ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.04.2010
DIN: Sannicolau Mare
ÎNSCRIS: 24.07.08
OCT-2009

Wonderfull!

La inceputul lunii octombrie, anul trecut, am fost pentru 3 zile, prima oara la Londra, cu avionul! Mi-a placut foarte tare!

De la aeroportul Luton, ne-a asteptat un taxi particular, al carui sofer era roman! Venise in Londra sa lucreze de ceva timp in urma si se integrase perfect in lumea aceea noua si necunoscuta mie. Sunt vreo 60 de km pana in Londra. Nu rezervasem cazare. Aveam notate cateva hoteluri, dar era greu sa le gasim. Taxiul ne lasase in zona apropiata Hyde Park-ului!

Bineinteles... ploua!

Dupa mai multe incercari la vreo 4-5 hoteluri, care ne iesise in cale, chiar ma impacasem cu gandul ca nu voi mai gasi nimic la un pret convenabil. Dar... m-am inselat! Am gasit un hotel dragut, de 3 stele, cu vreo 100 de camere, pe 5 nivele, intr-o zona centrala si foarte linistita! Pretul acceptabil, 55 de lire cu mic dejun. Problema era ca nu erau camerele pregatite si ca mai trebuia sa asteptam, pana la ora 14, ora Angliei.

Receptia-spatioasa, personalul foarte tanar, politicos si amabil! Cameristele (cu o tinuta cam sexi! ) si bucataresele, erau de culoare si acest aspect dadea o nota cu totul aparte! Tot aici este si centru de informare turistica. Poti face comanda la un taxi, care sa te duca chiar si la aeroport. Internetul costa 3 lire pentru o ora. Era si lift, dar cam micut!

Tot la parter exista si serviciul de spalatorie, curatatorie, fax si agentie de turism! Nu sunt admise animale de companie! La doar 3-4 minute de hotel este un magazin Tesco, aprovizionat foarte bine si cu preturi acceptabile!

Hotelul era situat cam la 3 km distanta de Oxford Street si Buckingham Palace si la doar la cativa metri de statia de metrou si de autobuz Queensway, deci, distante foarte mici, pentru Londra!

In hotel este interzis fumatul, iar fumatorii puteau iesi in fata, unde erau 2 scrumiere imense din inox. Parcare nu exista in fata hotelului.

Am putut lasa bagajele intr-o camera special amenajata, am achitat pentru 2 nopti si am pleacat sa ne plimbam prin vecinatatea hotelului, pentru ca obositi nu eram, gratie inventiei lui Traian Vuia (sau cine o fi inventat, mai exact- avionul) ! Nu pot sa spun ca eram nici relaxati, pentru ca Londra e orasul contarastelor si asta, fara sa vrem, ne cam ravasea, mai mult decat ne-am fi asteptat!

Cand am revenit in hotel, am fost condusi in camera, care ne-a placut din prima clipa! Erau 2 paturi mari, cu lenjerie frumosa si curata, de incapeau si 4 persoane, extrem de confortabile, camera aerisita si spatiu suficient pentru 2 persoane! Pe jos-mocheta. Tapet pe pereti, o comoda, 2 noptiere si tablouri cu picturi abstracte! Apoi- o masuta pe care era o tava si un fierbator electric, iar alaturi de el erau o multime de plicuri de cafea, zahar si ceai, probabil pentru celebra ora 5, cand e obiceiul lor la ceai!

Dulapul destul de incapator! Totul intra in pretul camerei si in fiecare zi se completa cantitatea. Pentru a folosi prizele lor era nevoie de un stecher special cu 3 borne. Baie proprie, draguta, dar cam mica! Oglinda rotunda, uscator de par, chiuveta, wc si cabina de dus, plus prosoapele de calitate si tot ce este cosumabil se completa in fiecare zi!

Era aproape plin hotelul de turisti, un dute-vino nesfarsit... oameni de toate culorile, limbile si nationalitatile!

Mic dejun continental, tip bufet-se servea in restaurantul hotelui-Kings! Abia asteptam... cu toate ca eu sunt o mare gurmanda, pe mine m-a multumit! Ceai, lapte, cafea, suc de la dozator, cereale, o multime de feluri de chifle albe si negre, paine prajita, croasante proaspete si moi cu gem sau cu ciocolata, unt, branza topita, foarte multe feluri de gemuri, miere de albine, iaurturi si fructe!

Cele 3 zile au zburat repede! Singurul lucru care m-a dezamagit a fost vremea! Ploaua mai tot timpul... dar era o ploaie marunta si calda, din aceea de nici nu era nevoie sa-ti pui gluga sau sa te obosesti sa-ti deschizi umbrela! Si in final ma obisnuisem, nici nu mai observam cand incepe si cand se opreste, ca veneau vreo 10-15 astfel de ploi pe zi!

