ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.04.2010
DE vini
ÎNSCRIS: 19.08.09
APR-2010

Hotel Beatriz Rey Don Jaime

Am stat 3 zile in Valencia luna aceasta si ne-am cazat la hotelul Beatriz Rey Don Jaime. Spaniolii au o fixatie pt denumirile un pic pompoase si formate din mai multe cuvinte, care de multe ori sunt cam greu de tinut minte. Poate ati remarcat ca si numele spaniolilor sunt foarte lungi. Beatriz reprezinta lantul hotelier din care face parte hotelul iar restul reprezinta numele.

Hotelul l-am gasit pe internet si l-am ales pt pozitionarea foarte buna, fiind foarte aproape de Orasul Artelor si Stiintei (centrul nou) si de Parcul Turia si relativ aproape de metrou, de centrul vechi, de un supermagazin universal Il Corte Ingles si de stadionul Mestalla. Spun relativ aproape, gandindu-ma la distante de 1-2 km, care pt niste turisti versati “cu meciuri in picioare nu inseamna mare lucru.

Hotelul este cotat la 4 stele, care sunt acordate in mod corect. Pe afara, arata destul de comun, poate mai mult ca un bloc simplu de locuinte, dar cand intri se schimba aspectul.

Plusuri ale acestui hotel:

- pozitionarea foarte buna, dupa cum am mai spus;

- personal foarte amabil si curatenie exemplara;

- camere mari, cu TV, cablu internet, dispozitiv electric de calcat pantaloni (am vazut in premiera asa ceva), inchidere electronica cu card, safe, frigider cu minibar, baie mare cat un dormitor de pe la noi, cu o gramada de ustensile si consumabile de toaleta, cu cada de baie, cu o gramada de prosoape foarte albe si foarte curate care se schimbau in fiecare zi daca la puneai pe jos;

- am constatat cu surprindere ca in momentul cand am deschis TV, ni se ura personal “Sr. /Sra... Bienvenido/a a nuestro hotel”. TV are 23 de canale, dintre care 3 sunt cu filme in sistem PayTV iar 2 sunt din cele deocheate pt adulti, tot in acelasi sistem. Pe TV puteai sa obtii aproape toate informatiile pe care le-ai fi solicitat receptiei, inclusiv sa programezi alarma sa te trezeasca;

- la etajul 7, pe una din terase, are piscina descoperita (fiind aprilie era inchisa) ;

- in restaurant am servit doar micul dejun, care a fost nemaipomenit in fiecare dimineata (variat, produse proaspete, bine gatit etc. ). A fost prima oara cand am baut la un hotel suc de portocale proaspat stoarse, un suc din portocale spaniole, care mi se par mai bune decat cele balcanice.

Minusuri (sau ce nu ne-a placut noua) :

- nu aveau papuci de baie si nici halate;

- frigiderul emana un miros dezgustator cand il deschideai, dar nu am mai stat sa ne certam cu nimeni ca sa ni-l schimbe, ca tot am stat foarte putin in camera;

- hotelul este OK, foarte curat, are toate dotarile, dar la un studiu mai atent se poate observa uzura inerenta datorata vechimii si utilizarii;

- cafeaua era de la automat si era cam nasoala, dar rar poti gasi cafea buna in hoteluri;

- nu are balcoane, dar probabil ca la hotelurile din orase nu sunt necesare.

Am platit 255 euro pt 3 nopti.

Per total, am fost multumiti de acest hotel. Daca e sa fac o comparatie, in multe privinte bate hotelul Piatra Mare din Poiana Brasov, unde am fost la intalnirea AFA.

Trimis de vini in 28.04.10 19:10:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Barcelona

VIZUALIZĂRI: 3155 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vini); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 41.65 EUR pe cameră

viniAUTOR REVIEW
    [28.04.10 19:17:24]

Cred ca nu am postat cel mai nimerit hotelul la Descopera Valencia. Rog WM sa-l mute daca considera necesar (scuze cacofonia). Multumesc.

pepsi70ro
    [28.04.10 19:25:02]

Informatii utile + descriere completa-> pma.

Felicitari!

[28.04.10 19:44:49]

Am creat o rubrica distincta pentru hotelul Beatriz Rey Don Jaime si am mutat acolo impresiile

chelie_d
    [29.04.10 09:51:15]

poate iti faci timp sa scrii cate ceva si despre barcelona (incerc sa adun cat mai multe informatii, deoarece am in plan un sejur acolo) si un vot=sb

[29.04.10 19:19:13]

am atasat aceasta melodie, putem schimba in cazul in care nu corespunde!

viniAUTOR REVIEW
    [03.05.10 08:27:39]

Pt. chelie_d

Am fost in Barcelona acum foarte multi ani, iar amintirile s-au mai estompat un pic si foto sunt pe suport de hartie. In limita timpului disponibil o sa postez cate ceva si despre Barcelona.

Oricum, sfatul meu e sa vizitezi Barcelona, pt. ca merita pe deplin. E unul din cele mai frumoase orase din Europa, iar ceea ce a nascocit marele arhitect Antoni Gaudi este unic.

chelie_d, vini
    Alte impresii din această RUBRICĂBeatriz Rey Don Jaime Hotel: