ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.03.2018
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 22.11.17
OCT-2017

Experiente culinare in Ao Nang

Pentru cei curiosi despre ce poti sa manci in Ao Nang, m-am gandit sa detaliez un pic, in acest articol. In statiunea Ao Nang, restaurantele sunt la tot pasul, de la restaurante de 5 stele pana la tarabele de pe marginea drumului. Gasesti aici mancare cu specific local, european, indian, asiatic sau chiar fast-food.

Sa le luam pe rand. Unde am mancat noi:

Tandoori Night's Restaurant – specific indian – primul local in care am mancat cand am ajuns in Ao Nang. Sunt multe restaurante indiene pe strada principala din Ao Nang. Citisem despre ele si imi notasem cateva. Cum coboram pe strada principala, am hotarat sa ne oprim la acesta, fiindca era cel mai aglomerat (semn bun). Spatiul restaurantului nu este mare, chiar micut (poate de aceea este mai aglomerat). Au si o oferta de 20% reducere la mancare cu care atrag clientii (atentie, e doar mancare, fara bautura). Meniul este divers, poti sa gasesti aproape orice. Fiind un restaurant indian am decis sa comandam ceva specific: eu pui tandori si sotul chiken tikka. Puiul meu a fost putin picant, a venit insotit de 2 tipuri de sos (rosu si verde). Ne-am luat si cate o lipie traditionala (naan) foarte buna. Personalul restaurantului a fost amabil, s-a miscat repede, portile au fost mari si gustoase. Concluzia: avand in vedere ca a fost prima data cand am mancat mancare indiana, am fost placut impresionata.

Ao Nang Boat Noodle – specific tailandez – este un local micut cum urci pe strada principala, inainte sa ajungi la moschee, daca nu esti atent aproape ca il ratezi. Preturile sunt foarte mici pentru zona, iar persoanalul foarte amabil. Meniul are doar cateva pagini cu bauturi si mancare tailandeza, dar mi-a placut cum e structurat, pe o parte denumirea preparatului, iar pe cealalta imagini cu mancarea… asa stii la ce sa te astepti cand comanzi. Am comandat ceva pad thai, scoici pane si orez cu pui. Totul a fost foarte bun. La sfarsit chiar am primit din partea casei niste felii de lubenita. Cafeaua rece (iced coffee) cu adevarat reusitita. Dupa ce am mancat, am platit in fata la receptia/bucatarie in aer liber. Concluzia: fain loc!

Carnivore Steak & Grill – steakhouse – nu e la strada principala, de la Krabi Resort trebuie sa urci spre deal. Am tinut neapart sa ajungem la acest restaurant datorita review-urilor foarte bune de pe Trip Advisor. Restaurantul se vrea unul de mare clasa, iar preturile sunt pe masura. Cu toate astea am vrut sa mancam o friptura buna de vita, asa ca am mers cu incredere. Am fost la ora pranzului, cititnd ca seara este foarte aglomerat. Cand am ajuns numai era nimeni, doar noi singurii clienti. Personalul imbracat in costum traditional, destul de ok, fata care ne-a servit vorbea destul de prost engleza. Ne-am asezat la o masa, am studiat un pic meniul si am ales: eu o friptura de vita, iar sotul un hamburger. La preturile afisate, am primit din partea casei un platou cu branzeturi diverse ca aperitiv. Platoul a fost impresionant (ma refer la vesela de servire nu la mancarea in sine). Destul de greu a venit si felul principal. Carnea a venit insotita de o salata mare si diversa si o garniture la alegere. Prima dezamagire cartofii. Am ales cartofi copti la cuptor cu unt si usutoi. A venit 1 cartof mititel in coaja, cam crud, cu unt topit si usturoi. Nici nu l-am putut manca. Sotul a ales cartofi prajiti de casa. Erau cam maronii, moi si fazi (o fi soiul de cartofi prost). Hamburgerul sotului arata bine si a fost gustos. Friptura mea a venit, la alegerea mea, cu sos de piper. O noua dezamagire, avea un sos maro simplu (din ala de friptura de cantina) si un ciorchine de piper verde deasupra. Sosul nu avea nici un gust, iar alt piper nu mai era pe farfurie. Carnea mi s-a parut cam tare, m-am cam chinuit s-o mananc. Concluzie: la pretul platit a fost de-a dreptul dezamagitor. Cred ca platesti mai mult platingul si farfuria cu design frumos, decat mancarea in sine. Nu recomand!

