ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.03.2018
DE geop
ÎNSCRIS: 23.01.11
MAR-2018

la PMM* = 106 JOD

Un hotel foarte bun, cu o vedere spectaculoasa asupra golfului Aqaba

Am găsit o foarte bună oferta de zbor la Eilat (aeroportul Ovda) si am mers pentru câteva zile în Aqaba, situata foarte aproape de Eilat.

Am ales Aqaba pentru ca mi s-a părut ca hotelurile de top sunt mai convenabile ca preț decât cele din Eilat, unde nu am găsit multe hoteluri cu plaja proprie.

Pentru ca am vrut sa vedem și Petra, iar taxa de viza, destul de mare, nu se plătea dacă petreceai un număr de zile în Iordania, am ales sa stam la cel mai lăudat hotel din Aqaba.

Am luat shuttle bus-ul din aeroport pana la punctul de frontiera, unde am traversat granița pe jos și apoi un taxi (21 USD sau 15 JOD) pana la hotel.

Întrucât prețurile în Iordania nu conțin taxa de servicii și TVA ul, la prețul de pe site am adăugat 17%, iar costul camerei a fost cam 215 euro pe noapte.

Am sa încep cu minusurile hotelului, pentru că are și mai multe plusuri.

Recepția și locurile de luat masa nu sunt somptuoase, cum mi-ar fi plăcut la un astfel de hotel, mai degrabă minimalist ca stil.

Interiorul de la Intercontinental și Movenpick, hotelurile din vecinătate, despre care se spune ca sunt sub Kempinski erau mai opulente.

S-ar fi potrivit în recepție o vaza imensa și / sau multe flori, o fântână sau ceva similar.

Camera era mare dar iarăși lipsita de luxul pe care îl așteptam.

Mai mult, ma așteptam să am accesorii pentru baie, cum ar fi perie și pasta de dinți, set de ras, pe care nu le luasem tocmai pentru ca eram sigur ca au și m-am gândit sa nu îmi încarc bagajul.

Preturile mi s-au părut puțin cam ridicate (35 lei un pahar de bere de 330 ml sau 25 lei o limonada).

În apa mării se putea intra în perimetrul împrejmuit, dar limita ce nu putea fi depășită era ca adâncime cam până la brâu, asa ca nu prea era foarte comod sa înoți într-un perimetru restrâns și la asa mica adâncime.

Aspectele pozitive sunt cele legate de micul dejun, foarte bun, cu spumant și shot-uri de fructe, aperitive arabesti etc, dar și acesta cu oarecare minusuri, în sensul că nu era atât de bogat ca cel din hotelurile de lux din Antalya sau, în comparație cu hotelurile de top din alte locuri, mezelurile nu erau chiar de cea mai buna calitate (gen făcute în casa). Oricum, foarte bun.

Camera era mare, cu un balcon cu o superba vedere spre mare, băuturile din minibar, toate nealcoolice erau incluse în prețul camerei.

Baia avea cada și cabina de dus.

Dacă inițial am fost dezamăgit ca nu era o zonă de gradina luxurianta, ca la celelalte hoteluri de care am pomenit, hotelul, în stilul sau modernist, minimalist are o priveliște spectaculoasă asupra golfului Aqaba.

Are doua zone încălzite, piscina pentru copii și jacuzzi-ul, o piscina adâncă și destul de lunga pentru înot, bar cu scaune în piscina și o zona de plimbare cu apa foarte puțin adâncă, pe marginea infinity pool.

Atât la piscina (care se închidea la apusul soarelui, singura varianta rămânând jacuzzi-ul), cât și pe plaja cu nisip fin primeai două sticluțe de apă din partea hotelului, prosoape, existand zona de șezlonguri și paturi, ambele gratuite.

Ca varianta de masă de prânz era un meniu fix, pentru aproximativ 22 JOD (125 lei), pe care nu l-am probat, dar și alte produse cum ar fi pizza, hamburgeri la barul de pe plaja (întrucât în martie stăteam la plajă de la 10,30 până la 17,30, nu am luat niciodată prânzul).

La fel, în cele două zile de plaja nu am folosit spa-ul hotelului.

Exista și o terasa superbă cu vedere, cred că mai degrabă pentru cei care veneau din exterior sa bea ceva, întrucât de vedere clienții hotelului se bucurau toată ziua.

Am putut printa cartea de îmbarcare în zona de business, unde aveau doua calculatoare cu imprimanta.

Personalul a fost evident foarte drăguț, cred totuși ca este cel mai bun hotel din Aqaba, dar nu cel mai bun hotel la care am stat vreodată.

Trimis de geop in 05.03.18 17:01:35
Validat / Publicat: 05.03.18 17:58:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU. A mai fost în/la: Egipt, Dubai, Israel

VIZUALIZĂRI: 1545 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geop); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 106.25 JOD pe cameră

[05.03.18 17:56:36]

@geop: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

[05.03.18 19:01:51]

• SOCIALs