Orasul merita batut cu pasul si savurat! Pana cand faci bataturi... ca mine, iar cand te reintorci la hotel sa adormi obosit si fericit, ca ai descoperit un mic coltisor din acest oras al miracolelor!

Va recomand cu incredere acest hotel, pentru ca are o locatie buna si se poate ajunge usor la cele mai importante atractii turistice din Londra! Atat pentru calatorii de afaceri, cat si in scop turistic!

Trimis de georgiana in 28.04.10 23:39:20

VIZUALIZĂRI: 4643 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Hotelul de care va povesteam,,,,

dananecula
[28.04.10 23:53:10]

Georgiana, draga mea, ati fost tare curajosi de nu v-ati facut rezervare din tara. Dar si tare norocosi ca ati gasit un asa hotel frumos, de 3*, cu un pret acceptabil si dotari pe masura. Mi-am notat in agenda, deoarece sunt deosebit de utile informatiile tale. Din cate mi-a povestit o prietena care a fost anul trecut in Londra, parea destul de dezamagita de conditiile de cazare si MD de la 3 * si uite ca am gasit si o romanca fericita

Sunt 2 variante in datele problemei expuse de ea: ori n-a stiut sa numere stelutele hotelului si or fi fost doar 2 ori ea a cam exagerat. Desi din descrierile ei (care nu prea coincid cu ale tale, frumos expuse si realiste), tin sa inclin ca era vorba de un hotel de 2 stele (cel in care a stat amica mea).

Yuhuuu !!!! Si primul vot il ai de la mine cu 400 pupici multi!

[29.04.10 01:08:54]

georgiana, sper sa-ti placa melodia atasata, insa daca vrei sa schimbam nu-i bai!

trandafir 1970
[29.04.10 01:10:34]

Nu se putea sa pierd un review marca@georgiana, iar cand acesta este scris despre Londra... cea ploioasa si innourata mereu, ai votul meu la un... click distanta!

Si, sunt in asentimentul tau, Londra te face sa vii mereu ACOLO (stim noi ce stim! ).

Dar important e ca te-ai simtit cu adevarat...Queen in acest minunat colt de lume!

balasa violeta
[29.04.10 01:55:05]

Splendid ! Am votat cu placere.

david
[29.04.10 08:43:31]

Cand va fi soare si frumos poate voi vizita Londra, ploaia si cerul innorat contribuie la o stare de lehamite si indispozitie in cazul meu.

Pana atunci un vot.

pepsi70ro
[29.04.10 08:54:18]

Frumos povestit, drept pentru care sunt bucuros sa-ti ofer SB. Demn de retinut hotelul pentru o eventuala vacanta. Cand oare?

biancuta
[29.04.10 08:57:53]

De retinut acest hotel pentru cand voi ajunge si eu in Londra. Plimbarea in ploaie are farmecul ei... Un vot si de la mine cu superbonus!

reeditez: pana am apucat sa citesc si sa scriu ecoul, ai primit deja superbonusul, voi da nr. 8.

[29.04.10 11:47:03]

@Dananecula,

Da, noi chiar suntem norocosi (pentru ca amandoi suntem nascuti intr-o zi de 13 !

Nu mi-am facut probleme cu cazarea, ca Londra e mare, gaseam un locsor si pentru noi si era octombrie, lumea deja isi cam terminase concediile, nu m-am gandit ca va fi aglomerat incat sa nu gasesc, mai ales ca era ora potrivita cand se eliberau camerele.

Cand nu e sezon, eu cam nu obisnuiesc sa-mi rezerv dinainte. Si in insula Capri(Italia) am plecat tot fara rezervare, cu notitele in carnetelul care nici nu l-am deschis, pentru ca imi place sa vad si apoi sa platesc, de obicei!

ileanaxperta*
[29.04.10 11:52:33]

Ei, si uite draga mea norocoasa cu 13 si eu iti dau azi SB tot nr. 13, sa-ti fie de bine...

Ca intotdeauna impresii utile, frumoase, poate chiar mai frumoase decat Londra sau un hotel de acolo, cand vin de la tine...

Sper si eu sa vizitez orasul intr-o buna zi, chiar anul acesta vroiam un circuit cu sedere de 3 zile acolo, dar... iubirea mea cea mare, Grecia nu ma lasa in nicio vara fara o vacanta la ea...

Andox
[29.04.10 12:45:24]

Hey Georgiana si eu sunt nascut in 13 , de ce nu am noroc sa ajung la Londra ........

molko*
[29.04.10 12:58:30]

hey.. si eu tot pe 13.. si fiimea tot pe 13.. ar trebui sa fim mai norocosi??

astept si eu ziua cand voi ajunge la Londra. Musai si un meci de fotbal trebuie vazut in tara asta, daca nu se poate la Liverpool e bine si la Londra. un vot mic.. hotelul chiar pare super ok.

[29.04.10 14:19:17]

webmaster 13,

Multumesc pentru melodie!

@Trandafir 1970,

Desigur ca pentru mine exista un alt motiv de a reveni cat de des pot la Londra (prietenii... stiu de ce), chiar daca e soare, sau vreme rea!

Un motiv care nu are legatura cu turismul, ci cu doi ochi frumosi, de care mi-e tare dor de dimineata pana seara! Dar, se poate imbina utilul cu placutul, nu??

@Andox,

Cand merg la Londra, te invit si pe tine si pe toti cei nascuti in 13, inclusiv pe webmaster 13, cat si pe Molko, de la care tare as fi curioasa ce mutra ar face si cum le-ar descrie atat de natural pe cameristele de culoare de la hotelul descris mai sus!

Astept, doar sa prind o oferta asemanatoare cu cea cu care am fost (adica 20 de euro dus si tot atat la intors) !

Multumec tuturor ca ati citit!

any*
[29.04.10 20:22:53]

Salutareeeeeeeeeeeee!

Ai si de la mine un vot mare, ptr ca si eu am un norocos pe 13 [prietenii stiu de ce] si ptr ca te inteleg de ce te atrage Londra, cit de curind anul asta o sa mergem si noi, stiu ca nu se fumeaza in locurile publice, am patit in Scotia, la Glasgow cind am fost.

Daca mai stateam o saptamina renuntam la fumat.

ionescunic
[30.04.10 08:00:11]

un vot si o salutare de la mare ......dintr-un port mai mare...

ups... am facut si versuri

[30.04.10 08:02:09]

@Va salut si eu,porumbeilorrrr!

SALUTATI MAREA SI PENTRU MINE!

piti
[30.04.10 08:21:38]

Interesant, intre 22-25 septembrie 2009 am fost si eu acolo, cu cateva zile inaintea ta, dar la alt hotel, foarte aproape de Hyde Park si cu rezervare din tara, nu ca biata de tine.

Ambasada Marii Britanii m-a contactat, nici in ziua de azi nu stiu de unde, s-au gandit sa ma trimita la Birmingham la targul lor anual Glee. Cu aceasta ocazie mi-am prelungit vacanta si am vizitat acest minunat oras.

Un lucru m-a socat, nu numai la Londra ci si la Birmingham, ai impresia ca toti indienii si pakistanezii au emigrat aici, din 10 trecatori 3 sunt de acolo.

Alb
[30.04.10 20:41:03]

Da, interesant la Londra, si eu am fost anul trecut in vara, dar trebuie timp ptr a vizita muzeee, locatii etc

Ellada_sagapo
[11.05.10 22:47:21]

Foarte bun pretul, doar 55 de lire, mai ales tinand cont de pozitia acestui hotel.

Si eu imi doresc sa ajung in Londra intr-o zi, eventual atunci cand va avea si Mihalis Hatzigiannis concert, ca sa ma bucur si de ceva grecesc

Mi-a placut mult si partea cu "bineinteles ploua" hehe!

Londra este exemplul ca se poate vreme si mai urata decat a noastra! Dar cand este sa ti se bucure sufletul de ceva, poate sa fie si furtuna, caci numai seninul din sufletul omului conteaza

corinka
[06.02.11 14:02:55]

Ma tenteaza si pe mine o iesire la Londra spre sfarsitul lui mai si as vrea sa stiu cat costa transportul cu taxi de la Luton la Londra?

magdalena
[12.05.11 11:15:16]

Tocmai ce cautam o varianta de cazare pentru Londra! Cat a costat taxi-ul pana in oras? Exista si alte variante de transport?

Plata se face la sosire sau la plecare?

Am verificat acum pe site-ul lor si preturile sunt duble fata de cel spus de tine...Fie au scumpit intre timp, fie pe loc ai gasit mai ieftin, avand in vedere ca doreau sa ocupe camera si nu aveau alte rezervari...

[12.05.11 11:37:14]

Taxiul particular a costat in jur de 35 de lire, din cate imi amintesc eu! Am fost 4 persoane, deci mi-a convenit pretul. Mai poti ajunge cu trenul pana la Victoria Station, dar noua ne-a fost mai simplu asa.

