipate cu baie privata, apa calda si incalzire centrala, au seif pentru depozitarea in siguranta a lucrurilor de valoare, putea oferi celor dornici transfer contra cost catre aeroport, locuri de parcare precum si taxi pentru excursii la diferitele obiective, o sa prezint chiar o lista pentru cei doritori, preturi care erau exclusiv pentru clientii hotelului;

Nu aveam prea multe optiuni de cazare, in Madaba nu sunt multe hoteluri si asa am ales Mariam Hotel, cu un punctaj rezonabil de 7,9 pe booking, ceea ce pentru un hotel din Iordania este destul de bine, iar piscina interioara gandeam ca va fi un bonus.

De ce am ales noi Madaba? Principalul motiv a fost faptul ca ne ofera lejeritatea in miscare in jurul tuturor obiectivelor principale de vizitat, precum si apropierea de aeroport tinand seama de ora ciudata de la care urma sa decolam.

Flacaul de la receptie, dupa ce i-am dat pasapoartele, ne-a trecut in registrele lui si ne-a inmanat cheile de la camera, indrumandu-ne spre liftul care era chiar langa biroul receptiei.

La coborare din lift, spre dreapta era camera noastra numarul 415, ultima pe hol, cu vedere spre strada din fata hotelului, ne-am introdus bagajele in camera si am simtit u miros neplacut de camera de fumatori, dar dupa ce am deschis geamurile si am pornit si aerul conditionat, aerul s-a schimbat si ne-am obisnuit si noi cu mirosul care este la inceput deranjant mai ales ca noi suntem nefumatori.

La intrare era un hol micut, in dreapta se afla baia, cu dotari minimale, dar curata si fara mirosuri neplacute, si intram in camera, in stanga se afla o masa si un scaun (mai mult pentru machiaj, ) o oglinda si agatat pe perete un televizor cu tub (model vechi) pe care nu l-am deschis deloc. In continuare, a doua masa se afla un dresing incastrat in perete unde se aflau paturi, perne de rezerva.

Mobilierul parea obosit (vechi), dar nu era jupuit si parea intretinut.

Camera avea trei paturi separate si intre ele se se aflau noptiere si veioze, saltelele erau cam obosite (in comparatie cu cele impecabile de la Candles Hotel Petra), dar fara sa simti disconfort evident (arcuri iesite). Nu exista frigider, asta fiind chiar inconvenient, pe care l-am rezolvat in schimb prin depozitarea sticlelor de apa la restaurantul de la piscina.

Aerul conditionat era fixat pe peretele cu baia, deci deasupra primului pat cum intrai in camera si sigur acela mi-a fost repartizat mie ca sa-mi bata aerul conditionat direct in freza.

Desi fereastra dadea direct catre strada, nefiind o strada prea circulata nu ne-a deranjat zgomotul masinilor, ferestrele izoland destul de bine. O singura data am auzit mai tare (prin geamul deschis de la baie) un alai de nunta care faceau ture prin oras, claxonand si cu, muzica tare in masini, sa se stie …

Pretul pentru 3 nopti a fost de 172 euro (138JOD) si aveam inclus micul dejun si acces la piscina, si internet gratuit in camera, pentru accesul caruia (internet) am primit fiecare dintre noi o chitanta mica cu username si parola, dupa logare, contul era valabil 360 de zile.

Despre micul dejun

Restaurantul “The Roof Restaurant” avea o capacitate de aproximativ 110 locuri, putea servi open bufet la micul dejun, open bufet la cina, oferind preparate traditionale si barbeque.

Restaurantul se afla la ultimul etaj (4) si se intindea pe toata suprafata hotelului mai degraba ca o mansarda, oferind prin geamurile care il inconjurau, o vedere de ansamblu asupra intregului oras Madaba, noi vazand niste fotografii vechi, uimiti fiind cat de mult s-a extins orasul in ultimii zeci de ani.

Nu am fost deranjati de galagia facuta de cei din restaurantul de deasupra noastra si de situatia nefericita cu care s-a confruntat o colega de-a noastra, nefiind probabil deasupra meselor cu scaune ci mai degraba sub zona libera.

La micul dejun (aceleasi produse in fiecare zi, dar indestulatoare cat sa ne satisfaca), puteam servi:ceaiuri, cafea, sucuri. lapte, iaurt, cereale, falafel si o mancare de fasole (tinute la cald), salata de cruditati, sosuri si condimente, separat castraveti, rosii, pepene, humus, feliute de cascaval, masline de doua feluri, omleta si iar fasole (iahnie), carnati cu legume, paine feliata, lipii, oua fierte, si preferatele fetei noastre:clatite cu gemurile corespunzatoare (vreo 4 tipuri).

Trebuie sa va spun ca intr-o dimineata, daca noi stateam la etajul 3, urcam pe scari si auzeam o harmalaie in sala de mese, ca o galerie de ultrasi in drum spre stadion, cand ajungem acolo vedem un grup de turisti israelieni (am aflat ulterior), pusi pe praduialaaa.

Il speriasera pur si simplu pe baietasul care umplea tavile cu mancaruri, in special cele calde (omlete) dar nu numai, care nu priditea cu umplutul si completarea.

Daca se anunta potopul si nu erau asa disperati sa bage in ei, dar si in genti... zici ca era prima oara cand vedeau in fata ochilor bufet suedez unde poti alege ce vrei si de bun simt cat vrei. Carau farfurii peste farfurii, pe care in final le-au mozolit si le-au abandonat pe mese, iar la plecare cand a inceput ghidul sa-i adune ca le venise autocarul nu se mai dezlipeau de tavile alea cu traistele burdusite cu de toate de-a valma. Credeti-ma! nu am vazut asa ceva niciodata...

Erau trecuti de varsta a doua, dar aveau o viteza la umplut sacosele de ne uimeau si nu aveau pic de jena. La urma urmei cine-I cunostea pe ei in Iordania? Dupa ei, POTOPUL!

Ghidul, impreuna cu un politist din Tourism Police care ii insotea (am inteles ulterior de la soferul si ghidul nostru din Madaba ca fiecare grup de turisti israelieni este insotit de un politist care le ofera protectie), statea si ii zorea sa se miste ca le pleaca autocarul iar cativa dintre ei exterminau tavile ca pe timpul hoardelor de atacatori.

Noi radeam la masa prividu-l pe ospatar cum se uita neputincios cum termitele ataca platourile si abia dupa ce au plecat si s-a dumirit baiatul ca roiul si-a luat zborul, s-a scuzat si a mai plecat la magazie sau la piata cred sa mai completeze cu legume proaspete.

V-am promis cateva preturi cu traseele, asa cum le-am primit (pe o foaie) de la cei de la receptie, poate ii sunt cuiva de folos:

Transfer (asteptare) Aeroport 14JD- iar Madaba –Aeroport 12JD

Mount Nebo (8,1KM), Dead sea (35 KM) and Bethany (35 KM) - 30JD (o ora asteptare la fiecare obiectiv), extra asteptare o ora 3JD

Desert Castle (Amra, Khraraneh, Azraq) -48 JD

Jerash and Ajloun -40 JD (2 ore Jerash si o ora Ajloun)

Petra via Desert Highway-55JD doar dus

Petra via King’s Highway-60 JD

Aqaba via Wadi Araba -72 JB dus

Aeroport catre Petra via Desert Highway-65 JD dus

Madaba catre Amman 7th Circle -10 JD dus

Madaba catre Amman Down Town -12 JD dus

Wadi Rum - 68 JD dus

Petra via King’s Highway per person in minivan-20 JD

Preturile sunt per masina.

Am scris acest review in speranta ca voi echilibra putin balanta intre impresiile colegilor lizuk (dezamagita profund) si ergon (entuziasmat maxim), care au vizitat in 2008 si 2009 acest hotel si astfel, v-am redat impresiile noastre despre Hotelul Mariam din Madaba.

Ce am vizitat in Madaba, Amman si imprejurimi puteti citi in continuare…

Trimis de alunelu69 in 29.03.18 22:27:42
Validat / Publicat: 30.03.18 05:36:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU.

VIZUALIZĂRI: 1065 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alunelu69); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 Hotelul Mariam vedere dinspre piscina

alunelu69