Mancare stradala – in special seara, poti gasi mancare ieftina si gustoasa direct la tarabele de pe strada. Noi am mancat decateva ori o shaworma (ei ii zic kebab, dar e la lipie) absolut delicioasa la tarabele ce apar seara in fata moscheii de pe strada principala. Aici seara, la piata de noapta musulmana, apar tarabe, fiecare cu specificul ei: una cu kebak si hamburger, alta cu pui pe bat, peste si alte carnuri, fructe proaspete, sucuri sau clatite si porumb fiert.

Am mai incercat si faimoasele clatite cu banana si nutella (roti) din diverse locuri din oras. Un desert foarte gustos de fiecare data.

Nu chiar Ao Nang, dar pe aproape:

Krabi Night Market – am fost intr-o seara cu songthaew pana in Krabi sa vedem faimoasa piata de noapte. Si aici poti gasi mancare ieftina la tarabe. Aici am incercat ceva ce nu am mai vazut niciunde: ceva chiftele cu crab si calamar. Au fost cam dubiose cu un sos dulceag deasupra. Am mai vazut ceva aluat cu umpluturi diverse si gogosele de cocos. Am ales gogoeselele, dar nu prea aveau gust, noroc cu zaharul de deasupra. Ne-a facut cu ochiul si o waffa cu ciocolata, care a fost chiar buna. Alte specialitati cu carne, peste si fructe de mare n-am mai vrut sa testam. Desi mi-a atras atentia ceva bautura colorata, ii zicea “lapte roz”. Inainte sa plecam de acolo ne-am oprit si la celebra inghetata “tocata”, iam iam.

La final, locuri in care n-am ajuns, dar unde mi-ar fi placut sa mananc:

Restaurante indiene – sunt multe de acest gen in Ao Nang. As mentiona aici: Bombay Palace, Taj Palace, Bawarchi Delight, Zaika – pe strada principala si Noori India, Moti Mahal- pe starda paralela cu plaja.

Restaurante la inaltime –datorita pozitionarii pe deal, privelistea am inteles ca este superba. In aceasta categorie ar fi 2: Lae Lay Grill si The Hiltop. Ambele ofera serviciu de transfer gratuit pana la restaurant, ceea ce este un mare plus. Chiar am vazut masinutele lor cu clienti prin oras.

Un fel de fine dining – restaurante mai scumpute. Aici ar fi: Umbertos Cuisine- specific Italian (420 THB supa de fructe de mare, 340 THB calamari prajiti), Jenna's Bistro & Wine – specific international, steakhause (490THB coaste de porc, 390THB hamburger de vita), The Last Fisherman-pozitionat pe plaja cu specific pescaresc (350 THB crabul, 500 THB peste grill), Azzurra -specific Italian (320 THB pizza, 460 paste), Diver's Inn Steakhouse–specific international (895 THB friptura de vita)

Altele - Kodam Kitchen, TJs Restaurant & Sports Bar, Pooky O'Leary's, The Crab Company

Cafenele –The Coffee Club, Lion and Shark, Cafe 8.98 si bineinteles nelipsitul Starbucks

Fast food –se gasesc celebrele McDonald's, Burger King si Subway

Mai sunt multe alte restaurante pe care nu le-am incercat sau nu le-am descoperit. Concluzia ar fi ca sunt destule optiuni pentru toate gusturile si toate buzunarele. Ao Nang ofera cu adevarat o experienta culinara diversificata, doar sa ai timp suficient ca sa le incerci pe toate.

Trimis de r-Uca in 23.03.18 18:07:59
Validat / Publicat: 23.03.18 19:49:59
  • A fost prima sa vizită/vacanță în THAILANDA

VIZUALIZĂRI: 1636 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (r-Uca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Carnivore Steak & Grill - friptura de vita (arata bine, dar nu e prea gustoasa)

[23.03.18 19:49:08]

Bune recomandările!

Mutat în rubrica "Unde mâncăm în zona Krabi?, KRABI" (nou-creată pe sait)

[23.03.18 19:57:57]

• SOCIALs