La hotel am platit cand am sosit, nu aveam rezervare. Pe strada aceea sunt o multime de hoteluri, noi am avut noroc sa gasim camere libere, pentru ca era aproape ora amiezii si atunci plecau clientii. Am asteptat cam pana la ora 2, ora locala, ca sa termine curatenia.

corinka
[19.05.11 13:30:58]

Am si eu cateva intrebari referitor la Londra si transport.

1. Taxiul a fost 35 lire/pers sau cu totul pentru 4 persoane?

2. Si a costat 35 pentru un singur drum sau dus-intors?

3. Trebuie facuta rezervare la taxi sau se gaseste usor acolo? Eventual poate ma poti ajuta cu un link pentru rezervari, daca este cazul.

4. Am mai auzit ceva de niste tarife de stationare pentru taxi. Stii ceva despre asta?

Scuze pentru "avalansa" asta de intrebari, dar weekendul viitor plecam si noi la Londra si am cateva emotii, fiind prima excursie de acest gen organizata pe cont propriu.

Multumesc mult!

dananecula
[19.05.11 14:12:27]

@corinka

La sectiunea ,,Ce-mi recomandati?''sa citesti ceva sfaturi, deosebit de utile, ce le-au scris cativa dintre colegii nostri.

Eu cred ca-ti vor fi foarte utile, avand in vedere ca excursia ta la Londra se apropie cu pasi repezi.

Iti doresc o vacanta frumoasa si la revenirea in tara, asteptam cu drag sa-ti descarci tolba cu amintiri, aici in ,,sanul'' familiei AFA.

Dragoș_MD
[19.05.11 14:35:06]

eu sugerez tren/metrou - e ieftin şi rapid (habar n-aveţi ce dopuri sunt acum în circulaţia londoneză din cauza apropierii olimpiadei şi a lucrărilor de infrastructură implicate.

taxiurile costă undeva pe la 1Ł/milă (1,6km), sau ceva mai mult.

Marian Preda
[23.11.11 17:49:08]

@georgiana:

,,Am fost acolo'' (eram, veverita fotogenica din parc!)...

Daca nu ma crezi, este pacatul tau!

Tot admirandu-ti RW -urile, am decis sa ma transform si sa te indemn spre locuri mai deosebite...

Mai ametit cu cel mai impresionant carusel, m-ai plimbat cu metroul si cu bus-ul... dar nu mai dus in Muzeul figurilor de ceara (celebrul, Marie Tussaund), Dar iti inteleg modestia, ... nu ai vrut sa iesi in evidenta, fotografiindu-te

alaturi de, ,,tine.

Felicitari!

[23.11.11 17:57:59]

Poate nu ma crezi, dar chiar nu mi-am dorit sa merg la Muzeul figurilor de ceara! De obicei,nu-mi place si mie ce place la toata lumea

creivean
[23.11.11 17:58:47]

@Marian Preda

Uau...

dar nu mai dus in Muzeul figurilor de ceara (celebrul, Marie Tussaund), Dar iti inteleg modestia, ... nu ai vrut sa iesi in evidenta, fotografiindu-te alaturi de, ,,tine.

In schimb tu m-ai facut sa-ti urmaresc ecourile. Mama, mama...

@georgiana, tu nu ai nici o vina, dar ecouri de genul asta imi repugna profund... Faptul ca review-urile tale sunt printre cele mai bune de pe sait, ti-am spus si eu in repetate randuri, dar nu asa...

Ufff... lume si iar lume.

[23.11.11 18:09:25]

@Creivean,

Valoarea unui review (cand ea exista) nu o poate lua nici un fel de ecou, politicos, sau rautacios!

Nici macar voturile negative nu au prea mare succes!

Am vazut si reviews-uri slabe ridicate la rangul de ''Minighid turistic'', dar si mai multe valoroase, ne bagate in seama.

Faptul ca cineva imi citeste un review mai vechi, ma bucura nespus. Nu e nevoie sa ma si voteze, ca mai apoi sa spuna ca a votat, dar n-a citit, cum am mai patit cu... stiti voi cine, de am cerut sa-i si sterga votul.

Daca Admin sau webmasterii considera ca ecourile lui @Marian Preda nu sunt in regula, sa procedeze cum cred ei de cuviinta.

Multumesc!

Marian Preda
[23.11.11 18:19:08]

@creivean:

Te-am votat ca... macar imi citesti ecourile!...

16 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
Alb, any*, balasa violeta, biancuta, corinka, dananecula, david, Ellada_sagapo, georgiana, ileanaxperta*, ionescunic, magdalena, Marian Preda, molko*, piti, trandafir 1970